Endoskopické vyšetrenie. Ako prebieha?

dupinka
27. jan 2008

Ahojte!

Sice to nie je tema o detickach a mamickach, ale rada by som vedela, ci s tym mate niektora skusenost, a ako prebieha vysetrenie...

mirusch
27. jan 2008

Lianka, vidím, že aj ty si to mala pestré. Presne tak, hypochonder, tak sa cítim aj ja 😀 Ale ja som mimozemšťan, vieš? Ak sú to zacviknuté nervy, to nikto neuvidí. Ale aspoň viem, čo mi nie je. Aj to je niečo 😉

lianka7
27. jan 2008

Mirusch,to mi ver,uplne ta chapem ako ti je...posielaju ta od dveri k dveram,od gynekologa ku gastro,od gastro ku chirurgovi a nikto nic...ja viem,ani lekar nemoze vediet vsetko,ale clovek je miestami taky bezradny,ze ma chut tym tresnut a nechat sa uz bolestami aj utrapit ☹ Na mna dosli najvacsie bolesti ked som bola v lete mimo SR a vtedy som si myslela ze uz si asi nepomozem.Som stastna ze mam za tym a prajem to aj tebe,lebo je to priserne!Sucitim s tvojimi bolestami!
Suzi,pozeram ze cakas babenko,je to uzasne!!!tesim sa s tebou...dufam ze aj mne ten nad nami nadeli!!!

mirusch
27. jan 2008

Aha, Suzzi, teraz som si až všimla, že si 30 tt, uf, tak blahoželám 😵 Máš pravdu, keď sa musí, tak sa musí a pokiaľ nič horšie človeka nestretne, tak je všetko ok.
Lianka, ďakujem, presne ako hovoríš, niekedy ma naozaj premôže beznádej, ale bojujem, treba pozitívne.

lianka7
27. jan 2008

To je super,dolezita je psychika Mirusch,bojovat treba pozitivnym myslenim!

mirusch
27. jan 2008

Jasne Lianka 😵

A kde je vlastne Dupinka? Založila tému a zdrhla 😕 Tak ako, pomohli sme ti, či sme ťa vystrašili?

xsuzzi
27. jan 2008

tak mám vyžehlíno 😀 😵
holky moc moc moc děkuju 😵 😵 😵 jste hodné 😵

xsuzzi
27. jan 2008

a lianka budu držet palečky,aby se co nejdřív zadařilo 😵

scarlette
27. jan 2008

ja som podstupila kolonoskopiu predvianocami, zvladla som ju bez pb celu a aj bez nejakych medikamentov, az na konci mi dali oblbovacku ked hadicku vyberali potom som bola ako pripita hned tak zavolali manzela aby mi pomohol zo stola dole a aj ma obliekol, doma som potom par hodin spala
den pred som vypila prehanadlo, x-prep, ma to cokoladov prichut, len je to sladke a je to iba necele deci, samozrejme v ten den pripravy som mohla zjest len lahke ranajky

lianka7
27. jan 2008

Suzzi diky,si mila...tesime sa na krasne fotecky tvojho miminka 🙂

xsuzzi
27. jan 2008

😵

dupinka
autor
27. jan 2008

ahojte!vdaka za postrehy,...

no mna poslal na gastro kvoli pretrvavajucim bolestiam v pravom podbrusku asi 3 mesiace. najprv som myslela, ze gynekologicke problemy, ale tie sa vylucili novorocnou navstevou na pohotovosti a nasledne u mojho gynekologa, chirurg nenasiel nic, co by nasvedcovalo chirurgicky problem, tak teraz gastro,....

Myslim, ze tie dva dni, ked mam dietu a den pred aj prehanadlo, budu fest "huste". A to ma dva dni predtym caka pojednavanie na sude,.. Bojim sa, ako to zvladnem.
A tiez neviem, ci sa da zobrat si od lekara volno na cele 2 dni, t.j. den pred, ked budem vysedavat na WC a v den zakroku, kedze idem presne na obed.

Po tej oblbovacke vas pustili klasika same domov? Lebo ked som sa bola objednat (v nemocnici, nie ambulantne), tak tam bol jeden pan, ktoreho sestricka nechcela pustit sameho, ze musi cakat aspon hodinu, alebo po neho niekto prist a doslova si ho vyzdvihnut...

elana
27. jan 2008

Dupinko, záleží na tom, jakou formu přípravy Tvůj dr. zvolí, ale jinak to není nic strašného: tři dny předem se vyvaruješ toho, co by se mohlo lepit na střeva (tj. semínka z rajčat, šlupky z paprik, celozrné pečivo-dá Ti to cit, neboj🙂), potom vypiješ odpoledne před vyšetřením projímadlo (já to měla do dvou dávek, tuším ve dvě odpoledne a pak asi v šest večer) a holt to strávíš na záchodě, každý to má asi jinak, ale já šla spát už vyčištěná. Ráno jsem sice měla ještě pocit, že určitě potřebuju, ale byly to jen nervy, však to všechny známe, nutná potřeba na WC při stresu🙂 Ideální je objednat se k zákroku v pondělí, potom můžeš celé nedělní odpoledne a večer strávit...tam.

