Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zobaka
9. feb 2015

@adulkas

a aky typ beries? uz som v tolkych forach, ze stracam prehlad 😅 tiez si myslim, ze je to najma o tom, ze zvysuju chut do jedla, pri Serlifte som sa nevedela dojest, len ten to medzi neziaducimi ucinkami ani nemal, ale Cipralex to ma medzi najcastejsimi 🤐 🙄

katarina_br
9. feb 2015

@anina63 Ahoj. Čítala som, že berieš escitalopram. Ja ho beriem 3 dni po polovičke na obed. Chcela by som sa ťa spýtať, ako si reagovala na tento liek a po cca koľkých dňoch začína účinkovať? Neviem, čo mám od toho čakať...Ďakujem pekne

katarina_br
9. feb 2015

@zobaka Ahoj. Tak ako pokračuješ s escitalopramom? Ja ho beriem dnes 3. deň...Ako sa po ňom cítiš?

zobaka
9. feb 2015

@katarina_br

Ahoj, beriem treti týžden, cez den uz nemam take silne depresie, ale uzkosti este mam, co mi vadi su strasne zive sny, ma dnes boli z toho hlava 🙄 inak prvý týžden bol najhorsi, strasne som sa potila, mala som depersonalizaciu a zmatenost, preslo to po 2 týždnoch, tak sa nezlakni, ak by nieco 😝 dr. mi kazala vydrzat

anina63
9. feb 2015

@katarina_br Ahoj,beriem Citalec,ale asi je to podobné.....na začiatku liečby som nemala NU a nepamätám sa,žeby som ho na začiatku nejako zlé znášala.Neviem či máš k tomu nejaký benzák,aby ti pomohol preklenúť čas až zaberú AD.

katarina_br
9. feb 2015

@anina63 Čo je to benzák?

vierkaaa85
9. feb 2015

@katarina_br sú to lieky, ktoré účinkujú okamžite, to znamená, že sa cítiš lepšie hneď a nie až po mesiaci, ako to býva zvykom u väčšiny antidepresív... používa sa napr. Xanax, Lexaurin, Neurol, Oxazepam, avšak sú to návykové lieky a berú sa maximálne mesiac. Antidepresíva vám začnú účinkovať v priebehu niekoľkých týždňov a veľmi pomôžu...ja sama som brala AD 2 roky a momentálne neberiem nič... lieky mi zachránili život, mala som strašné stavy, ale základ je vydržať... niekedy sa ataky zopakujú na začiatku liečby, ale všetko sa dá, len treba zabojovať... 🙂 😉

anina63
9. feb 2015

@katarina_br
@vierkaaa85 Ahojte dievčence,pekne si to vysvetlila.... 😉

vierkaaa85
9. feb 2015

@anina63 keďže som si prešla peklom, liečbou, veľa som toho videla na psychiatrickom oddelení, viem, že lieky účinkujú, ale treba aj bojovať a nie sa hneď vzdať.. bohužiaľ, tieto diagnózy sa liečia cca 2 roky, ale dajú sa vyliečiť, to je základ, to si treba opakovať...niekto sa lieči dlhšie, niekto krátko, niekto berie lieky celý život...ale zmena príde... AD neškodia, pomôžu a čo je dôležité, zachránia život 😉 keby niečo, kľudne píšte správu, rada pomôžem 🙂

chiara23
9. feb 2015

@andrejkobb Dakujem.Dnes som bola na odber krvi u obvodnej. Ja uz tieto stavy pocitujem dlhsie. Nieje to ze len teraz ☹ Prosim vas co je to AD? Panicke ataky to som este nepocula.

chiara23
9. feb 2015

@gretyka
@anina63
@kk77 dnes som bola u obvodnej zobrala mi krv, povedala mi ze uvidime co ukaze,ze by bol dobry aj hormonalny profil u gynekologa. Lebo aj menzes mam take nic a aj to jednodnovy...a tie pocity co mam som jej opisala. Tak ist za psychologom ci psychiatrom. Hanbim sa a ani netusim kto u nas v meste je dobry. Dr.mi dala lieky na spanie nejake Stilnox. Tak dufam zeze sa v noci vyspim

anina63
9. feb 2015

@chiara23 Ahoj,tak veľa problémov dokážu napáchať aj hormóny.....dosť sa stáva,že ženy ktoré užívajú antikoncepciu sa dostanú do stavov úzkosti,niekedy aj po vysadení. Tak isto aj štítna žľaza. AD sú antidepresíva. Dr. ti poradila dobre,spraviť ten hormonálny profil....budeš vedieť na čom si. Hanba tu nie je na mieste,dnes je to moderná choroba ☹

kk77
9. feb 2015

@chiara23 Jasne treba vylucit fyzicke priciny, ako napr. stitnu zlazu. Dobreho psychologa skus najst na nete, urcite sa niekde v diskusiach docitas o tych lepsich vo svojom meste a objednaj sa. Mozno Ti poradi aj obvodna lekarka kto je dobry. Na hanbu sa vyprdni, zbytocne sa tym zatazujes, vies kolko ludi ma podobne problemy ako ty? Ja som to vsetko tiez strasne riesila v hlave a po rokoch ti mozem povedat, preskoc tento level a na hanbu sa fakt vykasli. Ten stilnox tu kocky spominali ja s nim nemam skusenosti, pozri dozadu vo fore. Chvalim ta, ze si urobila prve kroky len tak dalej zabojuj za seba.

