Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

zuzkazguriska
1. dec 2009

ahoj dievky 😀 , zdravim Vas vsetky 🙂

uz par tyzdnov chodim na tieto stranky a citam vsetky Vase starosti aj radosti 😵
tak som sa konecne rozhodla zaregistrovat aj ja a mozno obcas niecim prispiet.
minuly rok po smrti mojho blizkeho kamarata sa zacalo moje trapenie, ktore trva az dodnes..
zacala som mavat stavy uzkosti. nemyslim si ze to bolo vyhradne kvoli tomu, pretoze som bola aj predtym dost vystresovana hlavne praca, problemy v rodine, s priatelom, iste to poznate.. vsetko naraz, trvalo to dost dlho a pohreb len odstartoval tieto moje uzkosti.. velmi som sa toho zlakla pretoze ako viete uzkost sprevadzaju aj ine neprijemne veci ako busenie srdca, strach,no bolo toho vela 🙂...zasla som k všeob.lekarke ta mi predpisala Elenium a AD Citalopram Teva 20mg 1/2 rano. AD som nebrala pretoze som sa bala.. 😒 iba Elenium na upokojenie ktore mi zabralo len na chvilu. chodila som k psychologicke a trosku mi to pomohlo.. potom mi bolo chvilu dobre a citila som sa fajn aj ked som uzkost obcas citila dalo sa to zniest a neovpyvnovalo tomoju kazdodennu cinnost.. to bolo pred rokom no a posledny mesiac ju vsak mam kazdy den tak som sa predsa len rozhodla navstivit opät lekarku a nasadit tie "zazracne pilulky".. prvy den katastrofa - zhorsenie uzkosti, plac...no zasa som sa zlakla 😢 teraz je to uz lepsie beriem 1/2 kazde rano, 6den, nie som taka plačlivá a ustráchaná /teda som ale nie AZ TAK 🙂/ ale uzkost mam stale.. Elenium neberiem vobec, nejako sa to bojim kombinovat a nechcem do seba pchat tolko chemie.. myslite, ze mi to pomoze vyliecit sa? berie niektora z vas Citalopram?
nikdy by som nebola povedala, ze takto dopadnem - som mlada baba a vzdy som robila vsetko spontanne, s nicoho som si nerobila tazku hlavu, vzdy vysmiata ako slniecko az som obcas ludom pripadala švihnutá 😀 že sa stale rehocem 🙂 a teraz toto.. vsimli si to ludia v mojom okoli ze som nejaka "nedobrá" 😖 a aj moj priatel mi velakrát vyčíta ze som neprijemna. NO, baby, 🙂 raďte!! 🙂
uz sa neviem dočkať 😵

kubaka
1. dec 2009

zuzko, jestli jsi četla diskusi, tak víš, že tyhle AD zabírají tak nejdřív za 3 týdny, možná i déle, nemá cenu se jich bát a není to až bůhvíjaká chemie. Citalopram a další z řady serotoninových AD mají nejčistší působení.
Pokud i lidé ve tvém okolí si všímají změny v chování, jen nejvýše zodpovědné se léčit.
Neber to tak, "že jsi takhle dopadla" úzkostmi může onemocnět úplně každý a spouštěče mohou být všelijaké a u každého jiné.
Hlavně ber AD tak, jak ti doktorka předepsala, nevysazuj, svévolně neměň dávkování. Ber si i jednorázově to, co tě uklidní, až ti zaberou plně antidepresiva, už nebudeš nic dalšího potřebovat. Ale na tu krátkou přechodnou dobu si klidně dej na uklidnění cos dostala. 🙂

filipal
1. dec 2009

Zuzka, vitaj 🙂
Kubaka ti uz vsetko podstatne napisala, tak ju posluchni, ona je stara harcovnicka! 😉
tieto zaciatky budu tazsie, ale uvidis o 2-3 tyzdne bude lepsie... 😉

