Ako sa najrýchlejšie zbavím depresie?

filipko
16. nov 2006

Ahojte, prosim o radu tie, ktore mali skusenosti s depresiou.
Mam 7 mesacneho synceka, ktoreho strasne lubim, no kedze som bola na neho viac menej sama, v noci som k nemu vstavala 3 x, navodila sa u mna depresia ( zrejme z vycerpania). Bola som v nemocnici 2 tyzdne, uzivam antidepresiva. Chcela by som vediet ako sa tejto choroby co najrychlejsie zbavit. Po prichode domou z nemocnice sa citim lepsie. no dnes v noci som mala naval horucavy, potom zase zimnicu a nakoniec hnacku.
Kto to poznate, napiste prosim.
Dara

lenka_21
27. apr 2014

@gretyka ked pisem ako tatar, tak to je tym, ze tukam do ipadu 😀

timea179
27. apr 2014

@danielagabriela aj ja som na tom tak isto...bolo uz celkom ok a zas sa to zacalo kazit....ale ani sa necudujem kedze zijem v strese kvoli ex......som zvedava ako dopadnes na kontrole,ja som posledne dni neskutocne unavena a ziadna chut nieco robit....

timea179
27. apr 2014

@danielagabriela to akoze ides ku psychoterapeutovi??musim to aj ja spomenut lekarke.....to hradi pistovna alebo je to z vlastneho vrecka??

lucinka0921
27. apr 2014

@anina63 dakujem moja.Neboj aj ty budes v poriadku 😉 No ja som bola len 2krat zatial,na dalsiu idem az 15.5. tusim.A prve bolo len take informativne,ze ako to bude prebiehat a tak.Druhe uz bolo o tom,ze my vysvetlil,ze co sa robi v tele pri uzkosti,strachu,preco su tocaky,tlak na hrudi,pocit na odpadnutie atd.... Proste vsetky fyzicke priznaky mi vysvetlil,ktore mam ja,preco sa to deje v tele.Kazdy den musim dychat,aby som si to proste osvojila.Skusala som si kolko tepov mam na jeden nadych,kludny,mam 2,tak si pocitam pri nadychu jeden dva jeden(pri tomto trosicku zadrzim dych,mozno sekunda,dve) a zase vydych jeden dva jeden a tiez zadrzim.Takto mam dychat kazdy den,chvilu a to si potom osvojim,uz automaticky budem vediet ako mam dychat pomaly a tak.Stale mam zapisovat,zatial nemam nic napisane,ale do 15. este casu :D

@lenka_21 Ahoj.Tak ty si si toho ale dost zazila...Hrozne.....Ale si priklad toho,ze aj ked si bola na dne,dostala si sa z toho,to je pre mna,motivacia a tymto mi dodavas odvahu,bojovat aj napriek vsetkemu....Drz sa 😉

@danielagabriela ahoj moja.No neviem ci premahania,ale skor take prehodenie jekae v hlavne.proste nepremyslat a ist....Potom napis,ako u teba prebiehala ta terapia 🙂

mimok
27. apr 2014

ahojte. Kedysi v roku 2012 som tu prispievala. Liecila som sa na poporodnu depresiu. Teraz som tehotna , 13. tyzden, dostala som depresiu a beriem serlift, 50 mg rano ale mam take stavy strachu a nutkave myslienky nieco si urobit a je to dost neprijemne. Serlift beriem 3 tyzdne. Dievcence poradte, este mi nezacal tak zaberat liek alebo co? Ja sa chcem tesit z tehotenstva

gretyka
27. apr 2014

@lenka_21 Dakujem Ti, vies, ja ked mam deti chore, tak som z toho, dobre ze nie v panike, proste strasne uzkosti, velmi zle znasam, ked su chore... Chodim aj k psychologicke, ucila ma aj relaxovat, dychat, ked mi je zle, len...To, co si si Ty prezila, by som ja neviem ako zvladla, mozno by som aj nezvladla, proste s otvorenymi ustami som citala, co si prezila. Mne sa nic strasneho v zivote nestalo,ale od malicka som bola velmi uzkostliva, citliva a rodicia ma nejak moc neucili odvahe, najma otec, bol/je tiez uzkostlivy a teraz sa to na mna nejak zosypalo, mam tiez 2 deti, 5 rocne a 2 rocne, ten neustaly strach o ne...Minuly rok som sa nejak tej dovolenke vyhla, povedala som, ze dcerka je este mala, ale povedal mi muz, ze dobre, ale ze na buduci rok (teda tento) by sme uz mohli ist. A nejdeme do zahranicia, len do Tatier aj to len na tyzden, len...ja som tu ako prikovana, tu mam svoje istoty a tu mi je najlepsie a akakolvek dovolenka je pre mna stres, ci uz idem s detmi alebo bez, proste neviem sa uvolnit, aj ked idem bez nich niekam (nechodime, max len na 1 den). ☹ Lexopam je to iste co Lexaurin. Myslim, ze je to benzak, ani neviem. 😅 Jedine na co je dobre, ze sa teraz stresujem, ze schudnem (pred niekolkymi dnami som tu vyplakavala, ze som pribrala z Mirzatenu). 😨 Pisala si, ze si podstupila IVF, dietatko sa vam nakoniec podarilo prirodzenou cestou, ak sa smiem spytat? 🙂

