Dermoidná cysta na vaječníku. Stretli ste sa s tým?

alionuska
19. mar 2008

Ja sa chcem spytat,ci mi niekto nevie nieco o tejto cyste viac povedat,lebo som sa s tym este nestretla.Moj lekar mi o nej povedal asi pred mesiacom,ze je na pravom mojom vajecniku a vraj je to vrodene.Vraj nieco z mojho dvojcata.Lenze ja dvojca mam a je zdrave a nic mu nechyba...Tak sa potom opravil a povedal,ze nieco z trojcata.Mna by zaujimalo,ci niektora z vas ma podobnu skusenost s takouto formou.Ja mam skoro srvorrocnu dcerku,ktora je zdrava a minuly rok v lete mi po narodeni zomrala druha dcerka,s vrodenym hydrocefalom.Pred viac ako mesiacom som potratila nase tretie dietatko a teraz toto...Nechapem,ze by si to nikto za ten cas nevsimol,ze mam cystu na vajecniku...teda ak je ozaj vrodena.Bojim sa,ze pri odstarnovani mi odoberu aj vajecnik a este vacsi strach mam z toho,ze uz nebudem mat deti.Strasne by som chcela este babatko,ale osud mi akosi nepraje.Preto vas prosim,ak ste sa s niecim podobnym stretli,poradte mi,ako nemysleit iba na najhorsie... ☹

alionuska
autor
20. mar 2008

No ahojte.Ja si tiez myslim,ze Krasulke naplanuju porod a bude cisarskym rodit...JAAAAJ! Ja som mala prvu dcerku spontanne a tu druhu cisarskym...a baby teda poviem vam,ze po tom cisarskom som si povedala,ze nikdy viac!To bolo nieco strasne.A mozno by som to lepsie znasala,keby som mohla mat malinku v naruci a nezomrela by mi.Ale aj psychika v prdeli... ☹ A ako to vidim,tak ta cysta mi asi ani na vyber neda a ak niekedy budem mat porodit babo,tak ten cisarsky rez mi urobia asi automaticky,aby aj tu potvoru-cystu hned vybrali.... 😕

maja22
20. mar 2008

alionuska, držím ti palce, aby všetko dobre dopadlo

alionuska
autor
20. mar 2008

Maja 22 dakujem.Keby som tak velmi este netuzila po dietatku,tak cert ber celu cystu,ked nerobi neplechu...Ale mam taky strach,ze sa zas nieco stane,ze si to neviete ani predstavit!

chaarleene
20. mar 2008

Ahoj, já jsem taky měla dermoidní cystu, stejně jako moje mamka... Neměla jsem ji na vaječníku, ale na zadku - v té rýze 😅 Někde kolem 15 let mě začala občas bolet, tyhlety cysty se mohou zanítit a tak podobně, takže musela ven. Dneska mám na zadku 8 stehů, nesměla jsem měsíc sedět, nemůžu nosit moc nízké bokovky, ale jinak jsem úplně v pohodě 🙂
Tak se neboj, bude to určitě dobrý 😉

alionuska
autor
21. mar 2008

Chaarleene,tak teraz som prekvapena.Ze na zadku!?! 😕

chaarleene
21. mar 2008

alionuska: jo 😅 😀 prostě v té rýze mezi půlkama 🙂

alionuska
autor
21. mar 2008

Mozno to mal byt chvostik-/ocasek/ 😀

chaarleene
21. mar 2008

možná 😀 ale i tohle umístění dermoidní cysty je celkem obvyklé... měla ji tam i mamka, kámoška, její brácha i taťka... ovšem žádné zuby ani vlasy tam nebyly 😀

briluxina
21. mar 2008

ahojte, moj mangel mi vravel, že jeho známemu tiež vyoperovali takú cystu z chrbtice a našli sa v nej vlasy a nechty. Inak je to zaujímavé len o tom málo počuť. Aspoň ja som sa o tom dozvedela až teraz a moj milý mi teraz vraví že pozná viacerých čo to majú alebo mali vačšinou na chrbte alebo v oblasti krížov.

