Dermoidná cysta na vaječníku. Stretli ste sa s tým?

alionuska
19. mar 2008

Ja sa chcem spytat,ci mi niekto nevie nieco o tejto cyste viac povedat,lebo som sa s tym este nestretla.Moj lekar mi o nej povedal asi pred mesiacom,ze je na pravom mojom vajecniku a vraj je to vrodene.Vraj nieco z mojho dvojcata.Lenze ja dvojca mam a je zdrave a nic mu nechyba...Tak sa potom opravil a povedal,ze nieco z trojcata.Mna by zaujimalo,ci niektora z vas ma podobnu skusenost s takouto formou.Ja mam skoro srvorrocnu dcerku,ktora je zdrava a minuly rok v lete mi po narodeni zomrala druha dcerka,s vrodenym hydrocefalom.Pred viac ako mesiacom som potratila nase tretie dietatko a teraz toto...Nechapem,ze by si to nikto za ten cas nevsimol,ze mam cystu na vajecniku...teda ak je ozaj vrodena.Bojim sa,ze pri odstarnovani mi odoberu aj vajecnik a este vacsi strach mam z toho,ze uz nebudem mat deti.Strasne by som chcela este babatko,ale osud mi akosi nepraje.Preto vas prosim,ak ste sa s niecim podobnym stretli,poradte mi,ako nemysleit iba na najhorsie... ☹

monline
6. apr 2011

@vera82 dakujem, tiež ti držím palce..musíme veriť,že to dopadne dobre

joseline
12. apr 2011

Holky, je to už skoro rok co mám operaci za sebou. Dalo se to zvládnout, doktoři u mladých holek dělají co můžou aby zachovali maximální reprodukci. Teď čekáme miminko, potom se na to špatný rychle zapomene! Držím všem pěsti! 😉

petka2284
15. dec 2011

Dievčatá, ja som na dermoidnú cystu bola operovaná pred vyše rokom a veru bola už dosť veľká 4cm na ľavom vaječníku. Operácia prebehla laparoskopicky, ale žiaľ mi museli vziať aj celý vaječník, lebo cysta ho pohltila a nebol funkčný. O tom som nevedela, lebo som menštruovala normálne. Na cystu mi prišla gynekologička, ktorú som mala ako novú po starom pánovi gynekológovi, ktorý mi na cystu neprišiel počas 7 mich rokov, čo som k nemu chodila!!! Tak som bola pani doktorke vďačná. Samozrejme ma zaujímalo, ako to bude s tehotenstvom. Patrnera som mala už vtedy 5 rokov, tak babätku sme sa nebránili. Vraj sa máme pokúšať aj vzhľadom na môj vek, vtedy som mala 26 rokov. A s jedným vaječníkom sa predsa šanca na otehotnenie znižovala. Pri laparoskopii mi však operujúci lekár pozrel aj druhý vaječník aj vajcovod, ktorý bol našťastie zdravý a hneď po prebudení s anestézie mi povedal, že ešte môžem mať 5 detí. To mi dodalo odvahu. Teraz sa tešíme s partnerom z prvých pohybov nášho malého klbka. Otehotnela som 9 mesiacov po operácii a všetko zatiaľ prebieha štandardne, som v 22.tt....Držím palce aj ostatným ženám a nebojte sa. Aj taká zlá cysta, akou je dermoidná neznamená, že je všetko stratené🙂) Aby som nezabudla operovali ma v Skalici, ale operatéra som mala dohodnutého, inak by ma ,,vykuchali´´ ako kura☹(

kikini
26. apr 2012

ahoj baby, ja mam tiez dla lekara pravdepodobne dermoidnu cystu nad vajecnikom, neviete nie je riziko snazit sa o babatko ked tam tu cystu mam, pri rastucom brusku by nastal tlak na brucho a moze to sposobit komplikacie tlakom aj na tu cystu....? odporucal vam niekedy lekar otehotniet pri takomto probleme?
dakujem za odpoved.

