Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

deborah1
1. apr 2009

Andulik,andy.a ti poradí odborne,ona je psychiatrička 😉
Nezažila si niečo,čo ti mohlo stav náhle zhoršiť?Nejaký psychický stres alebo chorobu a pod.
😕 Ale viem presne o čom hovoríš-také stavy som mala,ke´d mi pred 2 rokmi prepukla panická porucha.Ke´d som začala brať lieky /Seroxat/,kým mi zabrali,asi 2-3 týždne,som mávala také stavy-vkuse úzkosť a stále pocit,že zošaliem-každý deň som aj ja utekala na psychiatriu a mi pichli injekciu-Diazepam-po nej sa mi trochu uľavilo,ale bola by som vtedy schopná ísť na inj.aj 2-krát /a to som 3-krát denne brala Frontin/.Potom sa to zo dňa na deň prelomilo,cítila som sa normálne/teda nie na zbláznenie/,ale nie ešte úplne OK,to sa postupne vylepšovalo-mesiac po mesiaci mi bolo lepšie a lepšie.
Andulik,neboj,určite neostaneš v takomto stave,keď ti zvýšila dávku,snáď to bude čochvíľa dobré,príp.ti môže zmeniť lieky,veď ich je dosť druhov 😉Počkaj aj,čo ti tu poradí andy.Ale určite sa z toho dostaneš a zase budeš zdravá,vydrž. 😵

ennya
2. apr 2009

Depresia je stav, ktory prezil urcite kazdy. Je to vlastne bolest duse, rovnako, ako existuje bolest tela. Neda sa tomu vyhnut, proste to raz pride, ked je clovek vycerpany a treba to riesit presne tak, ako by clovek riesil akukolvek inu bolest. Nie je hamba navstivit kompetentneho lekara, nie je na skodu vziat si lieky, ked takyto stav vazne ohrozuje existenciu cloveka. Ale zas si treba uvedomit, ze ficat dlhy cas na liekoch nie je spravne, pretoze aj antidepresiva su navykove a ak si clovek zvykne na kazdy problem utlmit si myslel, nie je to dobre. dolezita je aj psychohygiena, cize ak citim, ze mi je tazko, netreba hned siahat po chemii, ale si pomoct inymi sposobmi, ktore potesia dusu, priroda, sport, konicek....a najma novy pohlad na vec. Clovek nikdy nezmeni okolie, ktore mu sposobuje problemy, ak mate problemy s partnerom, nepomoze uzivat atidepresiva, tam treba riesit konkretny vztah, prehodnotit priority. Treba zmenit v prvom rade seba, svoj postoj, svoj pohlad na vsetko a az potom sa veci zacnu hybat. Preventivne si kazdy moze spravit cas z lubovnika bodkovaneho, je to velmi ucinne prirodne antidepresivum, ktore spolahlivo pomoze pri lahkej forme depresii ci neuroz. Depresia je inac normalny stav organizmu, ak nie je silna a znemoznuje cloveku fungovat. Prave ona nas startuje do zivota. 🙂

kornelia
2. apr 2009

ennya pekne si to napisala

Mne je baby dobre, dnes je kraaaaaaaaaaaaaasne aj vcera sme boli s detmi do verera vonku, bolo super a planujeme aj na vikend, tak sa uz konecne tesiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim z toh pocasia. Dnes sa mi vyborne vstavalo ze slniecko svietilo za oknom, perfektne. 🙂 😀

sonoio
2. apr 2009

ahoj kornelia,, a po akom case sa citis,alebo si sa zacala citit tak fajn??

kubaka
2. apr 2009

ennya - možná tak trochu nevíš, o čem je tu řeč😉 To, co tady holky píší a všechny jsme zažily není nějaké tlumení problémů chemií - jak jsi to nazvala. Je to onemocnění, chemická porucha v mozku, která má různé i fyzické projevy a ty se nedají jinak než léčit antidepresivy. Problém, který k onemocnění vedl je jedna věc, ale léčit chorobu se prostě musí. Žádný psychiatr ti nedá léky jen proto, že jsi nespokojená v manželství. Dá ti je při symptomech deprese. Patrně jsi žádné AD nebrala, protože ty mysl neotupují. Otupuje je deprese a AD ti pomohou zase normálně myslet. Člověka v deprsi sport, příroda ani koníček vůbec nepotěší. Nebaví ho.

