Domáci recept na biele zuby

lyduuska2
22. jan 2014

😉 Ahojte, chcela by som sa opýtať, či nemáte niektorá nejaký dobrý domáci recept na biele zúbky. Doteraz som chodila na bielenie k stomatologičke, ale nehorázne to ide do peňazí a mužovi sa to už nepáči... Áno, zarábam si na to viac menej sama, ale už aj ja pociťujem, že mám citlivejšie zuby. Nemám na zuboch žiadne kazy, keďže som si ich dala zapečatiť (stoličky) a používam fluoridovú pastu. A keď mi vybieli doktorka zuby, sú biele, ale zakáže mi kávu, čierny čaj, červené víno. Ale povedzme si pravdu. Ako odolať raňajšej kávičke alebo večer pri filme poháru červeného vína? Nemám nejako extrémne žlté zuby, no nie sú ani žiarivo biele. Keď som sa rozprávala s doktorkou o citróne, tak mi povedala, že mi to len zničí sklovinu, ako aj bežné bielenie, keďže je to v podstate kyselina. Som už z toho zúfalá ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ . Skúste prosím poradiť... Ďakujem za všetky rady a cením si ich 🙂 🙂 🙂 🙂

jajus28
22. jan 2014

Ahoj domaci sposob je vadsinou drhnut si ich sodou bikarbonou, alebo kypriacim praskom je to hnusneeee ale ako tak pomoze, ja pouzivam colgate max white one mne zuby pekne vybieli som s nou nadmieru spokojna a to som vyskusala vsetky pasty co su na trhu kedze pijem kavu a fajcim bolo problem najst taku s ktorou by som bola spojna.

lyduuska2
autor
22. jan 2014

@jajus28 a nepoškriabe to moc zubnú sklovinu?? myslím sodu bikarbónu a kypriaci prášok... 😒

sissy27
22. jan 2014

@lyduuska2 farba zubov závisí od viacerých faktorov - jedným je vnútorná farba zuba, ktorá je ovplyvnená hlavne genetikou, liekmi, výživou, atď., čo sú veci, ktoré nie vždy vieme ovplyvniť... potom je tam vonkajšia farba zuba - tú ovplyvňujeme hlavne my sami tým, čo zjeme... káva, čaj, červené víno - to sú všetko dobroty, ktoré majú veľa pigmentu... ty sa ich vzdať odmietaš, ale to máš ako keby si tabletky na chudnutie zajedala krémešmi, alebo ako keď naplno kúriš a okná dokorán... proste zbytočne vyhodené peniaze... a netreba zabúdať na to, že prirodzená farba zubu nie je ani omylom žiarivo biela, ale naopak, jemne žltá 😉 každopádne akýmkoľvek spôsobom si budeš bieliť zuby, vždy to poškodzuje sklovinu, aj keď ti niektorí budú tvrdiť, že nie, ale bohužiaľ, je to tak... zjednodušene by sa to dalo prirovnať k odfarbovaniu vlasov - tú farbu (v prípade zubov pigment) treba nejako odstrániť a s tými "zbytočnosťami" vždy odíde aj kúsok toho, čo by tam malo zostať...

dejka77
22. jan 2014

Soda bikarbona je sice dobra na bielenie, ale nici to zub.sklovinu takze to neodporucam. Na nete som sa docitala take rady ako umyvat si zuby velmi casto, najlepsie stale po jedle (ale nie skor ako 30min. lebo tym sa zuby nicia). Plus si kup este nejaku pastu na bielenie. Akekolvek sposoby bielenia ti zuby len poskodia.

lyduuska2
autor
22. jan 2014

podla mňa ja ich mám už dosť zničené, ale všetci u nás majú krásne zuby, nie žlté ale také biele s jemnou žltou... no ja sa neviem stále vyrovnať s tým, že nemám snehovo biele zuby. pár týždňov po bielení (niekedy aj 6) sú krásne a potom začnú meniť farbu. nemyslím si, že sa stravujem nejako zle, teda snažím sa jesť vyvážene a popravde neznášam tučné a mastné mäso a aj čokoláde nejako neholdujem a tabletky na chudnutie už vôbec nie. neberiem žiadne lieky (ani vitamínové doplnky), takže to bude skôr tou kávou a občasným vínom. keďže nefajčím tak ani tomu to nepripisujem. niekde som čítala, že je dobrý peroxid vodíka, no to podporuje tvorbu kazov. takže už fakt neviem 🙄 🙄 🙄

ivanatim
22. jan 2014

@lyduuska2 Ak mas zuby znicene, nesmies si ich bielit. Ak mas zuby zdrave, bielit mozes bez problemov (ak netrpis zapalom dasien a zubnymi kazmi). nic sa ti nemoze stat. Ak samozrejme nepouzijes nejaky nekvalitny pochybny cinsky vyrobok. Ak mas teda zuby uz znicene, odporucila by som ti ist na dentalnu hygienu. Hygienik urobi co sa bude dat, ale ak mas s chrupom nejake zdravotne problemy, nemala by si si zuby bielit. Dentalna hygiena moze zlepsit aj zdravotny stav tvojho chrupu a trochu odstranit pigmentaciu, samozrejme vsak zuby nebudu vybielene tak ako keby si ich bielila nejakym dobrym produktom alebo v ambulancii.