Alika, aj u nas leje... 😒 neboj, dobre to dopadne. budeme ti zajtra drzat palce. 🙂 a ozvi sa nam potom

kubaka
1. dec 2009

filip - harcovnice, jo? 😀 😝 😀 😝

filipal
1. dec 2009

pozrela som do slovnika... 😀 vyzera to tak, ze je to to iste 😝 😀

zuzkazguriska
1. dec 2009

Kubaka ďakujem velmi pekne za odpoved 🙂 potesila si ma. mam len trosku problem s tym ze odchadzam do zahranicia za pracou aj s priatelom o cca 2tyzdne na par mesiacov a moja posledna skusenost s pracou v zahranici dopadla minuly rok katastrofalne ako sa zacali tie uzkosti a trochu sa mi ulavilo odisli sme von pracovat a musela som sa po kratkom case vratit domov lebo som nevedela zastavit tie pocity uzkosti ktore boli vtedy neskutocne..:( schudla som 10kg a namiesto roboty som chodila po nemocniciach lebo som nevedela existovat, a v inej krajine sa tazko vysvetluje co ti je.. asi preto sa opät bojim ist do zahranicia a modlim sa aby som tam uzkost necitila a mohla normalne pracovat a fungovat to je teraz pre mna prioritou pretoze zasa sklamat blizkych a hlavne priatela tym ze sa zbalim a odidem domov, to by som uz asi neprezila. a to ma neuveritelne štve, pretoze som takto bola uz viackrat a nikdy som s tym nemala ziadny problem, dokonca som sa tesila na nove skusenosti, na novych ludi a nove znamosti. aj teraz sa tesim. ale viac sa bojim pretoze uzkost dokaze vazne narobit s clovekom divy...:( 😢 ☹
Chcem byt taka ako predtym.. velmi chcem.

zuzkazguriska
1. dec 2009

Filipal: Dakujem Ti za privitanie 🙂

no ja vazne dufam ze vsetko bude coskoro ako predtym.. musi byt 😵

filipal
1. dec 2009

Zuzka o 2 tyzdne ti uz bude lepsie! s AD to zvladnes aj v cudzine, uvidis. 🙂

zuzkazguriska
1. dec 2009

Filipal a beries aj ty nejake AD?

filipal
1. dec 2009

ano, beriem sertralin uz 5 a pol mesiaca. tiez som mala take uzkosti ako ty. ja som sa citila celkom dobre asi po 2 mesiacoch. po 4 dobre a teraz som uz stabilizovana. nestrachuj sa, naozaj ti tie lieky pomozu. 😉
tusim, ze to co beries ty, tu nespominala ziadna kocka...

zuzkazguriska
1. dec 2009

Filipal : no super 🙂 tak toto sa mi stava casto ze som jedinecny pripad :D a nikto tu take lieky neberie 🙂 ach... no co uz..
lekarka povedala ze ich mam brat aj nejake 3-4 mesiace a ked chcem aj 2 roky ze to nie je problem a nie su navykove tak dufam ze mi rychlo zaberu a neovplyvni to moje plany v zahranici /to by bol pruser ako delo..vazne/ a ked /alebo AK/ mi bude lepsie a ja vysadim neskor lieky, nevrati sa mi to.. dufam ze nebudem na liekoch do konca zivota lebo to uz neviem ako s tymto vyrovnam..
mozem vediet kolko mas rokov? vyzeras tak mlado 😉

maria62
1. dec 2009

Ahojte 🙂
Vitaj Zuzka tak vidíš, že nie si sama ked čítaš tieto stránky tak ako dievčata radili tak aj ja ti poviem, že radšej začni brať lieky aby si v zahraničí mohla fungovať a zober ich aj zo sebou a po tých dvoch až troch týždňoch sa to bude zlepšovať len ich musíš užívať tak sa neboj každá z nás tým prešla začni čím skôr aby to bolo čím skôr lepšie.
Filipal pozdravujem no dnes u náš je pekný slnečný deň to asi preto že mám dovolenku lebo ked som v práci tak je škaredo no čo už aspon moje kolegyne to majú dobre ja do konca týždňa mám voľno tak trošku relax MM mal prísť domov ale zatiaľ ešte musí byť v robote tak sa nudím no čo už
Hroška ako sa darí pracuješ? 🙂
Už sa dlho neozvala Andy asi je veľmi zaneprázdnená tak pozdravujem 🙂
Taktiež pozdravujem všetky dievčatá pekný deň 🙂

