Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

doriaa
20. máj 2008

Zuzka, Dadulo,Moni uplne s Vami suhlasim, ze je velmi dolezite zit a nie len prezivat kazdy den. A ten kto to nezazil nevie si ani trosku predstavit ako sa citime. Bohuzial inak to nejde ako s liekmi a vobec nic na tom nie je. V mojom okoli je plno ludi s inymi chorobami, ktory musia uzivat natvrvalo lieky .... Len o problemoch so psychikou sa nikde nehovori tak ako o inych zdrav. problemoch. Tu sa to berie nieco ako nenormalne a dlho sa asi bude. Zo zaciatku aj moja mama hovorila, ze uz by som to nemala brat, ale za tie 3 roky uz na mne zbadala co to so mnou robi ako sa spravam ked som bez liekov a ked s liekmi. Dnes uz mi aj sama povie, ze nic sa nedeje ked nebudem kojit, hlavne, ze mozem fungovat. Moj manzel zase chodil a chodi vzdy so mnou ked idem k psychiatricke alebo k psychologicke. Zo zaciatku mal sice nazor na to, ze to je hlupost a v podstate ich bral ako sarlatanov 😉 Lenze ked mu v praci zacali problemy, ja som ostala na rizikovom, musel este varit, prat, zehlit, starat sa o syna prisli na neho problemy so spankom bol podrazdeny, unaveny a fakt sa musel citit veeeeelmi zle ked si dal 25mg Xanaxu a vtedy uplne zmenil nazor 😉

zuzka1k
20. máj 2008

Ahojte, som hrozne rada, že sa konečne stretávam s takýmto názorom. Asi sa toho naozaj prestanem báť a keď
ich budem musieť brať, tak sa aspoň nebudem cítiť taká sama a tak previnilo. Už som minule aj rozmýšľala, že keď sa budem musieť vrátiť k liekom, tak o tom nebudem ani nikomu hovoriť, len manželovi. Čo ma veľmi trápilo,
že som veľa krát videla na ľuďoch, ktorí o mne vedeli, že sa liečim na psychiatrii a že musím užívať lieky, také nepríjemné pohľady:...proste akoby ma zaradili úplne niekam inam..., preto by som sa tomu chcela asi vyhnúť.
Niekedy mi už hovorili, že som hypochonder, lebo mi stále niečo je (čo ma neskutočne rozčuľovalo, pretože mi bolo naozaj zle a oni mi len svojimi ironickými poznámkami robili nervy), iní ma ľutovali, čo je ešte horšie. Nikdy som nechcela aby ma niekto ľutoval, stačilo mi len pochopenie. A možno keby som to začala riešiť skôr a nedávala by som na múdre rady iných, tak by som z toho bola už vonku.
Tak ďakujem za povzbudenie, hneď mám lepšiu náladu.
pa

andy.a
20. máj 2008

Doriaa,0,25 mg Xanaxu 🙂 z 25 mg v sebe neviem,čo by robil 😕 😅

neviem,prečo sú u nás stále také predsudky voči psychiatrii a duševným chorobám vôbec 😕 tým sa teda "Západu" vôbec nepribližujeme 😕 😖

doriaa
20. máj 2008

Uz podvedome pisem bez des.ciarok 😉

dadulo
20. máj 2008

No jasne baby a okrem ineho ked je chora psychika tak prichazaju rozne ine choroby.To fakt uz nemusime este aj toto.Cely organizmus oslabeny tak sa na nas lepi kade co.A je fakt ze ostava vsetko v konecnom dosledku na nas.Starostlivost o deturence,rodinu,varenie,zehlenie,nocne vstavanie.Ja som mala stastie,ze som mala pochoponie v rodine pretoze moja svokra trpi na hlboku depresiu a to dievcence je ina kava.Tazko liecitelna neustale sa to vracia pri nejakych minimalnzch problemov.a to je doma na dochodku a moze oddychovat kedy chce co si mi dovolit pri detickach nemozme.A to Zuzi dopadla len pre to tak ze to tahala dlho bez liekov a strasne sa premehala.Ked aj lieky brala tak pri zlepseni ich vysadila no a dopadlo to tak ze lieky bude brat asi cely zivot.Takze Zuzi naozaj nespekuluj a zbytocne to nesil.Fakt to nie je sranda.Neliecena depresia je horsia nez rakovina.mna prepadla az pri druhom dietati.A to by som este strasne chcela este dievcatko.Psychiater ma upozorni ze je velka pravdepodobnost ze sa to pri dalsom porode vrati,ale asi to risknem aj za cenu toho ze nebudem moct dojcit a znovu brat liek,lebo teraz uz viem ze to poliekoch krasne prejde.teraz sa citim super milujem chvile s detmi a vobec tu rodinnu pohodu.A vazim si tieto krasne dni a uzivame si ich plnymi duskami aj s manzelom.Dokazeme sa tesit s malickosti a ako sa hovori vsetko zle je na nieco dobre.Tako choroba nas este viac spojila.Takze zuzi hlavu hore a neriskuj.Staci ti podpora manzela a na ostatnzch sa vykasli oni nemozu vediet co ich v zivote este postretne.Mozno sa raz budu aj oni trapit s podobnym problemom a vtedy pochopia.Drzim ti velmi palce a nie len tebe ale aj vam ostatnym babulky. 😉 🙂 😀 😵