To, o čem ty mluvíš popisovala Andy a já o pár stran dozadu. Je to přechodný smutek, kdy se nedaří, člověk nemá náladu, protože řeší problémy. Tento stav není trvalý a každý se z něho dostane sám za nějakou dobu. Toto není na léky, ale na popovídání si s psychologem, aby si člověk udělal pořáde v životě. Pomohou čajíčky, procházky, přehodnotit priority.
Ale pokud dojde k rozjetí patologického stavu, který ti znemožňuje normální fungování, nemůžeš pracovat, spát, jíst, chodit, stěží vnímáš lidi okolo sebe, motáš se, protože máš útlum motorických schopností, ztrácíš se v v obchodě a zmateně chodíš mezi regály a máš okno - to je deprese, na kterou nepomůže nic jiného, než dobré léky.
Takový stav neprožil každý - kdo ho nezažil, nedokáže si to představit. Až když v ní začne lítat, pochopí, jaký je rozdíl mezi depresí a smutnou náladou. 😉

Deprese není normální stav organizmu . Je to nemoc. Nepleť to dohromady. Splín je něco jiného než deprese.
Nicméně souhlasím, že v krizích člověk roste a smutek ho posouvá v poznání světa a sebe sama dopředu. Je to další způsob růstu.

kubaka
2. apr 2009

... jo a nevím, kde jsi vzala, že jsou AD návykové - takto to nefunguje. Dodávají do mozku jen to, co si tělo v nemoci nedokáže do mozku dodat samo: hormon serotonin. "fičat dlho" - Je naopak běžné a nutné, že se užívájí mnoho let i jako prevnce recidivy choroby. Je chyba AD vysadit po pár měsících nebo i po roce. Choroba se ráda vrací - holky tady jsou toho důkazem.
Jediné riziko je, jak psala Andy, že po letech přestávají fungovat a musí se změnit. Nakonec se mohou brát jen malé dávky, udržovací. Někdo celý život, protože má depresi endogenní - způsobovanou nezávisle na okolnostech. Prostě je to vrozená náchylnost k této chemické poruše v mozku. 😒
Pokud je člověk vyléčený, normálně se pomalu vysazují a dá se být bez nich. Já je třeba na dobu těhotenství vysadila, byla jsem naprosto v pohodě, ovšem po porodě se vlivem hormonů zase úzkost a panika rozjela. Vrátila jsem se k plné dávce a postupně jsem ji zase snížila na miminum. Nikdo rád nebere trvale léky, ale každá choroba chce svoje. Když je mu pomoženo, - já osobně cítila třeba hluboký vděk za to, že existuje něco, co mě dokáže z toho pekla (do kterého jsem padla po nervovém zhroucení) vyvést. Cítím ho dodnes 😔

Léky nejsou nějaký strašák - díky bohu za to, že moderní věda na deprese něco vymyslela. A lidé naopak mají tendenci prášky nejíst, k psychiatrovi už vůbec nejdou a přitom jsou na léčení víc než zralí. Znám spoustu takových. K psychiatrovi ovšem jakživ nešli.

hemi
2. apr 2009

Pri depresii - ako keby z teba duša vychádzala , si úplne prázdna - myslíš si , že si všetko zabudol , nevieš sa sústrediť - ostáva ti len strach ,myšlienky čo bude stebou , smútok , všetko je zrazu čierne , trpíš , neveríš , že sa z toho dostaneš , vieš , že je to niečo zlé - bojíš sa , aby si sa nezbláznil , nevieš , či rozprávaš k veci - máš pocity neistoty v seba samej , nevládzeš , len ležíš , každý výkon je pre teba veľkou námahou - niekedy aj otvoriť oči. Môžeš mať aj fyzické problémy - búšenie srdca , tlak na hrudi , bolesti hlavy , popri tej zmätenosti, úzkosti , mravenčenie po tele... Pre mňa to bolo (je) najväčšie utrpenie v živote. 😢
Manžesltvo , partnerstvo , svoj postoj k životu môžeš riešiť až keď ti zaberú lieky - / vráti sa ti sila do hlavy / , sila v samej sebe.

