Depresie a úzkosť aj napriek užívaniu antidepresív

alickaf
9. apr 2020

Zdravím, chcela by som sa poradiť so žienkami ktoré užívali alebo užívajú antidepresíva. Ja som ich včera začala užívať na úzkosť a panické záchvaty. Cítim sa veľmi zle, viem že pre dva týždne zvyknú byt veľmi náročné upozornil má nato aj lekár, ale chcela som sa poradiť s vami ako bolo Vám. Ja mám nevoľnosť, triašku takú slabšiu, nepokoj, nechutenstvo a tak sa cítim ako keby mám úzkosť ale zároveň nemám taký zvláštny pocit v tele, a nemohla som v noci dobre spat. Je to normálne ? Za kazdu radu ďakujem ❤️

andrejka19
9. apr 2020

Dobry den. Ja mam taku skusenost ze som musela vystriedat viac druhov aj davkovanie kym sa to podarilo nastavit lieky. Ale ktore mi nesadli prvy den, nesadli ani po tyzdni, a chcela som neustale zomriet, na nic ine som nemyslela, nevladala nic a pritom preto som isla k doktorovi ze chcem zit normalne nie zomriet. Doktor hovoril vydrzat ale na moje naliehanie zmenil lieky a od prveho dna sadli. Sice obcas som ospalejsia ale nie je mi na zvracanie, ani nic ine. Je to velmi velmi dlha cesta a velmi vela zalezi na doktorovi ale aj na Vas. Ja viem co vyvolava vo mne zachvaty a velmi mi pomohla psychoterapia s uzasnou doktorkou, ktora ma naucila vela veci ovladat, predychat. Zial ochorela vazne a uz neordinuje, aj to citim ze mi chyba s niekym sa poradit lebo psychiater ma strasne vela pacientov a nema tak cas na ludi ako na terapiach. A uprimne psychologicky v nasej blizkosti sa ma vzdali po par sedeniach, ze to je uz na lieky. Prajem vam vela vela sil. Ak mate otazky napiste prosim ip.

deti95060810
9. apr 2020

úplne v poriadku... prvé 2-3 týždne sú ozaj zlé, veľakrát horšie ako pred liečbou. potom príde k veľkej zmene - budeš sa cítiť ako znovuzrodená. Všetky blbé pocity pominú. Budeš plná energie, nič sa ti nebude javiť tak zlé ako predtým. žiadne čierne a blbé myšlienky... Takže len vydrž.

alickaf
autor
9. apr 2020

@deti95060810
Ďakujem krásne, dúfam že to už bude okey, ja síce nemám žiadne čierne myšlienky a našťastie ani depresiu, ale mám silnú úzkosť a panické záchvaty. Tak teda budem čakať tých pár týždňov, a čo by ste povedali na zníženie dávky teraz na začiatok? Dostala som 50mg, pár ľudí mi odporučilo aby som si teraz radšej prvý týždeň dávala iba polku 25mg a o týždeň 50.
Z tým že ja som taká citlivka na všetko aj na lieky aj chudá som dosť, možno by to nebol zlý nápad na pár dni. No neviem

jajko22
9. apr 2020

Davaj si menej teda a ako sa volaju tie antidepresiva a mas aj nieco na ukludnenie? Daj si to vecer skor.

alickaf
autor
9. apr 2020

@jajko22 ahoj, ja som momentálne v anglicku a tu mi predpísali sertraline, neviem či je to taký ísty ako u nás. Odporučil mi brat jednu ráno. Rozmýšľam že zajtra si dám iba polku radšej. Keď mi má byt takto tak ich radšej nebudem ani brat. Cítim sa 100% horšie kazdu hodinu

jajko22
9. apr 2020

@alickaf sertralin je antidepresivum ktore sa u nas berie aj v tehotenstve aj pri kojení, teda sa len ukludni a predychaj, skus dychat do sáčku, ak to poznáš,alebo zavolaj na linku 112, a ked Ti je zle tak to si ich nedavaj, alebo menej, mas asi najmensiu dávku, tak neviem, ako Ti je zle? Co citis? Nedá sa to predychat, ze sa napijes dostatok vody a si najedená? Davaj si teda polku, mali by to byt slabe antudepresiva, ked aj pri kojeni sa mozu brat a tehotne. Drz sa.

