Diagnóza "materská"

rebekav
16. aug 2018

Ahojte, viem, nie ste vestice ani nemate carovnu gulu, aby ste prisli na to co mi je. Skor mi ide o take pokecanie, ci si niekto presiel niecim podobnym pocas materskej. Som druhy rok na materskej.
Citit sa vitalne je dost komplexna zalezitost, kedze je to otazka fyzickej aj psichyckej stranky. A tu je ten problem. Vobec sa neviem zaradit, co mi je. Krvne testy mam zatial v poriadku, ale mam za sebou len zakladne vysetrenie, stitnu zlazu som v tehotenstve mala v poriadku ale co ja viem, mozno sa nieco zmenilo za tie 2 roky. Zajtra idem opat k vseobecnemu lekarovi.
Trapi ma unava, nie nejaka vyrazna, zvladam bezny chod domacnosti, mame poriadok, kazdy den navarene, peciem chlieb, s dcerkou som vkuse vonku, uz nekojim, prespi mi celu noc a teda aj ja mam dostatok spanku. Napriek tomu som schopna poobede lahnut na 2 hodiny a spat ako drevo. A aj ked sa zobudim, necitim sa sviezo. Citim sa tak, ze zvladnem bezny den, ale necitim naval energie. Uz ani nepamatam kedy som sa citila tak, ze prival energie som mala chut ist vybit do fitka, alebo behat. Neviem, ci to je vek, ze som si neuvedomila, ze po 30tke asi clovek menej vladze, ale takto? Ved nemam 80 rokov. Navyse mi vypadavaju aj 2 roky po porode vlasy. Chcem si vyziadat aspon endokrinologiu, ale minule mi pri unave povedali, ze ved sa starate o male dieta. Tak uz mam chut to trosku poprehanat, aby ma aspon niekde poslali.
Rozmyslala som, ci to nie je diagnoza "materska" a ze mi chyba trosku stresovych faktorov. Predtym som dost pracovala, terminy, vela stresov a ten adrenalin ma nejako drzal energicku. Bola som schopna po 10tich hodinach v praci ist behat aj viackrat do tyzdna 10km. A teraz uz polroka absolutne nie som schopna ani 2km zabehnut. Vyslovene nevladzem, a ani na to nemam chut. Depresivne sa necitim, ale neviem mozno existuje aj skryta forma nejakej depky. Viem, ze moja mamka presla niecim podobnym, a presli roky a je to teraz zdrava vitalna zena (ktora podla mna vladze viac ako ja), ale mala obdobie ked ju proste odrovnalo a bola dlhodobejsie "nepouzitelna", skor len take prezivanie, aby nam nespadla domacnost.
Nezazila ste nieco podobne niektora, a nakoniec sa vam sila vratila?

benit
16. aug 2018

@rebekav fu takto som prezivala aj ja. Chodila som do prace dve skolopovinne deti domacnost. Vsetko som stihala. Ake. Rano som ledva vstala z postele. Uz mi bolo az do placu. Prisla som o 1 z prace. Hodila som si slofika . Budik na 2.a svihom pre deti. Spala som tvrdo ako poleno. Ledva ma budik zobudil. Vecer mi o 9 hlava padala a oci sa same zatvarali. Trapila som sa pol roka. Kazdy lekar- obvodak - nizke zelezo, aj endokrynolog - znizena funkcia Šž len mykol plecom. Nakoniec to bola celiakia.

rebekav
autor
16. aug 2018

@rebekav malo byt psychickej. Pardon🙂

evelyn226
16. aug 2018

Ahoj, ja som na tom podobne. Syn má dva a pol roka a som rada priam sa teším keď si idem s nim ľahnúť a spat tie dve tri hodiny cez obed. Vstavanie ci už ráno alebo poobede je katastrofa. Som vyčerpaná neustále. Žiaden pocit uspokojenia pri akejkoľvek práci či už so synom pri hre alebo domácich úkonov. S partnerom mi to neklape a zistila som ze vlastne je niečo so mnou. Nemôžem ho ani cítiť pri sebe, lezie mi na nervy. Šťastná som bola ani nepamätám. Áno teším sa so syna ale nie je to ten úžasný pocit naplnenia a pocit šťastia ako ma byť. Najradšej by som si ľahla do postele a zobudila sa ako novy človek. Mam problém celý život aj s váhou a neviem ci to mam už riešiť aj s lekárom ale bojím sa ze ma pošle kade ľahšie že to nič nie je. Beriem železo na únavu ale aj to je také ze tabletku si dám keď si spomeniem. Tiež by sami hodila rada ako sa proste postavit na nohy a cvičiť a byť šťastná aktívna a spokojná sama so sebou. Bojím sa aj toho ze co chvíľa prejde čas a syn pôjde do škôlky a ja do prace keď si nejakú nájdem, a nebudem to už vôbec zvládať. Mam 27 a cítim sa na 50 a to aj moja mama je sviznejsia než ja.😩