julieeta
2. apr 2009

myslim, ze ennya pisala, ze ak clovek trpi stavmi, ktore ohrozuju zivot cloveka, treba lieky brat, ale dnes si kazdy mysli, ze ak ma problem musi siahnut po liekoch, je to pravda, ze antidepresiva sa stali sucastou nasho zivota ako lentilky a v tomto suhlasim s ennyou, ze su aj ine sposoby.

kubaka
2. apr 2009

zjednodušujete a bagatelizujete něco, o čem ani jedna nevíte - je to příliš vážné a choulostivé a zavádějící napsat, že AD se berou jako lentilky. Žádný psychiatr není trouba, aby předpisovat léky jako bonbony. Musí k tomu být vážný důvod. Deprese je život ohrožující stav a na chorubou zvanou deprese žádný jiný způsob není. Kromě sebevraždy.
Opakuji, že pletete dvě věci - mít problém x mít depresi v tom klinickém slova smyslu.
Jestli sem jukne Andy, která je psychiatr, tak vám to možná řekne pádněji.
Promiňte Julieeta a ennya, ale evidentně nemáte ponětí, co deprese je a nemáte žádné faktické vědomosti. Tak raději čtěte a nepište sem nesmysly - člověk s depresí je velmi citlivý na to, kdo mu co řekne. Más sklony se obviňovat, rychle ztrácí sebevědomí. Potřebuje podržet a povzbudit, ne mu vykládat, že baští léky jako lentilky a je jiný způsob. protože není. Nejdřív se musí dát dohromady a pak budou řešit své problémy. To je značně nevhodné. Zažila jsem to sama.
Samozřejmě máte právo na názor, ale byla bych opatrná, komu a kde ho říkám, zvlášť, když o problematice nice neví. A zvlášť, když se to týká nečího duševního zdraví.

julieeta
2. apr 2009

ale ano mam skusenosti s depresiami, mala som stavy, ked som sa nevladala zdvihnut z postele, navarit, vyprat. Je to strasny pocit a na taketo stavy je nutne lieky brat. Pravdou je, ze ja som nebrala, aj ked som som sa s tym velmi popasovala. Ale zas nie je pravda, ze lekar vam antidepresiva predpise len po dokladnej uvahe. Praveze dnes lekari[dokonca aj vseobecny] predpise lieky na depresiu aj ked to nie je nutne az tak velmi, je to uz pomaly ako s antibiotikami.

kubaka
2. apr 2009

Pokud vím, vseobecný doktor nesmí !!psát antidepresiva. Maximálně anxiolitika a sedativa typu Diazepam, Xanax, Lexaurin, Neurol a podobné blbosti. Ty nelečí, jen zmírňují projevy a navíc jsou návykové. To je zcela jiná skupina léků a depresi dlouhodobě nijak neřeší. Jsou jen na přechodnou dobu.
Praktický lékař nemůže psát AD, protože tomu nerozumí. Vždy tě pošle na psychiatrii, k odborníkovi.
A dnes snad je trend právě antibiotika nepsat na každou blbost. Zvlášť na Slovensku vím, že v dávné době byly hojně atb. zneužívané. Dnes je tomu pokud vím naopak. Každý si na to dává pozor, protože se ví o rezistenci baktérií.

andy - nebo se pletu? Mě oba praktičtí lékaři do deprese nezasahovali a poslali mě na psychiatrii s doporučením?? Prý to není jejich parketa... 😝

tvarohacek
2. apr 2009

Jen jsem nakoukla, tak zareaguji, praktický lékař antidepresiva předepisovat smí, ale jen krátkodobě cca tři měsíce, pak předává pacienta do péče psychiatra.

