Duphaston- máte skúsenosti?

albertova
8. máj 2007

Ahojky, viem, že tu už podobná tema je, ale v kombinácii z nejakým iným liekom... ja beriem len Duphaston. Ja neviem, či mi to zaberá na úpravu ms, lebo si moje teľo robí čo chce.

pridajte sa 😀

nella77
24. jan 2010

lorry kludne ho uzivaj aj rok, ale podla mna ti cyklus potom nenabehne normalne a pravidelne.. D podla mna nema ziadny vplyv na polycysticke vajecniky a nevylieci ich.. prave kvoli nim mas nepravidelny cyklus... ked teraz nechces otehotniet tak ti to moze byt jedno a potom ked budes chciet babatko, doktor urcite zacne riesit PCO, teraz by to asi nemalo velky vyznam

fazulka1512
26. jan 2010

ahojte, ja som zacala merat bt, uz som na 22 dc, a najviac ma prekvapilo to ze som vdaka tomu zistila kedy vlastne mam ovu, predtym som si vzdy myslela ze v strede cyklu,ale je to omyl lebo ju mavam na 18dc z 30, nasadila som si po ovu duphaston a cakam co sa bude diat

shaarka
26. jan 2010

fazulka, gratulujem a chvalim! super 😵

roby
27. jan 2010

Ahoj holky, prosím vás, když se Duphaston nasadí ještě před ovulací, může jí zabránit? Nebo může ovulace proběhnout i při braní Duphastonu? Já jsem totiž už 6. dne po vysazení Duphastonu, ale MS pořád nikde.

makovicka53
27. jan 2010

ahojte kocky...no ako vidim nie som prva a ani posledna co ma problemy.. 🙂 ..mam problem s otehotnením a mam strasne slaby MC...doktor mi dal duphaston,snad pomoze...musi, uz sme s manzelom zufalí..dnes je to uz 3 den co ho uzivam...ale vcera som mala priserne bolesti vajecnikov, raz jeden potom druhy..nemate niektorá podobny problem?ozvite sa mi pls..

shaarka
27. jan 2010

roby,
zvycajne ak mas pravidelny cyklus, tak si telo poradi samo - teda sa nebude riadit lutealnou fazou duphastonovou, ale svojou. cize je dost mozne, ze si mala ovulku az po zacati uzivania duphastonu, tym padom MS neprisla po jeho vysadeni (zvycajne na 5. den), ale pride neskor.
ak by si merala bazalnu teplotu, vedela by si, co sa deje. dalsi cyklus vyskusaj 😉

makovicka,
z duphastonu vajecniky urcite nebolia. mozne je to, ze si mala po zacati jeho uzivania ovulku, preto ta vajecniky boleli.

makovicka53
27. jan 2010

shaarka dakujem za reakciu...len ja mam ten problem ze ja nemam ani ten hlien ovulacny..takze ja netusim kedy mam ovulku...viem smiesne..ja to len tipujem na cca 13 den...

shaarka
27. jan 2010

niektore zeny nemaju hlien vyrazny (na nohavickach). nepozorujes ho ani na toaletnom papieri? a co tak pri krcku?
ak si nie si ista ovulkou, naozaj odporucam len bazalku, aposn cyklus - dva. kvoli vlastnej spokojnosti.
ak sa ovu potvrdi, tak na dobry hlien je potom fura prirodnych preparatov, ktore zaberaju 😉

nella77
27. jan 2010

shaari, ked sme uz pri tom hliene, tak pritomny hlien (plodny) vzdy znaci prichadzajucu ovulku? mozem mat plodny hlien, ale ovu nie?

