Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

majamat
4. sep 2012

tak dnes som bola na chirurgii, dat si predpisat brusny pas a dr. ma celkom prekvapil. akoze nic zvlastne nebolo, povedal, co som uz vedela, ze operovat, predpisal, co som chcela, pytal sa na tazkosti a vraj si mozem dat za 6m predpisat znovu. vybrala som si stahujuce nohavicky. no prekvapil ma tym, ze ked som spomenula diastazu, tak mi hovori, ze nie, to mam pupocny pruh. neviem, ci taku dg. nepozna, alebo co, ale ani mi brucho poriadne nevysetril. akurat sa mi na brucho poizrel, ked som stala, ale na lehatku ma vobec neprehmataval. mam pocit, ze dr. na toto asi dost kaslu. je im fuk, ze zena vyzera ako tehulka, aj ked nie je.

lenkauh
4. sep 2012

@majamat no to je uzasne, fakt 😠 , ked ta nevysetril v lahu, tak nemal sancu zistit , ci mas diastazu. Ja som bola na vysetreni u troch chirurgov (2 normalni a 1 plasticky) a vsetci ma vysetrovali tak, ze som lezala na chrbte a zdvihla som asi 20-30 cm narovnane nohy, vtedy sa mi spravil na bruchu ten hrb a jasne diagnostikovali diastazu aj sudajom, ze ide o 6cm rozostup br.svalov. Takze myslim, ze si nenatrafila na nejakeho velkeho odbornika v tejto oblasti, co neznamena, ze nie je dobry chirurg, ale o diastaze vela nevie.... no co uz narobime, diastaza je vseobecne velmi malo znamy pojem, nielen medzi lekarmi, ale aj bezne medzi ludmi 😒

majamat
4. sep 2012

@lenkauh vsak nevadi. aj tak mi s tym nic nenarobi a stahujuce pradlo mi predpise. len mi to bolo divne. je to starsi dr. a asi to v minulosti moc neriesili. nepocula som, ze by nase maminy boli vysetrovane na diastazu.

sebi10
5. sep 2012

@corin ahojte
Ja som 10 dni po operácii hernii a zasivali mi aj brusne svaly. Bola som u chirurga, ktorý mi zistil diagnózu / hernia + diastazia/ poslal ma do nemocnice, nič som nemusela platit, len som mala dohodnutého doktora,ktorému som veľmi vdacna za všetko, lebo mi urobil iba maly rez, po narkoze mi nebolo zle, nedá sa porovnať s cisarskym, vtedy sa nikto nestaral 😖 zatial ma to boli, budúci týždeň idem na kontrolu, vtedy mi vyberie stehy.... Mám 2 malé deti, nemôžem sa namahat, nič zdvihat... Ked uvidím konečný výsledok, napíšem sem 🙂

sebi10
5. sep 2012

Ešte som zabudla napísať že musím nosiť stahujuci pas,ktorý mi dr. predpisal, ale ja som bola zvyknuta, nosila som ho uz aj predtým vkuse 2 roky... Uz teraz sa dá vidieť rozdiel 🙂 podľa mna mám oveľa menšie brucho 😉

majamat
5. sep 2012

@sebi10 tak super. drzim palce, nech je to co najlepsie a som zvedava, co neskor napises.

lenkauh
6. sep 2012

@sebi10 a mas svaly zosite, alebo sietku? A kde mas vedeny rez? Som prekvapena, ze ti svaly zosili v normalnej chirurgii, ja som sa u nikoho este nestretla s tym, ze by ho na normalnej chirurgii sili... tak to si mala sakra stastie na nejakeho skveleho cloveka. A ked hovoris, ze mas uz teraz mensie brucho, ty nie si zapuchnuta? Ja som uz skoro tri tyzdne po operacii, ale brucho mam stale vacsie nez predtym, opuchnute dost 😖

sebi10
6. sep 2012

@lenkauh
Svaly mam zosite a mám ich napuchnute,rez mám od pupku hore cca 4cm. Po operácii som bola 5 dni napuchnuta, mala som zápchu,uz teraz je lepšie .urcite nebudem mat take pevne brucho ako po plastickej operácii, aj Dr hovoril že budem musieť cvičiť .

