Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

susul
14. aug 2013

@maca_p nech operacia prebehne bez komplikacii. Ty mas diastazu podstatne rozsiahlejsiu ako ja, ja ju mam ja, ja som tu hadzala fotky brucha niekde, ja ju mam v oblasti pupka a na hronom brusnom svalstve cca s 5 cm odstupom, najhorsi mam pupok.Nuz podla toho co pises, tak ja by som bola idealny kandidat na operaciu, koze i podkozneho tuku mam na bruchu stale dost.

peuska
14. aug 2013

@maca_p no ja si to tiez neviem predstavit od tych mojich deti... maly je este dost malinky a dcerka vacsia ale tiez sa lubi pestovat aj valat po mne... a ako dlho ti povedal ze budes v nemocnici??? a zotavovanie ako dlho? tak dlho si o tom vedela a neriesila si to...to ta ani nevolelo ani nic? mna v poslednom case aj boli brucho ked nosim malu na rukach a bojim sa mat to nejako dlho... tebe to kedy zistili?

maca_p
14. aug 2013

@peuska vies co, ja som to vedela hned po 600n, som sa stazovala gyndakovi na kontrole, ze sa mi nestiahol pupok. on, ze to bude hernia a treba s tym chirurgovi ist. o diastaze som naberala skusenosti tak rozne na nete, po diskusiach. no je to horsie ako zle a poistovna to nepreplati. resp. preplatila by tu u normalneho chirurga, ked by ti vertikalne rozparali cele brucho 😝 . a ja to chcem mat tak nejak humanne urobene... v nemocke budem tak dlho ako si to zaplatim, lebo je to 80 e/noc... prvych 24 h je v cene. ale urcite si doplatim dalsiu noc to bez pochyby. mna ten rozostup vobc neboli, ale pri sporte mi vadi a pri pohlade na seba... a pri pohlade okoloiducich a susedov... uz sa ma aj ucka v MS patala,aj susedia, aj sestricky o dokiho ci som teho...
neriesila som to len preto, lebo som dlho dojcila. potomprislo leto, tak s deckami bolo potrebne chodit kade tade, do toho prazdniny v skolke - tak som si to casovo nemohla dovolit, ale v podstate uz teraz musim riesit aj seba. lebo mamy su az na konci potravinoveho retazca.... 😲 😀

maca_p
14. aug 2013

@susul dik, dufam, ze to prebehne bez komplikacii aj ja...
prave malo tuku a prebyocnej koze moze byt v mojom pripade na skodu, kvoli vyrobe noveho pupku, cize mam ratat aj s o jednou mensou jazvou naviac. no ale ako sa hovori, kazda selma musi byt oznacena 😀 beriem to cakom prask aj s tymto.

peuska
16. aug 2013

@maca_p no ved presne aj ja tak nechcem to mat tak klasicky spravene... dnes som bola u jedneho chirurga a ten mi zas povedal ze to nemam moc ze mam cvicit a zhodit tak teraz neviem co mam robit... prosim ta nemas foto ako vyzera tvoje brucho? keby si mi poslala do ip nech sa porovnam :( dakujem. ale este pojdem niekde nech sa on pozre a uvidim co zas ten povie...

maca_p
16. aug 2013

@peuska do ip sa neda poslat foto, napis mail
klasika, ze cvic, praveze priamy brusny sval nenamahat! svaly sice spevneju, ale budu stiahnutejsie a tym aj diastaza väcsia

maca_p
16. aug 2013

Čo zhoršuje diastázu:
* Všetky cviky, ktoré namáhajú priame brušné svaly (brušáky, sklápačky), ale i niektoré druhy cvikov pilates, jogy, športy ako tenis, golf. Preto po pôrode radšej necvičiť pilates či jogu bez trénera. Cvičením sa priame brušné svaly zväčšujú, ale nepribližujú k sebe.
* Nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien, žiaľ platí to i o bábätkách či ich mladších súrodencoch, čomu sa mamička ťažko vyhne.
* Nesprávne vstávanie z postele, tomu sa vyhnúť snáď dokážeme.