gretyka
27. apr 2014

@lenka_21 A este nazor mojho muza na dovolenku, ze mi to pomoze, ze sa uvolnim,ale on nevie, co ja prezivam, tak tazko vysvetlit....🙂

danielagabriela
27. apr 2014

@timea179 to ma mrzi, ze to vypltva z tvijgo ex...je to strasne, co si niektore zeny musia vytrpiet koli chlapom, len sa snazit co najskor od neho odputat a nemysliet na ti zle, co su prezila, aj ked viem, ze je to narocne..
A ano, idem k psychologicke na psychoterapiu, v stredu prvy krat a su tetapeyri u ktorych sa plati, ale mne dala dr. Cisla na tych, ktory su zazmluvneni s mojou poistovnou, takze to bude zdarma....skus sa na to opytat ked pojdes k dr.

anina63
27. apr 2014

@mimok Ahoj,myslím,že to berieš krátko....určite bude dobre,len vydrž.Držím palce nech si čím skôr v pohode a tešíš sa 🙂

lenka00
27. apr 2014

@lenka_21 moc Te obdivuji a jsem moc rada, ze jsi se rozhodla tady prispivat, protoze mnoho lidem pomuzes...ja se te teda take chtela zeptat, kdyz jsi se lecila a citila ses uz uplne oki, prisel vykyv i treba delsi dobu? ja uz jsem se citila vazne dobre a najednou zase mam silenou uzkost, nemuzu jist, soustredit se, busi mi srdce a mam sileny strach, ze se mi to zase vsechno vrati...zaroven se mi z toho chce plakat, ze jsem na tom zase blbe...ten rivotril jsem si nasadila, ale jen 1/2 rano a 1/2 odpo a 1/2vecer...ale necitim, nejake uklidneni - je to na me slabe? ☹

Holky poradte, ja tak silny vykyv nemela, uplne me to rozhodilo, nemuuzu zase jist, tresou se mi ruce a chce se mi brecet 😒

anina63
27. apr 2014

@lenka00 Ahoj Lenka,určite by som zašla za dr.nenechaj to zajsť daleko. Možno je to len nejaký výkyv a opäť bude dobre.Pri tých našich stavoch aby bol človek stále v strehu,ale to práve nechcem.Drž sa a daj vedieť či a ako to prešlo.Drž saaa 🙂

lenka00
27. apr 2014

@anina63 moc dekuju za odpoved, mela jsi nekdy takovy vykyv? ze bys ho pokryla benzodiazepiny? mam pocit, ze se potrebuju uklidnit...ale mam z tech benzodiazepinu strach... 😝

3009
27. apr 2014

@mimok , skús zavolať dr., vieš aby si sa zbytočne netrápila. Ak ty budeš v pohode, bude v pohode aj bábo.

mimok
27. apr 2014

Dakujem Vam dievcence. Este sa chcem opytat, mate niektora skusensot s diazepanom? Doktor mi ho predpisal, ked mi byva este tak zle.
Este jedna otazka, mali ste aj vy niektora take nutkave myslienky?

3009
27. apr 2014

@mimok ja som mala keď som začínala brať AD, ale potom to prejde. Nevšímaj si to. Diazepam patrí do skupiny benzodiazepínov. Benzodiazepíny, vrátane diazepamu, môžu spôsobiť abnormality plodu a nemal by byť používaný počas tehotenstva .

mimok
27. apr 2014

@3009 a preco mi to predpisal psychiater?

esselte
27. apr 2014

@lenka00 ja som mala taký výkyv niekoľkokrát, kľudne si pomôž benzáčmi, nebude ti zle a skôr na to zabudneš, chodíš aj na psychoterapiu?

