Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

mimok
29. apr 2014

@lenka_21 ty si lezala kvoli samovrazednym a nutkavym myslienkam, teda ak sa ti o tom zle nepise

svija
29. apr 2014

Holky zrovna včera jsem jela z kontroly od svého psychiatra vlakem, tou trasou, kde I.Bartošová skočila pod kola. Museli jsme projet těsně před tím, než se to neštěstí stalo. Taky na to dnes musím pořád myslet.

Jinak nutkavé myšlenky to je taky moje parketa, já jich měla plnou hlavu. Tedy ne na ublížení sobě, ale svým blízkým a taky jsem z toho měla hodně úzkostné stavy. Naštěstí léky zabraly.

danielagabriela
29. apr 2014

@svija no verim tomu, ze stale musis na to mysliet, aj mne je toho luto, lebo je to tragedia, ale na druhej strane, ked sa kolo nej tolko toho dialo, tak sa jej mozno ani necudujem....

lumiklumikovy
29. apr 2014

preco mi tu nikto neodpisuje ? :( nie som vymyslena, len mam druh nick,aby som si chranila identitu....

3009
29. apr 2014

@lumiklumikovy je to termín veľmi dlhý, ale ak to nevieš vydržať, tak hľadaj pomoc u nejakého súkromného psychiatra pokiaľ nepôjdeš na riadny termín. Skús zatiaľ niečo prírodné /Deprim/ alebo homeopatikum Sedatif PC. Držím ti palce.

lenka_21
30. apr 2014

@lumiklumikovy nemyslim si, ze zmena nicku ie potrebna...nie je dovod, aby si sa za svoj problem hanbila. Takyto pocit tvoj stav este viac zhorsuje - pisem z vlastnej skusenosti...
Po druhe bud opat zavolas psychiatrovi a budes sa domahat skorsieho terminu, lebo tvoj stav je akutny, alebo ako napisala @3009 skusis najst ineho psychiatra, popripade sa vykryjes volnopredajnymi liekmi ako ti uz bolo napisane, este existuje aj Persen ... Neviem ake mas stavy, ale ak sa nemylim mozno ti benzodiazepam moze predpisat aj obvodak, ale potom to uzivaj presne podla odporucania do doby kym nepojdes k psychiatrovi... Drz sa a ked potrebujes podporu vsetci ta tu podrzia, baby su velmi zlate...

kk77
30. apr 2014

@lumiklumikovy urcite treba ist k obvodnej a dat si predpisat ukludnovaky, nepodcenovat situaciu. zial tie cakacie doby su naozaj dlhe. vsetko bude dobre, je to len obdobie a to prejde. chod k obvodnej.

gretyka
30. apr 2014

Ahojte baby,
vcera som bola na terapii. Mala som len relaxaciu, ze ked sa v noci zobudim a neviem zaspat, co robit, aby som sa uvolnila a zaspala som...pytala sa ma psychologicka na tie uzkostne obavne myslienky, ze ako ich zvladam...povedala som, ze raz je tak a raz tak a ze aj lieky este uplne nezabrali, lebo stale mam nieco nove a ona mi povedala, ze to uz nie je o liekoch u mna, lebo ze by uz davno zabrali, ale ze o mojej povahe, ze som odmalicka taka uzkostliva, bojazliva a ze to sa musim naucit prekonavat, ze ked na mna pride zla chvila, ze mam byt viacej odkazana na seba ako na lieky (minule ma rozrusilo, ked som zistila, ze maly je chory, som sa triasla a horela a dala som si lexopam). Tak ja teraz uz naozaj neviem, mam v tom zmatok, lebo aj tu pisete aj psychiatri hovoria, ze nebat sa brat lieky, ze pomozu, ze ked velmi treba, tak dat si aj ten benzak a ona mi hovori, ze sa to mam snazit prekonavat sama.Co si myslite?

lumiklumikovy
30. apr 2014

@lenka_21 no,sama psychologicka mi povedala, ze kazdy ma svoju trinastu komnatu,ze si to vklude mozem nechat pre seba.....a pocity hamby zacinaju len teraz,ked idem len po nemcnicnom dvore a musim zabocit na psychiatriu... asi ma chapete, ze ludia,co sa nikdy neliecili, to nechapu , a ludi hned pokladaju za blaznov....kolegyni som sa priznala,kde sa musim ist objednat a hned ona na mna , ze "ale ved vyzeras normalne?!" .... ide aj o to, ze osm dufala,ze mi lekari daju papier ,ze nesmiem robit nocne....tak sa snimi musim trapit este mesiac a pol.. psychologicka mi nechcela dat, ze caka na vyjadrenie psychiatra.....ide o to,ze robim na 4 smeny, dva dni rano, musim vstavat skoro, dva dni poobede, idem spat neskoro, po polnoci, dva dni noc, som mimo, nervozna do krajnosti, jeden den dospat nocnu a jeden den volno,kedy som zas mimo,ze neviem,co s tolkym volnym casom....a zas dokola, rano pobede, noc.....

