Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

corin
17. jún 2013

@zajo245 Na chirurgii robia len rez od pupka hore... aspon tak mi povedali, dole pod bruchom režu len na plastike :( Poistovna mi preplatila všetko- predoperačné, pobyt v nemocnici aj všetky kontroly... kedže som mala reakciu na stehy bolo ich dosť :(

corin
17. jún 2013

@terezka1947 Mne diastáza nesposobovala žiadne ťažkosti... šla som na OP, lebo som mala pruh a už ked som bola v nemocnici, tak zašili aj svaly. Dokonca mali snahu mi aj vyoperovať žlčník, ale ten bol našťastie Ok :( No ale k veci... na youtube určite nájdeš nejaké videá, ako sa diastáza diagnostikuje... v skratke, lahnes si na chrbát, dáš si prsty na miesto, kde by sa mali svaly spájať. ked začnes brucho napínať, budeš cítiť, ako daleko sú svaly od seba. Tiež, ak robíš brušáky v strede brucha by sa mal urobiť "hrb".

marcelkatomas
21. jún 2013

ahojte maminky, prosim mozete mi napisat tie co ste boli na tejto operacii ako rychlo ste boli fit? ja mam diastazu a este aj pruh, na operaciu mam ist 10.7 v MT ale neviem ci sa to uskutocni lebo mam 3tyzdne do operacie a akosi ma zacalo boliet hrdlo a kedze minimalne 3t nemozem mat ziadny akutny infekt tak neviem co z toho bude. manzel aj moja mama si uz vybavili dovolenky, chirurg ktory ma bude operovat ma potom dva tyzdne dovolenky. Zacinam mat z toho riadnu depku :(((

marcelkatomas
21. jún 2013

@katkavv ahoj Katka, neviem ci si ma pamatas, pisala som tu ohladne mojej diastazy a pruhu, no tak mam uz termin operacie na 10.7 ( bohuzial musela som to riesit teraz v lete lebo vtedy ma mama 3tyzdne dovolenky a nastastie uz aj manzel zmenil pracu tak ma narok na dovolenky - ako zivnostnik nemal za 2roky ziadnu dovolenku), no len mam problem ze som dnes rano vstala s bolestou hrdla a tak neviem ci mi to neodlozia :( normalne mi je az do placu, syn mi uz sice chodi ale je strasny tulko na ruky tak ma chyta panika ako to vzladnem ked mi to prelozia, manzel si este moze presunut dovcu ale mama nie lebo ta si ju musi v lete vybrat ci chce alebo nie, no a kedze doktor ktory ma ide operovat ma potom tiez dovolenku tak neviem ako to poriesim. Pruh mam uz dost bolestivy, nemame v panelaku vytah takze sa dost nachodim s malym na rukach hore dole :( ako dlho ti trvalo kym si sa dostala do normalu, a ako dlho sa ti brusko hojilo resp. kedy si sa uz citila v pohode a brusko si mala normalne? ja som po dvoch sekciach a rana sa mi hojila v pohode a aj ja som bola rychlo ok, len neviem co mam cakat pri tomto, neviem na ako dlho budem potrebovat aby bol niekto so mnou doma kvoli malemu :(

katkavv
21. jún 2013

@marcelkatomas
ahoj, v provom rade drzim paste, nech vsetko dobre dopadne ... mne nikto nehovoril, ze nemozem byt chora, tak neviem,preco ti to povedali, ja som mala problem, ze v tom termine som mala mat menzes, tak som musela brat tabletky na posunutie ...
neboj, ja som bola na 1 dnovej chirurgii, na 3 den som isla domov, bude ta to boliet hlavne po operacii 2 - 3 dni, a potom uz len menej a menej, ja som potrebovala pomoc manzela tyzden, potom som vsetko zvladala s 2 rocnym synom ...
nosila som pas 2 tyzdne, to mi velmi pomohlo, ale bohuzial jazva sa mi nie velmi pekne zahojila, mam ju siroku ...
ale problemy s bruchom uz nemam, sem tam ma to zaboli ked cvicim, ale to ani neriesim,

pekny den

katka

majamat
21. jún 2013

@katkavv to je chyba dr. ze ti nepovedali, ze nesmies byt pred a pocas operacie chora, lebo vseobecne na operaciu musis byt fit. po a pri infekcnych chorobach hrozia komplikacie.