asia83
16. aug 2018

@rebekav Jednoducho vyhorenie. Vaše vedomie je v poriadku, no o podvedomí netušíte. Žili ste aktívny život, mali ste pre čo ráno vstať, cítili ste sa potrebná, aj ste sa mohli pekne obliecť, mali ste na to dôvod, aj ste dostali odmenu za vašu snahu=výplatu, čiže ste videli výsledok. Teraz zrazu stereotyp a nevidíte výsledky, máte pocit, že sa nudíte, neviete sa zaradiť. Toto je vaše podvedomie. Je škoda, že si len ťažko vieme uvedomiť a dostať do vedomia, že dieťa je náš zmysel, že to, že rastie a prospieva je náš výsledok, ak sa dobre správa, to je tá naša odmena a to, že je sýte, spokojné, je znak toho, že nás ONO potrebuje.

alobalka
16. aug 2018

@rebekav môžeš mať málo hemoglobinu rsp železa. To sa prejavuje únavou aj padanim vlasov.

rebekav
autor
16. aug 2018

@asia83 ono nieco na tom je, urcite. Niekedy sa vyfintim, zajdem ku kadernikovi, pedikura, ale tych dovodov na fintenie vela nie je. Navyse sme sami, nemame svokrovcov ani rodicov, ani surodencov nablizku, cize my sme cele tyzdne vsetci traja spolu. Ale co ja viem, moze byt toto dovod, ze som unavena? Ved mna materstvo naplna, chceme dalsie. Aj ked pri mojej neenergii sa toho dost desim. Mne to pripada skor fyzickeho povodu, alebo resp. si domyslam, ze mi mozno nieco je a nevladzem a potrebovala by som od lekara pocut, draha nic vam nie je, ste zdrava, cize odbehnut 5km 3x do tyzdna musite zvladnut...akokeby odrazit sa potrebujem. Nedavno mi zomreli dve zname na rakovinu, dalsia bojuje, aj toto mi nepridava a trosku si mozno domyslam...sledujem sa viac odkedy mam malu...

simik22
16. aug 2018

Podľa mňa to je psychického pôvodu. Posledné mesiace na materskej som sa cítila rovnako, stále som bola unavena, spat sa mi chcelo. Ako som nastúpila v marci do práce, úplne to prešlo. Ja už som potrebovala ísť medzi ludi

rebekav
autor
16. aug 2018

@evelyn226 drzim palce, nech najdete v sebe tiez ten odrazovy mostik k lepsiemu 😉 u vas to vyzera skor na psychiku, zacarovany kruh, nespokojnost vo vztahu. Mozno by trebalo zacat vztahom, ja som minule mojmu povedala, ze ma uz dlho za nic nepochvalil a vadnem ako kvetinka 😂😂

rebekav
autor
16. aug 2018

@simik22 aspon si ma potesila, ze to nebolo nic vazne, ale jednoducho to preslo, lebo prisla zmena...

asia83
16. aug 2018

@rebekav Aj ja sa sledujem oveľa viac odkedy mám malú. Tiež mám sem-tam deň, že som unavená, no mávala som to aj pred malou, a hlavne, ja sa snažím myslieť pozitívne, to je strašne dôležité. Psychika. Ovplyvňuje vás veľmi. Keď si poviete, že je vám fajn, nie ste unavená, ste spokojná a šťastná (autosugescia), aj to tak bude (ak ste fyzicky zdravá). Štítna žľaza má viac príznakov. Môžete mať nedostatok železa. Mne pomôže Sorbifer, mám ho ešte z čias, keď som bola tehotná, predpísala mi ho doktorka.

