Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

esselte
19. nov 2013

@lenka00 Ako sa máš? Zvýšila si tú dávku? Na mna to zas asi po dvoch týždňoch prišlo, večer som ešte bola v super nálade a ráno sa to znova ukázalo, ja už tomu nechápem, žeby to robilo to počasie?

timea179
19. nov 2013

@esselte teraz beriem len trittico a to len preto ze mi pred mesiacom dosiel escitalopram a sestricka ma nemohla zobrat hned lebo ze maju strasne vela ludi,som ho potrebovala len predpisat nic viac,tak ma objednala az o 3 tyzdne a tolko som bola bez escit,tak mi potom lekarka povedala ze ked uz mi dosiel tak nebude ho zas davat ze mi necha to trittico ale rozlozi mi ho na cely den 😒 ale co vas tu citam tak kazda beriete k jednym este nieco,idem k nej az o mesiac tak jej oznamim ze potrebujem nieco na energiu a nie na utlm 😝 a co sa tyka vykyvov mam ich minimalne,fungujem v pohode len citim ze na urcite veci mam akosi malo energie

esselte
19. nov 2013

@esselte Volala som lekárke, lebo ja som proste asi netrpezlivá, povedala mi, že do stavu, aký som mala predtým sa nedostanem, môžu byť výkyvy a že možno mi už nefunguje xanax, tak ako má, aby som ho zmenila za rudotel, čo mi predpísala.Ale myslíš, že od včera mi mohol prestať pôsobiť xanax, asi by sa to zhoršovalo nejak postupne, nie?Mám prísť 19.12 pred sviatkami a uvidíme, ako to dovtedy bude, ak sa to nebude zlepšovať, možno mi zmení aj lieky.Ale ja si aj tak nemyslím, že mi xanax prestal naraz účinkovať, proste zo dňa na deń, čo si ty o tom myslíš?

esselte
19. nov 2013

@timea179 ty chodíš do práce, či si doma?

maria43
19. nov 2013

@esselte ahoj, ja som zmenila lieky na solatcit, este som mala staru zasobu, podla toho ako mi napisal lekar z tej ceskej stranky a zatial dobre, ale sem-tam si musim dat na noc xanax 0,25. Ale aj ja sa mam niekedy lepsie, niekedy horsie, hlavne tie obavy a strach u mna pretrvavaju. chodim teraz na ayurvedske masaze a to je uplne super, to by som ti odporucala. ja by som sa chcela zbavit hlavne tych benzakov na noc. a ty co a kolko teraz beries. to mas pravdu s tou jesenou, tiez mi chyba slniecko, vsade doma rozsvecujem svetla, muz sa mi smeje, ze sme vysvieteni ako v las vegas 🙂, ale tak co uz. ja som taka uzkostliva osoba a to mi robi hrozny problem, neviem, nechcela by som brat lieky cely zivot. Citim sa presne ako ty, ze uz tiez chcem byt v poriadku, nemat obavy, zbytocny strach a poriadne sa vyspat. A ako sa ti to prejavuje ked mas zly den? Psychicky alebo fyzicky? Pekny den a hlavu hore, neboj sa 🙂

maria43
19. nov 2013

@esselte este som ti chcela povedat, ze vlastne hladam teraz noveho lekara, ktory by mi predpisoval ten escitalopram, lebo lekar, ku ktoremu chodim teraz mi dava stale fluoxetin a trittico na vecer, z ktoreho mi bolo na druhy den zle, bola som ako mechom udreta, ledva som chodila, tak som ho vysadila.

janka1012
19. nov 2013

ahojte koceny 🙂 Dlho som tu nebola,pokazil sa mi pc,tak musim pockat na narodky.Zatial len cez mobil.Ako sa mate?Ako postupujete s liecbou?Inak nemate v niektora skusenosti,ze po brani AD ste maly akne ovela castejsie ako zvycajne??Mam s tym mensi problem a to som nikdy neriesila virazky ani v puberte.Uz to trva asi vise pol roka a presne v tom obdobi som zacala AD uzivat.Aj okolie si vsimlo,ze mam akne a predtym som mala tvaricku ako batola,max jedna virazka pred kramami...Teraz riesim akne stale,nie niake strasne,ale stale mam vyhadzanu bradu,celo.Len co daka odide,urobi sa nova...Na internete som nasla par tem,kde kocky vraveli ze po AD sa tiez vyhazovali.Tak najde sa tu niakto kto ma s tym skusenost?