http://bocianiehniezdo.conetix.sk/content/diast... tu si to precitaj

malki
21. aug 2013

@mia78 Ak Ťa to poteší, moje brucho 12 mesiacov po treťom cisárskom vyzerá presne tak isto. Nikdy som síce nebola manekýnka, ale čo je veľa, to je veľa. Po prvých dvoch cisárskych som sa dostala slušne do formy a aj keď som mala nadváhu, nikdy som nemala veľké brucho. Doteraz som si myslela, že ja robím niečo zle, pripisovala som to aj veku (mám 42), ale včera mi to už nedalo, posurfovala som na internete a zistila som, že to bude distazia - pozrela som si diagnostiku a sedí to. Priznám sa, že doteraz som o takej diagnóze ani nepočula. A to si kľudne cvičím každý deň brušáky a ako som zistila, tým som to iba zhoršila. A pritom som sa divila, prečo sa mi brucho napriek cvičeniu nezmenšuje, skôr naopak.

mia78
21. aug 2013

@malki presne tak ,na brucho necvicím snažím sa na orbitrek trocha( máme doma) len pri mojich drobcoch to moc nejde, a papier na chirurgiu mám uz druhý mesiac doma a neviem sa tam nejak dostat tak hádam ked zacne škola ,školka tak uz sa tam dostanem ...............

akwee
22. aug 2013

Ahojte vsetky. Velmi by ma zaujimalo, ci tu je nejaka z vas, ktorej sa diastaza uplne uzavrela cvicenim? Ja som momentalne 9 mesiacov po druhom porode. Brucho mi v tehu doslova "vypadavalo", bolo to dost neprijemne, miestami bolestive. Po porode som bola zhrozena... Brucho ostalo obrovske. Ked mala dcerka 5 mesiacov, bola som na konzultacii na plastickej chirurgii. Dostala som termin 23/9. Avsak medzitym sme sa odstahovali do zahranicia s tym, ze na op priletim aj s mladsou dcerkou. Stale ju kojim. Asi pred cca 5timi tyzdnami som sa tu stretla s jednou pani, ktora sa zaobera cvicenim v tehotensve, pripravovanim tehotnych na porod a poporodnym cvicenim. Povedala mi, ze ked dodrzim program mam 90% sancu, ze sa mi diastaza uzavrie. Cvicila som 3 tyzdne, 2 krat denne po cca 20 minut. Diastazu som mala vertikalne 8-10 cm, horizontalne 2 cm hore a dole, v strede okolo pupka 4 cm, hlboka bola 2-3 cm. podotykam, ze na sk som bola na sono s pupkovou herniou, ktora bola mala cca 1 cm. Tu take male hernie nezvyknu operovat. Po troch tyzdnoch nastalo zlepsenie vertikalne 6cm, horizontalne v najsirsej casti 2cm, hlbka 1-2cm. Stale cvicim. O tyzdem by sme sa mali opat stretnut. Problem je, ze ked napnem spravne svaly (sikme abdominalne), brucho je podstatne mensie. Ked sa uvolnim, celkom vyskoci. Na to mi povedala, ze tam mam vela tuku a chabe svalstvo (moze byt, stale mam 8 kg viac ako pred a okolo popku pneumatiku). Chcem zrusit op, ale stale vaham...

mia.k
22. aug 2013

@akwee ja som sa už čosi o diastáze nasurfovala po nete, ale zatial som nikoho nenašla,komu by diastáza cvičením zmizla. Tak ak niekoho takého nájdeš, daj vedieť. A tak isto, ak tebe to cvičenie pomôže a diastáza sa ti zatiahne, daj nám tu prosím ťa vedieť a poraď, čo a ako cvičiť. Určite to viaceré z nás ocenia.

akwee
23. aug 2013

@mia.k ja som si tiez toho o diastaze vela nasurfovala, precitala... vacsinou som sa dostala k zakladnym informaciam a koniec. Akurat Julie Tupler sa vyjadrovala, ze sa da cvicenim odstranit uplne. Avsak ked som videla ten casovo narocny cvicebny program, dost ma to odradilo... bola som skepticka. Ked sme sa vsak prestahovali, manzel nasiel spominanu pani a dohodol mi s nou cvicenie. Celkom ma presvedcila. Ma kopec klientiek, ktorym sa diastaza uzavrela, vratane jej. Ma okolo 40 rokov a tri deti po sebe a postavu ako lusk, vysportovane brucho. Na videach, ktore mi neskor poposielala bola cca 9 tyzdnov po porode s diastazou, kde demonstrovala ako su svaly rozostupene a ako spravne cvicit. V kazdom pripade moje brucho vyzera lepsie, neboli ma chrbat a diastaza sa zmensila. Uvidim, co mi povie o tyzden...