esselte
27. apr 2014

@mimok no benzáky by si fakt nemala, ber len ad, ešte to berieš krátko a skús aj správne dýchanie, relaxačné cviky a tak, radšej to rieš psychoterapiou ako benzákmi, aby si nepoškodila bábätko, hoci deti berú diazepam, ak majú vysoké horúčky proti krčom, možno práve preto ti dal diazepam

3009
27. apr 2014

@mimok toto je napísané ak si hodíš do googlu diazepam, ale možno ti poradia dievčatá, čo brali počas tehotenstva benzodiazepíny. Ak berieš AD skús niečo na prírodnej báze, ale to ti poradia v lekárni, čo môžeš. Drž sa.

lenka00
27. apr 2014

@mimok ano, ja to mela jako ty...v 26tt me deprese znovu dostala, napsali mi sertralin 50mg, ale byl toho na me malo, mela jsem jeste horsi uzkosti...trapila jsem se az do porodu, pak jsem se snazila chcili kojit, ale pak jsem prestala a nasadila vyssi davky a to zaclo zabirat - i kdyz ted se tady holek ptam, ze mam nekolikadenni vykyv - snad to brzy prejde...ja s tema silenyma uzkostma mam nutkave myslenky - vsemozne, radsi ani nepsat...je to hnus...drz se, kline napis pkud by Te neco zajimalo...drz se

lenka00
27. apr 2014

@mimok jeste k tomu diazepamu, pokud zenam napr. hrozi predcasny porod, tak jim taky podavaji v nemocnici diazepam, je to stary a dlouhodobe pouzivany lek...ano, pokud je to ve vysokych davkach a cele tehotenstvi - muzou vzniknout abnormality..ty jsi ale uz 13tt - coz miminko je uz vytvorene, takze zhlediska vrozenen vady, uz by ses nemela bat...jen kdyby si to nejak mooooc prehanela a brala porad a moc, tak hrozi, ze by miminko bylo na benzodiazepinu zavisle...ale obcas, kdyz ti neni dobre, muzes a nemusisse bat 😉

anina63
27. apr 2014

@lenka00 Lenka,určite som mala aj výkyvy.....trápila som sa skoro tri mesiace na AD bez benzákov,Až po nasadení xanaxu sa to skľudnilo.Ked máš niečo skús si zobrať.....načo sa trápiť ☹ moja mienka

lenka00
27. apr 2014

@anina63 asi mas urcite pravdu, chce to zase ty nervy trochu uklidnit a muzu se zeptat kolik si brala xanaxu? vim, ze je to individualni, ale jen tak pro zajimavost...ja mam prave pocit, ze 3*denne 1/2rivotrilu je na me malo 😒 a kdysi by mi to bohate stacilo, ale je pravda, ze ted jsem vic nervozni a vykolejena....a jak se mas ty? je to lepsi? stabilizovana?

anina63
27. apr 2014

Leni,kedže ja sa liekov bojím,možno dva týždne som brala 0,5 mg na den a potom 0,25mg.Chcela som byť na polke z 0,25 ky,ale nedalo sa to ešte.Ani nechci vedieť moje užívanie liekov.Myslím si,že som na tom mohla byť podstatne lepšie,keby som ich od začiatku brala ako mi vravela dr.Až tu na MK mi dodali kočky odvahu,začo som im vdačná. Nemôžem povedať,že nie je lepšie,ale nie je to také ako predtým,ked sa človek cíti ako" normálny" človek a vie sa aj rozčúliť,smiať,hnevať,ale potom je opäť dobre.

lenka_21
27. apr 2014

Ahojte kocky, este raz velke DAKUJEM Vam vsetkym....uz som tu chcela napisat dlhsie, aby som Vam povzbudila, akurat mam toho casu trosku menej pri mojich dvoch lentilkach 😀 😀 😀 Odpisem postupne urcite kazdej z Vas aj na IP co som dostala... 🙂 Mne tiez pozitivne pribehy pocas tazkych casov pomahali...