jajus28
22. jan 2014

@lyduuska2 jasne ze nici sklovinu, ale to velke % bieliacich prostriedkov, takze jedno protireci druhemu musis sa ty rozhodnut ci bielit i s rizikami a byt spokojna, alebo nebielit a mat zdravsiu sklovinu ale nazltle zuby. Ale zase uuuplne biele zuby posobia skor odpudzujuco ako pekne vsetkeho vela skodi. Isto si krasna aj s nie uplne bielimi zubkami 🙂

luvika
22. jan 2014

kokosovy olej...po kazdom cisteni zubov rano aj vecer si potri zuby olejom a budu krasne ziarive a maju bieliacu schopnost...po dlhsom pouzivani viditelny vysledok. A mozes aj hocikedy pocas dna, ked ides okolo kokosaku trebars v kupelni...mam to od mojej zubarky kamosky a pouzivam denne. Aj dcerke 🙂

jankastubka
22. jan 2014

najbelsie zuby mam vtedy ked som opalena na dovolenke a este sa casto kupem v bazene alebo mori.
Ale inak ako baby pisu, nic setrne asi neexistuje. Len vytrhat zuby a dat umely chrup.

lyduuska2
autor
23. jan 2014

@ivanatim myslela som tým, že si ich už dlho bielim, tým pádom sú určite zničené. našťastie musím zaklopať nemám ani kazy ani problém s ďasnami. jasné, že u doktorky to vybieli lepšie, ale koľko prachov to zožere 😅

lyduuska2
autor
23. jan 2014

@jajus28 haha ďakujem 🙂 nehovorím že chcem mať úúúplne biele zuby, to snáď ani možné nieje. ale zdravo biele by bodli 😉

lyduuska2
autor
23. jan 2014

@jankastubka aj ten po čase zožltne :DDDD

lyduuska2
autor
23. jan 2014

@luvika ďakujem, určite vyskúšam... 😉

ivanatim
23. jan 2014

@lyduuska2 Aha, tak ale to, ze bielis casto, neznamena, ze ich musis mat znicene. 🙂 To su len fámy a mýty. Bielenie nenici sklovinu viac ako ju nicia bezne bublinkove napoje, ci cistrusove plody a ich kyseliny, takze internetove fámy o "niceni" skloviny pri bielenie su dost prehnané. V realite to tak nie je. Nie je to proste chemicky mozne 🙂 Ak mas zdrave zuby, tak sa niecim takym zaoberat nemusis 🙂 Ved sama pises, ze nemas kazy ani zapalena dasna. Vies kolko ludi ma kopu kazov a krvacajuce dasna? Niektori o krvacani dasien ani nevedia, pretoze si ich nikdy nenituju a necistia medzizubnou kefkou. A to su casto prave tí ludia, ktori si zuby nikdy nebelili a po internete pisu, ze bielenie nici sklovinu...Pritom pri bieleni o sklovinu ani tak nejde, ide o dasna. Aj preto zubar aplikuje na dasna pri bielenie ochranny gel, aby silnejsi ordinacny gel dasnam neuskodil (nie sklovine, ale dasnam - sklovine viac skodia latky v potrave a napojocj ako bielenie zubov).
Ale inak este k tvojej otazke, pytas sa na domaci recept na bielenie. Domace recepty urcite neries, pretoze casto ludia navrhuju drhnut si zuby kaminkami sody bikarbony, tym by si si drasticky nicila (šúchala) sklovinu a aj dasna, odkryvala zubne krcky a po ich odkrytí navyse este zosuchavala dentín. Uz abrazivne pasty nie su najlepsim riesenim na bielenie, nieto este kamienky sody bikarbony. 🙂 Takze nenechaj sa zmiasť tym co sa pise po internetovych diskusiach, radsej sa opytaj nejakeho skuseneho moderneho zubara. 🙂

ada510
23. jan 2014

@lyduuska2 ahoj som zubná sestra ja vôbec niesom za niake bielenie znicis si zubnú sklovinu zuby sa tí začnú lámať hlavne z vitríny či zo dosť bykarbony toto tí ju totálne rozlepta výsledok bude taký že živý budeš mať citlive budú sa lámať a o pár rokov nebudeš mať čo bielit takže si daj spraviť porcelanove korunky rovno jedna stojí sitce 200 eur ale na 10 rokov las pokoj;)

lyduuska2
autor
23. jan 2014

@ivanatim aha, ďakujem za vysvetlenie 😉 ... Ja som sa pýtala mojej zubárky, ktorá teda vôbec neodporúča bielenie zubov a doma už vôbec nie, ale tiež chápe, že to ide do peňazí....