majamat
23. aug 2013

@akwee raz som citala aj nieco take, ze diastaza je kratko po porode bezna a uzavrie sa. asi zavisi aj od toho, aka je velka. no hodnotit diastazu 9t po porode asi nie je vhodne. mozno je takych zien ovela viac, co mali vacsie brucho po porode, no po case sa zmensilo.

akwee
23. aug 2013

@majamat mas pravdu, urcite to je rozdiel... ale na duhej strane, ako sa to roztiahlo, tak rovnako by sa to malo dat aj stiahnut, ci? Napokon s telom sa pri spravnej zivotosprave a cvicenim daju robit divy...

maca_p
23. aug 2013

@akwee neviem, necaj zazrak. ja som 2,5r po porode a zazrak sa nestal. ak je tam hernia a diastaza, tak je na mieste navstivit plastickeho chirurga. vynechaj obvodnych chirurgov, to je strata casu, niektori ani nevedia poriadne, co diastaza je.
je to ako so starou gumou, alebo s elastickou latkou po rokoch.. proste ta linea alba sa nestiahne. ak je tam rozostup, tak aj zostane.

majamat
24. aug 2013

@akwee neviem. je to mozno individualne. su zeny, ktorym sa to bez nejakej velkej namahy stiahne a su zeny, ktore maju take zmeny na tych svaloch, ze su trvale a to uz cvicenim nepojde. ja som cvicila, sice som nenosila pravidelne pas. jazdila som na bicykli, aby som mala pohyb a s bruchom to absolutne nic nespravilo. mam nadvahu a mam na bruchu aj dost tuku. tento rok sa mi podarilo cosi schudnut a brucho je trosku mensie, ale stale je. mozno dam dole este nejaky tuk, no stale brucho bude. navyse mam roztahanu kozu a ta sa spat nevrati a tiez ak pupok vonku a ani to sa spat nevrati. a pred tehu som sa snazila chudnut, tak som cvicila brusaky, takze moje brusne svaly nezahalali predtym. no myslim si, ze aj vek robi svoje. zistila som to pri porode. tkaniva uz jednoducho nie su take pruzne a nemaju staku schopnost sa regenerovat. jasne, ze aj toto je individualne. no ja som mala pri porode problemy a zistila som, ze podobne problemy ma vela zien, ktore 1x rodia po 30-tke. podobne to moze byt aj s bruchom.

majamat
24. aug 2013

@maca_p az teraz citam, co si napisala. pekne si to vystihla 😀 celkom fajn prirovnanie k starej gume 😀

kubuliatko
24. aug 2013

ako fyzioterapeutka sa s diastazou recti abdominis stretavam casto a tento stav sa neda upravit do povodneho stavu. da sa to trosku zlepsit ale len cvicenim na hlboke svaly brucha. nie klasicke cviky ako su brusaky lebo si to este viac pokazis

nivalis
24. aug 2013

@kubuliatko ahoj 🙂 chcem sa spytat, ako sa diastaza diagnostikuje u malych deti??? Moj maly bude mat coskoro 3roky... od malinka sa mu stredom bruska robi taky hrbol, kedysi to mal viac vypukle- uz to ma lepsie... pytala som sa na to nasej pediatricky a len na mna vybehla, ci som lekarka 😖 ze sa to toho nerozumiem, ze ona vie co ma robit 😠 Maly nema nijake / stym spojene/ zdravotne problemy... len neviem ci to mam nejak riesit, ci uz nie je neskoro... vdaka 🙂

akwee
24. aug 2013

@maca_p @kubuliatko @majamat viem, ze sa necvicia klasicke brusaky. Dokonca aj posilnovanie "transverse abdominal muscles" (TVA - priecne abdominalne svaly) nemaju ten spravny ucinok ak sa neupravi "posture" (postoj). Musela som sa naucit aktivovat tieto svaly (tehotenstvami, porodom a po porode sa mi prerusilo prepojenie do mozgu pouzivat ich a namiesto nich som zapajala chrbtove svalstvo, co vyustilo do permanentnej bolesti chrbata) a rovnako som sa musela naucit spravne zapajat tieto svaly pri vsetkych cinnostiach - zdvihanie dcerky, tlacenie kocika, poloha pri sedeni... skratka pouzivat ich tak, ako predtym, aby sa nielen posilnili, ale aj obnovilo prepojenie do mozgu. Neviem, ci sa mi podari ju uzavriet dostatocne na to, aby som mohla fungovat ako predtym, ale s operaciou stale vaham, kedze by sme chceli este jedno babatko... i ked mi chirurgicka tvrdila, ze na tehotenstvo to nema ziadny vplyv...