beatab369
27. jan 2010

sharka ja som ti tu uz pisala o nasadeni duph. na 11 den pred ovulkou...volala dom dr. a dohodli sme sa, ze ho zacnem brat az 16 den. Ja viem, ze je to smiesne, lebo vzdy mam nejake chrobaky v hlave...len sa chcem spytat kedy asi po ovulke , tada na ktory den po by sa mal nasadit duph.
Ako je to vlastne s tou ovulkou...ak sa nemylim tak teplota by mala klesnut a potom zacina pomaly stupat a ak uz presiahne najvysiu teplotu prvej fazy cyklu tak je po ovulke? je to tak spravne? teda ak mi klesne teplota napr. na 36,3 (10 den), 36, 4 (11), 36,6 (12 den), 36,9 (13 den) - teplota je v tento den vyssia o 3 stupne oproti najvyssej teplote v prvej faza 13 je den kedy teoreticky konci ovulka a kedy teda nasadit duph. ? 16 den uz je neskoro?
Prosim, skus mi poradit...ktory den po ovulke najneskorsie nasadit duph, aby to malo efekt?

shaarka
28. jan 2010

neli,
zvycajne ano, zvycajne hlien znaci prichadzajucu ovullku. ale pokial sa nemylim, tak za vznik hlienu moze FSH, ktory stimuluje rast folikulov. cize nepriamo sa domnievame, ze plodny hlien znamena dorastajuci a zrejuci folikul. na vrchole hlienu folikul praskne a dojde k ovulke. hned na to je hlien uz zbytocny, a tak sa vdaka narastajucemu progesteronu meni na kremovy, zahusti krcok a dnu uz viac nic nepusti.

niektore baby mavaju pocas cyklu aj viac dni/setov, alebo ako to mam nazvat, s plodnym hlienom. stava sa to preto, lebo folik niekedy rastie, ale nedozreje, nepraskne. a tak jeho ulohu o par dni vystrieda iny folik, ktoremu sa uz podari prasknut a k ovulke dojde. u mna sa tak stalo az na tretikrat.
http://www.fertilityfriend.com/home/shaarka

bea, citala som 😉
s tym nasadenim D po ovulke je to diskutabilne, vyber si, co chces:
1. po ovulacii predpokladame spravne fungovanie zlteho telieska a tak si myslime, ze je dost progesteronu a duphaston nie je potrebny. tehotenstvo by sa malo podarit aj tak. staci, ked si duphaston nasadis v den, ked najdes // 😉 (moj pripad)
2. ak mame podozrenie na nedostatok progesteronu, potom je vhodne, aby sa duphaston nasadil ihned po ovulacii - t. j. 1.DPO. malokedy sa tak ale stane, pretoze potvrdenie ovulky napriklad ja preferujem az po troch dnoch vystupenej teploty.
nevadi.
ide o to, aby si si to spocitala matematicky, a aby si brala D. od hociktoreho DPO (1., 2., alebo aj 3.) ale max. do 10.DPO. chapeme sa?
ak nasadis D 3.DPO (aby si si bola ista, ze je to isto isto po ovule), nevadi, to staci. ale potom ho neber 10 dni, ale uz len do 10.DPO vratane. aby si nezasahovala do lutealnej fazy prirodzenej tvojmu telu. nechaj aj svoje telo a svoj progesteron pracovat, aby spolu ruka v ruke klesli (ak nedoslo k otehotneniu) a aby mala moznost prist MS bez spinenia.
ak by si brala D dlhsie, potom by v tele klesal tvoj prirodzeny progesteron, ale zaroven by sa vdaka duphastonu ten umely este drzal, z coho by mohlo byt telo trosku popletene a mozno by nevedelo, kedy ma vlastne ukoncit LF... alebo by si mohla spinit. akoze nestriela sa z toho, ale myslim, ze ked sa tomu da vyhnut, tak preco sa tomu nevyhnut, ze ano. 😀
3. no a potom je tu dalsia moznost - ako nam predpisu lekari - brat duphaston hore dole, bez ohladu na cyklus. tento sposob je pre mna na poslednom mieste, pretoze aj ked mozno niekomu pomaha, myslim, ze sa to da robit aj lepsie.