matqa411211
9. apr 2020

@alickaf ty si hlavne neordinuj lieky ako sa ti zachce, potom to nemá efekt, lekár vie čo robí, tieto lieky neúčinkujú hneď, chce to čas ako píšu baby a vydržať, sk by bol oveľmi zle volať lekárovi

matqa411211
9. apr 2020

ja nechápem, že tu niektore ženy pisete ako a kolko liekov by mala brat, ste azda lekári? nemate na to právo, tieto veci ma na starost jej lekár, niekto kto to má vystudované a vie co robí, takto jej len spravíte balamutu...🤦🏼‍♀️

andrejka19
9. apr 2020

Presne tak sa volali tie prve lieky co mi predpisal moj doktor, mala som ich uzivat 10dni polku a potom cele. A problemy zacali vtedy ked som uz uzivala cele. Ja tiez nemam depressiu ale panicke zachvaty, ale pri tych liekoch mi bolo velmi zle. Vtedy som bola aj ja velmi vychudnuta, nejedla som vobec. Nakoniec mi ich vymenil na ine ktore mi sadli. Tieto lieky predpisuju najcastejsie, velmi vela ludi ich uziva a nemaju problem. Ja som ich nemohla vobec lebo robili horsie ako predtym. Skuste par dni polku a potom si zvyka organizmus az potom cele a ak bude zle aj potom navstivte ho a povedzte mu ze sa citite horsie. Ja som sa tiez nevzdala hned po par dni ale ked aj po 3tyzdnoch mi bolo velmi zle uznal doktor ze musime zmenit. Drzim palce.

andrejka19
9. apr 2020

Lenze aj doktor je len clovek a nevidi do ludi. Pani nechce aby sme jej predpisali lieky ale ci nemame podobne skusenosti. Neprajem nikomu na svete tie pocity ktore prezivame, a doktor sa snazi pomoct najlepsie ako vie ale niekedy telo tak nereaguje a clovek sa citi ovela horsie. Ja som sa chcela tiez lepsie citit a nie kazdu chvilu zomriet a vzdat to ako pri tych liekoch. Zial vsetky tieto lieky maju dost vazne neziadujuce ucinky a ak sa prejavia treba davat pozor. Nie je jedno ci len sa len trosku kruti hlava alebo vyvolava samovrazedne myslienky. Nemyslim ze to doktor dokaze dopredu predvidat.

daisylucky
9. apr 2020

Ja som začala brať v júli min roku, v decembri mi bolo celkom dobre a teraz mi je už úplne dobre, ale zatiaľ som nevysadila vzhľadom na situáciu. Skoro rok uz chodím na psychoterapiu a aj ta mi pomáha. Ad záberu, len to dlhšie trvá, treba trpezlivosť.

alickaf
autor
9. apr 2020

@andrejka19 ďakujem 🙂 ja ešte počkám určite, dám tomu dva týždne minimálne. Len neviem či prejsť na tu polku či nie keď som teraz dva dni brala celu. Ja som fakt mala Q chudá a moje telo celkovo vždy zle znášalo tabletky. Preto ja si osobne myslím že by mi pól bolo lepšie na začiatok. Ale nechcem si tým zas nijak uškodiť

petrika555
9. apr 2020

Ahoj tiez som zacala brat sertralin a ako pises prve tri dni som zvracala bolo mi este horsie tak som ich vysadila a volala psychiatricke co mam teda robit...dovolala som sa az po tyzdni a ta mi povedala ze treba vydrzat stav sa zhorsi trva tak 2tyzdne kym sa dostavi ucinok.ak mi nerobi dobre pol tabletky ako som mala predpisane rano a na obed tak si mam dat stvrtku a postupne zvysovat...ale zacala som to brat normalne ako mam predpisane tu polku ale uz som si k tomu dala aj neurol na ukludnenie a zatial v pohode!!

alickaf
autor
9. apr 2020

@petrika555 ahoj vieš čo mne by tá nevoľnosť ani tak nevadila. Ale mna proste boli všetko pľúca, hlava krk stiahnutý úplne.. ja viem že vždy sa to zhorší prvé dni, rátala som s tým. Ale mne je otrasne fakt a úzkosť dostávam kazdu chvíľu.. fakt mám strach ale vydržím ešte aspoň určite tie dva tyzdne.

petrika555
9. apr 2020

@alickaf mne tiez bolo hrozne nemohla som sediet na mieste😩a nemas nejaky ukludnovak k nemu??

alickaf
autor
9. apr 2020

@petrika555 mám lexaurin, ten nosím pri sebe už pár rokov áe neberiem ho iba v najhorsiom. Rozmýšľam že si na noc dám nech sa aspoň vyspim..