sebi10
6. sep 2012

@majamat
Dakujem

lenkauh
6. sep 2012

@sebi10 neboj sa, ani ja nebudem mat nejake uzasne brucho 🙂 , ja som si dala len zosit svaly, takze tiez si ho budem musiet pekne vycvicit a neprejedat sa 😉 Keby som mala platit este aj nejaku liposukciu , tak zbankrotujem. Ale zas tolko tuku nemam a koza mi neovisa vobec, tak sa to da. V podstate v stoji mam pekne brusko, len v sede sa mi spravia pneumatiky 😀. Ale poviem ti, keby som ja mala stastie na taky pristup ako ty, tak by som ozelela aj ten viditelny 4cm rez a usetrila 1300 eur. Ved ti v podstate robili presne to co mne, len ti to bude vidiet, ale len trocha a casom ta jazva podla mna vybledne a nebude taka napadna.... no tak drzim palce, nech je to ok, ahoj

lenkauh
6. sep 2012

Este by som chcela podotknut, ze je zvlastne ze niekde sa nieco neda v ziadnom pripade a niekde sa to da 😒 Divne, ze? Mne chirurg , ktory je mimochodom velmi uznavany , co sa brusnych operacii tyka, povedal, ze sa to neda inak ako so sietkou a rozrezanym bruchom aspon na 10 cm. Mala som ho protekcne vybaveneho , takze urcite neslo o neochotu, bol naozaj presvedceny o svojej pravde. No a u teba sa to dalo. Neuveritelne v tom nasom zdravotnictve....

corin
6. sep 2012

@lenkauh Dik za info. O výhodoach plastiky zvonku viem, len som som chcela vediet, ako tam siju svaly ... pravdupovediac, to, ze mam na celom bruchu sietku som zistila, až ked som bola po mesiaci na kontrole. Predtým to dr. nespominal. A už vobec ma nevaroval, že mi to može prirást k crevam :( Nepovedali Ti nahodou aj co s tým potom?
Inač tiež mam rez ako sebi10 jazva je tenucka ako ciara ceruzkou, len nad bývalou diastazou sa mi "pokrčila" natiahnuta striovita koža, takže babám s jemnou kožou a striami nad diastazou túto operáciu nedoporučujem... ked nasetrim na plastiku, tak si tú kožu dam urcite odstranit.

corin
6. sep 2012

@sebi10 Ahoj, urcite napis, ako to dopadlo... ja zatial žiadne zázraky nevidim :(

lenkauh
7. sep 2012

@corin o tych rizikach so sietkou ti viac povedat neviem, ja som ju totiz od zaciatku nechcela, tak som sa na to moc nevypytovala. A to, ze niekomu robi sarapatu v bruchu neznamena, ze musi aj tebe. Mozno nebudes mat absolutne ziadny problem, urcite vacsina ludi je spokojna. Mna skor odradilo to, ze mi bolo povedane, ze casom povoluje a o 10 rokov mozem byt tam, kde na zaciatku. Ale nechcem ta strasit, nazor jedneho lekara nemusi byt pismo svate a mozno mas v sebe taky material, ktory je kvalitny a pevny. Nezatazuj sa tym uz teraz, mysli pozitivne.
Inak, ja som tiez zvedava na finalny vysledok, lebo ziadne zazraky ani ja este nevidim... ale davam tomu tri mesiace, takze hodnotit budem az niekedy v novembri.

majamat
7. sep 2012

@corin
@lenkauh urcite to trva dlhsie, nez nieco vidno. neviem ako dlho po operacii by sa mohlo cvicit, ale urcite treba tie svaly aj trochu spevnit. ved neboli spravne pouzivane. mozno by nebolo zle na zaciatok cvicit aspon tie cviky, co su vhodne pri diastaze, aby sa hned nezatazovali, len neviem kolko po operacii. urcite az po par mesiacoch. to by vedel povedat skor dr. a aj kozu bude urcite dobre natierat nejakym spevnujucim vyzivnym pripravkom, ale to tiez az ked sa jazvy uplne zahoja. inak, ja by som bola na vasom mieste tiez trosku netrpezliva a zvedava, ako to bude vyzerat. no nic nenarobite, musite len cakat.

lilina22
7. sep 2012

Caute kocky. Som 4.5 mesiaca po porode a mam velke brusko 🙄 asi ako v 5 mesiaci tehu, pas moc nevidim a v najsirsom bode ma 92cm vecer. Zda sa mi, ze po porode bolo mensie a ze to az posledne tyzdne sa nejako zvacsilo a teraz tu s hrozou citam, ze existuje diagnoza diastaza 😲

Mala ma teraz 7kg, veeeela ju od narodenia nosim ci uz v satke alebo an rukach, koji sa len na rukach a na fitlopte kde ju aj uspavam a kolkokrat som ju tam drzala aj niekolko hodin aby mi vobec spala. Je mozne, ze toto to sposobilo?

Musim navstivit chirurga, nech aspon viem na com som, ked si lahnem na chrbat a spravim brusak tak mi sice nic nevynehne, ale nad pupkom citim medzi svalmi pozdlzne priehlbinu...to je ono? Viem aj sama zistit ci sa jedna o diastazu?