v kazdom pripade je vhodne merat tu bazalku a podla nej sa zariadit - po ukonceni cyklu bude krasne viditelne vsetko naraz jednym okom - krivka teplot, max. teploty, predovulacne, poovulacne, hlien, bolesti, dlzka LF, spinenie... skratka je to vyborna pomocka ako sa zorientovat vo vlastnom tele a porovnavat jednotlive cykly.

shaarka
28. jan 2010

bea, podla tych teplot, co si udala, sa neda zistit, kedy bola ovulacia. na to treba naozaj viac teplot.
mozme len statisticky predpokladat, ale vyznam v tom nevidim. naozaj treba viac teplot (resp. vacsi rozsah pozorovania a s pripadnou vynechanou teplotou) + hlien a pod.

beatab369
28. jan 2010

shaarka dakujem za vycerpávajúcu odpoveď...
vies ja sice meria BT uz dlhsie ale nie vzdy je to rovnake...ale vacsinou to je medzi tym 12- 16 dnom, kedy mam tu ovulaciu...teba aspon podla teplot, hlien som si doteraz velmi nesledovala, nemam ho vyrazni...ale teraz som zistila, ze na 10. den mi klesla teplota (36,3) aj som sa citila taka vlhka a teraz ale 11. (36,4) a 12.(36,4) den mi vystupila teplota len o 1 stupen tak cakam, dufam ze zajtra to pojde hore...aj ma uz 3 dni tak pobolieva v podbrusku, nie je to velmi vyrazne ale pocitujem taku miernu bolest...som po chorobe, tak hadam ovulka pride...ja neviem robit tie grafy co tu vkladate...nerozumiem im...som asi blba .... ja si robim len svoj na menštruačny kalendar...tak preto ti to tu všetko vypisujem....
od začatia menštuacie som si teplotu zacala merat na 4 den:
4 den. 5. den 6. den 7. den 8.den 9.den 10. den 11.den 12.den
36,5 36,5 36,4 36,7 (?) 36,4 36,4 36,3 36,4 36,4
zajtra je 13 den od zacatia mrchy....
tak ja ti uz fakt neviem.... pockam, dufam, ze teplotty do toho 16. dna vyskocia a asi nasadim duph. na ten 16. den, ale ak by sa nezvysili, tak asi by som si ho tento cyklus nemala nasadit, tak? este som ho nikdy nebrala...takze tento cyklus by to bolo prvy krat....a ja mam hladku sluznicu ci ako sa to odborne vola...takze koli tomu duph. a tiez 4 dni pred mrchou spinim.... tak uz len trpezlivost mi chyba....

shaarka
28. jan 2010

bea, odpovedala som ti vyssie, a ty sa pytas stale na to iste 😀
nebud nervozna, bude ako bude. ovulka pride, vzdy ti chodi, takze ziadny strach.

odporucam prestudovat www.merenibt.xf.cz a tam je aj popis ako sa zaregistrovat na FF. je to urcite lepsie, ako zit v nevedomosti a spoliehat sa len na nazory druhych.
jasne, ja poradim vzdy, ked budem vediet.

preco si myslis, ze sa teploty nezvysia? myslis, ze nebudes mat ovu? no dufam, ze ten tvoj stres ju nezabolkuje 😀 😉
a uz davnejsie ti ktosi (mozno aj ja) pisal, ze si to mohla kludne skusit jeden cyklus tak, ako ti povedala DR. (ze nasadit na 11.DC) a keby ovu nebola, povedala by si jej to a na dalsi cyklus by ste D posunuli az na DPO...
takze je to len a len na tebe. treba porozmyslat, rozhodnut sa a nechat tak. z duphastonu sa nestriela, - priroda vie co robi 😉

makovicka53
28. jan 2010

bea...ja som z toho tiez cvok...ale rozmyslam ze si aj ja zacnem merat tu BT...len pre zaujimavost...ja uzivam ten duphaston od 16 dna cyklu... a vraj tento liek neovplyvnuje ovulku🙂

makovicka53
28. jan 2010

shaarka...ee vobec ani na toaletaku ho nevidim...ja ho asi ani nemam...na nohavickach ale to len dakedy aj to minimum...pri krcku?to som ani neskusala...inak chcem sa opytat ta stranka na meranie BT-grafy- to je len v AJ?