lyduuska2
autor
23. jan 2014

@ada510 horné mám po očné zuby všetky korunky a dole ich mam zapečatené, ale neviem ako by to vyzeralo na predných zuboch korunka 😒

ada510
23. jan 2014

@lyduuska2 v dnešnej dobe to vedia spraviť tak že ani nikto nevie že máte korunku ja mám v predu už 2 roky a nití si to nevšimol a aj kopu celebrít ich má vlastne skoro vsetky ...

ivanatim
23. jan 2014

@lyduuska2 No vies, su zubari a "zubari". Nie kazdy zubar sa vzdelava aj po ukonceny vysokej skoly v napriklad aj v modernych sposoboch bielenia zubov. Ja som sa uz stretla aj s mnozstvom zubarov, ktorym ked som povedala, ze bielim bieliacimi pasikmi, odpovedali len ze "a to je co" 😀 Tak to je "zubar". 🙂 Co nepozna najoblubenejsi sposob bielenia na svete. V USA take bielenie odporuca Americka zubna asociacia...u nas prides k 55-rocnej zubarke a ona ani netusi co to vlastne je, aku to ma koncentraciu, ako to funguje a tak, vies. Keby si sa opytala mozno ineho zubara, napriklad aj takeho, ktory bielenie vo svojej ambulancii robi, urcite by ti vedel o tom povedat aj viac, nielen ze to "skodi sklovine a bodka"... Take katastroficke nazory, ze sa ti zacnu "lamat zuby" a podobne, tak nad takym niecim sa treba len zasmiat a je to 😀 To su prilis prehnane nazory, ktore su v realite pri zdravych zuboch nemozne. Myslim samozrjeme pri normalnom bieleni zubov, nie pri domacich receptoch so sodou a podobne. Tamto su samozrejme kamene, takze tam su mozes zosuchat dentin pod odhalenym krckom az tak, ze sa ti zub zlomí, ale soda bikarbona nespada pod bielenie zubov, soda bikarbona patri samozrejme do kuchyne.
Alebo sa mozes opytat ludi, ktori si bielia zuby nejakym sposobom uz roky a nemaju so zubami ani po rokoch absolutne ziadne zdravotne problemy. Dokonca maju casto zdravsie zuby ako tí, ktori sa o ne nestaraju a preto si ich samozrejme ani nebielia, lebo bielit sa mozu len zdrave zuby. Ja som inak este nikdy v zivote nevidela zeby sa niekomu zlomil zub, lebo si bielil zuby 😀 A to poznam dost ludi, ktori bielia zuby uz dost vela rokov.

lyduuska2
autor
23. jan 2014

@ada510 skúsim sa na to spýtať 😉

lyduuska2
autor
23. jan 2014

@ivanatim aj ja si dávam bieliť zuby už dlhé roky... len možno by padol spôsob ako si ich udržať biele dlhšie... 🙂

ivanatim
23. jan 2014

@lyduuska2 Pouzivaj elmexx gel raz za tyzden, spravnym sposobom si cisti zuby, niťuj si zuby a pouzivaj medzizubnu kefku, neprehanaj to s bublinkovymi napojmi, ktore obsahuju kyselinu fosforecnu aby ti neerodovala sklovina a malo by byt vsetko OK. 🙂

laicka
23. jan 2014

mne zubarka odporucila sodu kvoli dasnam, ze soda je najpodobnejsia zlozenim vlastnym slinam. Sklovinu vraj nenici. Ale najlepsia pasta na bielene je zn Crest

ivanatim
23. jan 2014

@laicka Joj, nerada tu stale len oponujem kazdemu, ale bohuzial musim zase, prepac. Soda škriabe sklovinu, su to kamienky, je to velmi silne abrazívum, silnejsie ako nejake bieliace abrazívne pasty (nie kazda bieliaca pasta je abrazívna, Crest su na bielenie vynikajuce, to uznavam). Nechcem tvoju zubarku ponizovat, ale za takyto nazor by sa mala zubarka trochu aj hanbit. Ja som sa este nestretla so zubarom ci dentalnym hygienikom, ktory by odporucal sodu na zuby. Soda sa odporuca len "medzi babami" a potom este v internetovych clankoch, ktore su "pisane" (prelozene z ineho neodborneho zahranicneho clanku) 18rocnymi "novinármi". Tu je nazor jedneho zo zubarov, je to len prvy na ktory som narazila na internete:

"Sóda bikarbóna, či kuchynská soľ majú „určitý“ bieliaci efekt na zuby – pri ich intenzívnej aplikácii dôjde k zosvetleniu skloviny, lebo ju takto mechanicky vyčistíme od nánosov povlakov, či povrchového sfarbenia. Má to ale jedno veľké ALE: týmto zaručeným bieliacim receptom si dokážeme vynikajúco poškriabať sklovinu, nakoľko obe „bielidlá“ majú ostré hrany."

Je to fakt silne abrazivum, naozaj pozor na to, dievcata. A nejde tam len o sklovinu, ale aj o urychlenie odkryvania zubnych krckov takymito zoškrabavajucimi mechanickym pohybmi abrazívom a nasledne o este rychlejsie zošúchavanie dentínu pri odkrytych krckoch, kedze po odkryti krcku uz vidno len dentín a ten ide dole velmi lahko...nasledne nema uz zub co drzat a moze sa dokonca aj odlomit, ale to je uz extrem, pred ktorym uz clovek sodu samozrejme prestane pouzivat, ale bohuzial je vtedy na vratenie vyrovnania skloviny a vratenie krckov neskoro, kedze su to nezvratné procesy. 😒

mikibe
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zita19
27. júl 2014

@lyduuska2 pozri si fotku Lucie Bilej a uvidis ako vyzera porcelanova korunka. Je to cele biele. Z predu, zo zadu. To ni sz tie zlate korunky co sa robili pred 50 rokmi. Len ci ti kvôli tomu, ze chces mat holywoodsky usmev stoji za to obrusit zdrave zuby a nacementovat na nich porcelan. Pod tym cementom sa moze diat kadeco uplne nenapadne...

zita19
27. júl 2014

Ci pistol, tento vikend uz 3 zubobieliace temy.... Nie je to nejaka konspiracia financne zainteresovaných, kde na konci @mikibe priklincuje link na nejaky bieliaci superzazrak nejasného zlozenia, ucinkov a hlavne povodu 😝

blue99
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivobrick
20. sep 2014

Domaci recept na bielenie zubov je umyvat si zubky pastou a cim meksou kefkou a medzizubnou kefkou pol hodiny po kazdom jedle.
Podpori to "biela dieta", proste nejes nic velmi farebne ; sojova omacka, paradajky, kava, caj, cola atdd..
(aj ked uz nieco take zjes, blbe vyplachnutie ust vodou spravi ovela viac ako si myslis).
Dobre je jest vela mliecnych vyrobkov, horku, nie mliecnu cokoladu, a svetle veci proste.

Soda bikarbona ako uz bolo povedane nema ucinok ziadny, poskriabes si zuby, navyse je to len mechanicke cistenie zubov, takze kto uz nejako strasne tuzi potom, kupte si zubnu pastu napr. Colgate Advanced White, Signal Expert Glowing White alebo Sensodyne Whitening.. vsetky lepsie pasty maju 1500ppm fluoru takze bez problemov. (ked to takej pasty zahryznes, citis tam ze tam proste tie castice su).

Citronovu stavu by som nepouzival vobec, to lepta sklovinu, ak uz tuzite po jej lepsom stave tak treba ist na dentalnu hygienu kde ti vylestia zuby, alebo air flow.

Aspon ja robim toto a zuby nemam sice biele - to by chcelo bielenie peroxidom, mam ich svetlunko zlte akokeby potiahnute nejakym sackom alebo sklom 😀. Celkovy dojem navyse u vacsiny ludi totalne nici medzizubny priestor kedze len maly pocet ludi tomu venuje pozornost, ale aj to vidno. Ja si umyvam zuby ako keby som mal strojcek takze asi tak 😝. Jednozvazkova kefka tiez neni zla aj ked nemas strojcek, kto to stale bude suchat bez efetku.. tato je nato bozska 😉.

Bielenie zubov peroxidom vobec nic nerobi zubom pokial je to pod dohladom zubara/zubarky. Je jedno ci je to 37% v ordinacii alebo 10% s formickami doma.
Zuby potom treba osetrit fluoridaciou a biela dieta.
Plomby vymenit, mrtve zuby sa bielia z vnutra, korunky, implantaty vymenit.
Vsetko sa da, len nato treba prachy, a aj hlavu.

blue99
Odpoveď bola odstránená
Zobraz