terezka1947
21. jún 2013

baby a nemali ste pocit,ze po porode-cisarsom...sa vam urobila nejaka vnutorna hernia? ja mam taky blby pocit okolo pupka,nic si nahmatat neviem,boliet to sem tam boli a vyraza to par cm do pupka vpravo dole...bola som na sono,vraj nic nevidi...ja uz neviem,mozu to byt zrasty(20mes.po porode)?

katkavv
21. jún 2013

@majamat vies co moze byt, ano viem ze infekcia nesmie byt, ale prechladnutie? no neviem, treba sa riadit radami lekarov

majamat
21. jún 2013

@katkavv aj pri banalnych operaciach sa moze vselico skomplikovat. v dychacich cestach je zavedena trubica a to drazdi. dychanie a cinnost srdca je v narkoze pracuje uplne inak a z toho vypliva riziko komplikacii. preto telo nesmie byt zbytocne zatazene niecim inym. jasne, ze sa nemusi nic stat, ale imunitny system uz viac pracuje.

mia78
22. jún 2013

ahojte ,tak sa pridám k vám, mne doktorka obvodná na prehliadke oznámila že mám diast. bruš.svalov ,a este aj puh...bolesti nemam iba občas ma popichuje v bruchu a pupok mam vypučený von ......konečne my niekdo povedal čo to je lebo som už po tretej sekcii a brucho som také mala už po prvom pôrode takže to mám už pekných 7rokov ... 😒 všetci že len schudnúť treba a aj ked som športovala a niečo zhodila brucho bolo von 😖 .............................tak sa idem objednat na chirurgiu a uvidíme čo bude ...........inak mám rozostup svalov tak na štyri prsty 😢
.neviete či ked to budu robit že by aj ovisajúcu kožu odstránili? či to len plastika robí?

majamat
22. jún 2013

@mia78 to ti asi skor plasticky chirurg urobi. no mozes pripadne neskor absolvovat dalsiu operaciu na upravu koze na bruchu.
a som trochu v soku, ze ti na to prisla obvodacka, kedze ja som mala pocit z jedneho chiruga u nas, ze to nepozna.

mia78
23. jún 2013

@majamat aj ja si myslím že to je na plastiku......najradšej by som bola keby to bolo naraz ,aby som nemusela tolko razy pod narkozu...........a ešte ma asi čaka aj operacia kolien lebo mám problémy aj stými .........................uvidím čo povedia na chirurgii.....................no ja som tiez prekvapena že obvodáčka lebo ani gynekolog nic......

majamat
23. jún 2013

@mia78 no zial, plastika sa plati. je to na tebe ako sa rozhodnes, ale myslim si ze je lepsie podstupit operaciu 1x a nie 2x. a o klboch mi ani nehovor. ja mam problemy s bedrovymi, ale nastastie teraz su v klude a kolena mi robia tiez problemy, ale nic z toho nie je na operaciu. este mi aj klemba nohy klesa, pred mesiacom som si vytkla clenok, takze nohy mam nanic. ten vytknuty clenok ma obcas pobolieva a trosku puchne. a tiez mam krcove zily a terazsie obdobie na zily nie je nic moc. po porode mi stale 1,5r opuchali nohy, tak som uzivala lieky. aj teraz by som mala, ale zatial sa to da bez nich. ide ma z toho porazit. operacia zil sa doplaca, lieky na zily sa hradia cele - 11e za mesiac. chondroprotektiva na klby na mesiac okolo 10e minimalne. a k tomu aj HAK uzivam. operacia brucha tiez nie je lacna zalezitost. zuby mam v zlom stave, potrebovala by som jeden umely, co sa tiez plati. no ja akosi neviem, na co tu poistku mam.