vera82
22. aug 2012

Chcem povzbudiť týmto mojím príbehom všetky dievčatá, žienky. Pred vyše rokom som tu písala o dermoide, ktorý bol zistený na pravom vaječníku, čakala ma laparoskopia a snívanie ešte o jednom dieťati. Počas laparoskopie sa potvrdilo že nejde o dermoid ale o endometriózu - čo sa potvrdilo aj na histológii. Cysta bola vo veľkosti 8 x 6 cm, von nešiel celý vaječník ale len časť. Pri prepúšťaní z nemocnice, mi lekári povedali že jediným liečením endometriózi je tehotenstvo (čo v mnohých prípadoch je veľmi ťažké, keďže endom. spôsobuje neplodnosť) alebo užívanie hormonálnych injekcií, po kt. sa vaječníky môžu tak troška zblázniť a potom je ťažké otehotnieť. Neváhali sme, keďže po 6 roč. dcérke sme ešte chceli bábo, tak sme sa po tom všetkom hodili na dovolenočku všetci traja a od mora sme sa vrátili už štyria 🙂 - bolo to po operácii asi mesiac a pol. Dnes máme krásneho 4. mesačného chlapčeka, je to nádherné. Môj príbeh sa teda končí krásne ako v rozprávke, užívame si to šťastie naplno. Mojím receptom na to všetko je: pozitívne myslenie, ja za to vďačím môjmu manželovi, ktorý mi nedovolil myslieť na zlé. Držím palce a prajem všetkým Vám aby sa to aj pre Vás skončilo hlavne zdravím a nádherným šťastím.

sonek
4. okt 2012

Uf, za 3 tyzdne mi idu vybrat dermoid (aj vajecnik s nim) a dufam, ze je to vseko. Mal niekto skusenosti, ze im povedal, ze existuje aj moznost, ze je zhubny a ze vam budu musiet vybrat VSETKO?

alexandra16
8. okt 2013

@alionuska ahoj teraz citam tvoj prispevok.mna v juni operovali na dermoidnu cystu mala som ju 6 centimetrovu,ta cysta je biela a vnutri mas vlasy nechti no proste bordel.aj ja sa snazim o dietatko ale stale nic.pan primar po operacii povedal ze vsetko dobre dopadlo a ze mozem mat deti,no po 6 tyzdni som isla na kontrolu a moj gynekolog povedal ze vsetko je ok tak som bola rada.no menzes neprisiel kedy mal,dal mi vyvolavacku a prisiel o 9 dni pozdejsie,zase som sla na kontrolu a ta cysta co vyoperovali je tam zase je este malicka ale je tam zas 😢 a vies co povedal ze sa mame teraz pokusat kym nenarastie lebo ze ked narastie tak mi vyberu celu maternicu a ze je to vrodene.ale v rodine ju nikto nikdy nemal. 😕 a menstruaciu mam uz v pohode pride kedy ma.takze som zobrala kartoteku a idem k inemu lekarovy ale bojovat o to aby som mala dietatko urcite budem a maternicu si nenecham vybrat.jedna znama tiez mala dermoidnu a otehotnela a chceli jej vybrat maternicu a uz ma 2 deturence.takze ja uz ani lekarom velmi neverim.teraz pojdem do kosic k neakemu dobremu odbornikovy a uvydi sa.tebe drzim palceky a nevzdavaj to ani ja nebudem

alionuska
autor
9. okt 2013

@alexandra16 ja som s cystou bola cele tehotenstvo,co som cakala Sašenku..ta bude mat uz 4 roky o chvilku..mala Miška ma rok a otehotnela som asi zazrakom,lebo mam len jeden vajecnik..a este muzovi hovorim,ze to by sa musel zazrak stat,aby sa na prvy krat zadarilo..a bum a uz som bola v tom..jeden jediny nechraneny styk a Mišička mi uz beha po kuchyni 😀 ... neodkladaj to,chod inemu lekarovi a uvidis,ze bude dobre..drzim palce,nech ta potvora nerastie,ked uz tam je...a nech nerobi neplechu..a nech je malinke uz coskoro v brusku 🙂 🙂

