Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

brontik
1. jún 2014

@light1908 Ahoj, super velmi pekne dakujem. Ja som Jillian cvicila pred porodom, ale ona ma dost tych brusakov tak namiesto toho si cvicila tie na diastazu? Ja som ju cvicila aj pred otehotetnenim, ale asi som tiez nemala, lebo tento problem podla opisov som mala uz po prvom tehotenstve - tak som si asi nepomohla tiez. Hlavne si ma motivovala v tom, ze tebe to pomohlo a snad to zaberie aj u mna, lenze ja mam brucho (alebo podbrusko) hodne ovisnute a to teda neviem ako sa ho zbavim...

ppetinka
4. jún 2014

Ahojte všetky mamičky po pôrode ... surfujem po nete, hľadám, ale veľmi nerozumiem tejto diagnóze ... je diastáza viditeľná aj voľným okom napr. v stoji ? Alebo ako mám zistiť, či to náhodou nemám ?? Aktívne cvičím na brucho asi mesiac , brucho je trośku menśie, ale je stále pre mňa dosť veľké a ovisnuté :( Ako zistím, či to nie je môj problém ?

marikac
8. jún 2014

@williamjozef ahoj, ja mam tiez diastazu bohuzial, ak by som mala take brucho s diastazou ako ty, ani by som neriesila... v porovnani s mojim....si dovolim povedat, ze si ho mala v pohode...
bohuzial, ze to mam som zistila neskoro po prvom porode a akosi som to neriesila, nebolo to take hrozne ako mam teraz 🤐
ved pridam foto, ja mam okrem diastazy aj kopec strii...mala som nenormalne velke brucho,vacsie ako zeny co cakaju dvojicky.... ☹ az mi je do placu z tohok ako vyzeram.
to bezne sa takto diastaza operuje?? ved to mas cele dorezane.
Akurat dnes som pytala prachy od muza, nech mi to zaplati 😀 😀 ale ako pozeram na tie rezy cez cele brucho, akosi sa mi to uz nepozdava, ale robit musim s tym nieco ☹ chodila si na konzultacie?mam velmi vela otazok, mozem potom IP?

williamjozef
8. jún 2014

@marikac ja som ju mala velmi velku a pri operacii sa zistilo,ze bola este vecsia ☹ tu nejde o velkost brucha,mala som aj pruh 😒 a jazva je velka ale ja som len 3 tyzdne po operacii,to do 3 mesiacoch zbledne a casom nebude vidno,je velmi tenulinka 🙂 a ano napis mi ak mas otazky

marikac
8. jún 2014

@williamjozef mne teda o velkost brucha ide. Neznasam tie pohlady a otazky co dostavam. Samej sa mi s tym tehotenskym bruchom nezije dobre. Bohuzial teraz este nemozem, lebo dojcim,ale len co s tym seknem, tak zacnem uvazovat nad tym. Bolesti sa nebojim, ved som uz co to prezila 😀 len skor toho, ze muz to sam s 2 detmi nezvladne a akosi moj oddych nebude...
velmi to bolelo? ci este boli? aku si mala velku medzeru? ja mam isto na 3 prsty, ak nie viac.
mas ten rez iba dolu, ci aj na boku? lebo mozno to je len tien na fotke...nebola som si ista.Ako dlho ta operovali?

williamjozef
8. jún 2014

@marikac moj muz bol doma 2 tyzdne,az potom som prebrala chod domacnosti ja 🙂 no boli zositie svalov a potom chrbat ked zacnes chodti,lebo chodis tyzden zhrbena a aj spis ze mas vylozene nohy a aj podlozenu hlavu,tak treba cca 6 tyzdnou byt.jazva a zasity pupok neboly,lebo mas take umrtvene brucho,ja to zacinam citit az teraz,ale neboli nic.ja som ala 2 tyzdne brala 3x denne lieky,bez toho by to asi bolelo.ja som mala na 4 prsty,ale nie postupne ako sa na obraskoch zuzuje ale na 4 prsty od prs az po susku ☹ rez je ako po klucne kosti,ale je naozaj tenulinky 😀 no cca 2,5 hodiny,nepytala som sa 😵este chvilku ale nemozem navlakovat maleho,nosit nakup,ci smeti,proste tazke veci.a aj mna desne svalo ze sa ma kazdy den spytali,ci som zas tehotna

vierapili
9. jún 2014

Zdravim dievcata, mam na predaj sadu na "riesenie" problemu s diastazou - the Diastasis Rehab Splint™, Guidebook, theraband & DVD,vid. http://tummytribe.com. Je to original objednany z Anglicka, iba som ho rozbalila, nepouzity... Zial schudla som a teraz mi ten pas nesedi.... Kamaratka, ktora mi ho odporucila bola z neho nadsena a viditelne jej pomohol. Je to velkost "L", pomerajte si kto ma zaujem na: http://tummytribe.com/wp/tupler-technique-infor...
Cena: 80 eur, pripadne dohoda. V pripade zaujmu ma kontaktujte na 0908604137, Viera

hankamutna
26. jún 2014

@light1908 Ahoj veľmi ma potešil tvoj píspevok. A chcela by som sa ťa opýtať ja mám teraz diast. asi 1cm.
Nosievala si ešta pás alebo je lepšie aby sa svalsto sťahovalo iba cvičením 🙂 pekný deň.

