Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

esselte
24. jan 2016

@eliska13
@eliska13 ja chodím na terapiu už dva roky, viem už zvládať záchvaty paniky, ale je to presne o čom vravíš, ja mám stres doma, stres v práci a to všetko sa ukáže aj na mne, ak je doma kľud, aj ja sa cítim skvele, ale mne aj povedala lekárka psychiatrička, že je to možno u mňa doživotné, terapeutka by to chcela odbúrať, aj sa jej to čiastočne darí, ale ak je doma zle, tak ona s tým nič neurobí, to musím ja

esselte
24. jan 2016

@janka_banka presne, ja budem tiež radšej s liekmi, my máme tiež predispozície v rodine a aj ja mám stále doma stres, takže je to na celý život, ale radšej tak, ako predtým, myslela som, že umieram

umabell
24. jan 2016

Baby a v tehu ste uzivali ad?

ametyst123
24. jan 2016

@eliska13 Eliška, ja sa absolútne neurážam, len som chcela svojimi skusenostami so Sanvalom povedať, že ak má doma na starosti na noc 4-ročného syna, a je sama a cíti sa zle, a dá si dieťa ku sebe do postele, fakt ho môže v tuhom spánku aj priľahnúť... to nie je sranda, ja som jej len chcela poradiť, že ked chce nech si ten Sanval na spanie dá, ale malého by som rozhodne k sebe do postele nebrala....

A máš pravdu, my, čo sme tu v tejto diskusii, máme naozaj problémy, stresy, či už v práci, rodine, úmrtie blízkeho, šoky, a PánBoh vie čo ešte, a problém je v tom, že sme zrejme citlivejšie na niektoré veci, ako iní ľudia, berie veci vážnejšie, ako si možno aj sami myslíme, a aj ked si myslíme, že všetko v pohodičke zvládame, tak ako som si to myslela celé roky aj ja..... tak organizmus si raz povie, že dosť, a proste sa to takto prejaví.... bohužiaľ... ☹ ... u niekoho depresiou, u niekoho panickou poruchou, u niekoho tetaniou, atd atd.... Takže si držme palce, nech je nám už konečne dobre.... mne je dneska mierne blbo, vstala som o 11.OO hod. ! nič som nenavarila, ešteže včera som navarila aspon niečo, a z toho sa cítim pod psa, že som absolútne "nefunkčná" , a z tých myšlienok sa cítim ešte horšie....

junova
24. jan 2016

@janka_banka ahoj, ako dlho sa liecis na panicku úzkosť? Čo berieš a pomáhajú lieky? Prepáč, že sa tak veľa pýtam ale ja som mala silný atak prvý krát v živote na Vianoce a včera po mesiaci opäť. Tak neviem, či neskoncim na antidepresivach. Ale lepšie ako tie ataky, silné úzkosti. Človek sa bojí kedy to na neho príde.

junova
24. jan 2016

@esselte Opýtam sa aj teba. Máš panicku poruchu? Aké máš príznaky, ako máš ataky, pomáhajú lieky? Ja som v tomto nováčik. Prvý atak pred mesiacom, druhý včera. Preto sa pýtam.

ametyst123
24. jan 2016

@junova Rozhodne chod k lekárke, a uvidiš, čo Ti poradí,... možno Ti dá benzodiazepín na takýto stav zatiaľ, ked také niečo nárazovo dostaneš... možno zatiaľ nepotrebuješ ADčka.... skús sa opýtať... možno Ti predpíše zatiaľ iba napriklad Frontin.... na ukludnenie.... ten má ale účinok maximálne tak 2-3 hodiny, ale na takéto prípady by možno pomohol, ked sú jednorázové.... len pozor aj Frontin je návykový....! Alebo sa opýtaj na ten Spitomin je nenávykový, je podobný ako Frontin, a niekomu zaberá, mne ale nezabral, ja to mám asi silnejšie...

junova
24. jan 2016

@ametyst123 spitomin mi môže predpísať iba psychiater? Mám neurol, ja blbá som si ho včera nedala. Akosi som sa toho bála.

ametyst123
24. jan 2016

@junova Neviem, možno ho môže predpísať aj psycholog.... ked je nenávykový... mne raz moja obvodná dokonca predpísala Frontin... a to je návykový..... tak neviem, skús najprv toho psychologa.... Ked si mala včera ten atak, rozhodne si si mala dať ten Neurol..... a berieš ho pravidelne? alebo ho máš len pre prípad potreby?

junova
24. jan 2016

@ametyst123 ja ho mám len pre prípad potreby. Ale bojím sa ako naňho zareagujem.Ešte nikdy som ho neužila.

ametyst123
24. jan 2016

@junova Ja som sa tiež bála všetkého, všetkých tých liekov.... ale ten atak je to najhoršie, čo som v živote zažila.... ... Inak, čo myslíš, čo Ti dajú pri ataku na pohotovosti?.... Apaurin, čo je diazepam... čo je niečo podobné Neurolu.... a Lexaurinu... a Rivotrilu, a Diazepanu ako takému.... atd atd..... Skús ten Neurol ----skús tú polovičku, a ked Ti do 20 - 30 minút nezaberie, a budeš sa stále cítiť hrozne, daj si aj tú druhú polku tablekty..... Neboj sa toho, radšej tabletky, ako zažiť atak..... a neberieš ho pravidelne, to je zatiaľ veľké plus..... tak sa toho neboj, a daj si, ked máš atak....