timea179
19. nov 2013

@esselte som doma 🙂 ale v stave hladani prace 😉 pravdu povediac nic moc,uz som aj rozmyslala ci by som to v praci zvladla,som dost strachoput 😀 ale nieco robit musim,urcite by to neurol istil 😀

lenka00
19. nov 2013

@esselte Ahojky, no u me porad stejne, jeden dobry a nadeje, ze uz to bude dobry a druhy den zase na prd a chmury, ze to nikdy neprejde a tak se to porad strida...u Tebe me napadlo, jestli to treba nemas dostat, to nekdy muze vyvolat vykyv a pocasi to hodne zhorsuje, citim to hodne na sobe, kdyz je hezky je to lepsi, ale jakmile je zatazeno, destivo jsem vice plactivejsi apod. nepremyslela jsi o tom slunicko, zkus s podivat na netu, doporucuji to na sezonni deprese, pomaha to lidem, kteri hodne reaguji na zeny slunecniho svitu, mohlo by ti to hodne pomoci...ja si myslim, ze ti xanax neprestal ucinkovat, nevim, jestli citis uzkost nebo depresi, ale pokud je spatna nalada, tak anxiolytika na to az tak nezabiraji...ja bych ho spise brala rano, pres den, at muzes v pohode fungovat, proc ti ho dr. napsala na vecer? kvuli spanku?

esselte
19. nov 2013

@maria43 U mňa sa zhoršenie prejavuje takým slabým búšením srdca, teplom na tele, potom sa spotím a potom už je ok, včera som bola super, všetko sa mi chcelo, vôbec som nemala žiadne príznaky, dnes ráno som sa ale zobudila do horšieho dňa, volala so už aj lekárke, mám teraz brať k cymbalte rudotel, je to niečo ako neurol a že je to z počasia a výkyvy pri tejto chorobe sú normálne.Najhoršie na om je , že človek potrebuje fungovať a keď je ten zlý deň, tak je to problém.Ináč dnes malo viacero ľudí z môjho okolia problémy, bolesti hlavy, kolísanie tlaku, bol tu aj môj ocko a hovoril, že aj jemu dnes nie je dobre a mama si musela poobede ľahnúť, že sa s ňou točilo, ja beriem cymbaltu dvakrát po 60 mg a xanax 0,5 na noc, teraz mám brať ten rudotel

esselte
19. nov 2013

@timea179 ty si ináč presne taká povaha ako ja, ja sa stále už pri najmenšom zhoršení strašne zľaknem, dnes som aj zavolala lekárke a musela ma niekoľkokrát uistiť, že sa mi to celkom nevráti, pretože som na liekoch a tie to istia, aj keď je niekedy stav zhoršený a je potrebné to skombinovať s inými liekmi, zatiaľ si mám dať neurol, rudotel, alebo lexaurin a 19.12 mám prísť na kontrolu a uvidíme, čo ďalej.Moja lekárka je ináč super, keď som jej volala, mala pacienta, tak mi ona sama zavolala asi o hodinku, čo som chcela a ako sa mám a že samozrejme, keď mi je zle, mám si pomôcť iným liekom.Neviem ako ty, ale ja sa v najhorších stavoch sále spolieham, že mi má čo pomôcť a vezmem nejakú tabletku, bohužiaľ neviem to len tak prekonať, ja sa tomu dosť poddávam.