leony
29. mar 2008

Ahoj Alionuska, velmi dobre Ti rozumiem ..pred 2 rokmi som isla k doktorke predpisat antikoncepciu, poslala ma na sono a tam mi dr. nasiel dermoid..a bohuzial bolo to uz v takom stadiu ze mi museli vziat vajecnik, bola som z toho hotova, samozrejme ma dr. utesoval, ze nato aby som otehotnela mi staci 1 vajecnik.
do pol roka som isla na operaciu, ked mi potom povedali, ze aj ten druhy vajecnik vyzera divne., co v mojom pripade znamenalo, ze ho vlastne ani nennasli tam kde malo byt anieco podobne tomu je v panve, takze nevedia ci budem moct byt tehotna....preplakala som 2dni , po operacii som zacala mat nepravidelnu menstr. az som ju stratila uplne, zacala som mavat horucavy a som na tom asi ako zeny po menopauze ☹
sam doktor tomu nechapal, mam 30 rokov!!! a sancu na tehotenstvo jedine umelo..chceli by sme s priatelom dietatko,moc 🙂
a to som musela vymenit dr. lebo moj prvy dr. nechcel akceptovatnalez zo sona, ze tam nic nemam..taksom odisla inde...a vybrali mi dermoid velky ako past...

a uz som ho tam mala niekolko rokov..takze moja, necakaj a daj si to prec co najskor, ono to jednak rastie a moze napadnut aj druhy vajecnik ☹ ☹ mne to robili Laparoskopiuo...

moc ti drzim palce!!!!!!!!! a musis verit, ze to bude ok!!! a ak ide o dr. nemusis hned menit, mozno bude stacit ked sa pojdes poradit k inemu 😉 paaa

alionuska
autor
29. mar 2008

Ahoj Leony.To je strasne,co tu pises... ☹ Ja fakt nechapem,ze si taku velku cystu ako past nikto nevsimol a zasiahli tak neskoro.Dufam,ze budes mat babatko.Zelam ti to z celeho srdca.Ja mam aspon v tom nestasti to stastie,ze mam moju krasnu Alenocku.Strasne silno ti drzim palce,aby si aj ty raz mala moznost pocitit,ake je to byt mamickou. 😉
Lekara nebudem menit.V podstate som aj rada,ze mi tu cystu nasiel a ze si to on vsimol.Lebo nevedomost by mozno casom priniesla take nemile prekvapenie,ako v tvojom pripade. ☹ Takze ju budeme sledovat a uvidime... 😉

leony
25. apr 2008

Ahoj Alionuska. dakujem za povzbudivu odpoved 🙂 ..dllllho som tu nebola pisala som bakalarsku pracu tak mi to vzalo cely volny cas ale uz to mam 😀 huraaa

ja nastastie uz jedno dieta mam ...mam 12 rocneho syna , takze to uz je velky chlap a uz som aj zabudla ake to je mat mlae babatko 😉

a teraz vo vire ucenia, prace..akosi materstvo vypustam... a asi je aj lepsie neskor budem aj v psychickej pohode 🙂

tak ti prajem hlavne vela zdravicka 🙂 🙂 🙂

alionuska
autor
26. apr 2008

leony,ahoj.Si zlata,ze si napisala.Ja stale cakam,co mi vlastne povie doktor a ako budeme postupovat.Vies,silit to nebudem.Ked ma nic neboli a nebude sa ta cysta zvacsovat,na operaciu sa urcite nebudem tlacit...Tak iba dufam,ze vsetko bude aspon tak ako doteraz a ked pride ten spravny cas,tak pojde von.Len kedy bude ten cas,to neviem.Asi az pri tom cisarskom...ale to je v nedohladne,lebo este ani babatko necakam.Mozno tak o rok...Ktovie?Velmi by sme chceli,len musime teraz este cakat... ☹