moni1412
20. máj 2008

ked pisete o tej lutosti a podobne.... ja som dnes bola s malym na kardiologickom vysetreni kvoli selestu a lekarka sa pytala preco nekojim, tak som jej povedala. Ked som videla ten jej pohlad,.... taky lutostivy....nemam to rada. Aj v nemocnici..lezala som tam ako tehotna, vtedy to vedeli asi traja lekari aj to pred odchodom az a ked som prisla teraz na porod a zistili aj sestricky ze som mala depresiu, neviete si predstavit ten rozdiel v spravani u niektorych. Je smutne ze az po tom.... 😒 a je naozaj skoda ze zo zapadu sa sem siria rozne nazory, ktore preberame, ale ludi ktori maju problemy so psychickym zdravim berieme stale ako blaznov ktorym sa treba vyhybat. Ked mam niekomu o tom povedat, stiahne mi hrdlo, lebo neviem aka bude reakcia, ci sa so mnou neprestane bavit.. zatial som mala stastie na ludi.

eveen
20. máj 2008

caute aj ja som sa liecila na depresiu este pred osmymi rokmi, bola som aj potom este trikrat si polezat ☹
zase na maniu, u vas sa to nejak nestrieda, vy nepoznate tu maniu?

moni preco tam mas 1412 ?

moni1412
20. máj 2008

eveen u mna bola diagnoza manio-depresivna porucha... neviem ako to myslis ty.... 1412? moni tu uz niekto mal, tak som si dala moj vsade pouzivany nick...datum kedy som zacala chodit s mojim terajsim manzelom (bez roku)

andy.a
20. máj 2008

eveen,to máš potom asi MD,čiže bipolárnu afektívnu poruchu 😒 /MD=manicko-depresívna/

mánia je ešte horší stav ako depresia,i ked pre pacienta "príjemnejšia" forma 😅 pre rodinu a okolie je to už horšie 😒

napíš,aké si mala symptómy 😉

moni1412
20. máj 2008

andy v com je pre pacienta prijemnejsia? 😕

eveen
20. máj 2008

ano, moni aj andy, odhadli ste to spravne, ja mam ozaj bipolarnu afektivnu poruchu, cize som maniodepresivna tak ako ty moni....no u mna to bolo naozaj zle, usla som z domu ako tehu ale nasli ma este ten isty den chvalabohu, pre moju rodinku to bolo hrozne, a mne to vtedy pripadalo vsetko smiesne - pre mna to bola vlastne zabava, ale som bola presvedcena ze musim ist prec z domu, mala som tzv. bludy andy asi vie o com hovorim a ty moni ty si mala aj maniu? ci len tu depku.....len teraz som sa dostala k tejto teme, tak si ju musim lepsie precitat..... 😎
a ked som mala depku to bolo fakt strasne, som nedokazala robit tie najjednoduchsie veci, jest som nejedla, strasne som schudla, tak som jednoducho musela do spitalu

andy.a
20. máj 2008

Moni,no práve v tom,čo eveen písala-nálada pri mánii je opak ako pri depresii,teda povznesená,šťastná,euforická..človek nespí,ale je rád,lebo je vtedy aktívny až hyperaktívny,svet je pre neho gombička atď 😕

eveen,berieš teraz aj udržovaciu terapiu a aj tymoprofylaktiká/stabilizátory nálady-napr.Depakine,Lithium,Valproát a pod./ ?? 😕 😉