woman44
23. feb 2014

Ahojte,cchem sa spýtať,operovali vám dermoidnú cystu normálne? Nie laparoskopicky? Mne lapar.nemôžu,tak budú museť normálne,zaujímalo by ma hlavne,ako dlho budem v nemocnici a aká dlhá bude rekonvalescencia. Ďakujem

sedminka
2. mar 2014

@woman44 Ahoj. Mna operovali tiez normalne, lebo vraj laparoskopicky by sa mohol dermoid rozpadnúť v dutine a sposobit infekciu. V nemocnici som bola od pondelka do soboty. Urobili mi asi 9 cm bikiny rez lebo ja som to mala na oboch vajecnikoch. Dali mi tam svorky a tie musia byt min 5 dni a potom ich vyberu. Rana lepsie drzi. Teraz som 2 tyzdne po operacii a uz som aj vysavala no mam male deti a tie este nedviham. Inak mala som tam tie dermoidy pri oboch mojich detoch velke asi 4 cm a deti su krasne zdrave...:o)

woman44
3. mar 2014

@sedminka Ahoj,mne musia normálne kvôli tomu že som mala 2 sekcie a že laparku by to už asi neznieslo. Nastupujem v pondelok o 2t,a vraj až do víkendu..ach jaj ☹ a inak v pohode? u mňa nieje isté,že je to dermoid,ale že zrejme,v papieroch mám napísané len "tumor".

sedminka
5. mar 2014

Neboj sa. Myslím, že to bude lepšie že ťa urobia normálne. U mňa najprv nevedeli že o čo ide a tak mám rez aj po laparoskopii v pupku a naboku a ešte aj ten bikiny rez, takže jak frankenstein..:o) No je lepšie, že sa na to môžeš pripraviť. Ja som myslela že na druhý deň po LSK pôjdem domov, takže nám to v rodine spravilo trošku škrt cez rozpočet. Inak po operácii vedľa mňa na jiske ležali holky po sekcii a mala som pocit že mali väčšie bolesti. Výhodou normálneho rezu je že som nemusela mať vývod. Inak lekár mi povedal, že ten rez býva niekedy pri LSK skoro taký istý.

sedminka
5. mar 2014

@woman44 držím palec. A ten tumor to som mala aj ja v papieroch. Ono cysta je asi ako nezhubný nádor.

woman44
5. mar 2014

@sedminka díky,no zoberem knihy,net,hádam nejak prežijem 😅

nelka135
8. mar 2014

Ahojte, ja som 10 dni po laparotomii. Dermoidna cysta velka 10x12cm (vlasy,chrupavka... vsetko mozne tam bolo, no hnus)!!! A to mi objavila zmenena gynekologicka! Byvaly gynekolog bol asi slepy... :( Takze som bez laveho vajecnika, pravy je zatial OK. Ale samozrejme, ze sa onho bojim. Chcela by som sa opytat tych, co im vybrali vajecnik, ci po operacii zaznamenali vykyvy nalad a pod. Neviem ci svoju nevrlost a podrazdenost pripisat operacii 😖 A inak operacii prebehla v pohode, nic strasne, prvy den som sa samozrejme nehybala, ale je to cim dalej tym lepsie. Teraz uz len dufat, nech sa to nikdy nevrati!

zelka7
14. jún 2014

Ahojte vsetci. Ja som 5 den po operacii tejto cysty som vsak uz doma, pri dvoch detoch je to tazke dodrziavat kludovy rezim, ale manzel neskutocny poklad. Mne nemohli najprv zistit z coho mam take velke bolesti, hospitalizovali ma na chirurgii pre podozrenie na slepak a uz som chodila( teda vozili ma,lebo chodze som vtych bolestiach nebola schopna) po vsetkych vysetreniach. Gynekol. som absolvovala 3x a nic nenasli, lebo bola zamaskovana az pri crevach. Tak sa rozhodli pre diagnosticku laparoskopiu aby zistili,co mi vlastne je. Tak nakoniec ma aj rezali, cysta vela 10cm 3x obtocena okolo vajcovodu vybrali mi pravy vajecnik,vajcovod, slepak a mensiu cystu z lavej strany. Mala som vyvod z btusnej dutiny 3dni a mocovy kateter 2dni. No myslim, ze sa zotavujem dost rychlo. Hlavne ze je uz po tom. Drzim palce vsetkym zienkam, ktore to caka. My zeny sme neskutocne SILNE preto to vsetky zvladneme.

