Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

maca_p
18. dec 2013

@majamat aj mne sa vyhrna, ale ked ho dam na tielko, tak tam mi drzi. posuva sa smerom hore. ono sa aj pise na navode, ze sa ma nosit na odeve.
este mam takepodobne gtky, este vyssie, tie som nosila po porode, ked som nevedela este, ze je to nezvratna diastaza. no a tie sa mi brutalne rolovali, zhrnali a prave boli vysoke teploty vonku v ete, takze ma obchadzali mrakoty z nich na odpadnutie 😝 . som ich prestala nosit uplne... http://www.anita.sk/sk/sortiment.php?skupina_ID...
dolu medzi nohami sa zapinaju ako podprsenka, take trocha od veci...

klara023
25. dec 2013

Ahojte ak mozem prisat aj ja nieaky prispevok. tak nieake take brucho na tej poslednej fotke mam aj ja ale myslim tu ,,dieru,, stahovaci pas pomoze..? vyzera to strasne a to mam len jedno babo.. och

mia.k
2. jan 2014

@klara023 pás ti pomôže trocha zatiahnuť brucho a máš lepšie držanie tela, ale pomáha, len kým ho nosíš, ked ho prestaneš nosiť, tak brucho sa ti vráti do pôvodného stavu. 😝

mia.k
2. jan 2014

@majamat aj ja mám taký istý pás a dosť dlho som ho nosila, ale teraz nosím len sťahovacie nohavičky, tie z lidla.

williamjozef
6. jan 2014

kocky takze uz 3 den citam o diastazy brusneho svalu,lebo uz ma maly 3 roky a ja sa toho neviem zbavit ani cvicenim/brucha.teraz sme s muzom skusaly a ja tam mam dieru ako svet.takze idem ku chirurgovi a uvidime co povie ☹

williamjozef
6. jan 2014

prikladam foto este

williamjozef
6. jan 2014

@lenkauh ahoj,ved to mas peknu jazvu a to ked mam cisarak,by mi robili cez nu ??ne ze budem mat 2 jazvy ☹

lenkauh
7. jan 2014

Ano, určite by ti to robili cez tu istu jazvu... moja jazva je dnes po roku a pol po operacii takmer neviditelna 🙂

valy
11. jan 2014

ahojte, chcela som sa spytat, po zositi tych rozidenych svalov ich zas mozete normalne pouzivat? myslim napr. robit brusaky a pod.
ja s tym mam dost velky problem, mam aj herniu, takze operacii sa nevyhnem, ale chcem este pockat, kym nebudem kojit. fyzioterapeutka mi ale kazala cvicit taky cvik, ze v lahu sa nadychnes, vydychnes a potom bez dychania zatiahnes cele brucho co najviac hore pod branicu a vydrzis, kym napocitas do 20. vraj by to malo pomoct, aby sa vsetko vratilo na svoje miesto. okrem toho mi hovorila, ze zatial nemam brusne svaly vobec zapajat, ani napr. pri vstavani.
ale napr. v jednom anglickom dvd na cvicenie po porode su normalne brusaky - skracovacky, bolo to robene v spolupraci s lekarmi a tam sa zas hovori, ze ak mas tu medzeru vacsiu ako dva prsty, tak mas cvicit tie brusaky tak, ze si brucho drzis z oboch stran a tlacis k sebe, aby sa svaly pri cviceni nerozchadzali a aby sa dostali na svoje miesto. no tak si clovek moze vybrat, comu verit. skusala som tie brusaky, ze som si drzala svaly k sebe a dalo sa to cvicit, ale ked som raz len trochu povolila, tak mi do tej medzery nieco ako keby vliezlo alebo sa to nejako natiahlo a dost to zabolelo, tak som to nechala tak. len si logicky myslim, ze ak to brucho sa neposiluje, tak bude visiet, takze nejako ho cvicit treba.