@lenka00 vobec netusis co ten zachvat spustil ... nieco muselo byt podnet. Mozno by bolo dobre pohladat co... Ano vykyvy som mala aj ja, dokonca za 2 roky co neberiem lieky som mala vykyv 2x (1x ked mi oznamili, ze mam rakovinu a musia mi zobrat oblicku - nuz Dr.bol neskutocne citlivy, ako cele nase zdravotnictvo a druhy krat cca pred tyzdnom - zjedla som nieco co som nemala, sice sa to tvarilo zdravo, ale nakoniec nebolo a mne prislo hroozne zle, zistila som, ze mam totalne vybity mobil a panika bola vysita).m Rozdiel je vsak v tom, ze teraz to uz viem zvladat, dokazem sa ukludnit relativne rychlo.
Moje vykyvy pocas liecby ...ano mala som ich zo zaciatku dokonca castejsie a potom sporadicky. Niektore trvali dlhsie, ine kratsie. Ja som hned navysila davku na plnu tabletku Riva 3x denne, doplnila magnezko, skontaktovala som sa s mojimi sprazdnenimi dusami a vyrozpravala som sa 😀 S Dr.sme mali dohodu, ze ak to bude trvat par dni tak sa jej ozvem. Dokonca mi zopar krat pichli aj Apaurin a Magnezko. Ked sa mi uz trosku ulavilo tak som sa pomaly opat vracala k svojim povodnym davkam, ale vzdy postupne a vysadzala som len stvrtinky!
Ak by tvoj stav pretrvaval dlhsie, tak skontaktuj psychiatra, ale podla mna ti to urcite prejde. Netrapi ta to, ze sa to opat zhorsilo a musis brat benzaky???? U mna bol vzdy pes zakopany prave tu...tak som sa hecovala, ze zachvaty nepolavovali... Neboj, bude lepsie...urcite. Len si spomen ako ti bolo prednedavnom dobre 😅

@anina63 naozaj sa treba s tymi liekmi vyrovnat ... Proste ber to ako pomoc. Mne psychiatricka xy krat vysvetlovala, ze brat 3x denne Rivo je z pohladlu liecby absolutne minimalna davka ...proste skoro ako nic. Stale mi opakovala, ze to beriem pod jej dohladom a ked povie ona, ze je to dobre tak je to dobre a basta!!! A ano, zopar krat som brala aj 4 tabletky denne a stale som tu a bez liekov. Takze vsetko sa da... mna ta fixacia na lieky nicila a podla mna mi to velmi ublizovalo...

@mimok ja som brala pocas tehu lieky a este aj pocas dojcenia. Ak je to pod dohladom psychiatra tak by to malo byt Ok. Ja som brala pocas tehu aj benzaky. Lekarka povedala, ze to nebudeme vysadzat, lebo pri rozhodenom hormonalnom systeme, by to bola supa keby som ich vysadzala. Skus sa poradit s psychiatrom, snad by si mohla doplnit nizsiu davku benzaku kym zacnu zaberat AD

@gretyka napisem zajtra, ak nevadi 😅

mata37
28. apr 2014

Ahojte holky no ako sa mi máte? ja celkom fajn, chodím do práce a vypekám na zákazky zákusky. Som po menzese, ale tieto výkyvy po ňom ma trápia. stavy úzkosti, musím si pomáhať neurolom. a to už beriem Eliceu vyše roka. jednu ráno. aj vy mávate také výkyvy po menzese? Obyčajne to holky mávajú pred, ale ja po. No čo asi som výnimka. Dnes ešte nepracujem až od zajta tak môžme kecať. Nech sa trocha odreagujem. Pekný dník 🙂

zvolsiinylogin
28. apr 2014

@mimok ja ked som bola tehu, tiez som brala antipsychotika, co sa nesmu...radila som sa o tom s gynekologom a ppovedal, ze ked choroba je horsia ako riziko poskodenia, mam ich brat....inac, psychiatricke lieky by mali zabrat do dvoch tyzdnov, ale ak ti nezaberaju, skus vydrzat zo dva tyzdne a poradit sa....alebo ak si o tom hovorila, tak preto ten diazepan...inac pocit, ze si chces nieco urobit, je velmi tazky stav, cudujem sa, ze ta nehospitalizovali uz v nemocnici...

zvolsiinylogin
28. apr 2014

@mata37 ahoj, ty peces? si cukrarka?

mata37
28. apr 2014

@zvolsiinylogin moja nie som cukrárka, mám to ako hobby a odreagovanie sa. Bav í ma to. a už mám aj okno umyté v obývačke hurá. Ja potrebujem len robotu na odreagoanie... 😉

zvolsiinylogin
28. apr 2014

@mata37 aj ja ako hobby, ale akosi, ked sa mi nic nedari, tak to vzdavam....odkial cerpas? minule som robila mramorovu tortu...biele cesto a kakaove a do formy sa davala lyzicka bieleho cesta a nan lyzicka tmaveho , tak postupne, az sa minuli obdve piskoty...som sa tesila, priatelovmu synatorovi na narodky som piekla...a vysla z toho jedna tmava guca,ktora este splasla....ale to som zistila, az ked ju oslavenec odkrojil...mne sa pacia torty a zakusky z cukrarne, take nadychane a vela kremu....neviem, kde robim chybu.. 😠