esselte
19. nov 2013

@lenka00 Mňa lieky totiž dosť utlmujú, taka asi preto mi to dala na večer, ale asi by fakt mal väčší vplyv cez deň, aby som bola v pohode, možno mi treba nejaký iný liek, ktorý by ma neutlmoval.A to počasie na mna vplýva fakt strašne, horšie je, že keď mi nie je dobre, nemám ani chuť na jedlo, ale aspoň pijem vodu.Aj ty máš problém sa najesť, ak ti nie je fajn, ja vtedy vydržím aj celý deň bez jedla a potom mi je ešte horšie

timea179
19. nov 2013

@esselte tak to mas fakt zlatu dr.ja sice nemam najhorsiu 😀 a zasmiala som sa nad tym ze ja idem k nej 18.12 a ty po mne 😀 ja tiez to prekonavam len neurolom ak treba,aj ked sa mu snazim vyhybat ale niekedy sa to neda,ja uz som aj kvoli mojim cudnym stavom bola parkrat na pohotovosti,ale to bolo v zaciatkoch,vtedy som fakt nevedela co robit,a dost som sa zlakla ze uz umieram 😀 dufam ze je to uz za mnou a teraz si poradim aj sama 😉 ako casto chodis k lekarke?ja zhruba v intervale mesiac a pol,takze usudzujem ze nepracujes??

hroska
19. nov 2013

@esselte ano obcas aj ja musim vziat pomocny liek, ja si davam Frontin to je ta ista ucinna latka ako tvoj Xanax. ale nie som z toho moc nadsena, lebo sice mi na par hodin ulavi, ale potom pride na mna taka velka unava a necitim sa moc dobre. takze u mna tie pomocne lieky teda ziadne vitazstvo nie su 😝 ,ale niekedy sa veru bez nich nezaobidem. inak teraz bol aj spln, vela ludi vtedy nemoze spat a aj sa im zhorsi stav.

esselte
19. nov 2013

@timea179 Pracujem a dokonca som učiteľkou na 1.stupni, momentálne mám tretiakov, teraz pripravujeme vianočnú akadémiu, ku koncu decembra mám odovzdať svoju atestačnú prácu a zajtra idem na poradu, lebo som ešte aj predsedníčka rady školy, takže to je moja náplň.Práve preto potrebujem byť v pohode.Ja som na kontrole bola až po roku, pretože lekárka mi iba predpisovala AD, bolo mi celý rok fajn, a ke´d bola náhodou nejaká ťažká situácia, tak som jednorázovo vzala lexaurin alebo neurol.Ináč som bola až do septembra celý rok v pohode, mne sa to stále vráti v jeseni, pred rokom mi aj lekárka dokonca zmenila lieky, ale tento rok sa to znova zopakovalo a znova presne na jeseň.proste nechápem?Keď si myslím, že je to fajn, tak to príde, už mi to lezie na nervy, lebo ja rada robím s deťmi a keď nie som úplne v pohode nie je to ono.Dokonca mám aj takú kolegyňu, že tá keď sa dozvedela o mojej chorobe, nezabudla ma upozorniť, že ma môžu prepustiť, proste riadna podpora od nej.Takže si vieš predstaviť, ako sa bojím, keď sa mi to vráti.Lekárka mi dnes stále opakovala, že na začiatok liečenia sa dostať nemôžem, ale vieš, keď ťa niekto chce takto podkopnúť...Proste bojím sa o prácu a možno aj to mi potom zhorší príznaky a ešte aj môj manžel nie je podpora. ke´d mu poviem, že mi nie je dobre, normálne vidím, že je nervózny

esselte
19. nov 2013

@hroska To je hrôza, to s tým máme žiť celý život?Alebo sa to postupne zlepší?Nikdy som si nemyslela, že budem mať takú chorobu, keby to aspoň ten môj manžel chápal, ale on je ešte nervózny, keď mne nie je dobre, ja to nechápem veď práve on by to mal chápať a nie mi to ešte hlavne pri hádkach vyčítať.Ale to sú tí chlapi.Niekedy som až sviňa, ale keby aspoň raz pocítil, aké to je , keď mi je zle a nemám chuť ani s ním rozprávať.