drobcek21
8. jún 2008

ahoj alionuska ja mam 21 a pred 7mesiacmi mi odobrali dermoidnu cystu kto som mala vrodenu bolo to moje dvojca ale na moje nestastie mi odobrali cely vajecnik lebo som to mala velmi prirastene a na moje druhe nestastie mi odobrali aj z druheho vajecnika polovicu lebo som na nej mala folikulnu cystu tak ze zijem z jednym polovicnym vajecnikom a povedali mi ze sa mi bude dat otehotniet len to troska potrva

alionuska
autor
9. jún 2008

Drobcek.To je strasne,co tu pises!Taka mlada zienka...Ja ti uz teraz drzim palce,aby si mohla otehotniet,ked to budes chciet a aby si naozaj s tym nemala problem.Vela stasticka ti zelam. 😉

alionuska
autor
6. sep 2008

Ahojte babulky.Tak som teraz citala,ze niekomu pri milovani ta cysta praskne a je pokoj.Ja teda neviem,ale ta moja asi nepraskne,ked nie je vodova.Ale aj tak sa chcem spytat...asi tak pred tyzdnom ma neskutocne bolelo brucho..ako pred menzesom a ked som mala potom vecer s milym sex tak som trochu krvacala.Moze to byt kvoli tej cyste?Asi by som uz mala aj ist k tomu doktorovi,ze?? 😅

suzy23
7. sep 2008

alionuska, ja som sa dnes vratila z nemocnice... ale zacnem pekne po poriadku. moj prvy gynekolog bol hrozny, vobec nemal zaujem o moje zdravie. tak som si nasla v aprili ineho,ktory je fakt super.hned na prvej prehliadke mi urobil vsetky vysetrenia a teda aj vaginalne sono. zistil vsak, ze mam na lavom vajecniku 7cm cystu.rozhodol, ze pockame,ci sa vstrebe,tak som sla na kontrolu o mesiac a o dva.cysta tam vsak stale bola a kazdy mesiac bola o pol cm vacsia.podla sona to vyzeralo na cokolodovu cystu a tak ma poslal na operaciu.bola som pripravena na to,ze mam endometrioznu cystu,vela som si o endometrioze nastudovala a ostatnych druhoch cyst som si len tak zbezne precitala par riadkov. tuto stredu ma operoval jeden fesny doktor. robil mi laparotomiu,lebo cysta uz mala priemer 9 cm. pred operaciou sme sa dohodli,ze sa mi pokusi zachranit z laveho vajecnika kolko sa len bude dat. po operacii vsak za mnou prisiel a povedal, ze neslo o endometrioznu cystu /to mi straaasne odlahlo/,ale o dermoidnu cystu. tiez som tam mala zub, chlp a pod.pokusal sa zachranit mi aj vajecnik,no bohuzial som ho tam uz nemala. ale pravy vajecnik mam vraj zdravy. tiez mi vysvetlil,ze by bolo nebezpecne,keby mi tato cysta praskla,lebo bunky,ktore sa nachadzali v jej vyplni by sa rozliali a podobne veci by zacali vytvarat na inych organoch. dnes ma na 4.den po operacii pustil tento fesny doktor domov,lebo sa citim dobre, aj rana je pekna,ma asi tak max.13cm,je to len rovna ciarka - vraj taketo stehy su protekcne. v stredu si idem dat stehy vybrat. a co sa tyka nejakych priznakov, ja som pred operaciou nemala ziadne bolesti,dokonca ani pri menzese, menzes som mala presny ako hodinky.keby som nebola zmenila gynekologa, ktovie ako by som dopadla... mam uz len jeden vajecnik,tak si ho musim strazit ako poklad,kedze deticky este nemam...

sisulka7
7. sep 2008

mne zistili dermoidnu cystu asi pred dvomi mesiacmi a doktor povedal, ze to musi von. Teraz ma 8 cm a predtym moja gynekologicka nic nevidela a teraz mam noveho a ten hned povedal, ze to musi von, lebo to moze robit sarapatu. navyse chceme zacat pracovat na babatku, len sa bojim.