eveen
20. máj 2008

andy ano beriem teraz depakine akurat som si dala na vecer a este na noc beriem zyprexu na dobry spanok 😔
ja spim aj dvanast hodin ked mi dovolia, spim strasne vela, ja viem ale v poslednom case som si dala zavazok ze budem spat menej....psychiatricka mi hovorila, ze s tym mam nieco robit, tak som ju posluchla, ze vraj si prespim cely zivot (moj manzel vtedy oponoval, ze len pollku) 🙂
ty nevies ako dlho musim brat tie lieky? mne psychiatricka tvrdi ze to treba brat aspon tri roky a potom sa uvidi..... zatial som vzdy z nejakeho dovodu prestala brat lieky...naposledy to bolo tehotenstvo, uz skoro boli tri roky no nie celkom, no a co cert nechcel choroba sa vratila
lebo este po depresii mi vravela ze dva roky, no a potom to pretahovala a ja som si lieky sama vysadila, ze uz mi je dobre a aj moja mamina s tym suhlasila....no vratilo sa to aj vtedy

andy.a
20. máj 2008

eveen,Zyprexa nie je na dobrý spánok/ i keď dosť tlmí 😅 /,ale skôr je to antipsychotikum/na halucinácie,bludy a pod. 😝 / a aj ako stabilizátor nálady sa dáva/prevencia mánie a depresie/

eveen,to sa nedá povedať,ako dlho budeš brať lieky,u každého je to iné,záleží od ochorenia,od dávok liekov,rozhodne si nikdy sama nevysádzaj lieky,len po dohode s Dr. a vždy postupne znižovať,pomaličky 😉 nie náhle,potom sa ochorenie vždy vráti a v horšej miere 😖 asi to poznáš 😒

a zo Zyprexy nepriberáš ?? 😕

eveen
20. máj 2008

zyprexu beriem tu najmensiu moznu davku, a veru priberam, lebo mi chuti papat 🙂
z depakinu sa nepribera? a naco beriem teda depakine? mam v tom teda chaoz aj som mala doma taku knizku pozicanu ze ako sa vyrovnat s bip / afekt. poruchou, tam to bolo napisane........
viem ze vzdy ked som vysadila liecky tak som schudla
zakazdym som brala niake ine
andy a ty si psychiatricka?

andy.a
20. máj 2008

yes 😀

takže máš Zyprexu 5 mg/alebo 2,5 mg/ ?? 😉 a klasické tablety alebo Velotab ?? 😕 😉

Depakine samostatne by asi moc nepomohol,zato je tam tá nízka dávka Zyprexy 😉 iné lieky teraz nemáš,eveen ??

niektorí pac.aj z Depakinu priberú,ale určite nie toľko ako zo Zyprexy 😝

eveen
20. máj 2008

ja mam zyprexu velotab 5 mg, hovorila mi ze to je ta najmensia mozna davka co beriem, takze znizit sa neda.. 😠
depakinu beriem, jednu tabletku rano a jednu vecer, tak neviem z coho priberam alebo som pribrala...
ine lieky uz nemam fakt 🙂 ale citim sa v pohode

moni1412
21. máj 2008

ja som mala pisanu v papieroch manio.dpersivnu poruchu. Ale mam pocit ze prevladla ta depresivna.... presne ako pises, eveen, nechutilo mi jest, strasne som vtedy schudla, ale po nasadeni liekov zasa dost pribrala.... 😒 bolo to zlozite obdobie. Nic ma nebavilo, ani lezat, ani spat, ani jest.... stratila som vtedy zmysel zivota, ze naco tu mam byt, vsetko sa mi videlo neznesitelne....a urobila som raz aj hroznu hlupost, ktoru lutujem doteraz, kedze mi po nej zostala jazvicka na zapästi 😖 Modlim sa aby mi tak uz NIKDY nebolo....

andy.a
21. máj 2008

Moni,ale ako ti potom diagnostilovali MD poruchu,keď si manickú epizódu nikdy nemala ?? 😕 😒

moni1412
21. máj 2008

andy, to ja neviem... ale podobne ako spominala eveen, aj ja som na zaciatku mala stavy ked sa mi zdalo smiesne nieco sa mi tak pripadat nemalo. Ale halucinacie a podobne - to nie. aj ked sa ma zakazdym na to lekarka pytala, ja som jej vzdy povedala ze nie. Tak neviem....