wera.g
23. jún 2013

ahojte, pridávam sa, taktiež mám po pôrode tento problém, síce sú rozídené tak na prst, ale keď sa najem, alebo mám dostať svoje dni, tak vyzerám ako v 5 mesiaci, inak mám brucho rovné... ako je to s tou plastikou a prípadným ďalším tehotenstvom? nie je to nejaké riziko potom? vďaka 😉

mia78
23. jún 2013

@majamat ved to , všetko sa plati na plastiku nebudem mat a este ktovie čo my povedia kolko doplacať ...........teraz som bola s detmi zo zubami že pod narkozu aby im vsetko porobili naraz tak som si to rozmislela hned len synovi od 60-80€ platit a cera do 60€ aj blombovat aj trhat a pri vstupnej prehliadke hned 20€ no porazit.........a krčovu žilu som mala ísť a rok po porode a zatial nejdem nedám si to vybrať vraj to nepomáha ......mne je už niekedy aj blbe povedat že ma niečo bolí o chrbte ani nevravím musím sa dat dokopi kým som doma...... 😅

mia78
23. jún 2013

@wera.g volagde som čítala že je to najlepšie až po deťoch robiť, lebo sa to môže zase potrhať .... a da sa stým žiť nemusia to robit , len ja mám aj pruh tak naraz by to bolo ...a mám uz odrodené 🙂

majamat
23. jún 2013

@mia78 ja som mala ist tiez uz na zily, ale nejak sa neponahlam. mam ich poriadne dlho a doteraz som prezila, tak aj teraz to prezijem. nastastie mi uz nohy neopuchaju. no ale fakt je to na nervy, kolko od nas pytaju. hlavne ze RP je 200e. mm tiez nic moc nezarobi a my mame len jedno dieta. rada by som este jedno, ale ci by to slo financne, neviem. dost sa toho bojime.

mia78
23. jún 2013

neboj určite zvládnete j druhe..ja som za aby boli aspon dvaja a mali jeden druhého......my sme chceli tri a ked sa uskromníme tak to ide a za občasnej pomoci starkých 😝 zvládame......................

ak by mal niekto foto pred a po operácii brucha mohol by dať , chcela by som vidieť aký rozdiel to spraví..... 😉

toto je moje brucho 15mesiacov po pôrode (tretej sekcii) ☹ akoby tam ešte jedno nechali 😖

wera.g
24. jún 2013

hmmm len keď si predstavím, že najbližšie 3-4 roky sa o bábuľko nejdeme pokúšať, toľko čakať? 😅 nejde mi o to, viem mže sa s tým dá žiť, a nemám to ani tak veľmi, ale jednoducho nie som spokojná sama so sebou a mám len 25 rokov na to, aby som sa na kúpalisku cítila zle keď sa vyzlečiem, alebo radšej nejedla, aby som nevyzerala tehotne... tak preto to silnon zvažujem 😅 @mia78

majamat
24. jún 2013

@mia78 som na tom podobne. no mam trochu nizsie brucho. mam pocit, ze diastazu uz nemam taku velku, ale mam aj kozu dost ovisnutu. mam urcite nadvahu, ale podarilo sa mi zhodit 4kg a jedny nohavice, co mi boli tesne, su mi volnejsie, ale na bruchu rovnake, takze tam sa to ani nepohlo. pozri tu mam 2 fotky odhaleneho brucha a ta hore je teraz a ta dole v tehu. skoro rovnake, akurat v tehu bolo pevnejsie. https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/diastaza-priamych-brusnych-svalov-mate-tuto-diagnozu/

marcelkatomas
24. jún 2013

@mia78 ahoj, spytaj sa chirurga ked sa pojdes objednat ako to bude vsetko prebiehat a co ti vlastne budu robit, ja idem na normalnu chirurgiu a nie na plastiku ale pri vysetreni mi presne povedal co a ako, bude mi brat aj prebytocnu kozu a upravovat pupok lebo na tom som trvala aby som mala pupok. Bol velmi mily a ochotny.drzim paste

marcelkatomas
24. jún 2013

@katkavv ahoj Katka, dakujem za odpoved, nastastie mi to hrdlo preslo za dva dni, ale urcite o tom poviem doktorke aby vedela. Ja tiez dufam ze po tyzdni to nejak zvladnem, i ked pomoc mamci uvitam lebo pri mojich dvoch certoch sa nabeham dost a minimalne to varenie mi pride vhod ;). Potom sa ozvem ako som dopadla.