zuzkazguriska
1. dec 2009

ahoj Maria 🙂 no veru vidim ze nie som sama ... ad beriem 6 dni a brat ich aj budem. sice necitim velku zmenu, skor nejake vedlajsie ucinky ale da sa to zniest. zrejme tieto neziaduce ucinky odozneju casom kym mi adčka zacnu poriadne zaberat - ci trepem?? 😀

maria62
1. dec 2009

Zuzka nie netrepeš AD ti zaberu tak po dvoch až troch týždňoch aspoň mne tak zabrali ja už ich beriem druhý mesiac len ich ber a bude to fajn a hlavne ked máš isť do zahraničia tak nech to bude dobre 🙂

zuzkazguriska
1. dec 2009

Maria, tiez si mala uzkost ci depresie? ako sa citis teraz? uz je to fajn ked beries tie lieky? chcela by som vediet ako sa citi clovek ked berie ad dlhsie, ci su tam este nejake priznaky uzkosti, paniky, depresií atd alebo uz vobec nie a clovek sa citi ako predtym..

srdcko81
1. dec 2009

zuzkazguriska-ja beriem AD uz vyse roka na panicku poruchu-co je viac menej podobne ako pises Ty o svojom probleme-citim sa fajn odvtedy záchvat paniky nebol-ale nezabudla som na to a mám v sebe strach ze sa to zmeni ked AD vysadim.Takze ono je to tak ze citis sa istejsia ale neviem snad zalezi aj od povahy cloveka-ci sa nad tým povznesies a zabudnes alebo budes mysliet na to ako ja a je nas viac.No je to tazko-urcite zalezi aj toho ako si tie uzkosti prezivala a ci si sa velmi bala a tak.Viac menej uvidis az sama po case brania AD ze v akom si stave.Fakt asi najlepsie to posudi kazdý sam za seba.

zuzkazguriska
1. dec 2009

srdcko, ahoj 🙂

no ja citim uzkost kazdy den ale taky ten "zachvat" uzkosti alebo co to bolo som mala pred rokom a odvtedy nic chvalabohu.. teraz beriem ten Citalopram pol tbl 6den ale este nezabral takze len vyckavam kazdy den ze mi bude lepsie 🙂)

srdcko81
1. dec 2009

No tak potom si na tom neni tak zle,ked posledný zachvat bol pred rokom a az teraz beries AD.To citis take akoby premrazenie alebo elekriku ze tebou prebehne?A myslis na to a cakás ze sa to zopakuje?Alebo vobec na to nemyslis a pride to svojvolne?

zuzkazguriska
1. dec 2009

nie nie, ja som citila vtedy pred rokom pri tom zachvate len velky strach a mala som obavy ze sa mi nieco stane, lebo mi bilo srdce strasne atd.. bolo toho vtedy moc..stale som zvracala a dost som chudla, obcas pocit ze mi prepne. 😒 . odvtedy som to uz nemala chvalabohu ale jasne ze sa toho obavam a obcas na to pomyslim, ved to bol najhorsi zazitok v mojom zivote ☹ inak mam len uzkost ale aj ta ma dostatocne vie znechutit, skratka je to dost neprijemne preto som sa rozhodla pre AD a hadam sa toho zbavim navzdy. no a bola som aj dost taky "plačko" posledny rok a velmi precitlivena a vybusna.

srdcko81
1. dec 2009

Inak to ze si poplaces alebo pokricis-vobec nie je zle-tým len odburavas vnutorne napatie.Tak nechcem Ti to zjednodusovat ale fakt to nemas nejake zle-ked len obcas na to pomyslis-my s touto poruchou myslime na to niekolkokrat denne. ☹ A uzkost-to Ti poradia zase baby ktore tým trpia-ale taka uzkost chyti sem tam kazdeho cloveka,ze ma pocit toho premrazenia-to ja prezivam aj teraz-ze sa mi to stane a vobec tomu neprikladám na váhe pretoze oproti záchvatom paniky to je med lizat.