junova
24. jan 2016

@ametyst123 ok, ďakujem

janka_banka
24. jan 2016

@junova ja sa liečim od svojich 15-tich, ale tie ataky boli už skôr, v detstve si pamätám na tie nepríjemné pocity, ale to bolo aj tým, že boli problémy v rodine a tak .... až doteraz,vlastne do vianoce som sa celkom tomu vyhýbala, ale bol blbý rok, zmena materskej na prácu, potom mi kvôli menzesu zrušila lekárka stabilizátor nálady Sulpirid a odvtedy som mala strachy, ale nie úzkosť, to čo sa deje od Vianoc, tak to je len vyústenie toho roka ... ja beriem momentálne Helex 0,25mg 3xdenne, niekedy zaberie, niekedy mám pocit, že nič ... proste jeden deň tak, druhý onak ...
Ale určite choď k lekárke, ja by som na Tvojom mieste v prvom rade to riešila s psychologičkou, lebo ten strach sa musel od niekade vziať a možno ak nájdeš príčinu, tak to pôjde aj bez liekov....ale ak budeš cítiť, že to na Teba "lezie" pre istotu treba mať lieky ... držím palčeky 😵

tslobik
24. jan 2016

@eliska13 presne v tomto som sa našla......Psychiatrička mi raz povedala, že mne by skôr pomohla psychoterapia, sedenia u psychologa a moja potreba nekonečne rozprávať o mojich problémoch, čo ma trápi atď. Moje problémy sa kopia už od detstva a v dospelosti to vyvrcholilo. Mne tie hrozné neovládat. depres. stavy vznikajú náhle ak mám pocit, že niečo nezvládam, aj keď len banalitu častokrát, keď nie je niečo podľa môjho. A keď prídu väčšie problémy....hotovo. Často rozmýšľam aj nad tým ako zvládnem veľmi ťažké životné situácie ako napr. smrť, alebo vážne ochorenie v rodine.....ak to raz príde. Keď nezvládam bežný život. Ešte som mala aj popôrodnú depresiu, ale to som zvládla doma, nemusela som byť hospitaliz. Lenže zase je to moja blbolsť, pohodlnosť.......absolvovať sedenia.....potrebovala by som ich asi dosť....len vymeškávať z práce.....ani to neviem ako vyriešiť. Dovolenky a p-čka mám málo.....tak aj to odkladám na neurčito.

ametyst123
24. jan 2016

No našla som jeden článok, http://liek.beautywoman.sk/clanok/2906 , keď chcete, tak si ho prečítajte... niektoré veci som si myslela inak, ako zrejme sú.... hlavne ma zaujala časť o mýtoch a faktoch o depresii....

esselte
24. jan 2016

@junova Áno, mám panickú poruchu, liečim sa už pomaly 5 rokov, užívala som vanlafaxín, potom cymbaltu a teraz beriem Paretin, k tomu beriem polovicu rivotrilu a helex sr na noc už dva roky, navštevujem terapiu, ataky som na začiatku mala veľmi často, hlavne ráno, v noci som sa spotila, mala som také pálenie tela, točenie hlavy, zvracanie, alebo pocity na zvracanie, to bolo na začiatku liečenia, potom to ustúpilo, ale ešte aj teraz sa ozve atak, hlavne pri nejakej zmene, ak niekam idem, napr. na svadbu, do zahraničia, proste, ak je zmena, ale už je to len nárazovo, nie ako na začiatku

tslobik
24. jan 2016

Ženy a kedy už psychiater posiela do nemocnice? Ja mám niekedy také stavy.....a pocit, že by som potrebovala od všetkého utiecť a že najlepšie by bolo keby ma napr. hospitalizovali, len nemám odvahu sa na to Dr. spýtať.

junova
24. jan 2016

@esselte to si ma potešila, že ti je lepšie. Len ako stále nemyslieť na to, či zase príde atak, úzkosť?

junova
24. jan 2016

@tslobik už si bola niekedy hospitalizovana?

junova
24. jan 2016

@janka_banka ďakujem aj Tebe držím palce. Ja mám ten problém, že teraz sa stále pozorujem. Bojím sa, že to na mňa príde. Som nekludna. Ako sa toho zbaviť. Celý deň mi zviera krk. Bola som s deťmi dve hodiny vonku, bolo ok ale vždy keď na to pomyslím príde na mňa úzkosť.

tslobik
24. jan 2016

@junova nie nebola

junova
24. jan 2016

@tslobik a čo máš depresiu? Ja zrejme panicku poruchu

tslobik
24. jan 2016

@junova liečim sa na depresiu, ale mám pocit, že už mám všetko

junova
24. jan 2016

@tslobik a ako dlho

qidko
24. jan 2016

@tslobik Ja som mala pred sviatkami hrozne stavy nevedela som sa sustredit manzel mi hovoril ze sa "zacumujem"pozeram napr.vedla telky a nevnimam bola som u lekarky chcela aby som sla do nemocnice ale odmietla som potom rozpravala s manzelom on jej dal slovo ze ak ma to do dvoch dni neprejde odvezie ma papier mu vypisala doma som vzala lieky poplakala som spala som 13hod.vkuse a ulavilo sa niekedy si davam otazku preco prave ja ale zas manzel mi vzdy hovori ze su horsie diagnozy a my to zvladneme

junova
24. jan 2016

@qidko a ty máš depresiu? Bola si už niekedy v nemocnici?

qidko
24. jan 2016

@tslobik Kludne sa pytaj na preliecenie je to otvorena lozkova cast a myslim ze Ti to pomoze Ked citis ze potrebujes vypnut

tslobik
24. jan 2016

@qidko Dobre, že máš podporu v manželovi 😉

tslobik
24. jan 2016

@junova cca 7 rokov ale s ročnou prestávkou keď som bola tehotná.

junova
24. jan 2016

@tslobik a ako to za tých 7 rokov zvladas? Dá sa to? Len teraz máš zlé obdobie?