Este som chcela, ze mam 168cm a 59kg teraz, povodne som mala 54kg, stale kojim, necvicim, len Mojzisovku, koli bolestiam v krizoch, ktore som pripisovala tomu noseniu malej a skakniu na lopte....

lenkauh
7. sep 2012

Ahoj @lilina22, skus si lahnut na chrbat a zdvihnut iba vystrete nohy do vysky asi 30 cm od zeme. Tak vysetrovali doktori mna a vtedy mi nad pupkom vykukol taky hreben. Ak ti nevybehne, tak neviem ako inak by si este zistila sama, ci mas diastazu. Potom naozaj len ten doktor. A ci sa to mohlo zhorsit nosenim malej? Podla mna ano, kedze tie svaly ochabli uz v tehotenstve a len sa to tazkou vahou, co si nosila, zhorsilo... ak to teda je naozaj diastaza. Ale pri tvojej vyske a vahe sa mi taka velkost pasa nezda, to je naozaj vela 😒

mia.k
10. sep 2012

@lenkauh jéj Leni,ty si ale prekvapila! Už dlhšie som na teba myslela,ža ako sa ti darí s bruchom a chcela som sa aj spýtať,že ako to dopadlo s tvojim bruchom po odložení sťahovacieho pása a zrazu čo nečítam,ty si bola na operácii! 😅 No téda,to som veru nečakala,ty,čo si tu najpoctivejšie cvičila... No dobre,že som ja čakala s tým cvičením a nemordovala som sa zbytočne. Ja som do leta nosila sťahovací pás a keď už bolo teplo,tak som ho odložila. Zo začiatku to bolo strašné, lebo tým že mi ten pás bol oporou pre svaly a chrbticu,úplne mi zmlandraveli svaly a normálne som nedokázala ani chvílu vydržať stáť,tak ma hneď rozbolela chrbtica a normálne som mala pocit, ako by som sa mala poskladať. Muž mi povedal,že by som mala prestať nosiť ten pás,aby mi spevneli trocha svaly. A mal pravdu. Časom sa to začalo zlepšovať a teraz už v pohode fungujem aj bez pása. Keď si chcem obliecť niečo obtiahnuté,dávam si sťahovacie nohavičky. Teraz ked už ide jeseň, rozmýšlam,že či mám znova začať nosiť ten pás,alebo nie, ale nechcela by som aby som mala zase také ochabnuté svaly,takže asi ho bodem nosiť len príležitostne,veď beztak to tú diastázu niako nezmenší,len sa brucho tým nosením pása trocha zatlačí, ale to len do tej doby,kým sa nosí pás,inak to žiadny iný efekt nemá.
Tak ti teda Leni držím palce,nech máš pekné bruško a ozvi sa potom,ked ti už brucho odpuchne,že ako to vyzerá. Normálne som začala aj ja uvažovať nad tou operáciou.

lenkauh
10. sep 2012

@mia.k ahoj 🙂 ,hlavne, ked som si citala svoje stare prispevky, tak som sa zabavala, ze vas, tie, ktore ste pisali este na zaciatku, asi pekne prekvapim... no co uz, povedala som si po tom sklamani na zaciatku leta (ked som pochopila, ze nic moc tym cvicenim nezmozem), ze teraz alebo nikdy. Na buduci tyzden totiz nastupujem po MD do prace (uz navzdy!!! aaach 😢 ) a tak som mala sancu sa zrehabilitovat bez brania PN a inych problemov v praci. A Denisko je uz celkom velky, takze zvladam s nim vsetky aktivity bez namahania svalov (postielku uz nema, cize vytahovat ho netreba, kocik uz nema, takze ho tiez netreba zdvihat a muckosime sa posediacky 😉 ) Dnes sa uz citim uplne super, len na dotyk mam svaly este bolave, opuchnute, ale pomaly to odchadza. Tak sa potom ozvem, ako to vyzera po par tyzdnoch.
Vam ostatnym prajem vela sil v boji s bruskami🙂

mia.k
10. sep 2012

@lenkauh no tak prekvapenie sa ti podarilo tak či tak. 🙂 To by som od teba ozaj nečakala.