zuzkazguriska
1. dec 2009

tak isteze su zachvaty paniky ktore ma niekto dost casto horsie ako "uzkost moja kazdodenna" ale kazdopadne to dost otravuje zivot, ci jedno alebo druhe.. evidentne sa toho neviem zbavit uz vyse roka takze nie je to len taka bezna uzkost ktora obcas chyti kazdeho a hned sama odoznie. ale tak snad mi to tie lieky daku "na porádek" 🙂
ake lieky beries na PP?

srdcko81
1. dec 2009

Ahoj-jasne ze je to neprijemne su to hnusne veci a clovek je s toho vycerpaný a ja beriem velafax 37,5 rano a vecer.Pozerala som co beries Ty ale nepoznam-tak neviem Ti poradit-ale neboj do dvoch tyzdnov Ti bude lepsie 😵

maria62
1. dec 2009

Ahoj Zuzka, ja som mala tiež také stavy úzkosti strach o seba mala som problémy s chrbticou stavy na odpadnutie a bolesti hlavy tak prišla na mna úzkosť a strach kedy mi bude zle a tak brala som frontin 3krát denne a seroxat/AD/ 1 krat denne a teraz už ten frontin obmedzujem dnes som ho ešte nezobrala až ked večer tak postupne ho vynechávam ako mi radila lekárka iba brať potom tie AD, takže samozrejme že je to už lepšie hoci niekedy ten strach je hlavne ked sa niečo deje napr. aj dnes môj synovec má vysoké horúčky tak sa oňho bojím má ešte len 4ročky taký je zlatý ale drží sa statočne aj zábaly aj lieky už aby bol z toho vonku.Lieky beriem už druhy mesiac takže nie až tak dlho ako niektoré dievčata tak iba užívaj lieky a bude to dobre drž sa a kedy cestuješ

zuzkazguriska
1. dec 2009

srdcko : no to mas pravdu ze su to hnusne veci 😒 a riadne vycerpavajuce. velmi to odobera energiu. No ja mam ten Citalopram 20mg /SSRI/ ale to tu nikto take vraj nepapa 😀
Ja verim ze mi bude lepsie, nechcem brat ani nejake ukludnovaky k tomu, uz teraz mi brní v hlave statocne ale ja to dako zmaknem aj bez nich hadam..
bodaj by sme uz boli vsetky za vodou, všakže..? 🙂

majka: no ved toto, ze my uzkostlivky 🙂 sme take ustrachane zo vsetkeho, ale to je normalne ze sa o synovca bojis, neboj nic, coskoro bude zdravy ako ryba, ved je to nejaky chlop predsa 😉 hoci ma len 4rocky 🙂 teraz je take chripkove obdobie, vsetci su nejakí chorlaví..ja beriem len 6ty den AD a cestujem za 2tyzdne tak dufam ze dovtedy budem relativne fit a bez uzkosti lebo ma porazi ak nie a budem mat tam nejake problemy..

povuma
1. dec 2009

zuzkazguriska, ahoj, pekny vecer vsetkym............ 😵

citalopram, co uzivas, je pravdepodobne Citalec, ten brala Kubaka, ak si dobre pamatam, nie je nic specialne, klasicke antidepresivum, vsetky uzivame podobne, teda funguju na podobnom principe spatneho vychytavania serotoninu, takze ta mozme podla vlastnych skusenosti uistit, ze bude dobre...........ja som ho brala pred rokmi, uplne ma stabilizoval, citila som sa dobre, ako pred ochorenim, par rokov som bola aj bez liekov........ 😉
neviem, ako mas osetrene to, ze kto ti v zahranici predpise lieky, pozor na to, ze ked ti uz bude dobre, este musis dlhsie AD uzivat, inak sa ti uzkosti vratia 😒 je to na dlhsiu dobu, takze aj potom budes lieky uzivat 😉

ja som mala tiez panicke ataky, to je nieco tak neuveritelne hrozne, mala som pocit, ze umieram 😔 .uzkost s tym bola spojena 😒

snad som poradila, ved andy ti urcite poradi, prip.opravi moje chyby 😅 😅

zuzkazguriska
1. dec 2009

povuma ahoj 🙂
dakujem za komentar, som rada ze si napisala.
no ja som v tomto novacik neviem veru, ci to je to iste citalopram a citalec ale citalopram je SSRI 🙂
veta, ze ma mozes uistit ze bude dobre 🙂 ja som ti to uverila a hned sa citim lepsie tak dufam ze ANO 🙂

