Dysplázia. Máte niektorá túto diagnózu?

maja22
11. feb 2009

Máte niektorá túto diagnózu? Ja to mám už vo 4. stupni, ale neliečila som sa už asi tri roky, ak nerátam prípravky typu arthrostop... Minulé tehu som nejaké väčšie problémy nemala, ale teraz ma takmer od začiatku kolená pobolievajú, pričom v posledné dni nedokážem už normálne chodiť... Asi som si to presilila tancom v sobotu... Ide o to, že neviem, čo s tou bolesťou... Skúšam Fastumgel, ale tehotným ho neodporúčajú... 😖 Má význam ísť k ortopédovi, existujú nejaké lieky, čo by mi pomohli a zároveň nepôsobili škodlivo na dieťa? Už druhý deň mám také bolesti, že nedokážem normálne fungovať, včera som ani s malým vonku nebola, dneska to skúsim zabandážovať a trošku sa s ním prejsť, ale mi to vháňa slzy do očí... Tak mi prosím, poraďte, čo s tým...

halienka
11. feb 2009

Ahoj Majka 🙂 prosím ťa a to ti ako zistili toto ochorenie? Ako som pochopila, týka sa to zrejme kĺbov a moc nerozumiem čo to vlastne s tými kĺbami robí. Ja mám s kĺbami problém už rok, cítim v nich horúčavu a bolesť, nedokážem dlhšie stáť alebo chodiť. No dr. mi nejaké špeciálne vyšetrenie nerobila, len zobrala krv a povedala že reumatické faktory nie sú nejako zvýšené, iba jeden trošku. A rengen nič neukázal. Tak mi len doporučila vitamíny a tiež nejaké lieky od bolesti, ktoré nechcem užívať pokial to nie je nejaké moc zlé. No problém je, že ma to už dosť obmedzuje a pritom ona sa tvári akoby to nebolo nič. Mrzí ma že sa s takým niečím boríš a veru moc ti poradiť neviem, ja som si natierala aj Flector EP, aj Dolgit, ale tuším ani jedno mi nejako moc nezaberalo.

tatolu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maja22
autor
11. feb 2009

Ahoj Halienka, mne ho zistili ešte na zš, často ma bolievali nohy od kolien dole, členky a tak... NAjprv dlho akože nič, akoby som si tú bolesť vymýšľala 😖 Teda, robili vtesy testy aj na boreliózu, aj na reumu, ale to bolo negat. Na rtg na ortopédii mi zistili, že mám "vychýlené" jabĺčko z kolena, je suché, nemám mazivo... Bolesť sa prejavuje tuhnutím.. Proste, nedokážem koleno vystrieť, len za pomoci rúk, je citlivé a bolestivé už na dotyk, nedokážem normálne kráčať po schodoch, prenášať váhu... Doteraz som s tým mala problém len v noci, keď som dlhšie spala s vystretým či pokrčeným kolenom, nevedela som si zmeniť polohu, bolesť ma vždy prebudila... Cez deň sa mi to podarilo rozchodiť, ale teraz nič nepomáha... Užívala som niekoľko rokov každé letné prázdniny chondrosulf, jedna dávka mi do roka stačila, jeden rok som chodia v lete na rehabilitácie, potom prišlo zamestnanie, tehu a bolo po liečení... No a teraz neviem, čo s tou bolesťou...

tatolu
11. feb 2009

Majka, ja som myslela, že bedrový kĺb.
Ale v kolene som si natrhal väzivo a pri chodení pomáhalo to zabandažovanie a používala som mastičku Fenistil gel. Ono je to moja vlastná liečba. Ale mne pomáha.
Skús to tiež hýbať,keď si ľahneš na chrbát.

maja22
autor
11. feb 2009

Tatolu, cvičila som dosť pravidelne pred tehu... Odkedy som otehotnela, nič, len prechádzky... Najprv mi bolo zle a potom som strašne zlenivela 😅

tatolu
11. feb 2009

A keď si cvičila, pomáhalo?

maja22
autor
11. feb 2009

Pomáhalo... posilňovala som si tým okolité svaly, aby viac preberali "prácu" okolo kolena... Musím sa k tomu vrátiť... Ale samotné cvičenie nepomáha od bolesti, mne najvic pomohlo v kombinácii s tým chondrosulfom, ale to sa berie minimálne tri mesiace, na začiatku 4 tbl. denne... To teraz nechcem... Tak tu hľadám nejaký rýchly recept...