viva13
30. apr 2014

Ahoj, už vyšše 10 rokov beriem liek Ludiomil, liečim sa na žaludočnú depresiu, z ničoho nič mi príde nevolnosť hlavne ráno po zobudení sa nemožem najesť, ked mi to neprechádza nastane mi taká úzkosť, napustím si vaňu niekedy to prejde inokedy ked si nemožem dať vanu (tam sa dokážem uvolniť)tak mi ostane velmi zle a končí to vracaním, toto vracanie trvá niekedy celý deň inokedy aj týždeň, a to len chodím po pohotovostiach a obvodný mi pichá injekcie.Preto by som sa chcela spýtať či mi neviete niekto poradiť, či nemal niekto takéto problémy, plánujem otehotnieť a bojím sa že mi bude moc zle a ja to "nezvládnem" a hlavne pôrodu sa obávam, ked mám silnejšiu bolesť, tak mi tiež takto nastávajú tieto ťažkosti.Skúšala som po dohode so psychiatrom vysadzať postupne tento liek no nedalo sa, ostávalo mi zle a mala som nechutenstvo, psychiater mi povedal, že počas tehotenstva musím tento liek vysadiť.dakujem za každý príspevok 🙂 podarilo sa vám niekomu úplne skončiť s AD?

3009
30. apr 2014

@viva teraz nerieš či ukončiť AD a kedy. Porozprávaj sa ešte raz s psych. nech ti teraz dá AD, ktoré by si mohla užívať počas tehot. Na odvykanie z tohto AD ti môže ešte predpísať lieky - neuroleptiká, ktoré sú na tento účel pokým nie si tehotná. Ak si už zvykneš na tie nové AD môžeš kludne rozmýšľať nad tehot. Lenže ak otehotnieš teraz a neprešla si na AD, ktoré sa dajú užívať počas tehot.,tak by si mala problém s náhlym ukončením tohto AD, keďže si sa o to už pokúšala a nešlo to.

gretyka
30. apr 2014

@viva13 chodis aj na psychoterapiu? Ak nie, tak zacni chodit, psychologicka Ta nauci predychavat tieto stavy, uvolnit sa, atd. Mozno aj pri vysadzani ti preto bolo zle,lebo si vedela, ze vysadzas a bala si sa, ako to zvladnes...ine neviem poradit, viem, ze je to velmi tazke, ked mavas taketo stavy...a ine lieky by si nemohla pocas tehu?
Baby a teraz sa vas este spytam, od septembra chodim k psychologicke kazdy mesiac a uz mam pocit, ze ma nic nove "nenauci", ze uz mi proste povedala, ako mam zvladat stavy (dala navod), naucila ma aj relaxovat, aj predychavat a proste stale o tom istom meleme a mne je to uz trapne. Myslite, ze by som mohla/mala uz prestat k nej chodit? Ona mi to sama asi nenavrhne, lebo vsak dostane za mna peniazky.

viva13
30. apr 2014

@gretyka nie nechodím bola som si dať zistiť na famrakologii a povedali mi,že v mojich dávkach možem užívať, ale bola by som rada bez aj ked obavy su ako to zvládnem-nezvládnem.
a ako si na tom ty zvládaš tvoje stavy ked ťa psychologička naučila ako to zvládnuť?

viva13
30. apr 2014

@3009 psychiatrička ma poslala na farmakologiuu ako som písala v príspevku vyššie a už k nej nechodím, lebo si lieky kupujem v rakusku, chcela som ju už dávnejšie zmeniť,ale radšej som k nej prestala chodiť, stále len tieto lieky a návštevy nikam neviedli bola som objednaná presne na čas a bola som tam aj tri hodiny a platí sa za každu návštevu.kto predpisuje neuroleptiká? mne navrhovala sedativ PC a nič nepomohlo.čaká ma umelé oplodnenie niekedy august.

viva13
30. apr 2014

potrebujem odporúčanie k tomu psychologovi? som pracovne vyťažená neviem či budem stíhať aj návštevy u psychologa.