co znamena ze si bola par rokov bez liekov? tzn ze sa ti uzkosti vratili opäť? nieeeeeeeeee...:(
lieky mi predpise lekarka tu na Slovensku do zasoby, to mi aj povedala ale ja som este nechcela pretoze som nevedela ako mi zaberu tieto a ake neziaduce ucinky budem mat.. cize ju budem musiet este navstivit ale zatial sa to da zvladat aj bez ukludnovakov co som rada..
tu paniku som mala iba raz minuly rok a ja vazne verim ze sa to uz nezopakuje nikdy v zivote. pripadala som si vazne sialene a ked som sa dopratala do nemocnice /to som bola v zahranicí/ tak som bola prešťastná ze tam som a mozem tam par dni pobudnut🙂 a Xanor mi pripadal taký úzasny 🙂 no teraz sa smejem ale bojim sa toho ako čert!!!

kubaka
1. dec 2009

povuma -to je pamatovák teda , 😅 měla jsem Citalec asi 5 let, teď jsem přesedlala na Cipralex a dobrý. Ono je to podobné ale efektivnější . Ale je taky Citalopram jako název AD - brala ho švagrová. Ale Citalec a Citalopram je úplně to samé.

Zuzko - jak píše povuma: aby AD měly nějaký dlouhodobější účinek, je nutné je brát minimálně !! rok a to ještě v tom ideálním případě. Klidně ty dva roky, co říkala doktorka. Ona ta panická ataka se vrací snad z 50% - to jsme se tu Andy ptaly už taky. Takže se docela ráda vrací, zvlášť když se léčba moc brzo přeruší.

Ale teda upřímně - já být v tvém stavu, tak si dám pohov a jsem doma, nikam se neženu a udělám si stabilní prostředí beze změn a stresu. Práce v cizí zemi je vždycky velký stres a zátěž na psychiku - i zdravého člověka. Uvidíš, jak to zvládneš, ale kdyby ne, tak si to rozhodně nevyčítej.

sonoio
1. dec 2009

ahoj zuzka,ja uzivam escitalopram,co je trosku novsia verzia citalopramu,a nemozem si stazovat,ma minimalne vedlajsie ucinky,samozrejme na zaciatku je to vselijak,ale to prejde,a dost aktivuje)) ale na depresie,uzkosti,a paniku je fajn))) 😎

povuma
1. dec 2009

zuzi, ano vratilo sa mi to ☹ ......ale nic si z toho nerobim, uz som to podchytila hned v zaciatku, preliecim a bude dobre 😵 ......neberiem to tak tragicky, ze beriem lieky, ludia beru lieky na kadeco ine, na stitnu zlazu, na tlak, na cukrovku si pichaju inzulin, tak my mame na depresie, aby sme fungovali 😎 a vobec sa ti to nemusi vratit, vela ludi to zazije len raz za zivot.......... 😵

zuzkazguriska
1. dec 2009

ahoj sonoio!!
co to znamena ze aktivuje? frčíš? 😀 lebo ak ano tak by som to vazne potrebovala. aspon v zahranici 🙂 ako dlho ho uzivas? mas este nejake priznaky alebo si uz v pohode?

nazdar kubaka!!
neboj, nechystam sa vysadit tak skoro, ja ich kludne budem brat kolko treba ak mi to ma pomoct sa vyliecit.
no a vies, co sa tyka toho aby som ostala radsej doma.. no ano, mam z toho obavy ze niekam idem ale musim sa uz postavit na vlastne nohy a musim zacat zarabat peniaze lebo mam aj nejake zaväzky ktore musim plnit a bez peniazkov to asi nepojde 🙂
je to na 3-4 mesiace tak dufam ze to vydrzim, to nie je vela.. snazim sa mysliet pozitivne a sice beriem len 6 den, tie myslienky su naozaj pozitivnejsie ako predtym hoci mi huci v hlave..🙂
ja to proste MUSIM zvladnut..