majamat
24. aug 2013

@akwee ja by som tiez este chcela dieta a preto sa do operacie neponahlam. vsak teraz ani nie je za co. som po porode uz viac ako 2r. a tak si moje najblizsie okolie na mna zvyklo a mm to nevadi. mne sa moje brucho nepaci, ale vydrzim. a co sa tyka operovanej diastazy a tehu, som pocula, ze je to dobre az po tehu. ved je jasne, ze tehu je zataz pre brusne svalstvo. ja som pomerne mala a brucho som mala v tehu akoby som cakala dvojicky. aj ked som sla na vyvolanie do nemocky, sestricka sa ma pytala ci budu dvojicky. no bola som jak sud.

akwee
24. aug 2013

@majamat u mna detto. Tiez som mala obrovske brucho pri oboch tehotenstvach. Akurat po tom prvom som sa dala lepsie do formy bez akehokolvek cvicenia. A co sa tyka tej prebytocnej "potrhanej" koze, to uz ani neriesim. Viem, ze mam oslabene svalstvo a stve ma, ze kvoli tej diastaze ani poriadne cvicit nemozem, lebo by sa mi zhorsila...ach jaj...

akwee
24. aug 2013

@majamat ale rovnako nechcem vyzerat ako tehotna, ked ani tehotna este nie som. A este k tomu viem, ze v takom stave ani nemozem otehotniet, lebo by mi to brusisko asi uplne vypadlo. Preto musim nieco podniknut a cvicenie mi pride ako najschodnejsia cesta. Ak sa dopra ujem k nejakym pozitivnejsim vysledkom, budem nadmieru spokojna. Inak co sa tyka brusneho pasu, ja nikaky nenosim... mala by som?

majamat
24. aug 2013

@akwee cviky ktore su vraj na toto brusne svalstvo dobre, je dobre cvicit s pasom a celkovo by sa mal nosit stale. no ale ved to sa neda a zvlast cez leto. vsak sa v tom idem uvarit. moc mi ten pas ani nesedi. ked ho mam na sebe, vyhrna sa mi hore. mam od chirurga aj stahujuce nohavicky, len nejaky mudrlant na ne nasil haciky na zapinanie medzi nohy. s tym som si poradila, presila som si to, no neporadim si s tym, ze su v slabinach malo vykrojene. ma to na tych slachach v rozkroku a v slabinach strasne tlaci. no ten pas, co prechadza cez brucho az za chrbat je fakt pevny a poriadne stiahne. casto sa mi s nohavickami stava, ze sa mi na pase zroluju, ked sedim. no zatial najlepsie som spokojna s poslednymi co mam a to su z cinskeho obchodu. je to taky material, ako byvaju sportove podprdy. nieco take umele, ale sedia vyborne. maju po obvode hruby pevny pas a medzi nohymi je sice z toho isteho materialu, ale len tenka a dost elasticka vrstva latky. takze vobec netlacia, iba v pase spevnuju a stahuju brucho a dokonca sa mi zatial ani neroluju pri sedeni. a to stali len 4e. no keby to viem skor. jedny ma vysli aj 18e. tie neboli najhorsie, ale teda za to by som mala stvore.

zuzanitaina40
24. aug 2013

baby diastaza je rozidenie brusnych svalov a hernia je to iste?

dana_l
24. aug 2013

@zuzanitaina40 nie, to jedno je pretrhnutie svalu v dosledku namahavej cinnosti (vacsinou) a to druhe je sval ktory ide odhora dole v strede brucha.
teda aspon takto som to pochopila ja

zuzanitaina40
24. aug 2013

@majamat nevies kde kupim ten pas na diastazu?

zuzanitaina40
24. aug 2013

@dana_l dakujem za odpoved, ja som 4 mesiace po porode a vyzera ze mam herniu a mozno aj diastazu, ach ☹

zuzanitaina40
24. aug 2013

@akwee nevies mi poslat link alebo napisat zopar cviceni z toho programu, prosiiim🙂

bubo212
24. aug 2013

mne diastazu operovali po prvom tehotenstve,po operacii som mala ešte 3 tehotenstva a je to celkom ok