akwee
13. feb 2014

Ahojte zienky. Dlho som sem nenakukla. Skoda, ze sem uz nikto neprispieva. Ja som zacala este minuly rok v lete cvicit cviky na uzatvorenie diastazy. Avsak koncom augusta som prerusila cvicenie na tri mesiace (mala som mensi uraz a stahovali sme sa). Opat som zacala od uplneho zaciatku v polovici novembra a cvicim kazdy den doteraz. Dnes som sa po dlhom case opat raz stretla s cvicitelkou a pochvalila ma 🙂 Tehotne brucho uz nemam vobec (ale to sa mi stracalo uz po niekolkych tyzdnoch cvicenia) a diastazu mam malicku, menej ako 2cm horizontalne a vertikalne cca 3 cm. Uz ani nie je hlboka. Takze mi povedala, ze ked sa budem drzat programu, do cca 6 tyzdnov by sa mala uzavriet. Okrem toho precvicujem cele telo, nie len brucho a cvicenie je 100% tummy safe. Juj, ale sa tesim...
@priadka ako sa mas? Este cvicis?

priadka
13. feb 2014

@akwee Gratulujem k uzasnemu vykonu, vytrvalosti a odhodlaniu! Si skvela. Myslim, ze by nam vsetkym Tvoj priklad mal stacit na to, aby sme to dokazali aj my 😉 Ved to nie je o nic tazsie ako ked chce niekto schudnut. Treba vieru v dobry vysledok a vydrz.
Ja som nevydrzala, cvicila som denne asi 3 tyzdne, brusko uz bolo ovela mensie, aj som citila, ze svaly su pevnejsie... takze to funguje 100%. Ale dolezite je zo zaciatku stretavat sa pravidelne s fyzioterapeutom - kvoli korigovaniu cvikov a zvysovaniu narocnosti, ale urcite aj kvoli motivacii je to potrebne. Ani to som nedodrzala, skoda...
Urcite sa odhodlam, ale viem, ze druhykrat uz budem musiet vytrvat do konca.
Daj vediet, ked Tvoja diastaza zmizne 😉
Dakujeme, ze nam ukazujes, ze sa to da!

akwee
13. feb 2014

@priadka dakujem za pochvalu ;) Taka som z toho natesena... citim sa vyborne, postavu mam viac-menej ako pred tehu a nosim svoje stare oblecenie. Programy mi zatial robila osobne, ked sme sa stretli. Ten, co som ti poslala bol len startovaci a je to na zaciatku teda sakra praca zapojit tie spravne svaly, ked k nim uz ani mozgove prepojenie nemas... preto som ocenila osobny pristup, co si mi aj ty potvrdila svojou skusenostou. Dalsie programy uz boli narocnejsie a narocnejsie a momentalne cvicim v podstate uplne vsetko, akurat su cviky prisposobene k tomu, aby nezhorsovali diastazu, prave naopak, aby pomahali k jej uzatvoreniu. Cize mam pocit, ze uz teraz mam svaly pevnejsie dokonca este viac ako pred tehu 🙂 Lorraine je fakt, super. Urcite odporucam jej stranku.
Drzim paste, aby sa si sa odhodlala zacat odznova a vydrzala. Ked budes vidiet vysledky, urcite ta to nakopne ako aj mna. Teraz je cvicenie pre mna uplne prirodzene a zaberie mi minimalny cas.

nika1111
18. feb 2014

@veronikai
Ahoj čítala som tvoj príspevok do diskusie o diastaze, tebe to robili laparoskopicky? Už to máš za sebou? Kde ti to prosím ťa robili? Maťka

nika1111
18. feb 2014

@maca_p ahojte chcela by som sa pridať k Vám k diskusii diastaza viete mi poradiť kde ste si to dávali operovať a ako ste boli spokojne pripadne koľko vás to stalo? Maťka

bibi24
18. feb 2014

@priadka Ahoj, ja mam tiez diastazu a chcela by som sa vyhnut operaciu. Mozem sa spytat, tie cviky co si cvicila boli z netu, alebo od fyzioterapeuta. Ak ano, vedela by si mi na toho tvojho dat kontakt? Velmi pekne dakujem.