beatab369
28. jan 2010

shaarka.....mas pravdu....dam to na 16. ked sme sa už s dr. tak dohodli a necham to na prirodu...ale si veľmi zlata, že mas so mnou toľko trpezlivosti...a idem si preštudovať tu stranku 😉

makovicka53 ....je to naozaj dobre merat si BT ale nestresovat pri nej taj ako ja tento mesiac....ani ja nemam vyrazny hlien pri ovulke....takze tak....a ten krcok som tiez neskusala...

fazulka1512
28. jan 2010

makovicka, meraj bt, urcite ti to pomoze, uvidis, ja som si tiez myslela ze mam v strede cyklu ovu a zisitla som ze nie ze ju mam 4 dni neskor

makovicka53
28. jan 2010

ahoj fazulka a nevies mi poradit ako sa to vlastne robi?

makovicka53
28. jan 2010

pomooooc...poradte jak sa meria BT a odkedy dakujem 🙂

nella77
28. jan 2010

dakujem shaari za vysvetlenie 🙂

beatab369
28. jan 2010

shaa 😒 rka este jedna otazocka k tej dlzke brania D

prirodzene mam mrchu kazdych 28 dní...... to znamena,

tak priklad: ovulacia bude 15 den...ja nasadim D 18 (3 dni po) aby som si bola ista ze ovulka prebehla...takze mam pocitat 10 dni vratane od 15 dna? to znamena ze D budem brat do 24 dna? tak?

a ked dostanem ovulaciu napr. 18 den a D nasadim 21 tak budem pocitat 10 dni vrátane od 18 dna? cize D budem brat az po 27 den?

stale pocitam 10 dni vratane od ovulky.....bez ohladu kedy nasadim D ci 2 alebo 3 den?

😒
dobre tomu chápem?

shaarka
28. jan 2010

nemate za co, kocky, v podstate je to velmi jednoduche.

bea, D sa berie zvycajne 10 dni (samozrejme je aj ine davkovanie, to sa ta vsak netyka). ak predpokladame, ze bezna lutealna faza (LF) trva 14 dni, tak prvych 10 dni (10 DPO) beries D a posledne 4 dni neberies nic, aby progesteron klesol, a na 15.DPO dostanes menzes.
ide o to, aby si zbytocne nenatahovala svoju prirodzenu LF.

najlepsie by bolo, keby si si svoju prirodzenu LF odsledovala. v kazdom cykle byva rovnaka, resp. su max. dva druhy, - podla toho, z ktoreho vajecnika ovulujes. ale zas u kazdej zeny inak.

ak by si mala LF len 12 dni, tak sa to moze skusit duphastonom predlzit, a to tak, ze sa bude brat tych 10 dni cize sa hladina prog. udrzi dlhsie. potom pride pokles.
ak mas LF 16 dni, duphaston mozes brat aj 12 dni. ale pri 16 tke ho asi ani netreba, lebo zlte teliesko pracuje vyborne.

a teraz k tvojim prikladom:
ak mas ovulaciu 15.DC (cize je to posledny den nizkej teploty pred prudsim a udrzanym vzostupom), tak sa v tom utvrdis a 1. tabletku D nasadis 18.DC, cize 3. DPO. ano, budes brat do 10.DPO, cize este 25.DC vratane. potom nebudes brat D a progesteron (aj prirodzeny aj umely) by mal klesat, ak nie si tehotna. a potom dorazi MS.

ak ale mavas ovu 15.DC a cyklus 27 dnovy (kedze MS ti chodi na 28. den), tak potom by to znamenalo, ze tvoja LF nie je 14 dnova, ale iba 12dnova. co samozrejme nie je problem. 12 dni staci, ale je to hranicne. i ked je pravda, ze otehotneli aj baby s 10 dnovou LF, ale je to omnoho tazsie.