timea179
19. nov 2013

@esselte samozrejme ze v praci musi clovek fungovat na 100%,alebo aspon na 90%,tiez som rozmyslala ze keby v praci nieco tak okamzite to riesim neurolom,a doma o podpore nemohlo byt ani reci,par krat vysmech do tvare.....ale vzdy som sa musela spolahnut len sama na seba,uplne vo vsetkom,zvladam,lebo ma zivot naucil 😉

esselte
20. nov 2013

@timea179 Takže si tiež vezmeš tabletku, ak je zle?Ja sa ich nejako bojím a možno robím chybu, lebo potom sa mi stav ešte zhorší, keď nič nevezmem,ale nechcem ich brať stále.AD je niečo iné, ale jeden lekár mi práve včera odpísal, že AD môžu fakt po nejakom čase prestať účinkovať je potrebné ich zameniť, tak to bude asi ten môj prípad, aj keď si myslí, že každý liek mi účinkuje iba rok, je hlúposť, no ale človek nikdy nevie, čo sa deje v jeho hlave,možno fakt nezaberajú.Druhý lekár mi zas napísal, že mám najnovšie Ad, ktoré by nemlo prestať takto účinkovať, takže aj oni sami nevedia, čo nám majú povedať a každý vraví niečo iné, proste sme ako pokusné králiky

esselte
20. nov 2013

@hroska Ešte som sa ťa chcela spýtať, ten xanax beriem teraz necelý mesiac, myslíš, že už mi dávka nestačí?včera mi to lekárka povedala, že možno už nestačí, aby som ho zamenila za rudotel, že ona má s rudotelom lepšie skúsenosti.Včera poobede som už nemohla vydržať, tak som skúsila oxazepam, tiež mi zaúčinkoval,ale potom som bola strašne ospalá a taká oťapená.ja už neviem, asi pri každej zmene a návale práce budem toto pociťovať, no ďakujem pekne,,

simka1111
20. nov 2013

@lenka00 ahoj, citam , ze sa mas stale rovnako . Nebola si u dr. sa poradit, co sa tyka zvysenia davky? Podla mna by si fakt mala prestat kojit a zacat sa ucinne liecit, uz sa trapis velmiii dlho 😒 Co sa tyka toho, ze pocasie to vsetko dost ovplyvnuje, tak u mna to tiez plati. Ked svieti slniecko hned mi je lepsie 😉 Inac vcera som bola u dr. a pridala mi na obed polovicku welbutrinu , ale bojim sa toho , ona ma uistovala, ze sa nemam bat , ja som ten typ co sa velmi boji zmien ... Ten wellbutrin som citala posobi na dopamin a noradrenalin, tak to uz budem mat zmes na kazdy mediator. Lebo vies aky je u mna problem, proste vacsina priznakov je u mna uz fuc, nespavost, uzkost, ranne pesima, nesustredenost, hypobulia.. proste tieto veci sa dali dokopy ako tak, len ta poondiata anhedonia nie a nie prec. Cize mozno to bude inym mediatorom . som sa aj bala, ze ci z neho nepriberiem a ona ma uistila, ze nie, ze z neho sa naopak chudne, tak aspon daco pozitivne 😉 Dnes si ho pojdem vybrat do lekarne a na obed uz dam prvu polovicku, ale stres z toho mam riadny 😒 😒

simka1111
20. nov 2013

@janka1012 to je aj moj pripad s tymi vyrazkami, tiez som viacej vyhadzana, to bude urcite tymi ad 😒

janicadracica
20. nov 2013

@draga čo bolo tým posledým, keď si si povedala a dosť a končím?

esselte
20. nov 2013

@simka1111 Prečo ti dala lekárka na obed ďalší liek,mne je tiež teraz hrozne, beriem cymbaltu rok, verím, že neprestala účinkovať, aj lekárka mi to tvrdí, ale nejako sa to stále nedáva dokopy.So zmenou liekov som na to asi tak , ako ty,bojím sa každej zmeny.Mne teraz dala lekárka k AD rudotel, že je to niečo podobné ako neurol, ale ešte som ho nevzala, strašne sa bojí, čo to so mnou spraví.Celý rok som už bola ok a keď prišla tá jeseň, neviem sa nejako dať dokopy, už asi dva týždne bolo super včera sa mi príznaky ukázali znova, ja mám také pálenie na tele a potenie