andy.a
2. apr 2009

dievčatá,ahojte 😎 😎 😎

len som sem nakukla,lebo sa mi dnes akosi nedá zaspať 🙄 🙄 😖

na SK AD môžu predpisovať aj praktickí lekári-obvoďáci..ale pokiaľ viem,len určité generiká a hlavne SSRI AD 😝 ale veľmi sa v tej liečbe nevyznajú,mala som X pacientov,ktorým napr.obvoďáci AD dali len na mesiac a potom so záverom "stav zlepšený" AD vysadili 😖
resp."užívať liek-AD-len podľa potreby- keď sa zle cítite " 😝 😀 🙄 tak to je už na pováženie 😔 chudák pacient,aj tak sa napokon vždy ocitne na psychiatrii a jednoduchšie by bolo aj pre prakt.lekára poslať ho na tú psychiatriu hneď 😝

samozrejme,nejeké prechodné úzkostné stavy a nespavosť možno liečiť u PL-ako píše Kubaka..ale zasa mala som aj ľudí,ktorým písali aj 5 rokov napr.Xanax alebo niečo návykové na noc a potom tam bol obrovský problém ten liek postupne redukovať..za tie roky sa vypestuje závislosť a dávka sa stále zvyšuje,aby bola účinná 😕 niektorí PL,hlaven tí starší,čo ešte stále píšu na kilá Lexauriny,Diazepamy/kedysi Rohypnol,Nitrazepam../ -no comment 😕 😖

napr.jedna pac.brala, cca rok Xanax,v dávke 0,5 mg 2x denne..-predpis.jej to prakt.lekár..ona sama sa rozhodla to vysadiť..a dostala epilept.záchvat ☹ 😒 vysadila to z 1 dňa na druhý 😕

andy.a
2. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

andy.a
2. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

julieeta
3. apr 2009

Neviem dievcata, ale pokial ja viem, tak AD su navykove lieky, ktorych dlhodobe uzivanie vedie k zavislosti a po ich vysadeni sa stav prevazne zhorsuje, poznam take pripady, okrem toho, tie lieky aj menia trochu cloveka. Ludia co ich uzivaju nadobudaju po case taky zvlastny vyraz, preto si myslim, ze ficat len na liekoch nie je spravne. samozrejme, ked je niekto v tak zlom psychickom stave, ze nevladze zit a ohrozuje seba, ci okolie, musi lieky brat, ale vzdy je dobre skusat aj ine moznosti. Cosa tyka lubovnika, uziva sa pri lahsich formach depresie, dlhodobo a naco ho kupovat v tabletkach, ked si ho staci nazbierat v lete pri plote a jeho ucinok je stokrat lepsi ako v nejakych pirulach. Dnes by mal asi kazdy preventivne si liecit nervy, bezne pit, aj ked mu nic nie je medovku, ci lubovnik, aby si posilnil nervovu sustavu a necakat az na zozypanie sa.

hemi
3. apr 2009

Tiež nie som zástancom liekov. Keď som bola malá , stále som ich brala - vždy som bola chora.
No kedže som už dospela 🙂 na mojich deťoch to nepraktizujem s antibiotikami , aj keď mám skúsenosť , že ich lekári veľmi radi predpisujú: moja dcéra má 11 rokov a brala lieky 1 v živote a syn 8 rokov a 2 krát.
Od mala som ich otužovala a chodila s nimi veľa von , aby mali veľa pohybu . Určite je to aj v genetike ,ale veľa urobíte vy, ako matka.
O.k. ale odbočila som od témy.