suzy23
7. sep 2008

neboj sa sisulka, nie je to take hrozne,co sa tyka operacie. ty ju mas tiez dost velku, takze s najvacsou pravdepodobnostou ti ju vyoperuju laparotomiou. operovali ma v stredu poobede,vo stvrtok som sice este nebola schopna chodit,ale od piatku uz chodim a stale je to len lepsie. cim skor ti to daju prec,tym lepsie.keby som o nej vedela skor,mozno by mi aspon kusok vajecnika este zostal,no takto musim verit,ze ked budem chciet babatko,tak sa mi to podari aj s jednym vajecnikom. aj ta tvoja cysta rastie? mas aj nejake bolesti alebo ti tiez zistili cystu len nahodou?

petissek
8. okt 2009

Ahoj, obnovuji diskuzi. Jsem po operaci dermoidu. Podobný příběh jako již zmiňované, doktorka nic nepoznala, nachala to narůst a minulý týden mi spolu s tím odebrali i třičtvrtě vaječníku. Straší mě,že je pravděpodobný že to vznikne znova a můžu přijít i o ten druhý. Stalo se to někomu? A jak jste na tom s těhotenstvím? Měly jste nějaké problémy?

leony
12. okt 2009

Petissek uz som pisala par prispevkov spať, dnes je situaciu ina.. 😒 musela som ist aj na druhu operaciu vybrali mi aj druhy dermoid mala som ho na takom nieste, kde nikto nečakal..pripad ako z literatury hovorieval moj p.dr. Nakoniec mi neostal ani jeden vaječník 😔 😔 ..na jednom som mala dermoid, ten mi vybrali uz pred 3 rokmi a druhy bol len tenucky pasik , ktory ani vajicka neprodukoval ☹ a cyklus mam len na zaklade hormonov v 34 rokoch!!!! ale docitala som sa ze su medzi nami ja 20. rocne..
S priatelom chceme babatko..keby som vedela tak asi nejdem ani na tu prvu operaciu, ale koho by vobec takato situacia napadla..nikdy..mne sa to nemože stať ☹ ☹ to isto!!! takze teraz sa snažím eumele oplodnenie a to musim mať darkyňu na vajičko!!!! nehovorím o vedlajších účinkoch hormonov!!!!
drzim vam všetkým palceky

nobave
13. okt 2009

Ja mam tiež podobny problem. Mám dermoid na jednom vaječníku cca 4,5 cm. Lekár mi odporučil laparoskopicky odstrániť celý vaječník lebo tá cysta je celá vrastená, že asi nie je šanca ho odstrániť. 😖 Rozmýšľam či mám urobiť to že vyhľadám ešte iného gynekológa aby mi potvrdil diagnózu... No neviem ... Poruší sa cyklus tým že mi jeden odstránia? Našťastie mám už dve deti.
Je možné že sa to obnoví aj na druhom vaječníku? Za nejaké 2 roky mi tá moja narástla o 0,5 cm. čo nie je veľa. Ale ak si to tam nechám riskujem to 1% kedy sa to môže zvrnúť na nádor...
Neviem čo mám robiť nemám žiadne problémy, bezproblémový cyklus žiadne bolesti...
ale asi pôjdem na operáciu
Leony čítala som tvoj príbeh a cítim s tebou. Musí to byť ťažké ani by som si nepomyslela, že takéto niečo sa môže stať. ☹

petissek
23. okt 2009

leony: To je mi moc líto ☹ . Přesně toho se do budoucna bojím, že se to objeví znovu. Doktor říkal, že tam prostě může být více ložisek, které můžou kdykoliv narůst v dermoid. Každopádně HA už nenasadím a od jara začneme se snažením, dokud to ještě jde. Vůbc si nedovedu představit, jak ti musí být. Přeju hodně štěstí, ať to všechno dobře dopadne.