mimushiatko
16. aug 2018

a keby si sa porozpravala s maminou mozno by ti najviac poradila ♥

mimushiatko
16. aug 2018

aha prepač čitam ze uz tu asi niesu tak uprimnu sustrast a neboj na materskej je to asi normalne ja mam niekedy chuť revat ze cele dni len riadim periem upratujem do toho dve deti ešte aj malujem tričká a tisic dalsích prác a tie deti stale robia bordel ešte neupracem jedno uz je druhe niečo rozhadzane proste nekonečny pribeh a chlap čo pride večer sadne lahne rozdrbe deky vankuše ide ma viete čo :D:D:D:D niekedy by som od všetkeho rada ušla ale tebe by mozno bodla nejaka dovolenka alebo víkend s kamoškami starými ak priatel postrazi malu ist na vinko lebo to mne robí strašne dobre :D vyčistit hlavu aj ked na druhy den ma bolí :D skus najprv toto a ked nepomoze no tak skus aj vyšetrenia iné, na vlasy mne pomohol vapnik horčík zinok no drzím palce ! na zenu je toho strašne vela

rebekav
autor
16. aug 2018

@mimushiatko mamku stale mam 😉 a dufam ze este dlllho mat budem...

wodanka
16. aug 2018

@rebekav ak je základný krvný obraz ok, tak to nebude nedostatok hemoglobínu. Môže ale ísť o nedostatok feritinu, to je zásobené železo a to sa v základnom screeningu nerobí.
Ja s tým bojujem už veľa rokov a mám veľmi podobné príznaky tým Tvojim.

evelyn226
16. aug 2018

@rebekav ďakujem tiež držím palce nech sa darí. Ono vzťah s partnerom riešim dlho a aj som odišla od neho tak to mi tiež nepridalo. Vrátila som sa ze skúsime to posledný krát a v niečom sa konečne po x rokoch zlepšil ale v ďalšom zhoršil. Beriem ze chodí do práce má toho veľa aj po dedičstve s pred par rokmi ale za to nemusí byť naladovejsi nez žena... Vo vzťahu to vidím momentálne tak, že sa nikam nepohneme a z mojej strany je už pohár trpezlivosti a tolerantnosti a iných veci preplnený a asi to bude to vyhorenie. Nuž musím ešte bohužiaľ niečo vydržať a hádam nájdeme najlepšie riešenia pre nás troch... Cítim sa ako vyzmykany citrón. 😩

mimushiatko
16. aug 2018

@rebekav aha pisala si ze nemas rodičov ani svokrovcov tak som to tak pocohpila prepač no keby si sa jej popýtala čo to bolo a čo jej pomohlo ? 🙂

siska53
17. aug 2018

@rebekav a chodievas cvicit alebo mas nejake odreagovanie? Lebo ja skor teraz citim,co uz 3.rok chodim.do prace,ze je toho na mna vela a vqcsia unava a bud neviem zaspat,hoci by som.taaak spala, alebo zaspim uz pred 21. Kym som.bola doma,to bolo fajn,malokedy som.citila potrebu si pospat poobede, to skor teraz cez vikendy,ked ame doma,bybsom.poobede pospala..

Kedze ale tebe vypadavaju vlasy,tak urcite treba komplexne vysetrenie,z coho,unavq moze byt aj zelezo,aj stitna, aj psychika. mne dost pomohlo cvicenie raz do tyzdna a aj vylety a kratke dovolenky,co sme robili.. teraz,co sme mali tazku situaciu,mne sa to skor na psychike odrazilo,ale ako si opat robime aj nejaky ten vylet a konecne aj na dovolenke sme.boli, je trosku lepsie.