Ja súhlasím s Kubakou , kto neprežil ťažkú depresiu , nevie to pochopiť . Dokonca môjim názorom je , že ani lekár - psychiater nie , čo je však úplne normálne , pretože ani ja by som si to nevedela predstaviť , kebyže to nezažijem.
Takže k tým liekom , resp. AD.
Sama som si myslela , že dokážem bez nich existovať , ale opak je pravdou.
Ako som už písala depresiu mám 2 krát a naozaj to naprajem nikomu , kto ju nezažil.
Ťažká depresia sa nedá zvládnuť sama / človek naozaj potrebuje liečbu . A ešte niečo: nepoznám človeka u ktorého by nedošlo k relapsu. Podotýkam , hovorím o ťažkej depresii.
Ja osobne by som lieky už nikdy , ale nikdy úplne nevysadila.
Bola som už v takej psychickej vyčerpanosti , že som si priala smrť , napriek tomu , že tu mám deti , ktoré ma potrebujú. Človek vtedy nerozmýšla , nie je schopný rozmýšľať nad tými vecami , len , aby to utrpenie skončilo.
Baby všetkým Vám držím palce , či už máte depresiu ťažkú , ľahkú , strednú, Soc. fob. , úzkosti.... nech Vám to čím skôr prejde. 😎 Zvládnete to.
Pre mňa tu je každý jeden príspevok na niečo: spoznávam iných ľudí , rozdielne názory a v živote to tak funguje , takže som rada , že tu ste. 🙂 , je to tiež jedna forma pomoci.
Pekný deň

kubaka
3. apr 2009

andy - já vím, že serot AD jen vychytávají a uzamykají serotonin v mozku, zvyšují produkci, jak říkáš, nejsou to hormony - píšu to zjednodušeně, ale vlastně to špatně říklám, pač pak si lidé myslí, že je něco dodáváno uměle zvenku. No, nepřesnost se nevyplácí 😝 pak to mate
Už jsem taky zjistila, že PL může napsat omezené druhy AD a jen na kraťoučko - upřímně - nadělá to víc škody než užitku. To je teda nesmysl. Vždy't tomu vůbec nerozumí a pak pacient stejně skončí u psychiatra a ztratí čas neúčinnou léčbou.

Hemi - jsem moc ráda, že ti je líp 🙂 🙂 Sluníčko nám svítí - serotonin se rojí 😵

Julietta - promiň, ale omýláš pořád to samé, jakobys nečetla co psala lékařka Andy, hemi, já a a ostatní se zkušenostmi. Někdo je prostě vůči informací imunní - bez urážky 😝

Na takové urputné bránění vlastního názoru mám přirovnání:

Názor je jako voda v polévce - bez ingrediencí (faktů a poznatků) z vody polévka nikdy nebude..

kubaka
3. apr 2009

jen mi prosím potvrďte - lubovník - je to česky třezalka tečkovaná??
Tou jsem se doslova cpala, než jsem zjistila, že jsou to vyhozené peníze a vůbec mi nepomáhala - při těžké depresi. Když jsem byla zdravá a jen rozrušená ze dne, tak na mě fungovala bezva. Zrovna jako ten bylinkový Novo Passit

už se vidím, jak hledám lubovník u nějakého plotu v Praze-hi hi hi. Zadarmo 😝

Třezalka se totiž nesmí míchat právě s temi AD jako Citalex Citalopram - je to v letáku, tuším že snižuje účinnost 😨 nebo něco

Holky, je fakt supr,že vám je líp - 😵 😵 😵

povuma
3. apr 2009

ahojte, moc sem neprispievam, len vas citam, ale neda mi nereagovat na Julietu 😕 teda neviem odkial mas take zcestne informacie....o AD 😖 ja som mala panicku poruchu, uzivala som Citalec, pretoze po par mesiacoch, ked som sa stym snazila vysporiadat sama, som bola na tom fakt hrozne a vdakabohu za lieky...nedokazala som sa postarat ani o seba, nieto este o dieta 😒 Teda neviem, aky zvlastny vyraz tvare u mna vidno, 😀 😀 😀 😀 teda ta veta ma rozosmiala 😀 😀 😀 ale po roku ich uzivania naozaj poctivo, nezmenila sa mi povaha, skor som teraz este veselsia, lebo viem, ze svet je krasny a viem,a ky dokaze byt zivot hrozny, ked trpite dusevnym ochorenim 😖 Uz dva roky ich neuzivam, po ich vysadeni som nemala este horsie stavy, ako pises, normalne som fungovala 🙂 chcem vas tymto aj povzbudit, ze to naozaj ide, a ludi ako, Julieta si nevsimajte, naozaj nevie, o com pise, pretoze to nikdy nazazila 😉 a naozaj pise uplne zcestne ☹

