Diastáza priamych brušných svalov. Máte túto diagnózu?

jabadaba
24. apr 2009

Ahojte,

je tu niekto s takouto diagnozou? Ak ano, ako cvicite na posilnenie takto rozlezenych svalov? Nemam ani najmensiu chut na abdominoplastiku a chcem sa dat do poriadku prirodzene. Brchucho mi ani tak velmi nevisi, len ho mam dost ochabnute a svaly rozidene. Nie strasne, ale diagnoza tam je. ☹ Som nestastna.

adush123
12. apr 2016

@medek ma vyse 2mes len. Ja by som sla hned no vsetci ma odhovaraju ze tak skoro a 24hod nebudem moct kojit.

medek
12. apr 2016

@spisiacka také som to mala aj ja, škoda to som si neodfotila, teraz som sa skúsila prehnúť dozadu a konečne tam nemám ten kopec, po 7 rokoch 🙂
ale na 4 prsty nie je malé ak je to naozaj tak, ja som mala na 2 v oblasti nad pupkom, smerom hore sa to samozrejme zužovalo postupne a vidíš aké som ta mala vyvalené v stoji... fakt to závisí asi od chirurga, ja by som sa možno ešte spýtala iného na názor, že podľa neho je to na koľko prstov a či sa to dá ešte riešiť chirugicky cez poisťovňu ak si ochotná ísť do toho.

medek
12. apr 2016

@adush123 to asi naozaj počkaj, kým kojíš aspoň do 6.mesiaca

spisiacka
12. apr 2016

@medek tak nad pupkom vopcham 4 vysse asi 3 prsty. Ale tak to len ja svoje. Doktor pozrel ako to mam vyvalene a skonstatoval ze to je male ze to ta ma tak kopec zien tak co riesim a ani sa toho nedotkol aj ked som priamo na to sa pytala ze ako to mam.... prv by som chcela schudnut este pocvicit a uvidim ako sa to zmeni a ci vobec. Snad potom bude so mnou niekto rozpravat ☹

vedorka
12. apr 2016

nepoznam nikoho, komu by chirurg odsuhlasil cez poistovnu diastazu bez pritomneho pruhu. vzdy tam musel nakprv najst pruh a diastaza sa dala dorobit popri

mysicka2222
12. apr 2016

@vedorka mne to bude platit poistovna a pruh nemam.ale je pravda ze mam velke bolesti brucha

vedorka
12. apr 2016

@mysicka2222 mne chirurg povedal, ze diastazu mi nemoze samotnu dat, z nej vraj neplynu ziadne zdravotne problemy, nech je akokolvek velka, ale ze ten pruh ma zachranil. a do roka vraj este diastaza pracuje, prvykrat sa so mnou ani nebavil, nech cvicim... a prisla som az po cca 15 mes po porode, bez tuku na bruchu a vopchal mi tam ruku a napisal do karty 🙂

medek
12. apr 2016

@spisiacka tak to si mala bohužiaľ smolu na chirurga, lebo ako vidíš dá sa to, keď to spravili aj mne aj tej druhej mamine. Ja by som teda na Tvojom mieste zas zašla za obvoďáčkou, povedala jej, že máš VEĽKÉ BOLESTI, pošle ťa zas k chirurgovi, lebo musí (len si vyber nejakého iného nie toho pôvodneho experta, ktorý nad tým mávol rukou) a možno Ti to tiež odsúhlasia tak ako mysicke2222.
Risk je zisk 😀

spisiacka
12. apr 2016

@medek no ja bola pri dvoch ten jeden mi dal odporucanie na operaciu a poslal ma na ambulanciu co uz je v neocnici ze mi naplanuju operaciu, lenze tam ten chirurg proste povedal ze to nebudu robit iba za tu sumu co som pisala... vies tam si nevyberies tam aky ma sluzbu k takomu ides a inak sa neda len ist cez nich. Potom jedine ina nemocnica....

adush123
12. apr 2016

@medek praveze chirurg by ma zoperoval kedykolvek. Mlieko by som odsavala a vylievala. A mala by bola 1 den ms um.

medek
12. apr 2016

@adush123 tak to sa musíš rozhodnúť Ty, či by si to zvládla, zas v lete by som nešla, lebo ja ťažko znášam tie horúčavy, aj teraz nosím ešte ten pás. Prvé dni je veľmi potrebný, teraz už viem byť aj bez neho, ale ešte mi vadí oblečenie na rane. Potom by si nemohla pár dní dvíhať malú, tak by sa Ti zišla pomoc.