evelina30
27. jún 2014

Dobrý deň prajem, tak sa konečne pridávam do diskusie a pridám aj pár mojich zistení a poznaní o diastáze 🙂 som 2 roky po pôrode druhého syna a mám ju vraj celkom veľkú :( Brucho mám vyduté ako v piatom mesiaci a priznávam že nekonečných otázok o ďalšom tehotenstve a rečí o tom ako treba cvičiť som mala už plné zuby a zašla som tento týždeň za jedným chirurgom do BA. Ten mi akurát poradil schudnúť ešte 10 kíl a potom sa ozvať znova :( Schudla som už 7kg, no ale nevadí ... Po tomto stretnutí mi to nedalo a vybrala som sa k môjmu obvodnému lekárovi a ten ma poslal k jednej milej pani chirurgičke 🙂 tá mi na moje prekvapenie všetko pekne vysvetlila, nekázala mi viac chudnúť, lebo že z toho brucha dám dole tak max 1cm a tuku, že tam tiež nemám veľa (brucho mi neprevísa). Nakázala mi hneď začať nosiť brušný pás, lebo každým jedným pohybom a športom bez neho dochádza k zväčšeniu diastázy a môže dôjsť k prasknutiu pobrušnice a nadajbože mi cez tú prasklinu vybehne nejaký kus čreva ... no a odporučila mi operáciu, normálne v nemocnici, že mi netreba plastiku ... vraj to robia aj laparoskopicky ... takže čakám na stretnutie s chirurgom a uvidíme 🙂 určite vám potom napíšem ako to celé pokračuje, lebo sama som zvedavá 🙂 . Zatiaľ pekný deň 🙂 E.

fazy
28. jún 2014

@evelina30 aj ja mam diastázu, vraj aj pupočníkový pruh no neviem nejaké extra vyšetrenie sa nekonalo , myslím sa mi aj to rozostupenie zmenšilo po druhom pôrode, pás je super, po ránu na lačno už brucho ani nevidno, len by ma zaujímalo ako to zošívaju laparoskopicky, to sa už nedáva sieťka? a kde taku operáciu vedia urobit?

light1908
29. jún 2014

@hankamutna
ahoj. Hej ja som nosila pas fakt dlho asi styri mesiace. Prve dva mesiace stale a potom uz len doma. Bol dobry aj na stahovanie koze aj svalov. Ale musi byt dost uzky aby si citila ze ta akoby naozaj stahuje🙂

evelina30
29. jún 2014

@fazy nejaké extra vyšetrenie sa nekonalo ani u mňa, akurát tak pohmatom a pohľadom, žiadne sono nič ... jeden povedal že mám veľkú kýlu, druhý zase, že diastázu a že každý to volá ako chce a v podstate je to stále to isté 🙂 naporazenie 🙂 Mne sa to bohužiaľ nezmenšilo :( a som sama zvedavá, ako to budú rezať a šiť 🙂 pani chirurgička spomínala, že sieťka sa dáva len keď sa to zle šije a je to veľmi veľké a rozhodnú sa priamo pri operácii .... a vraj sa to normálne robieva laparoskopicky a dokonca že za 2 dni by som mala ísť domov ... sama som bola prekvapená a preto sa idem stretnúť pre istotu ešte aj s tým chirurgom čo by mi to mal urobiť 🙂 takže určite napíšem 🙂 peknú nedeľu 🙂

fazy
30. jún 2014

@evelina30 no vyššie baby písaly o rezání celého brucha ať už zvislo alebo naprieč.... já určite ešte počkám rok alebo dva a posnažím sa niečo urobit tuplerovou metodou, tak som zvedavá ako to dopadne a je tu niekto kto už to laparoskopicky podstupil?

hankamutna
30. jún 2014

@light1908 ahoj ako často si cvičievala?

majamat
3. júl 2014

@evelina30 to mas super. ja by som ptrebovala prave plastiku, lebo mne aj koza dost ovisa a bezny chirurg sa na nu vykasle. mam nadvahu a tento rok sa mi edari chudnut. pred rokom som schudla 8kg, ale to som este nerobila. ja sa potrebujem obmedzit v jedle a k tomu este aj makat a to riadne. pre mna je fajn makacka na bicykli. no moja oblubena trasa mi trva viac ako hodinu a je dost narocna a to sa neda pocas letnych horucav. ked som zhodila, veru mi islo z brucha dole 1-2cm maximalne. nohavice mi boli v pase stale rovnake. tento rok toho mame nejak moc. uz pracujem a ked mam volno, mam malu na krku. mm nie je moc ochotny rano vstat, ked chcem ist na bicykel, ale mozno by som ho donutila. no da sa len ked ma poobednu, co je 1x za 3t. okrem toho som tiez v robote a najdu sa aj vybavovacky. s malou behame tento rok po vysetreniach. ohladom toho stale nieco vybavujem, objednavam, volam, koli vysledkom a nikdy sa to nepodari na 1x vybavit. tiez sme sa stahovali a aj to bolo vela roboty a vybavovaciek. okrem toho ma za posledny rok dost trapia zuby a aj podrazdene nervy koli zubom. s tym sa moc neda makat. teraz uz 3 cyklus mykozy a to tiez nie je sranda, sediet na sedacke na bicykli. no stale nieco. my je to luto. sezina skonci a ja nedam nic dole. a kedze nemam pohyb, len sa napchavam. som zavisla od sladkeho. neviem, ako sa z tohoto kolotoca dostat. chcem aspon bicykel na doma.
som sa trochu vyrospravala 😵