3009
30. apr 2014

@ k psychológovi ti môže dať papier psychiater, vtedy to ide z nemocenskej. Ak si ty nájdeš súkromne psychológa musíš si ho zaplatiť. Neuroleptiká predpisuje psychiater.

lenka3330
30. apr 2014

@gretyka Ahoj Gretyka, ja si zase myslím, že tie lieky sú určite prvoradé ale aj terapia môže mať niečo do seba. Nemohla by si nám tu napísať ako ťa učí zvládať psychologička úzkosť? Ja som pred tromi dňami dostala paniku a chcela som si ľahnúť a predýchať to, ale nedokázala som ani ležať na posteli. Pobehovala som po byte, že odpadnem, srdce mi búšilo ostošesť, no hrôza. Bolo by super vedieť tomu predísť alebo to ovládnuť. Budem rada ak nám tu napíšeš nejaké rady.

lumiklumikovy
30. apr 2014

je tu niekto komu AD pomahaju?? z toho,co obcas stihenm sem precitat,mam skor pocit, ze nie, ako ano....

lenka3330
30. apr 2014

@viva13 Ahoj Viva. Ja mám úzkostno - depresívnu poruchu ale liečim sa na ňu v priebehu 10 rokov už tretí krát. Prvým príznakom, že už zase "to" začína u mňa je, že vždy schudnem. Nechutí mi jesť, doslova mám odpor k jedlu. Neskôr sa pridružia aj ostatné príznaky tejto choroby. Viem aké to je hrozné keď máš hlad a nemôžeš do seba nič dostať. Mne prvý aj druhý krát zabrali AD escitalopram. Užívala som ich rok a pol a 2 roky som bola úplne v pohode bez liekov. Najhoršie je, že sa mi to zase vrátilo a teraz užívam tianeptín, ale neviem, či mi zaberá lebo už ho užívam celé 3 mesiace a mávam ešte dosť nepríjemné dni. Chcela by som sa opýtať, či tu niekto z Vás užíval liek tianeptín alebo Coaxil a či Vám pomohol. pa

viva13
30. apr 2014

@lenka3330 no je to hrozné,ked ráno vstanem automaticky by som sa mala najesť ale nechutí mi a ked sa nenajem u mna to prepukne nastane mi úzkosť,ktorú nezvládam začne mi byť na vracanie a ked začnem vracť už je neskoro nastupuju injekcie,alebo infuzky niekedy to trvá aj týdez niekedy sa pomaličky z toho dostanem do 2 dní,mne stačí spúšťač stres a som hotová,vtedy si mám zvýšiť z 25mg na 50mg lieky no niekedy je už neskoro 😒

anina63
30. apr 2014

@lumiklumikovy Ahoj,podľa mna záleží aj od intenzity tých ktorých stavov......PP,dep,úzkosti a pod. Slabšie stavy môžeš zvládnuť terapiou a niektorými prírod.liekmi...deprem,persen.sedatif a iné.Lenže na ťažšie stavy sú už určite potrebné AD a benz. Dr.mi vravela,že sa to zvykne vracať....možno aj preto sa ti zdá,že nepomáhajú.Za seba môžem povedať,že aj ked nie som úplne fit,predsa je to veľky rozdiel...na začiatku liečby a teraz.Dobre,že existujú lieky...

danielagabriela
30. apr 2014

@lumiklumikovy a neskusila si sa spytat na plateny termin, alebo povedat, ze je to akutne, na nevydrzanie? Alebo ako spominalu baby, tak iny dr. Mozno nie sukromny, ale co by mal cas skor....
Nechcem odradzat, ale mne tie volnopredajne vobec nrzaberali, este tetaz ich mam po pol krabicky.
Ale ja som bola aj u obvonej a ta mi predpisala benzak a sanval na spanie, tak skus aj ty zajst k obvonej, nech ti aspon nieco da. Drz sa

lumiklumikovy
1. máj 2014

budem este volat na oddelenie, len mi j eto hlupe, neviem,kto tam zdvihne, koho si mam pytat....ci ma nevezmu dr odtial....napr dnes, som sa zobudila s depresiou, svokra caka dve navstevy na vikend, takze som uz z toho nervozna :(

gretyka
1. máj 2014

@viva13
@lenka3330
Ahojte,
nie, este tie stavy nezvladam 😅 , ale mam navod, akoze. Tak co ja viem, ked mi napadnu myslienky, ze nieco nezvladnem: Bojim sa, ze....
Nakolko tomu verim? Kolko percent davam tomu, ze sa to stane? Poviem si percenta....
Dokaz: musim si nejakym sposobom dokazat tvrdenie...cize ci sa stalo v minulosti to alebo ci sa moje tvrdenia naplnili, ked som sa toho bala....
Protidokaz: Nestalo sa to, coho som sa bala...Alebo aj v minulosti, ked sa to stalo, tak som to zvladla a takisto to zvladnem aj teraz (napr. bojim sa, ze maly ochorie...Co sa stane ked ochorie? Co spravim? Zoberiem ho k lekarovi, dam mu lieky...Zvladla som to v minulosti, zvladnem to aj teraz, ak sa to stane....)
Takze takto nejak. A toto si treba zakazdym povedat alebo aj zapisat, ked to viac pomoze, ked nam tie myslienky obavne napadnu....