nobave: zkusila bych to konzultovat i s jinými gynekology. Každopádně mě bylo řečeno, že se u mladých a bezdětných vždy snaží o co nejkonzervativnější zákrok, to znamená, aby se zachovala co největší část vaječníku. Možná to myslel tak, že už děti máš a do budoucna bude lepší vzít ho celý, abys neměla problémy s tím že se to bude vracet a tak. Jinak já sem taky neměla žádné problémy a přišlo se na to náhodou, a to byl dermoid velký skoro osm centimetrů. Ma MS teprve čekám, tak uvidím jak bude vypadat cyklus. Asi bude ovlivněný i tím že jsem vysadila HA po 9 letech.

jeinabe
23. okt 2009

Caute baby...tak ja sa k vam pridavam.....v sobotu som dostala strasne bolesti v lavom podbrusku, mala som uz pocit, ze to boli akokeby som tam mala cystu...pred 3,5 r som bola s lavym vajecnikom na laparoskopii, mala som tam nejaku folikularnu cystu, ktoru mi len vysali.....v pondelok som sla na vysetrenie a lekar mi povedal, ze mam tam cystu a ze pravdepodobne to bude dermoid, co znamena pre mna tu horsiu stranku....poslal ma este za primarom a ten to potvrdil....takze 2.11. idem na prijem......som taka nestastna, pretoze chcem otehotniet a nie ist na operaciu....ale vraj musim ist, lebo sa moze zvacsit a rozsirit aj na druhy vajecnik.....povedali mi, ze sa budu snazit nieco z vajecnika zachovat, ale ze ked bude cely obrasteny, tak ho radsej vyberu.....primar mi povedal, ze vela zien otehotnelo s jednym vajecnikom.....ale predsa je to uz na 50%.....
V septembri sme mali svadbu a kvoli skole som este chcela pockat na babo 1 rok, baby ale po tomto chcem babo co najskor....dufam, ze sa podari a dufam, ze mi tam nieco nechaju a ze uz je to poslednykrat co pojdem na takuto operaciu.....

smejko0948
26. jan 2010

ahojte chcela by somsa opytat niekoho kto uz mal vybraty vajecnik ze je normalne po operacii 5 dni krvacanie dakujem

joseline
10. mar 2010

jeinabe, jak to dopadlo?

Mě asi čeká něco podobného. Můj doktor říká, že je lepší jít na operaci s dermoid.cystou před těhua ale já se zas bojím, aby to bez vaječníku nebylo ještě horší. Je tu někdo kdo věděl že má dermoid a otěhotněl?

joseline
12. mar 2010

Snažím se obnovit tuhle diskuzi, půjde to? 😉

vera82
2. apr 2011

@joseline Minulý piatok mi lekárka zistila dermoidnú cystu na vaječníku, odporúčajú aby to šlo von - no prídem o celý vaječník. Bojím sa, som objednaná na operáciu laparoskopicky problém je v tom že nabližší voľný termín je v máji, už by som to chcela mať za sebou. Najviac sa bojím že sa mi nepodarí viac otehotnieť. Mám jednu dcérku, no veľmi by sme ešte chceli s manželom bábo, tak neviem ako to dopadne, čítala som príspevky žienok, ktoré nemali problém s otehotnením, (aj spolovicou vaječníka) no aj také ktoré mali 1 zdravý a zdruhého polku a nedarí sa otehotnieť. ☹

monline
4. apr 2011

@vera82
@joseline práve dnes diagnostikovali 17 ročnej dcére dermoidy na oboch vaječníkoch, na jednom 5cm, na druhom dva menšie..na konci mája ide na laparoskopiu..a ja mám neskutočný strach

vera82
6. apr 2011

@monline Tiež to tak vnímam s tým strachom. No neostáva nám nič iné len dúfať že to dobre dopadne. Držím palce.
Moja gynekologička ma povzbudzovala, že má pacientku, ktorá otehotnela aj s pol vaječníka. Tak verme.