eveen
21. máj 2008

moni halucinacie som este ani ja nemala len bludy....to su mylne presvedcenia o niecom napriklad som si myslela ze bude koniec sveta a tak.. 🙂 vtedy som aj ja pribrala, vlastne aj druhykrat a teraz uz je to tretikrat mala som volakedy patdesiat kilov a teraz uz mam sedemdesiat...a neznasam ked mi stale nasi hovoria, ze vela jem, a ake mam velke brucho 😠

moni1412
21. máj 2008

eveen, take nieco som mala aj ja, ale len take znesitelne.... s lekarkou som sa o tom vkastne ani nikdy nerozpravala....a o priberani.... na to je alergicka asi kazda zena. A este ked ti to niekto pocas liecby nieco take povie..... 😒 Ja som vzedy vedela ze som velmi pribrala , ale moji najblizsi ma presdviedcali ze sa nemam tym zatazovat, ze je prednejsie moje psychicke zdravie.... moji zlati...aj priatel (terajsi manzel )to so mnou vydrzal a ako pekne sme skoncili 🙂

eveen
22. máj 2008

veru pekne ste skoncili, mas krasne babetko a to je to najdolezitejsie...gratulujem k styrom mesiacikom, to je pekneee 🙂
ani moj manzel ma moc nehresi za vahu. jemu sa pacim taka aka som, ked sme sa spoznali uz som bola pribrata. 😀

moni1412
22. máj 2008

eveen...dakujeme. ale mame len 4 tyzdne...aj to dost rychlo ubehlo 🙂 Aj vasa malinka je aka zlatunka, pozeralasom album 😉

eveen
22. máj 2008

no teda to som poplietla, tak teda k styrom tyzdnikom 😉 a dakujem pekne

eveen
23. máj 2008

moni a kolko si pribrala odkedy beries lieky, vela?
aj moj manzel ma velmi podrzal, preskakal toho so mnou uz neskutocne vela zleho, a velmi ho lubim 🙂
ked som bola v nemocnici chodil za mnou skoro kazdy den, kazdy mi zavidel...hehe 🙂

moni1412
23. máj 2008

eveen ja ich uz dva roky neberiem. Ked som ich brala, pribrala som asi na tolko co mam teraz po porode, takze sa to vcelku dalo, aj ked som si musela kupit nove oblecenie nejake (ako mi teraz dobre padlo v tehotenstve 😀 ) Aj mne velmi manzel pomohol, neviem ako by som to zvladla bez neho... fakt neviem.
Ty si lezala kvoli tejto chorobe aj v nemocke?

eveen
23. máj 2008

moni celkom styrikrat som lezala v nemocnici kvoli tomu, raz ked som bola uz v siedmom mesiaci tehu... 😠
ale bolo to asi nutne....ty si nelezala, tam vyssie si pisala ze si bola v nemocnici?
inak, ja som si tiez velmi nemusela kupovat oblecenie, cez tehu som nepribala ani kilo, hihi, kedze mi vysadili lieky tak si Nini vsetko zo mna vycucala 🙂 🙂 🙂

moni1412
23. máj 2008

eveen ja som spominala nemocnicu, co som lezala v 7.mesiaci tehu. vlastne mesiac od 7. do 8. mesiaca, potom ma pustili, aby mi nebolo este horsie zo psychickej stranky, esteze mam takeho super lekara..... a o 3 tyzdne som necakane porodila. Ale uz mi zacalo byt psychicky dost zle ked som tam lezala. mesiac byt v jednej polohe skoro.... s vyvysenou panvou, co najmenej chodit, uz to bolo fakt hrozne. nechapem ako som to mohla vydrzat 😒 no ty sa mas.... ja som pribrala cez tehu 16kg a 6 este mam 😖

zuzka1k
28. máj 2008

ahojte babky, nejako ste sa tu odmlčali. Ja mám dnes trochu blbý deň, zasa. Už toľko krát to prišlo a za každým
si s tým neviem dať rady, som dnes úplne bez energie, nálady. No neviem, či za to nemôže moja "úžasná rodina", vždy keď mi zavolajú chytím také nervy, že sa z toho nemôžem spamätať celý deň. V hlave dostanem taký chaos, že si neviem poradiť ani s najmenším problémom, všetko mi pripadá neskutočne zložité aj také jednoduché veci. ☹
Ja sa len modlím, aby som sa jedného dňa zobudila a konečne sa tešila z každého dňa, stále sa tomu snažím uveriť, že jedného dňa to proste príde. Pevne v to dúfam... 😵
Vy sa máte ako? Moni, Doriaa, Slavka, Andy...?