tomas13
15. júl 2014

Chcel by som sa spytat moze mat dermoidnu cystu aj chlap lebo dneska mi to chirurg diagnostikoval a vyrezaval a ja vsade citam ze ten problem maju len zeny

brontik
3. nov 2015

Ahojte, dost dlho bez prispevku, ale skusim. Mam potvrdenu dermoidnu cysta cca 4x3 cm. Operacia sa zatial z roznych dovodov = skor organizacnych nekona. Myslite, ze je OK normalne cvicenie pri takejto cyste?

enuliek
15. júl 2017

Ahojte baby
.chodi sem este niekto?

erika0712
18. jan 2018

@enuliek aj mna by zaujimalo

enuliek
18. jan 2018

@erika0712 Ja som uz po laparke a sem asi nikto uz

erika0712
18. jan 2018

@enuliek aaa vies mi povedat viac prosim? Mam termin 15.2 a podla ultrazvuku to vyzera na dermoid..dnes som cely den preplakala, nviem ako to je vazne ani nic :( ani neviem kolko zakrok trva a podobne :-/

enuliek
19. jan 2018

@erika0712 neplaaaac....zakrok trval 45min.Bola to moja druha laparka,cysta sa potvrdila...po som sa citila fajn,nebolelo to len som bola opatrna,po 7dnoch stehy a boli vianoce tak som bola doma ale tak 2,5 tyzdna a je to na vratenie sa do prace,nedvihat a nenosit tazke..pytaj sa ked

enuliek
19. jan 2018

@erika0712 vsetko zalezi od toho co budu robit a co najdu...neboj bude to fajn

dionez
7. máj 2019

Ahojte..dnes som bola na kontrole pred 3ma týždňami mi našli dermoidnu cystu 7cm X4 a vraj už aj praskla zmizla...bolesti som nemala ani krvácanie ..stalo sa to niekomu?alebo mám vymenit doktora..mám nejaký dlh na poisťovní ..myslím si že má doktor oklamal aby ma nemusel už nigde posielať keď že som bez poisťovne

erika0712
8. máj 2019

@dionez ahoj dermoid je tuha gula nemyslim si zeby mohla prasknut..maximalne keby bol may tak vstrebat ale skor nie...vnutri sa nachadzaju vlasy, chrupavky a pod samy bordel..keby sa ti nieco dostalo do tela podla mna by bola infekcia

marta_sykorova
24. aug 2020

@dionez Ahoj, mala som tuto cystu zapalenu (teploty, bolesti...) a automaticky musela ist operacne von, neviem si predstavit, ze by sa mohla vstrebat. Ja som mala atypicke miesto - zadna strana stehna, narodila som sa s dierkou v kozi a chvala Bohu mi ju nechali, lebo v zapale mi cez nu vytlacali kvanta hnisu, kym ma zoperovali. Pri operacii im cysta praskla, lebo s kontrastnou latkou videli len malu cast, tak to trvalo dlhsie (bola velka - isla k stehennej kosti a potom sa vetvila na obe strany v kazdej vyse 10 cm).

leameleg
4. aug 2021

@alionuska ahoj ako si dopadla je to stara tema a dnes ju aj mne nasli :( nezhubna cysta pravdepodobne dermoidna

leameleg
4. aug 2021

@drobcek21 ahoj mala si aj nejake bolesti v podbrušku alebo niečo ??? Mne ju našli a mám obavy :(

leameleg
5. aug 2021

@petka2284 ahoj vieš mi napísať súkromnú správu ??? Mne ju včera našli na mr a tiež na ľavom vaječníku. Vraj vyzerá nezhubne