mia78
24. jún 2013

@wera.g viem že sa necítiš ok ,ja niekedy ani von nechcem ísť obačas mám pocit že čumia pomne že tri deti a ešte brucho no čo ma ponich 😝 , skus dáke cviky ked máš take male rozostúpenie niekto tu písal sa my vidí ,alebo sa popítaj doktorky čo ti povie

@majamat tak značnú nadváhu mám aj ja už ide pomaly dole od januára 9kg dole a ešte do operácie chcem schudnúť 😝 🙂 ano všetko dookola ide dole ale brucho trčí 😖

@marcelkatomas veru sa popítam na všetko ,dúfam že natrafím na dákeho priemneho chirurga čo nebude zazerať 😝 ja tiež na normálnu chirur... na plastike sa vela platí 😒

zajo245
26. jún 2013

@corin a tebe robili ktory rez, te zhora dole, ci pod bruchom? 🙂 ze ktory ti preplatila poistovna. No ja som bola u lekara a potvrdil mi diastazu, ale ukazoval mi, ze mi bude robit rez zhora dole, ze nieco budem musiet doplatit, ale nie vela. Tak teraz neviem. Ja by som chcela radsej ten rez pod bruchom, ale ten vraj nepreplacaju, ako pises, to je ta plastika. Ale zase sa niekedy stava, ze sa to moze rozostupit zas, lebo to len tak prichytia, ale ked robia rez zhora dole, to vraj aj presietkovavaju a to vraj uz vydrzi (to je ako pruh ked operuju). 🙂

corin
26. jún 2013

@zajo245 Ahoj, tuším som to spomínala... mám rez od pupka hore k rebrám (cca 4 cm). Je to presne ako píšeš, mám sieťku nad diastázou aj nad pruhom :( Tiež mi lekár vravel, že ak sa to len zošije, diastáza sa mi urobí zas.
@marcelkatomas: kde si nasla takého ochotného chirurga? Lebo ked som sa ja mojho pýtala, či by nemohol aj kusok kože odrezať, tak ma vysmial :(

marcelkatomas
27. jún 2013

@corin fuha tak to ja som si myslela ze to automaticky urobia ked je to potrebne, ale musim sa priznat ze moja prva navsteva na chirurgii bola uplna katastrofa, nebudem menovat daneho doktora ale bola som neskutcne znechutena, bol neochotny, na moje otazky odpovedal stylom akoby som ho obtazovala a bolo to tam ako na beziacom pase, tento druhy je troska protekcne, preto asi iny pristup a ochota, ale myslim ze keby bol vtedy v ordinacii tento druhy doktor co ma ide operovat tak by bol rovnako ochotny aj napriek tomu ze je dohodnuty cez mojho svagra ktory ho pozna.

zajo245
28. jún 2013

@marcelkatomas baby ja som si tiez myslela, ze to robia s tym odstranenim koze automaticky 🙂 mne tento lekar tiez povedal, ze to mi trosku odreze ako keby do takych poloblukov aj tu kozu a potom zosiju, tak ja sa na to strasne tesim, lebo mne ta koza tam visi jak nenormalna ☹ ale tiez som myslela, ze to sa robi vzdy, ci nie? 🙂

zajo245
28. jún 2013

@mia78 no obdobne mam aj ja ☹ najlepsia jedna mila pani na pieskovisku, ked som bola 2 mesiace po porode s dvojickami, a brusisko vyvalene, ze a co vy preboha cakate stvrte? no uzasne mila, by som ju prepichla vidlickou najradsej, ako by mi nestacila vlastna depka z toho brucha, krava jedna ... ☹

majamat
28. jún 2013

@zajo245 😒 truba jedna, aj mna sa kolegyna pytala 3m po porofde, ci cakam dalsie. ved brusko tehulkam nevidno hned a 3m po porode, to by som kedy otehu?

denka81
29. jún 2013

Kočky a mali ste pocit ako keby vám niečo behalo v črevách, myslím tú ćasť nad pupkom.