ja tiez nie som zastanca liekov, ale radsej si dobrovolne zlomim ruku, ako este raz zazit PP 😀 i ked clovek nikdy nevie, co ho v zivote este caka 😒

kubaka, ano lubovnik je trezalka
😉

zuzkafuny
3. apr 2009

Kubaka... píšeš krásne 😵 akoby si bola sama psychiatričkou 😉 🙂

mimka54
3. apr 2009

julieeta, aky zvlastny vyraz tvare? 😎 😲

hemi
3. apr 2009

Inak baby , info aj pre teba Julieeta - mám takú skúsenosť , že človek ktorý sa liečil , lieči na depresiu .... vyzerá oveľa mladšie aký má vek. 😅

P.s.
To som nemyslela ironicky pre teba Julieeta .
Len , aby sme sa konečne zasmiali. 😀

mimka54
3. apr 2009

hemi, tak preto si pytaju obciansky ked si kupujem pivo 😉 🙂 🙂 🙂 🙂

julieeta
3. apr 2009

kubaka: ja nemozem zato, ze necitas co pisem poriadne. Ja pisem, ze ak ma clovek vazne problemy s psychikou, tak je na mieste brat AD. Ale uvaz, ci v dnesnej dobe uz nie je kazdy druhy na liekoch. Ved o tom sa vela pise a rozprava. Su ludia, ktori maju uz od narodenia dedicne narusenu psychiku a su labilni. Jasne, ze taky clovek na vsetko reaguje precitliveno a lahko sklzne do stavov, kedy je liecba nevyhnutna. Stane sa to aj ludom, ktori preziju tazku traumu, jasne. Ja pisem len o tom, ze dnes je doba, ked je ludska psychika zatazovana nadmieru roznymi socialnymi a inymi vplyvmi a ludia si nevedia stanovit hodnoty, potom nevedia kudy kam a siahaju po liekoch. Vezmi si cloveka, co chce dom napr. byva v cinziaku a nema nanho prachy. tak si vezme hypoteku, potom bum pride o robotu a uz ma depresie. Kazdy druhy mlady clovek sa trapi pre lasku, rodiny su rozhadane, to vsetko vplyva na psychiku. Ja som chcela povedat len to, ze zivot sa neda liecit tabletkami a ze vzdy treba liecit najprv pricinu pre ktoru depresia vznikla, lebo potom moze clovek aj do zivotne jest lieky a co si pomoze. Je to vlastne nazor na temu depresia, ak rozumies o com pisem. Myslim si, ze aj takyto nazor je normalny, nie len ked niekto napise, ze objavil na trhu novy druh AD, ktory je super. chcem len povedat, ze lieky sice chorobu potlacia, ale ju nevyliecia na veky, kym si clovek nepomoze svojim kladnym pristupom k veciam, stale bude upadat do depresii. Je napr. dobre navstevovat kurzy pozitivneho myslenia, studovat duchovno, ezoteriku a pod. aj to su sposoby ako depresiu prekonat. O tomto som chcela napisat, a opakujem, ZE AK MA NIEKTO ZIVOT OHROZUJUCE STAVY, KTORE MU ZNEMOZNUJU NORMALNE ZIT, JE UPLNE SAMOZREJME LIEKY BRAT. No predpokladam, ze zas si nepochopila, ale to nic. 🙄

kubaka
3. apr 2009

hi hi zuzkafuny- nejsem psychiatr - andy mě vždy opraví, když napíšu nepřesnost - ale jsem novinář 😝 přijímám pochvalu jako úlevu, že jsem na MD ještě nezblbla

mimka 54 já teda ale mám opravdu zvláští výraz tváře - 😀 usmívám se a chlapi se můžou přetrhnout, aby mi pomohli s kočárkem do tramvaje - a já pořád, čím jsem si takovou pozornost zasloužila. Zvláštním výrazem Fa 😵 kt si nemohu stěžovat.