ak budes mat ovulku 18.DC a presvedcis sa o tom az 21.DC, tak potom 21.DC nasadis D, to uz budes vlastne 3.DPO a budes brat 10 dni, cize do 28.DC vratane. a potom cakas MS.

a chapes dobre, len matika nesedi, lebo tu sa nesmie odratavat a priratavat, ale brat prvy a desiaty den.
lebo ak 1. den je aj prvym dnom duphastonu, tak 1+10 = 11, ale pozor, posledny den duphastonu je predsa 10. den. ja na to pocitanie ako debil pouzivam prsty, samozrejme 😀 😀 😀

shaarka
28. jan 2010

makovicka, neostava ti nic ine, len si toto prestudovat:
www.merenibt.xf.cz

tam je vysvetlene aj ako zaobchadzat s fertilityfriend aj s wunschkinderom.
osobne sa mi viac paci FF, pretoze sa mi zda omnoho viac prepracovanejsi.

beatab369
29. jan 2010

shaarka dakujem ti velmi velmi pekne..
inac dnes teplotky stupla, takze to vyzera nadejne.....ovulka pravdepodobne prebehne 🙂

a ty sa ako mas, ako sa citis?

shaarka
29. jan 2010

bea, ja uz len dodam, ze ak teplota stupne a udrzi sa, ovulacia prebehLA, a to posledny den nizkej teploty, zjednodusene povedane. stupajucu teplotu ma na rovasi prave progesteron, ktory sa vylucuje vo zvysenej miere PO ovulacii.

my sme zatial ok 😵

hadassah
29. jan 2010

ahojte dievčatá, vidím, že tu máte dobré skúsenosti s Duphastonom, vedeli by ste mi poradiť? Dnes som 10DPO, prvý mesiac som na Duphastone - beriem po ovulácii 10 dní kvôli nedostatočnosti žltého telieska, teda podpora progesteronu, dnes som 10-ty deň a začala som mierne špiniť. Teploty sa držia okolo 37,00. Nechápem teda to špinenie, veď práve Duphaston by tomu mal zabrániť, nie?

http://www.fertilityfriend.com/home/2074ff

shaarka
31. jan 2010

hadas, nevedela som poradit, ale myslim ze par dni po je uz vsetko jasne - islo o nejake spinenie, ktovie z coho, ale v podstate asi nie je dolezite.
teraz, ked ti teplota uz klesla, tak to vyzera zial tak, ze dnesne spinenie je uz predmenstruacne a dnes/zajtra sa dostavi MS. minulu LF si mala 12 dnovu, takze aj takto bude predpokladajme 12 dnova.
i ked aj zazraky sa deju 😉

a do sa tyka toho, ci D pomohol, alebo nie, tak ja si myslim, ze pomohol... na dasi cyklus nebudes mozno spinit vobec 😵

katkamarek
31. jan 2010

ahoj shaarka, ako sa da zistit nedostatocnost zlteho telieska? Tu je moj grafik, ak vies z toho nieco vycitat 😀
http://www.fertilityfriend.com/home/2bd5ea

shaarka
31. jan 2010

kati, neviem... teoreticky ano - sudiac podla nizsich poovulacnych teplot. ale to je len moj nazor.
niekto ma obrovske rozdiely medzi FF a LF, ty ich mas nizsie. ale fakt neviem, ci teploty ako take, resp. rozdiel FF a LF je dostatocnym dokazom toho, ze teliesko nepracuje dobre.

ak by si si chcela byt ista, potom si daj zobrat krvicku na progesteron aspon 3x v LF a sleduj krivku - ako stupa, ci stupa a ake ma hodnoty. pokial si dobre pamatam, tak to spravne rozmedzie je 3-50 jednotiek.
a druha vec je, ze v dnesnej dobe ti D predpise uplne v pohode tvoj Dr., alebo si ho zozenies na nete a nasadis po ovulacii. a tak mas po starostiach 😀