zobaka
9. feb 2015

@chiara23 urcite treba najskor vysetrenia az potom ist za psychiatrom, gynekolog berie aj na stitnu zlazu hormony, moze ti vsetko pozriet

andrejkobb
10. feb 2015

@chiara23 Dobry den. AD to su antidepresiva. Pozriem Vam doma presne ake mi predpisala doktorka, ale vazne som to vobec nezacala brat, samozrejme po konzultacii s doktorkou. Panicke ataky to je doslova az taky pocit uzkosti, strachu, mne zacali aj trpnut ruky, nohy sa mi podlomovali. Prislo to zrazu, napr. ked som zehlila alebo sa hrala so synom, takze bezne kludne cinnosti, raz dokonca v spanku, az ma to zobudilo a do rana som uz nezaspala. Ja som myslela, ze mam infartkt a volam sanitku ale rozdychala som to ... pomaly, nie z hlboka. Obycajne vysetrenia vacsinou ukazu, ze ste zdravy clovek. Moja obvodna na mna pozerala ako na blazna, ze si doslova vymyslam. Tiez mi brala krv, poslala ma na rengen krcnej chrbtice a vsetko bolo ok, ale mne bolo zle. Fakt som si vydupala neurologa, skuste ist tymto smerom. Tam mi to diagnostikovali doslova z toho ako som svoje stavy popisala + to potvrdil tzv. ischemicky test (zvysena svalovo-nervova drazdivost) a tzv. EMG, je to nieco ako EEG ale robi sa to na ruke. Nie kazdy neurolog EMG robi, treba si zistit a ist priamo k takemu. Takze skuste ist tymto smerom, mne sa ulavilo, ked som vedela co mi je, doslova 90% uspechu. A naozaj vela mladych ludi ma tieto problemy, velmi to cloveka zaskoci, lebo to pride z ničoho nič.

anina63
10. feb 2015

@andrejkobb Ahoj,tak to EMG poukazuje na neurogénnu tetániu....mne tam povedali,že to má každá druhá žena a každá prvá o tom nevie 😒 Práve to vie človeka doviesť až k tým hnusným stavom....úzkosť,panika a iné.Tu odporúčajú užívať magnézium.

zobaka
10. feb 2015

Baby a nie ste unavene z tých AD? ja som dnes priserne unavena, len spat ma berie, zufalstvo a to som vstala na obed 🙄

gretyka
10. feb 2015

@zobaka ja som dnes tiez dost unavena....

kachita
10. feb 2015

dievcata, stalo sa niektorej z vas, ze vam nesadli AD a mali ste z nich nejake vedlajsie ucinky, ktore vam zneprijemnovali zivot?
Ja mam stale tlak na hrdlo, zviera mi hrdlo nonstop ale tak silne, ze ma boli aj vzadu sija, z toho napatia mi odchadzaju hlasivky. Pochodila som lekarov a ci stery, ci moc, ci krv, ci rtg, vsetko mam negativne, ale stale tlak v hrdle, ORL doktorka povedala ze to mam ciste, len trosku hlasivky chytene, brala som uz dve ATB a stale nic...
Som uz zufala z toho pocitu, boli ma az hlava z toho napatia celeho hrdla a sije, stale mate pocit ze sa zadusite. Bola som na plucnom a povedala mi, ze este zaliecime hrtan sprejmi ale povedala mi, ze moze byt, ze mi to sposobuju AD (!!!) lebo aj take sa stava....ja som uz zufala, kazdy moj nadych (okrem casu, kedy spim) je spojeny s prekazkami v hrdle a stiahnutim svalov v nom tak, ze mate pocit ze nemozete dychat. Nemali ste niektora takuto skusenost???

natalym
10. feb 2015

@kachita A nemôže to byť z chrbtice?

tslobik
10. feb 2015

Ahojte, prosím vás môžem užívať s AD escitalopram-om a lexaurinom aj guajacuran?

kachita
10. feb 2015

@natalym Neviem, nezda sa mi. Neboli ma, ale stalo by to za to to prezistit.

vierkaaa85
10. feb 2015

@tslobik Guajacuran ti nezaberie... ak berieš lexaurin, je to zbytočné kombinovať..Budeš akurát úplne mimo a efekt žiaden..