hroska
20. nov 2013

@esselte no Xanax, Neurol, Lexaurin, Frontin, Diazepam, Oxazepam, Rudotel...to je vsetko na jedno kopyto 😨 Su to lieky, ktore patria do skupiny benzodiazepinov. hovori sa o nich, ze su dobrym sluhom, ale zlym panom. 😝 pri ich uzivani platia urcite pravidla a to najma, ze sa maju uzivat len kratkodobo, najviac nejakych 12 tyzdnov a v predpisanych davkach. Takze oni su vyborne na take krizy, lebo maju velmi dobru a rychlo ucinnost, ale zial na dlhodobe uzivanie niesu. na to su prave AD. tazko ti poradim, ktory z tych benzodiazepinov je najlepsi. kazdemu vyhovuje nieco ine, takze neda sa to takto vseobecne povedat, asi treba vyskusat. ja mam skusenost len s Frontinom a Lexaurinom, tam som videla rozdiel, Frontin jednak rychlejsie ucinkoval a zdal sa pre mna aj ucinnejsi, aj ked je dost taky "agresivny".Lexaurin, sa mi zdal zas trosku menej ucinny, ale taky jemnejsi. takze, ked mas skusenost uz s Xanaxom, Rudotelu sa nemusis bat, je to to iste "jen v ruzovem" 😝 musis si to len odskusat, co ti lepsie sadne. po urcitej dobe, tam vznika vsak tolerancia na tu davku,takze ja som to vtedy robila tak, ze ked uz mi prestaval ucinkovat Frontin 0,5mg, tak som presla na Lexaurin, aby som memusela ten Frontin zvysovat. ale ako vravim, je to len take docasne poplatanie problemu, na nejake dlhodobe uzivanie to nie je 🙄

timea179
20. nov 2013

@esselte ano,po tabletke siaham vzdy ked citim ze sa nieco asi bude diat 😉 od kedy beries lieky,nemas nejaky problem z ocami??neviem ci to s tou pliagou suvisi,u ocneho som bola naposledy pred 2rokmi a oci mam ok,tak neviem comu mam to pripisovat 😒

maria43
20. nov 2013

@esselte to mas pravdu, aj mne je jeden den super, jeden den horsie. napr. dnes som takmer celu noc nespala. zaspala som na hodinku a potom som celu noc buntosila. teraz som unavena a musim pracovat. navyse tiez pocitujem busenie srdca a tras ruk. a je to zacarovany kruh, od toho sa potom odvija aj to, ze sa asi viac sledujeme a tak. ked si dam xanax 0,25 tak ma to trochu ukludni, ale nechcem to brat ako lentilky zas. som sa aj pytala lekarky, ze sa bojim zavislosti, ale povedala mi, ze to by som musela brat 4-5 rokov aspon 3 az 4krat denne a vo vyssich davkach, aby som sa stala zavislou, tak prinajhorsom. a ty ako dnes?

jaruska12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hroska
20. nov 2013

@jaruska12345 aha,no asi preto je vo svete tolko tychto poruch -depresii a uzkosti, lebo este ti ludia neobjavili bunkovu vyzivu 😝 😀 😀 😀 . Bunkova vyziva moze byt tak akurat doplnok vyzivy (vsak preto sa aj tak vola ze vyziva) cloveka, ktory je dobre kompenzovany na antidepresivach. 🙂 . ziadna bunkova vyziva nemoze nahradit liecbu choreho antidepresivami!!!! Bunkova vyziva ma pri liecbe depresie a uzkosti asi taky vyznam ako vitamin C a to vravim pri vsetkej ucte.

jaruska12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simka1111
20. nov 2013

@esselte tak prikombinovala mi to preto, lebo sertralin mi zabera len ciastocne... on posobi na serotonin .. tak skusa ovplyvnit aj ine mediatory a prave ten wellbutrin ovplyvnuje noradrenalin a dopamin .. taze asi tak.. dnes som dala o 13 00 prvu tabletku a necitim nejake silne neziaduce ucinky akurat som taka unavenejsia :P a je pravda ze na jesen sa mnoho ludom pohorsi, moze to byt aj tym u teba