petrika555
9. apr 2020

@alickaf skus ozaj si ho dat s tym sertralinom ja si tak neurol davam sucasne a ozaj lepsie ako ked som ho jedla samostatne

matqa411211
9. apr 2020

@alickaf inak väčšinou sa to dáva normálne k ADčkam kým nezaberú, aby sa tie stavy dali dovtedy vydržať, aj ja som tak mala a potom som ho už nebrala, skús sa na to spýtať dr, radšej než sa takto trápiť, ale nie dlhodobo 🙂

lucia851
9. apr 2020

Ja beriem ad už dlho ale musím brat aj xanax aj keď je návykový ale bez neho by mi bolo stále zle. Ja už som veľa ad vyskúšala a skoro žiadne mi nesadol. Teraz beriem Dulseviu

alickaf
autor
9. apr 2020

@petrika555 rozmýšľam práve či si ho dať či nie, lebo ja sa skôr cítim fyzicky zle ako psychicky.. priateľ mi povedal že sa mi aj zmenil vyraz tvare a mimika.. vy ste registrovali niečo take pri začatí užívania ? 😂 ale naozaj vidím na seba že mám nejakú inú tvar taká ustráchaná som a stiahnutá 😂

petrika555
9. apr 2020

@alickaf ja tiez na sebe nevidim po psychickej stranke nieco okrem strachu ktory mam na zaklade tych fyzickych priznakov😩tiez mi povedali ze vyzeram hrozne😂snad sa to upravi po tyzdni dvoch ked nam zacne byt lepsie

alickaf
autor
9. apr 2020

@petrika555 no aspoň v tom niesom sama 😂 fakt vyzerám nejak divne v tom zrkadle, ako nejaká narkomanka pritom človek sa snaží len vyliečiť 😀 ach treba v tom nájsť aj kúsok srandy, aby sme to zvládli

andrejka19
9. apr 2020

No urcite nie ste sama, len je rozdiel ze niekto vyhlada pomoc a nehanbi sa za to alebo sa trapi zbytocne aby sa nahodou o tom nikto ani netusil.

eliska13
10. apr 2020

@alickaf dávaj si ho ako predpísal doktor a k tomu určite na začiatok aj niečo na ukludnenie aj 3x denne aspoň 1,5 mg Lexaurinu úzkosť sa na začiatku vystupňuje.Ale na SK sa začína pár dní polkou až potom po 4,5 dňoch sa navýši rozhodni sa podľa seba.Hlavne sa neboj!to prejde

eliska13
10. apr 2020

@alickaf a áno je to normálne cítiť sa horšie preto sa to prekrýva ukludnovakom prvé dni, týždeň....

alickaf
autor
10. apr 2020

@eliska13 ďakujem pekne, ale ja sa cítim zle skôr po tej fyzickej stránke, ako aj po psychickej. Ale tá fyzická je horšia mám pocit.. ja mám veľký strach z tých AD sama si to podľa mna len zhorsujem tým že stresujem 😂 len stále mám take veci v hlave že čo keď mi AD nepomôžu alebo ešte mi to celé zhoršia.. no dookola hlúposti.

alickaf
autor
10. apr 2020

@eliska13 ja som hlavne chcela vedieť či ti moje príznaky sú v pohode alebo treba radšej zmeniť AD. 3 deň už iba ležím v posteli a fyzicky sa cítim hrozne, bolesť pľúc hlavy krku no všetko má boli. Srdce mi búši stále točí sa mi hlava. Psychicky no dostávam úzkosť ale nedostávam až panické attacky. Vždy to viem nejak rozdýchať teraz

eliska13
10. apr 2020

@alickaf žiaľ je to normálne, ale keď Ti je až takto zle bolo by asi fajn začať s polkou pár dní.Ja som skôr mala tazobu na žalúdku, závrat, nechutilo mi jesť, skôr som sa budila a dostala som panicky atak.A tie myšlienky, že Ti nebude dobre ani s liekmi ani bez liekov je uzkost, si vystrašená.Kludne si daj hneď ráno k lieku ukludnovak netrp zbytočn!.Ale daj aspoň mailom lekárovi vedieť, že začnes s nizsou dávkou postupne.po 2 dňoch nemôžeš vedieť či je liek zlý.Tak po 3 t plnej dávky budeš cítiť zlepšenie vo vsetkom.Ale to úplne zle je len pár dní tyzden- 10 dní
Áno aj sama sa stresujes, lebo asi máš z toho strach, ale tak je to pochopiteľné😊

simonahugo
10. apr 2020

Ahoj, ja trpím tým istým, čo ty..len mám nasadený paretín, už ubehli 3 týždne od prvého užitia a ja sa cítim taká malátna a dokonca včera som mala zas stav úzkosti...a to som si myslela, že mi už bude dobre 😏

alickaf
autor
10. apr 2020

@simonahugo ahoj, paretin som počula že je veľmi dobrý. Kamoska moja ho brala a len prvé tri dni bola taká oťapena a prespala ich a potom už dobre. Skus ešte počkať nejaký týždeň či pomôžu, rada by som ti poradila ale sama si neviem pomôcť a už pár dni trpim 😂 už mi je občas až smiešne aká som hotová, jak take zombie chodím po byte