vierkaaa85
10. feb 2015

@kachita môže sa to stať, nie každému hneď sadnú AD..skús sa porozprávať so svojím/svojou psychiatrom/psychiatričkou... Niekedy sa človek potrápi, kým sa nasadí taká liečba, ktorá sadne s prepáčením ako riť na šerbel 😉 Na začiatku môžu byť divoké stavy, ale časom sa to upraví... ja som napríklad brala na začiatku lieky na spanie Stilnox ...niekomu nezaberajú a ja som ich musela brať, až keď som ležala v posteli, pretože som do 5 minút odpadla..doslova.. rovnako pri AD a benzákoch je často na začiatku strašná únava, malátnosť...telo si musí zvyknúť..mne to trvalo asi mesiac, dovtedy som od rána do poobedia vyzerala ako zombie... nedokázala som ani rozmýšať...stavy strašné, ale všetko prešlo, vďaka Bohu a liekom 🙂 len depresia a väčšina podobných psychiatrických ochorení je mrcha v tom, že sa lieči dlho... roky, ale dá sa to 🙂 🙂 držím vám tu všetkým palce a prajem veľa psychického zdravia 😉

martina2322
10. feb 2015

@kachita ahoj, ja mam podobne priznaky, taka rezava az paliva bolest dychacich ciest, akokeby zapal priedusiek, alebo hrtana...a niekedy bolest v zahlavi. Ale ja som to mala aj pred liecbou, teraz tak sporadicky, takze mozu to byt aj prejavy nasho ochorenia... ☹

kachita
10. feb 2015

@vierkaaa85 Ja beriem Eliceu uz rok, v podstate par mesiacov po zacati som zacala mat problemy, ze mi zvieralo hrdlo, trpol jazyk, pochodila som alergologov a rozmyslam, ci mi to vsetko nevyvolava proste to AD. Neviem, neviem sa posunut dalej, a teraz v zime sa mozno zhorsil moj psychicky stav a udiera to sem, neviem, neviem co si mam mysliet.
Spim velmi dobre, ani nekaslem ani nic a to mi hovori, ze keby som mala nieco plucne alebo nieco zle, tak by som kaslala aj zo sna. Pojdem za doktorkou, zavolam jej zajtra, a skusim si davat benzaky.
Inak, Elicea je fajn liek ale ja mam pocit ze vacsinu uzkosti mi vyvolava ona, su to take chemicke uzkosti, pozna to niektora z vas?

kachita
10. feb 2015

@martina2322 Vdaka ti bohu, ze si napisala. Uz som bola hotova, ze som jedina.
Ja som dost intuitivna, vzdy som casom prisla aj sama na to, co mi je a vzdy moje "cudesne" problemy boli prejavom psychiky. Aj teraz citim, ze to je psychika.

martina2322
10. feb 2015

@zobaka aj ja som neskutocne unavena, ale spat neviem, len s liekmi na spanie...ja by som si aj strasne chcela pospat niekedy cez den, ale neda sa mi...ten spanok navodeny liekmi nie je ono, tiez som potom ako ziva mrtvola

kk77
10. feb 2015

@kachita Ahoj, my sa uz trochu pozname cez IP a cez Aniniku. Ja beriem opat Cipralex od aprila minuleho roku. Ja som ho vlastne nasadila aj kvoli stahovaniu hrdla ako fyzickeho prejavu uzkosti. Ustupilo mi to, ale nestratilo sa uplne. Chodi to v takych vlnach, ale v najhorsich obdobiach som mala doslova pocit ze ma skrtia, bola som z toho vycerpana a zufala. Psychiater mi povedal, ze tieto fyzicke prejavy je dobre hned podchytit, lebo sa zvyknu presunut napr. na zaludok a to tiez nie je bohvieco. Nerozmyslala si nad docasnym prikombinovanim nejakeho lieku na uvolnenie napatia? Ja som mala dobru skusenost s Rivotrilom, brala som ho 0,5mg raz denne, co je total mimimalna davka asi tri mesiace a potom so ho pomaly vysadila. To bolo ked som sa liecila prvykrat. Teraz druhykrat som uz len na AD. Hrdlo ma bolieva hlavne pri cestovani (to je jedno ci soferujem ja, alebo niekto iny), dalej vecer ked je uz taky klud. Bolest sa zvykne presuvat na siju, do klbov sanky a dokonca akoby po chrbtici do vnutra hlavy. Jednoznacne su to prejavy uzkosti. Myslim si, ze u mna to suvisi aj s rocnym obdobim, asi na jesen a v zime je to najintenzivnejsie, myslim si, ze mi chyba slnko. Podla mna by si mohla skusit nejaky ten liek na uvolnenie, aspon vyskusas ci to pomaha, samozrejme po dohode s psychiatrom. Ako liecbu zvonka by som ti odporucila masaze, mne velmi pomahaju, ako relax a aj na uvolnenie tej mojej sije.

martina2322
10. feb 2015

@kachita ja beriem Mirzaten 4mesiace na depresie a uzkosti. Najprv to bolo celkom dobre, ale tiez sa mi zacali zvyraznovat uzkosti a panicke stavy. Aj v nepochopitelnych chvilach, alebo v noci, az sa zlaknem, ze je po mne...