majamat
10. sep 2012

@mia.k tak nakoniec tie cviky su o nicom a pas nosit tiez nie je dobre. mozu byt problemy s dychanim, ako pises aj ochabnute svalstvo a aaj palenie zahy. to je zas moj problem. mna dost vytocili truby, ktore tvrdili, ze sa vyhovaram, ked ho nechcem cez leto nosit. vsak nech si to vyskusaju v takych horucavach a navyse som mala pas dost dlhy a dobrych 10-15cm mi precnieval, co sa pod trickom rolovalo. este aj boky mam dost siroky a vysuval sa mi casto hore. no hroza. bola som si dat predpisat stahjuce nohavicky. tie su celkom faj, su velmi pevne a dost blbo sa natahuju, ale zas dobre drzia brucho. medzi nohami sa daju rozopnut, ale trochu ma to tam tlaci. dost robi aj to, ze su mi trochu male, ale dufam, ze sa mi podari schudnut. podla pasu mam spravne cislo a podla bokov by som potrebovala vacsie.
@lenkauh ja som si tuto temu precitala uz na zaciatku a niektore pisali, ze uz ked na 1 den odlozili pas, tak uz citili, ze sa to zas zhorsuje. cvicit som sice skusala, ale bez pasu a kedze takto vysledky boli nulove, tak som prestala. keby to bolo aspon jednoduchsie, ale je to casovo dost narocne a aj narocne na sustredenie, kedze treba pocitat. vspominam si, ze uz davnejsie som tuto temu objavila, ale vtedy ma mala este viac vytazovala a nedalo sa cvicit. je to skoda, ze bez operacie to nejde. u mna to cvicenie moc nezabralo asi preto, ze mam pocit, ze diastazu ani nemam az taku hrozne velku, ale mam strasne vytahanu kozu a samozrejme aj tuky. s kozou nic nespravim, jedine schudnut mozem, ale to mi koza asi poriadne ovisne. to bude hrozne. aby sa mi nezacala o stehna suchat. 😀 😀 😀

lenkauh
4. okt 2012

@sebi10 a @corin ahojte kocky, ako to s vami vyzera? Ja som uz siedmy tyzden po operacii a pomaly odpucham. Pas som odlozila po 6 tyzdnoch, citim sa fajn. Jazva je tenka, ale este cervena a vystupuje nad uroven koze. Brucho mam odpuchnute takmer uplne, len miesto nad pupkom mam stale vydute. Tam prislo totiz k najvacsiemu sitiu a to sa bude hojit este dlho. Takze je to lepsie, ale este stale nie idealne. Hadam sa dockam🙂 A vy?

corin
5. okt 2012

@lenkauh teším sa s Tebou a prajem Ti to, už ked si sa tolko nacvičila, tak nech aspon ta operacie prinesie nejaké výsledky... To moje brusko už asi bez cvicenia a schudnutia idealne nebude, pas sa mi sice stiahol, ale pod pupkom to mam nejake vydute a koža je stale strašná. Akurát jazvu som mala takmer neviditelnu, ale ani to už neplatí, kedže po tretom zapale za tri mesiace chirurg skonstatoval, že je to už moc a musel ma zasa otvorit a vytiahnut jeden vnutorný steh, ktorý sa mi nevstrebal :( Zasa chodim so zalepeným buchom a som zvedava, ako to bude vyzerat. Inác, vravel, že už možem cviciť, tak som to skusala a nezvladam urobit ani jeden brusak alebo nadvihnut nohy z položky! Takže zatial len tak mierne nadvihujem hlavu... a možno aj časť lopatiek :( No hroza!

lenkauh
5. okt 2012

@corin jeeeezis, ty mas teda smolu 😖 No ja som vlastne este neskusala ani urobit brusak, takze tiez neviem, ci to budem zvladat. Chystam sa uz zacat chodit cvicit, ale brucho este budem vynechavat aspon mesiac. U mna je to zase opacne, spodne brucho mam skoro ok a nad pupkom (cize v oblasti pasa) mam vydutinu. Ale zevraj docasnu.

No nic, drzim ti palce, nech sa uz nic nekomplikuje a dostanes sa z toho co najskor...

majamat
5. okt 2012

@corin juj, to je smola. drzim palceky, nech si co najskor OK a z cvicenia si nerob tazku hlavu, vsak svaly do formy dostanes postupne.

olianko
12. okt 2012

Ahojky..mozem sa opytat aku velku ste mali diastazu? MNe lekar tiez odporuca operaciu ale mam trosku strach.A ta rekonvalescencia je dost dlha nie?
MAm aj ten brusny pas co mi usili na mieru ale to je des a hruza ...to sa vobec neda nosit.Hore / pod prsiami / mi to odstava a stahuje ma to len trosku dole okolo pupku .Vam ten pas priliehal k telu po celej dlzke?
Dakujem za info 🙂

poleva
12. okt 2012

@majamat ahoj ja mám diastázu a aj pruh,čakám na operáciu,nie je to sranda,musí sa to zoperovať

montinka
13. okt 2012

ahojte vsetky tu skoro pisete o operaciach.... To ta diastaza sa neda nijako inak upravit,ziadne cviky neexistuju???:-/

majamat
13. okt 2012

@montinka existuju cviky, ktore su dost narocne na cas a musis nosit stahujuci pas a ked prestanes cvicit a nosit pas, tak sa to vrati spat. su tu kocky, ktore to cvicili a nakoniec sa dali operovat.