Ale jq to beriem aj tak,ze mam po 40 a nasi tiez v tom veku poobede cez vikend si hodinku pospali

shades3
17. aug 2018

@rebekav podla mna ti chyba ten beh.. aj mne! Chod si zabehat, vychutnaj si vietor vo vlasoch, za chvilu das aj 5 km a kazdym dnom ti bude lepsie x

stelak
17. aug 2018

Nasad si magnezium, min. unava sa vytrati.

rebekav
autor
18. aug 2018

@stelak nepomohlo.

zenaajmama
18. aug 2018

Podľa mňa začni niečo robiť.Aspon mne to pomohlo.Cvicim doma každý deň , a mám viac energie ako keď som s ňou spávala poobede.

le4
18. aug 2018

Ja som na tom podobne a odpoved stale hladam. Trapim sa s tym uz roky. Ciastocne mi pomohla uprava stravy, najma na vlasy, ale stravujem sa velmi dobre a pritom stale citim hroznu unavu. Z cvicenia byvam viac unavena,nedobija ma to, mzono hodinku dve citim euforiu a potom zas unavu. Uvazujem, ci to nie je celiakia ako bolo pisane v prvom prispevku, kedze mi pecivo nerobi dobre... jedno viem, psychika to nie je. Zelezo mam v norme. Jedine, co mi pomaha, je oddych. Musis si najst aspon pol dna v tyzdni, kedy nic nerobis. Idealne cely den. A chodievaj skor spat.

amima
18. aug 2018

@rebekav - len na uvod, necitala som celu diskusiu, ale napada ma, stitnu zlazu mas v poriadku?

romiada
18. aug 2018

@mimushiatko taka jednoducha veta a tak si ma nou rozosmiala: chlap čo pride večer sadne lahne rozdrbe deky vankuše ide ma viete čo 🤣🤣🤣🤣🤣 mne toto robia obe moje deti furt 👍

romiada
18. aug 2018

@rebekav ja by som to u Teba tipla na kombinaciu: psychika-malo podnetov a mozno malinko zdravotne-chybajuce vitaminy,mineraly. A dokopala by som sa k nejakej fyz.aktivite (napr.bicyklovanie s vetrom vo vlasoch) co Ti trosku endorfiny vystreli. A mam pocit ze stihas toho dost inak co pises.👍
Ja mam takyto pocit unavy (resp.u mna skor lenivosti) odkedy sme dosli z dovolenky ...ze nic sa mi nechce...total som vypla. Tesim sa ze pojde dcera do skoly a ja zase nabehnem na tvrdsi a pevnejsi rezim s malym aj so sebou. Do odchodu na dovolenku som riesila kopec prace, behala, plavala, deti, domacnost, manzel casto na sluzobkach...zvladala som jak naspeedovana veverička ....no a teraz po dovci ten stres opadol a som jak spomaleny film. A problem mam opacny ako Ty - ze nemozem spat!!!

romiada
18. aug 2018

@rebekav ozaj , necit sa previnilo ze si pospis s malou a nezabehnes 10km denne. Nie sme stroje a obcas aj nase telo asi potrebuje len vypnut ako "stroj pocas prestoja". Pride obdobie kedy nebudes vediet kde Ti hlava stoji a budes spominat na to, ze boze ako mi bolo dobre (ze pospim si s malou) a ja som si to vobec neuzila😉 mozno si na seba len moc prisna a Tvoje ambicie (alebo predstava co vsetko by si mala postihat) su vacsie ako fyzicky dokazes zmaknut....a nikto z nas nemladne.

mimushiatko
19. aug 2018

@romiada no ved ano aj moje deti ale tym sa to da ešte odpustit :D

rebekav
autor
22. aug 2018

@romiada no trosku mi prekaza, ze nesportujem a nemam na to ani chut, pricom ja som sportovy typ. Aj ked zasa sem tam bicyklujem, ale to ani neratam. Pravidelnost v tom nie je. Trosku som sa tieto dni nakopla, poobede nespim, aj to ma asi ubijalo, zlenivelo. Este mi pozru stitnu zlazu, ale iba u krvi, co podla mna nie je uplne postacujuce vysetrenie. A asi ani to teplo mi nepridava, ja nemam rada "nesviezi" vzduch, tak asi aj to vplyva. Ono to najskor bude asi fakt v hlave, ale napriek tomu tie vypadane vlasy mi stale nedaju pokoj...

monikamama
22. aug 2018

Ja som na tom podobne a zatial mam klinicku diagnozu : tetania. Este idem na vysetrenia. Tiez absolutne nevladzem 😕

romiada
22. aug 2018

@rebekav tak vypadavanie vlasov som aj ja brala ako signal ze mi nieco chyba resp.vsimla som si ze polroka po porode sa to dostavilo a nakopla som sa na vitaminy zamerane na vlasy (biotin,zelezo...)