medek
12. apr 2016

@spisiacka fakt si natrafila na blbca, ale podľa mňa Ti už rovno vravel sumu za abdominoplastiku, ale aj tá sa pohybuje od 1000,- eur čo som čítala tu na fóre, takže tých 3000,- je fakt extrém. Ja som bola u súkromného chirurga, a ten si prenajíma 1 dňové pracovisko v komárňanskej nemocnici (myslím, že to je asi tiež súkromné, pretože som tam mala komfort vrátane TV plus som bola sama na izbe, tam som neplatila ani cent) a on rovno odoperuje. A bol fakt zlatý, lebo som veľmi chcela aby odstránil čo najviac kože, aby som nemusela neskôr na abdominoplastiku, tak si myslím, že sa snažil a urobil viac ako mal a neriešil len diastázu a pruh ale vyrezal toľko kože koľko sa dalo a zošil okraje veľmi pekne (nikde sa to neťahá).
Tak ak by si to chcela tiež riešiť tak, skúsila by som to zas a odôvodnila to pretrvávajúcimi bolesťami, to by už mala byť indikácia. Ale zas nie je jedno kto to urobí, pýtala som sa ho či može telo odvrhnúť sieťku, tak vravel, že napríklad ked je operatér netrpezlivý a sieťka sa skrčí vnútri lebo ju riadne neprišije, tak to može spôsobiť problémy. A nie je jedno či si dá tú námahu a dá ju pod svaly, alebo len priláta zvonka na svaly...

tinika
12. apr 2016

@medek ked teraz čitam tvoj status tak mam este vačši strach riesit operaciu ak by som musela aby ma nendodrbali

adush123
13. apr 2016

@medek prave cez prazdniny by som mala pomoc. Inak nie. Ved uvidim. Ja by sla hned. Nerada odkladam take veci

medek
13. apr 2016

@tinika keď si predstavým toho, čo spisiacke nad tým mávol rukov, že plno žien s tým žije, tak toho konkrétne by som sa aj ja bála, keď mal rovno taký prístup k tomu... toho môjho v Komárne chvália, že je šikovný, aj obvoďáčka mi vravela, že tiež by mi toho odporučila, keď som jej povedala meno ku komu by som chcela ísť

tinika
13. apr 2016

@medek moja trubka povedala ze diastazu mi diagnostikuju az na operačnom stole :D:D takze s nou sa o tom uz bavit nemienim :D

mimina00
16. apr 2016

@spisiacka
@adush123 dievcata alebo ostatne prosim vas ako mam zistit tu diastazu.ked idem napnut brucho v lahu(este nie je napnute,ale zacinam sa dvihat) vojdu mi tri prsty,ked uz su napnute,svaly su pri sebe,mozno max 1cm.Tak co je platne tie tri prsty?brusko mi rastie od rana ako zacinam jest a vecer fuuha idem rodit.No ale skusala som to na manzelovy a on to ma tak isto ako ja pred napnutim tri prsty a nema ziadne brucho,je svalnaty bez tuku ale tri prsty vojdu,tak neviem...

adush123
16. apr 2016

@mimina00 cvik 1 v lahu pokrcit nohy, ruky za hlavu a zacat sa dvihat ako pri brusakoch. Pri malom zdvihu hlavy od zeme si tam skus dat prsty no po celej dlzke brusnej dutiny ( od rebier po pupok)
Cvik 2: lahnut na zem,nohy rovne a dvihat sa ako na brusaky. Ak sa ti urobi strieska pri pupku je tam diastaza

mimina00
16. apr 2016

@adush123 ja mam este celkovo tuk na bruchu takze pri tom druhom cviku mam obluk tuku neviem ci aj diastazu.a pri prvom ten som robila ale pytala som sa ze ci mam diastazu ak mam na tri prsty ale pred napnutim.ak uz mam hlavu hore,som napnuta svaly su pri sebe.rozumies 😅 asi blba otazka

adush123
16. apr 2016

@mimina00 zistuje sa to pri napnutych svaloch. A ten cvik 2 ti neukaze striesku? Ja mam ledva na 1prst no mam striesku ukazkovu

mimina00
17. apr 2016

@adush123 pri napnuti mam svaly pri sebe.tak asi super.pri druhom cviku,no fakt sa teraz prejedam tak som pribrala a myslim ze to je asi len podkozny tuk...teda dufam...ale ked sa dam na psika tak to vizera ze sa vsetko vylieva von. 😝

mimina00
17. apr 2016

@adush123 a co vlastne znamena ta strieska?

adush123
17. apr 2016

@mimina00 to je.znak ze svaly su rozostupene.

