Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lienka737
24. nov 2014

@tslobik Ďakujem veľmi pekne. Ja mam tiež ten pocit, že len lieky nestačia. Preto som sa chcela spýtať aj ostatných, ako to funguje. Viem, že u každého je to iné, ale akákoľvek informácia a podpora -aj takáto virtuálna pomôže.

tslobik
24. nov 2014

@lienka737 Presne....ja si skúsim pohľadať psychologičku......len neviem ako to funguje, či sa to platí alebo nie..........Lebo mne by nestačilo ani 5 hodinové sedenie vkuse 😀 Toľko vecí potrebujem zo seba dostať......

gretyka
24. nov 2014

@tslobik Aj ja byvam nervozna, podrazdena, to moze byt aj z liekov. U mna je to skor PMS ale mozno ze aj ja to mam z liekov. Ktovie. Co sa tyka lexaurinu, tak hovoria, ze je navykovy, ale ja som dostala ten prvy a ked som asi po2 mesiacoch povedala, ze necitim zmenu k lepsiemu, tak mi ho Dr. zmenila na escitalopram a ziadne vysadzanie nebolo, proste som prestala brat z jedneho dna na druhy a nabehla na escitalopram. Prvy tyzden bol tazky, ale to som pripisovala zvykaniu si na escit. Mozno to boli abstin. priznaky na lexaurin? Tazko povedat. Ale trvalo to len jeden tyzden, potom uz bolo dobre. Ak ti ho Dr. odobrila, tak ho podla mna kludne ber. Radsej,akoby si sa mala trapit.
Serotoninovy syndrom je vlastne sok alebo co, akoby si sa predavkovala:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Serotoninový_syndrom
Inak ja nastupujem tiez o par mesiacov do prace, mam z toho strach, aj z toho ze deti v skolke a tak, ale co narobim, snad bude dobre 😉 Tiez mam stresovu robotu a pracujem v zenskom kolektive, takze ovzdusie tiez nic moc, no uvidim, co bude...😉

gretyka
24. nov 2014

@lienka737 Ja som sa zacala liecit par mesiacov pred otehotnenim, ked som otehotnela, tak mi bolo dobre, takze som vysadila lieky. Potom 5 rokov pauza a teraz sa liecim 10 mesiacov. Chodim aj na psychoterapiu.

lienka737
24. nov 2014

@gretyka Psychoterapia Ti pomáha? To si si vyhľadala sama alebo Ti ho odporučil psychiater?

gretyka
24. nov 2014

@lienka737 pomaha, odporucil mi to lekar. 😉

tslobik
24. nov 2014

@gretyka A za tú psychoterapiu sa platí? A to chodíš kam - k psychológovi? A ako často? Vidím, že aj ty si na tom bola rovnako ako ja - a síce v tehotenstve sme boli v pohodičke aj bez liekov 🙂 🙂 tie hormóny sú čarovné asi.....A tie moje strašné stavy sa tiež očividne prehlbujú pred príchodom menštruác. Takže muž na 100% vie, že kedy sa to blíži 😀

gretyka
24. nov 2014

@tslobik ja chodim k nestatnemu psychologovi, takze u neho neplatim. Ale su aj sukromni, u ktorych treba platit. Zvykla som chodit kazdy mesiac. Teraz pojdem po 3 mesiacoch, lebo sa mi polepsilo.

tslobik
24. nov 2014

@gretyka Vďaka....., tak nech ti to vydrží 🙂 🙂 A máš pocit, že tie rozhovory s ním dosť pomáhajú?? Že ti to teda pomáha viac ak to kombinuješ ako len lieky?

kachita
24. nov 2014

@chrumen Krasne opisane, krasne podane. Dakujem!

kachita
24. nov 2014

@lamadea Ako sa citis? Je to lepsie ? Nepoddavaj sa, uz si to dotiahla tak daleko, si uz v 8.mesiaci, gratulujem. Napis IP, ak ti to pomoze, nedus to v sebe.

chrumen
24. nov 2014

ja užívam krátkodobo xanax, nič iné som nechcela - zatiaľ - chystám sa na psychoterapie, zajtra mám prvé sedenie nakoľko som dlhšie čakala na termín. Budem priebežne informovať čo ma tam učia 😉
@lienka737