gabikababika
5. júl 2014

Ahojte som rok po cisarskom a zda sa mi po precitani niekolkych prispevokoch ze mam tiez tuto diagnozu. V tehotenstve som mala velmi previsnute brucho...nevedela som preco. Teraz prilezitostne(navstevy obchody a pod) nosim stahovacie nohavicky...no ako vidim budem musiet ich nosit poctivo kazdy den. No chcem sa opytat ci si dat predpisat brusny pas alebo si kupit sama nejaky a ak ano tak aky a kde? Moj muz mi hovori ze mam zacat cvicit...no nechcem si nejak sama ublizit este viac. A cvicit treba asi len s nejakym pasom...to sa asi bez pasu neda resp nemoze? Muz sa chvala Bohu podujme ze sa opyta jedneho chirurga tak uvidim co doktor povie.

oktobermimi
10. júl 2014

Baby zdravým ako tak pozeram som jedna z Vás :-/ a to som si myslela že som asi sama ...
ako sa toho zbavit a mat pekne rovne bruško ? ☹ a nie to čo mam ??:..
na plastiku nemám ☹ a brušáky su prd ☹

ttctwins
14. júl 2014

@gabikababika - cvicit len s pasom, ziadne brusaky, vstavat z postele len z boku, nenamahat priame brusne svaly. Nespat na bruchu. Ak na bruchu - tak v pase. Pas stahovaci stoji 10-30e. Zainvestuj do seba. Na predpis neviem, ci je. Na youtube si zadaj diastasis recti exercises

Napriklad toto je dobre

https://www.youtube.com/watch?v=EXm5UcVXuEU

Tie cviky ti prijdu minimalne a "zivot nemeniace", ale pokial ich budes robit denne a nosit pas prvy mesiac cely den doma (okrem casu ked pojdes von), uvidis uzasne vysledky.

elimeia
18. júl 2014

ahojte baby, bohužiaľ sa k vám musím pridať, keďže som včera zistila, že aj ja mám diastázu ☹ začala som cvičiť s Jill a aj pravidelne brušáky a tak som to zistila...odvtedy len hľadám, čítam a je mi z toho všetkého na nič...chcem sa opýtať...doma mám obyčajný popôrodný pás, ktorý som si kúpila počas tehu a aj poctivo nosila nejaký čas po pôrode...to si môžem teraz dať aj tento, či to chce len nejaký špeciálny pás????

marbalulka
18. júl 2014

@marikac ja som tiez taky isty pripad ako ty a neznasam tie otazky, ked mi ostatny chytaju brucho, ze cakam babatko..
@ttctwins kde sa da pls zohnat ten pas? myslela som, ze to je len na predpis

marikac
18. júl 2014

@marbalulka no a v lete...je to horsie....lebo nosim aj elasticke tricka...tie stahovacie gate mi vobec nepomahaju...akurat sa vnich tak fajne potim.
som pevne rozhodnuta pre operaciu...lenze musim pockat kym dokojim.... 🙄

marikac
18. júl 2014

@elimeia na to potrebujes iny pas....predpise ho chirurg

elimeia
18. júl 2014

@marikac ďakujem, tak už len sa poobzerať po schopnom chirurgovi v Košiciach.....

marbalulka
19. júl 2014

@marikac presne ako hovoris 😀 hned sa to spoti. ale brucho drzi pokope a nelieta mi. ja pre operaciu nie som vobec rozhodnuta, najradsej by som na nu ani nesla a my chceme este deti, takze by to bolo aj tak zbytocne. ja som chuda, len brucho mam velke, a som naozaj aj dvojicky cakala a brucho mi proste take iste velke ostalo! a vsetci mi chytaju brucho, ze cakame dalsie, je mi to neprijemne..

marikac
19. júl 2014

@marbalulka ja I bez dvojičiek som to brucho mala veľké, vďaka neriešenej diastaze po prvom pôrode. Nevedela som o nej, len som si myslela, že sa to spraví.... A nebolo to také hrozné ako teraz.

marbalulka
19. júl 2014

@marikac aj ja som mala pri jednom dost velke brucho, potom dvojicky, to tomu este pridalo. 😒

marikac
19. júl 2014

@marbalulka pás Máš? Ja ešte nie. Ktovie či mi pomôže

marbalulka
21. júl 2014

@marikac pas nemam lebo ten je tusim len na predpis a este som s tym nebola u ziadneho doktora