halienka
11. feb 2009

Majka, na moje naliehanie po niekolkých návštevách u reumatologičky a po tom čo mi ona dávala len lieky od bolesti - čo podľa mňa nie je liečenie - mi reumatologička dala tiež ten chondrosulf, no z toho som dostala hneď hnačky a bola som vybavená. Ide ma poraziť, v podstate to nijako neliečim a ona sa tvári, že mi nemá ako pomôcť a bojím sa že sa to bude len zhoršovať. Viem že si to nevymýšlam, veď pred rokom som zvládala celodenné túry a teraz pochodím dve hodiny a som v kýbli. Mne to teda vráža hlavne do drobných kĺbov na nohách aj rukách, no taký mesiac dozadu už cítim aj ramenné a lakťové kĺby. snažím sa tiež hýbať, isto to je zdravé, ale nedá sa povedať, že by mi problémy zmizli. Iba je to trochu miernejšie.
Keby si skúsila zavolať doktorke, či by ti niečo neporadila? Možno ak si si to teraz nejako tým tancom rozdráždila, tak asi budeš potrebovať zo pár dní práve kľud, aby sa to zahojilo. Moja mama na koleno používa namočený v liehu ľaliový kvet, velmi jej to pomáha. Ak chceš zistím ti recept ako si to robí, nejako to určitú dobu maceruje v tom liehu a potom nejako prikladá na noc.

maja22
autor
11. feb 2009

Halienka, vďaka 🙂
Ja aspoň viem, akú mám diagnózu... V našom obvode sme pár rokov boli bez ortopéda, teraz keď k nemu chce niekto ísť, tak sa objednáva pekne dlho predtým... A ja som si pozerala staré výmenné lístky a vychádza mi, že som tam naposledy bola v lete v roku 2004 😅 Skúsim sa teraz nenamáhať, malého mi zobrala vyvetrať svokra, dobre, že spolu bývame... Pokiaľ ma to prejde, zasa tam tak skoro nepôjdem, lebo po pôrode by som rada min. rok dojčila... Uvidíme, čo bude.. Ale ty by si sa teda nemala nechať odbiť... Nechcem ťa strašiť, ale známa (má len 19) mala roky problémy s krčnou chrbticou, mávala také bolesti, že bez ibuprofenu nevedela prežiť deň a niekoľko rokov jej nevedeli určiť diagnózu... Bola v kúpeľoch a čo ja viem čo všetko absolvovala, tuším aj nejakého liečiteľa skúšali, presne neviem... Až vlani nakoniec našli lekára, ktorý jej zistil nejakú otrasnú chorobu... Nevedeli jej to zistiť, lebo krk vraj býva postihnutý v posledných štádiách a jej to krkom začalo... 😒 Choroba nie je úplne vyliečiteľná, ale dá sa spomaľovať... ☹ Píšem to preto, že ani sami lekári nemajú so všetkým skúsenosť, treba hľadať, lebo liečiť sa dá až po určení diagnózy...

halienka
11. feb 2009

majka, ono je to ťažko z lekármi, ja mám svoje skúsenosti, lebo trpím Crohnovou chorobou a to tiež trvalo dlho kým mi diagnostikovali. A pri tejto chorobe môže byť postih aj na kĺby, lenže problém je že kým nemám zvýšené asi viac tie reumatologické faktory v krvi, tak na mňa kašlú. Je to nanič taký prístup lekárov , keď pomaly s teba urobia simulanta. Chystám sa práve objednať k reumatologičke, uvidím čo mi povie. Tvoja diagnóza vlastne znamená nejaké vysychanie toho maziva?

maja22
autor
11. feb 2009

Asi áno, aj ja som to tak pochopila... Ono sa tak aj cítim... Keď mám vystrieť, resp. pokrčiť nohu, mám pocit, akoby som chcela otvoriť hrdzavé, sto rokov neotvorené ťažké dvere.. 😝

maja22
autor
11. feb 2009

Crohnova choroba je niečo s tráviacim traktom, nie? A to môže vyústiť do reumy? 😕