@tslobik kedykoľvek tu napíš, aj mne sa uľavilo ked som sa aspon takto vykecala 🙂 myslím že v tejtoskupine nájdeš/me pochopenie 🙂

kachita
24. nov 2014

@chrumen A mala si psychicke preoblemy (depresiu a uzkost) aj pred tehotenstvom ?

tslobik
25. nov 2014

@chrumen A prosím ťa ako si našla toho psychoterapeuta? Ja bývam v malom mestečku (skôr dedina 🙂 ), nebývam tu dlho a neviem ako sa dostať po dobrého psychoterapeuta....Kedysi existovalo centrum poradensko.-psycholog. služieb v mestách. Tam som bola zo 2x, ale to bolo v Trnave až. A vtedy to fungovalo zadarmo. Tebe to nejako odporučil psychiater, alebo si si ho našla sama? Vďaka za odpoveď 😉

tslobik
25. nov 2014

@chrumen Dosť záleží aj na tom, ako si so psychoterapeutom "sadneš" 🙂 Držím palce!!!!

mija20
25. nov 2014

@silvika99 Ahoj aj ja sa liecim, po porode som prestala uplne spavat, a vyvinula sa mi poporodna depka
Liecim sa uz 5 mesiac, beriem Lerivon 30 mg a Valdoxan 50 mg. Tiez si tie lieky vycitam a bojim sa ze to uz neprejde. Je mi uz ovela lepsie ako na zaciatku ale stale sa mi vracaju uzkosti. Spavam uz lepsie, aj ked sa mi este stane ze nemozem spat. Ty sa ako citis? Spavas uz dobre?

gretyka
25. nov 2014

@tslobik urcite to pomaha, skus aj ty 😉

chrumen
25. nov 2014

@tslobik na odporúčanie známych ale aj lekár nakoľko mám za sebou psychiatrické vyšetrenie .... je pravda že ako si s ním sadneš tak sa to bude celé vyvíjať. Dnes som bola pri nej prvýkrát a po sedení som sa cítila ako po tabletke na upokojenie, totálna pohoda, ukázala mi pozitívnu stránku mojho problému a povedala že vždy pre tým záchvatom alebo tým zlým pocitom by som sa mala okamžite niekomu zdôveriť alebo samu seba ujistiť že je všetko v poriadku aby sa to nevystupnovalo do záchvatu .... 🙂 zatiaľ mám z toho dobrý pocit. Odporučila mi tkz. psychologický stacionár (hádam som to nepoplietla) - mala by som tam chodiť denne, je to u nás v meste a funguje to ako skupinová terapia, budem mat cca 5hodín denne, okrem rozhovorov sú tam aj telesné cvičenia, pracovná terapia, kreatívné práce ... tak ešte zvažujem či sa do toho dám lebo mi trochu vadí že to nebude priamo zamerené len na mňa

chrumen
25. nov 2014

@kachita nie, spúšťačom týchto pocitov strachu a úzkosti a depresie bola (teda zatiaľ je to jediná možnosť) choroba dcérky (ale už je vyliečená) ... dosť som ju potom sledovala a následne seba či sme v poriadku a zrazu bol z toho začarovaný kruh, panika aj z obyčajnej chrípky a do toho záťažové situácie v robote, v škole (ešte študujem), rodinné problémy.

zumike1
26. nov 2014

Escitil- skusenosti??? Ako vysadit? Beriem len pol tabletku denne od maja. Mala som poporodnu depresiu... Momentalne sa citim fajn. Uz dlhsie chcem prestat. 😊

tslobik
26. nov 2014

@chrumen Tak to je zase krok vpred...že sa cítiš po sedení oveľa lepšie 🙂 A môžem sa ešte spýtať? Za ako dlho ťa tá psychoterapeut. objednala? Lebo ja mám napr. aj taký problém, že mám obdobie kedy mám pocit, že sa potrebujem práve v tú chvíľu vyrozprávať a dostať všetko zo seba.....A keď ma napr. objedná za mesiac a zrovna budem v pohode.....tak sa bojím toho, že sa zase bloknem a nebudem v stave jej povedať všetko, čo ma ťaží....a že zase to bude tým pádom k ničomu 😒 Ja sa dokážem naplno otvoriť len keď je to totálne akútne....A tiež si myslím, že intervaly tých sedení.....teda neviem ako často sú by mi asi nestačili....Lebo napr. raz do mesiaca, resp. raz za dva týždne sa zdá pre mňa málo......Zajtra idem zase k svojej Dr. tak sa poradím.....Uvažovala som aj nad hospitalizáciou, len mám z toho strach.....ale teraz cítim, že by to bolo pre mna asi najlepšie. Alebo chodiť niekam na sedenie nepretržite, napr. týždeň.....A to čo si písala, ten stacionár?????To akože by si tam trávila 5 hodín denne? To si neviem potom akosi predstaviť, to by bolo po práci, či v rámci PN-ky, alebo ako je to riešené?