povuma - přesně popsané -tohle napíše člověk, který tím prošel a má osobní zkušenost.
samozřejmě, že si člověk udělá po takovéhle zkušenosti pořádek v životě a v prioritách - myslím, že to vyplývá už samo o sobě z okolností

julieta - jedna z věcí, které o sobě mohu říct bzpečně je, že jsem docela dost chápavá - takže rozumím tomu, že ty jsi opravdu někde jinde než o čem je tu řeč. To není výčitka, ale fakt- samozřejmě, že pilulkama nepředěláš svět. Ale takhle to ani nefunguje a nikdo z nás to netvrdí ani není v té situaci.
Doktor prášky na život nedává. Nevím, kde jsi to vzala. Ty nečteš to, co napsala Andy- odpověděla ti na všechno.

andy.a
3. apr 2009

zvláštny výraz tváre majú podľa mňa schizofrenici 😝 😀 😀

neliečení depresívni pacienti majú tzv"bolestínsky" výraz v tvári,sú jednoducho smutní,uplakaní a pod. 😕 😒

no,mám pocit,že v noci som napísala všetko dosť podrobne 😕 😕 😕

..a Kubaka..o tom zvláštnom výraze v tvári som si to naprv inak vyložila-podľa toho,čo píšeš,lebo slovko Fakt si rlozložila na Fa 😵 kt-..ja ,že z kozmetiky zn.Fa máš taký výraz tváre 😀 😀 😀 😅

kočky,len sa tu nepohádajte,myslím,že by to nebolo vhodné a dôstojné pre túto tému 😔 😝 😕

natashkaa
3. apr 2009

Ahojte baby ja pocas celeho tehu trpim PP. Len chcem poradit ten guajakuran je fakt spica nemusim brat ziadny xanax mam len nizku davku citalecu 10mg. A myslim, ze zacinam byt dost v pohode musim zaklopat. Guajakuran fakt odporucujem tehulkam s uzkostami mne to dali preto lebo som zacala mat stahy a nakoniec to lieci moju uzkost .

kejka
3. apr 2009

Holky já se přidávám.Nebýt léků,tak už tu snad ani nejsem.Byla jsem v takovým stavu,že jsem neměla daleko jít do kytek a to myslím vážně. 😖 😖
Prostě to beru tak,že AD brát musím,abych mohla normálně žít a fungovat.Pokud mi bude tak,jako je mi teď-to znamená zatím jsem fakt v pohodě,prášky brát budu,ať si lidi říkají,co chtějí.Je mi to jedno. 😉 😉
Když si vzpomenu jak mi bylo příšerně,nechtělo se mi ani žít,mohla jsem skončit někde v blázinci........ufffff.
Kdo to nezažije,nikdy to nepochopí.Je to příšernej stav mysli.Jako prázdná duše od kola 😅 😅
Andy moc děkujeme za tvoje psaní.Fakt pomáháš,jak můžeš. 🙂 🙂

kubaka
3. apr 2009

andy - no jo, výraz Fa - se mi tam zamotal ten smajlík - tu kosmetiku Fa nepoužívám, takže krásnou pletí ten zájem mužů mi pomoci s kočárkem asi nebude - he he

určitě se nechci hádat - je to nedůstojné k tomuto tématu. Naprosto souhlasím. Taky je ale nedůstojné nevhodně zasahovat a z neznalosti něco bagatelizovat. Nefér k holkám, co čekají, až jim AD zaberou a je jim na nic. 😢 Na to jsem nějak háklivá vůbec v jakékoliv oblasti 😀. (Proto taky těžko snáším nekompetentní šéfy)
Vím o sobě, že někdy reaguju zbytečně cholericky, noc se mnou, no, AD ne AD temperament mi neovlivnily.
😝

jo jo, ten bolestínský výraz je typický- první co udělala terapeutka když jsem k ní přišla je, že se mi podívala pořádně do obličeje. Takový nepřítomný pohled, vzdálený. Tak jsem se taky i cítila. Jak pod skleněným poklopem a všechno kolem bylo daleko a neskutečné...