katyt
17. apr 2016

Ja som mala diastázu tak na dva prsty a začala som cvičiť cviky od Ivi Fiš, tu je stránka http://www.ivafis.cz/ zameriava sa vyslovene na ženy po pôrode a s diastázou, bola som na jej kurze a diastáza sa mi stiahla, už ju mám tak na pol cm, len ja mám aj pruh na pupku a tým pádom sa mi to úplne nestiahne.

vedorka
17. apr 2016

@katyt nahodou sa ti nechce popisat presnejsie tie cviky pls 😉
ja sa k nej nedostanem, ani k tej z kosic

katyt
17. apr 2016

@vedorka je to dosť zložité, sú to síce len 3 cviky, ale ja sama som s tým mala problém zo začiatku, lebo som nevedela ako to cvičiť. Ale nejak som to nevzdala a postupom času som prišla na to ako to asi treba. Ja som bola u nej vlastne 1x keď mala také turné po Čechách, bola som v Břeclavi a tam nám vysvetlila všetky cviky, aj sme si tam zacvičili a po roku to opakovala, bolo treba prísť znova na kontrolu či to robíme správne, len to som už nemohla prísť, takže dúfam, že to robím správne ako treba, mne stačí, že mám aspoň aký taký viditeľný výsledok. 🙂
Prvý cvik je v podstate taký, že ležíš na chrbáte, nohy od seba asi tak na 10 cm, pokrčené v kolenách, chrbtica musí mať klasické zakrivenie, nie opretá celá o podložku, ona to nazýva v neutrálnom postavení a pri ľahu musí byť panva tak aby lonová spona a tie dva hrebene bedrových kostí boli ako keby v rovine, že by si si mohla postaviť pohár na to podbruško a nevylial by sa. Potom ako prvé treba stiahnuť panvové dno, čiže akoby čo najviac zadržať moč, nadýchnuť sa a tlačiť akoby na stolicu, ale aj s tým, že treba stiahnuť tie brušné svaly na spodu brucha.
Ako je to dosť ťažké takto to opísať, tam ide hlavne o tú prácu s panvovým dnom.

Druhý cvik je zase na bruchu, ruky položené pod hlavou, zase treba stiahnuť čo najviac panvové dno a akoby kostrč ťahať k pätám, čiže bedrové kosti sú nad podložkou a váha tela je viac na stehnách. Zároveň treba to panvové dno držať, teda akoby si chcela silno zadržať močenie a popri tom klasicky dýchať. Hlavne sa nesmie sťahovať zadok. S týmto cvikom som mala asi najväčší problém, kým som naň prišla. Pri obidvoch cvikoch je 40 opakovaní.

Posledný cvik je zase na chrbáte, chrbtica znova v tom neutrálnom postavení, nohy od seba na tých 10 cm, znova stiahnuť panvové dno a predstaviť si, že brucho je otvorená kniha a postupne od tých bočných brušných svalov sťahovať svaly až ku stredu, akoby si chcela knihu silno zavrieť. Toto sa cvičí 15 x a vraj tento cvik je najviac na diastázu. Všetky cviky treba opakovať 2x denne, ale aspoň s väčším rozostupom, nie napr. po hodinke, ale ráno a večer. Ja zatiaľ cvičím len raz denne, ale výsledok vidím aj tak.
No neviem či z tohto opisu budeš niečo mať, lebo toto treba fakt si asi reálne skúsiť zacvičiť s niekým kto Ti to odkontroluje či to cvičíš správne, podľa opisu sa to podľa mňa moc nebude dať.

mimina00
17. apr 2016

@adush123 to celkom nechapem ze mas ledva na 1prst a aj tak striesku.som myslela ze diastaza je len rozostup svalou ked su od seba..

vedorka
17. apr 2016

@katyt jej, ty si strasne zlata 🙂 dakujem krasne. ja som bola na prednaskach o diastaze, nastudovane mam toho o nej dost, aj som ju stiahla. sice som samouk, ale ovladam ju aj vnutorna svaly. este raz dakujem!!!!!!!

vedorka
17. apr 2016

@mimina00 ja mam to iste, na niektorych miestach na prst a mam striesku poriadnu. na niektorych miestach na viac prstov, zalezi na polohe a ci je pruh aj v pupku

mimina00
17. apr 2016

@vedorka ja by som sa mala niekomu dat vysetrit lebo som s toho jelen.a pruh ta boli?.mna raz v noci velmi bolelo okolo pupku,z nicoho nic ma zlbudila bolest a som nevedela dychat od bolesti.som myslela ze slepak to bude,silna bolest..ta strieska vychadza spod svalou alebo skarou medzi svalmi?