tslobik
26. nov 2014

@gretyka určite skúsim, zajtra idem k Dr. sa poradiť, nech mi niečo navrhne, lebo zjavne len tbl. mi nepomáhajú dostatočne ☹

chrumen
26. nov 2014

@tslobik ten stacionár by som mala ako PN-ku - dokonca 12týždnov hradí poistovna ale asi to musí odporučiť odborník aby to bolo papierovo na poriadku, len tak sa tam objednať sa nedá.
No poviem ti pravdu aj ja som nad psychológom premýšľala hlavne v tých zlých situáciách, aj včera som k nej šla viac menej v pohode, postupne som sa otvorila a potom to šlo von všetko, aj som si poplakala ale neskutočne sa mi uľavilo. Keď tam budeš či už v zlej alebo dobrej chvíli - pomôže ti uvedomiť si aké to celé je. Pre mňa bolo ťažke pripustiť si že ma práve takáto choroba postihla, že potrebujem cvokara a podobne - ale tak treba myslieť že ked touž sám človek nezvládne oni sú na to, vedia to a ak ti nebude vedieť pomôcť určite ťa odporúči inému odborníkovi ktorý s tým má skúsenosť. 😉

Ja som dnes po dlhej dobe v pohode, vzala som si síce xanax (musím dobrať škatulku) ale cítim sa inak, tak spokojne 🙂 hádam sa aj dobre vyspím

25adriana25
26. nov 2014

Ahojte,mam sice zenske meno,ale som muz, a zaregistroval som sa sem,aby som zistil a nadobudol rady od vas skusenych.Mam aj ja dost zavazne problemi co sa tyka psychiky a samozrejme nezvladam tazke situacie.Clovek si sice povie ze muz....to co sem pise za slabocha...ale su typi ludi,ktory to jednoducho maju v zivote tazke a potrebuju radu na nezaplatenie.Tymto som sa vam chcel predstavit,a budem rad ak sa najde niekto,kto by bol ochotny sa podelit somnou s jeho zivotnymi skusenostami a poradit mi.Este raz Dakujem.Zdravi vas Ado 🙂

sikea
26. nov 2014

Ahojte zase som tu dlho nebola ale musim sa pochvalit ze sa mam.uplne fajn ...akurat pred mz mavam mensie vykyvy ...elicea je vaxne uplne tie naj AD ...prajem vam krasny vecer ;)

gretyka
27. nov 2014

@25adriana25 A co by si chcel poradit?

mimok
27. nov 2014

Ahojte dievcence. Tak doteraz mi bolo relativne ok, mala som 75 mg serliftu a od minuleho piatka sa mi to razom zhoršilo, tak dnes som volala doktorovi a zvýšil mi serlift na 100 mg. dievcence mam otázku, moze sa mi to zhorsit aj tak, ze sebe alebo malej ublížim? Z tohto mam strach, manzel hovori aj rodicia moji, ze ked mam lieky, ze sa to tak nemoze zhorsit, ale ked pride na mna ten stav strachu, busenie srdca, hucanie v hlave, tak sa bojim ze sa uplne zbláznim a sebe alebo malej nieco urobim

chrumen
27. nov 2014

dievčence zaujímalo by ma či máte skúsenosti s liekmi na upokojenie na prírodnej báze

chrumen
27. nov 2014

@mimok ahoj, podobné stavy zažívam ja a mne psychologička poradila sa v tej chvíli proste na 100% uistiť že je všetko v poriadku - aj banalitu, aj napríklad nos medzi očami,povedať si nahlas že je všetko ok, uistiť sa o tom kde si a s kým si a čo robíš ..... držím palce, mne zas pomáhalo obrátiť pozornosť na malú, na plno sa jej venovať, spievali sme si pesničky, kreslili, skladali puzzle 😉