priadka
18. feb 2014

@bibi24 ahoj, dobre robis, ked sa chces vyhnut operacii 😉 Skusala som aj nejake cvicenia z netu, aj @akwee mi poslala jeden kompletny cvicebny program na diastazu od Lorraine Scapens. Tu na jej webe najdes info o diastasis recti - su tam aj niektore cviky: http://pregnancyexercise.co.nz/category/diastas...
Ale najdolezitejsie bolo, ze som konzultovala s fyzioterapeutom, lebo az vtedy som pochopila, ze cviky z netu nestacia - treba si dat cvicenie skorigovat nazivo. Myslim si, ze bez toho to proste nejde. Aspon u mna to tak bolo. Po stretnuti s fyzioterapeutom som cvicila inak, lepsie som pracovala s dychom a s branicou a vedela som sa vyvarovat nespravnym pohybom.
Kvoli diastaze som sa stretla s 3 fyzioterapeutmi, zial, ten posledny z nich, ktory mi najviac pomohol, sa na jesen prestahoval do Martina. Ak by si ho chcela vyhladat v Martine, mozem Ti poslat kontakt. Ale myslim si, ze aj v Bratislave budes vediet najst schopneho fyzioterapeuta 😉

bibi24
19. feb 2014

@priadka Dakujem pekne. To je skoda, lebo Martin je predsa len trochu od ruky 😀
Ved to, ze schopneho, ale ako budem vediet, ktory je schopny? 😀 a hlavne, ktory vie o com je rec.
Ja tu diastazu nemam velku, tak 2 - 3 cm, akurat co mi vadi je vystupeny pupok 😒

amisa
23. feb 2014

Ahoj hlasim uz tomam za sebou, v pondelok by ma mali pustit z nemocnice. Diastaza po celej dlzke brucha a k tomu jeden velky pruh na pupku.

priadka
23. feb 2014

@bibi24 no ved prave, ja stale dumam, ako sa dostat k tomu fyzioterapeutovi v Martine...a cakam na vhodnu prilezitost, ked tam alebo do okolia Martina vycestujeme. Ale zatial to vyzera najskor na nejaky letny termin. A on moze mat prave vtedy dovolenku. Este spekulujem, ze tu v Bratislave navstivim osteopata - myslim, ze ten bude vediet, o com je rec pri diastaze...

maminka82
26. feb 2014

@maca_p Ahoj prosim ta mohla by si ma dat do vasej diskusie dneska mi zistili to iste aj herniu a chcela by som vediet co to vsetko obnasa

sunset
26. feb 2014

neviete ci sa da operovat diastaza laparoskopicky? hernia viem ze ano.

amisa
26. feb 2014

@sunset no neviem si to uplne predstavit ako sa taka diastaza da spravt laparoskopicy, skor nie. teda na 99% nie.

beatushka
1. mar 2014

@maca_p ahoj mohla by som poprosit o pridanie do skupiny? vdaka tejto teme uz viem preco mam stale vyvalene brucho a nejde ho vratit spat, este ked som nevedela o co ide cvicila som brusaky, ale pri zdvihani sa mi brucho tak divne skladalo do striesky tak nastastie som s tym prestala akosi instinktivne som vedela ze nieco nie je ok a potom som nasla tuto temu. uvazujem aj nad operaciou a rada by som vedela co to obnasa este skor ako pojdem za nejakym dr. dikes

jabadaba
autor
1. mar 2014

halooo, aka sukromka? Je to VIP? 🙂

amisa
1. mar 2014

@jabadaba je to pre baby ktore uz maju v plane operaciu alebo ju velmi vazne zvazuju.. su tam dost detaily, a velmi nechceme tu zasahovat to diskusie, lebo tam sa uz riesa , dost konkretne veci. Nieje vhodna len tak na bezny pokec o diastaze ako takej. Maca je zakladatelka.
@maca_p dobre som to napisala.?

dana_l
1. mar 2014

@williamjozef mas nejake nove spravy od lekara? bude sa to musiet operovat alebo sa to da este inak upravit

williamjozef
1. mar 2014

@dana_l ahoj,12 maja idem na platiku,mam aj diastazu a pruh 🙂

dana_l
1. mar 2014

@williamjozef tak drzim palce nech ti to dobre urobia

williamjozef
1. mar 2014

@bibi24 zalezi na tom aka je velka,ak je malinka da sa to trosku spevnit,ale diera ti tam stale ostane a ked za cas prestanes,sa ti to aj tak bude len zhorsovat.ja ju mam na 3 prsty ,co je uz dost 🙂

williamjozef
1. mar 2014

@dana_l dakujem,idem k takemu co ma len chvali,tak dufam,ved za to vyhodim dost vela 😠