gretyka
1. máj 2014

Jaj a samozrejme aj predychavat veci, lebo vsak ked aj na mna to pride, tak sa roztrasiem, zaludok na vode, horim....a teda predychavat hlboky nadych, zadrzat dych a hlboky vydych...atd.

viva13
1. máj 2014

@gretyka ahoj, to je ten návod? mne moje stavy prídu nečakane najčastejšie ráno ked vstanem a nemožem sa najesť,ja mám aj tetániu moc predýchavať nemožem, lebo ked začnem začnem silno dýchať neviem ako sa tomu udborne povie nespomeniem si a som tam...

gretyka
1. máj 2014

@viva13 No, asi toto je skor na moje stavy...Tebe to uz mozno nestaci, neviem, lebo Ty to mas horsie....preto by bolo dobre ist k psychologovi, ze co by Ti poradil. Ja by som urcite sla na Tvojom mieste...ja som tiez chodila aj pred otehotnenim aj chvilu pocas, potom sa mi polepsilo a bola 5 rokov pauza a teraz zase....skus, uvidis.

anina63
1. máj 2014

Krásny začiatok májových dni a nielen tých, Vám všetkým prajem.......čo dnes všetky stojíte pod čerešnami? Ale doprajem vám to 🙂 Verím,že viete čo to znamená 🙂 Ja som ešte nebola a neviem či by ma mm nevysmial,keby som mu to navrhla 😝 Kočky dnes bol veľmi pekný den,tak dúfam,že ste v pohode.Pochváľte sa niečím pozitívnym......

danielagabriela
1. máj 2014

@anina63 ahoj, no ja dnes pracovne, cely den na zahrade, ale aj pod ceresnou sme boli🙂 a bolo aj u nas krasne, somsa celkom aj opalila....
No a vcera som sa zbytocne previezla do mesta, lebo som mala ist na terapi, prvy krat, a ma misela presunnut, pretoze ju odvolali na sud, takze potecha🙂
A ty ako sa mas, uz je lepsie?
Dufam, ze je vam vsetkym uz lepsie, ked je taketo pocasie.

lenka_21
1. máj 2014

@zvolsiinylogin nechcem sa tu s tebou hadat, lebo o tomto toto forum nie je...mas za sebou velmi zlu skusenost a mna to mrzi ☹ Tvoja skusenost je vsak uz velmi davna, je dobre, ze si o nej napisala a bohuzial volakedy sa v psychiatrii robili strasne veci ☹ ☹ Moja aktualna skusenost je vsak ina, ja som mala strasny strach ked som tam isla, ale keby som vedela, ze to tam bude take ako bolo tak by som isla skor a netrapila sa az tak dlho... Mne tam velmi pomohli a napr.to Zaluzie viem doporucit. Ano boli tam aj ludia zo Ziliny a nikto nespominal, ze by sa k nemu v nemocke takto spravali...

@mimok mna tam prijali prv na stabilizaciu mojho stavu a potom 2x na dekompezaciu. Spominala som aj nutkave myslienky co som mala, ale povedali mi, ze je to primerane k mojmu stavu. Hlavne o vsetkom komunikuj so svojim psychiatrom...

@gretyka terapia je o tom, aby si sa naucila zvladat svoje stavy...preto to nemozu povedat, aby si sa spolahla na lieky, lebo potom by si nepotrebovala terapiu 😀 😀 😀 Mne moja Dr.prizvukovala, aby som svoje stavy netlacila na hranu a ked mam silne stavy uzkosti a ataky mam dobrat lieky. Dolezite pre nu bolo, aby sme to potom konzultovali a stale mi tvrdila, ze ak ich beriem pod jej dohladom tak je to v poriadku...pri tychto druhoch liekov je nebezpecne ked si ich clovek davkuje sam...a terapia je urcite dobra, moze ti pomoct sa nastartovat inym smerom. Mne velmi pomohla!

@viva13 v kazdom pripade si najdi dobreho psychiatra a az potom ries IVF!!! Mne sice nastali psychicke problemy az po IVF, ale potom mi uz lekari nedoporucovali nieco podobne absolvovat. Dokonca mi bolo povedane, ze zeny s psychiatrickym diagnozami by mali byt velmi opatrne s IVF a akymikolvek hormonmi, lebo mozu ten stav zhorsovat. Tehotna s AD mozes byt, ale psychiater vie rozhodnut ake druhy mozes brat...

@anina63 nooo, my sme oslavovali...prave v tento den pred 2 rockami sa mi narodil syncek...

@lumiklumikovy mne lieky zabrali...ale zacala som sa citit lepsie az ked som zmenila cely pristup...v par spravach dozadu som to pisala...