halienka
11. feb 2009

Áno Maji, je to autoimunitné ochorenie, pričom zápaly postihujú hlavne tráviacu sústavu. A časom môžu tie zápaly postihnúť aj kĺby, pľúca, tuším aj oči. Neviem či to súvisí nejak z nedostatočným vyživovaním, telo nedokáže prijať živiny a tým sa oslabuje všetko ostatné. No niekomu to prepukne aj najskôr v kĺboch, poznám také prípady, že nie a nie si vyliečiť zapálený bedrový kĺb a nakoniec sa ukázalo, že je to Crohnova a až keď sa nasadili špeciálne lieky na Crohnovu, tak sa začal hojiť aj kĺb. A mám kamaráta ktorému to prepuklo v pľúcach, trvalo rok kým doktori na to prišli. Je to také komplikované ochorenie trochu, no ja si aj tak stále klopem na drevo, že to nemám zas až v takom zlom stave stále môžem ešte pracovať, aj keď je to niekedy o nervy. Len teda rada by som aby sa mi na tie kĺby pozreli lepšie, lebo po roku chodenia k reumatologičke ona nevie povedať čo s tými kĺbami je, ani len to či mám nedostatok maziva, alebo sa zapalujú a je to tou crohnovou (o ktorej som ju informovala) alebo čo vlastne...to ma trošku štve. Niekedy mi to príde akoby sa len čakalo kedy sa to zhorší a až potom bude niečo robiť.
Maji, a teba to bolí aj v kľude? Či len pri pohybe? Rozmýšlam, čo je dobré na toto vysychanie maziva, myslím, že z potravín radia veľa jesť ryby, želatínu, aspik, chrupavky z mäsa. Tuším sa aj predávajú také tobolky, ale to asi teraz v tehu užívať neviem či by bolo vhodné. Dúfam, že ti to čoskoro prejde, aby si sa mohla venovať synčekovi 🙂 Držkám moc palčeky 🙂

maja22
autor
11. feb 2009

Ďakujem 🙂 V kľude nebolí, len na dotyk a pri pokuse robiť pohyb...
Tiež ti prajem, aby ťa zdravotné problémy obchádzali 😉 Ďakujem za rozhovor 🙂

ivka10
13. feb 2009

Ahoj Maji,
mam rovnaku diagnozu ako ty. Najskor ma liecili nejaky rok-dva chondrosulfoma chodila som na rehabilitacie, ale kedze to nepomahalo a navyse pracujem vo vysokohorskom terene, tak som asi pred 4 rokmi podstupila nenarocnu operaciu (ktora je sice nekomplikovana, ale clovek sa potom vlastne nanovo uci chodit 😅 ...a trva to aj niekolko mesiacov, kym je potom uplne fit). Musim vsak povedat, ze bolesti mi potom vyrazne vyrazne ustupili. Hoci i teraz si musim davat pozor, pretoze ked sa presilim, tak sa vratia... a najhorsie je potom ist strmym kopcom dole 😕 Ja však nemam problemy s mazivom... Keby si chcela, v bratislave poznam vynikajuceho ortopeda...

maja22
autor
13. feb 2009

Ahoj Ivka, mne jeden ortopéd z Nitry povedal, že koleno je taká komplikovaná vec, pokiaľ tie bolesti nebudú neznesiteľné, aby som do operácie nešla, lebo veľa z nich má komplikácie a bolí to aj potom, dakedy ešte aj horšie.. 😒 Mne zatiaľ ten chondrosulf pomohol a teraz som to asi tiež mala presilené, celý týždeň som odpočívala a natierala koleno fastumgelom a dnes som konečne nohu zohla 🙂 Takže už tie bolesti odoznievajú, veľmi sa teším... No neviem si predstaviť, že by som pracovala vo vysokohorskom teréne, mňa teraz dorazila jedna zábava... Ale meno toho ortopéda by si mohla dať, možno ho o pár rokov budem potrebovať 😔 ...

plukovnik
30. jún 2010

Môžem Vám poradiť osvedčenú vec všetkým s problémom kĺbov. Artrostop je len prevencia a nie na liečenie ťažkostí. Osobne som mal tiež problém s kĺbami a vyskúšal som všetko možné, jedine čo mi momentálne pomohlo a pomáha je užívanie huby REISHi, dá sa objednať od firmy GANODERMA NATURA SLOVAKIA a ide o výrobok Eternity Cordyceps a kombinujem ho s výrobkom Galatinatina Caps. Jedine s touto kombináciou som dosiahol zlepšenie, že môžem cvičiť tak ako predtým.

vladino346
21. sep 2017

@plukovnik to isto :D