Po oblbovačce se opravdu doporučuje, aby si pro Tebe někdo přišel, záleží zas na pracovišti, mě dovedli (ano, chodila jsem, mluvila, ale nepamatuju si nic!) normálně z vyšetřovny do čekárny, tam jsem se probrala k vědomí a vklidu s manželem odešla. Nebolelo mě vůbec nic, neměla jsem žádné potíže, vše v pohodě, jen je člověk takový zblblý, určitě bych si nesedala za volant🙂

mirusch
27. jan 2008

Dupinka, zober si voľno na 2 dni. Po oblbováku nemôžeš ísť sama domov a ani robiť dôležité rozhodnutia. Aj keď ja som sa prebrala v priebehu 10 minút - sestrička ma odviedla k posteli, mala som to len ambulantne, ale mali tam také kabínky s posteľami - a potom som sa hodinu nudila, kým ma pustili, kľudne by som bola zvládla ísť domov aj sama, ale jasné, že na mňa čakal manžel. Je lepšie, keď s tebou niekto je, mne to vyslovene kázali. Asi to každý má inak, záleží, čo ti dajú.
Držím ti palce, kedy vlastne ideš? Potom informuj ako bolo.
Inak, mne povedali, že keď teda budem ten jeden deň iba piť a nič nejesť, tak aby ma nebolela hlava, môžem si dať hroznový cukor.

dupinka
autor
27. jan 2008

idem 14.2., no a 12.2 budem na sude v inom meste, toho sa bojim, ako zvladnem hladovku, teda pitny den.. Asi si to vyskusam niekedy cez vikend, ako bude telo reagovat, aby som bola pripravena. A tiez rozmyslam, ze pojdem za vseobecnym lekarom, aby mi napisal PNku, lebo priepustky na cely den zamestnavatel asi nebude brat do uvahy,... 😒

dakujem za info, uz mam lepsiu predstavu o tom, co ma caka. Manzelik pojde zrejme so mnou alebo ma aspon pride vyzdvihnut.

halienka
28. jan 2008

Ahojte babky, ja mám Crohnovu, takže som bola na kolonoskopii už viackrát, vždy ambulatne bez akýchkoľvek oblbovákov a vždy to bol des pre mňa 😖 . Teraz mi je už pár rokov lepšie, tak sa tomu vyhýbam, pokiaľ nemusím nik ma tam nedostane 😀 . No chcela som sa spýtať Mirusch, že kam chodíš na tú kolonoskopiu, že ti tam dajú aj lieky aj si môžeš ešte poležať. Ja chodím do Trenčína, tam donedávna nemali ani po ruke záchod až o poschodie vyššie, tak to bol vždy zážitok. Teraz už tam aspoň ten záchod urobili, aby človek mohol ak ho po vyšetrení tlačia plyny alebo tak. Dupinka držím palčeky, ak je možnosť treba využiť tie oblbováky, isto to je s nimi lepšie.

mirusch
28. jan 2008

Dupinka, ja neviem teda ako v SR, ale ja som nejedla len ten 1 deň pred vyšetrením, naozaj musíš hladovať 2 dni? Zisti si. Posledné 3 dni som len mala dietu. Držím palce!!!

mirusch
28. jan 2008

Halienka, ja som bola v Nemecku, ako som spomínala, ale aj moji rodičia a brat boli v SR a bolo to obdobné. Veľmi záleží, kam ideš, ak nie si spokojná so zariadením, kukni sa po nejakom inom. My sme mali vecko na chodbe, tak som tesne pred vyšetrením ešte odbehla a potom sa to dalo zvládnuť. Tie oblbováky dali aj mojim rodičom a bratovi, mamu a brata to len oblblo, otec zaspal tak ako ja. Ale pamätám, že mame prvýkrát tiež nič nedali, čiže teraz to je asi už normálka, asi pochopili, že to treba. To nie je narkóza, aj keď "zaspíš", takže sa nemusíš báť a nabudúce si to vopred pýtaj. A tie postele, čo som ja tam hodinku ležala, to boli len také kabínky oddelené plachtami a tenkou stenou, nebolo to ako v nemocnici. Skús sa poobzerať po inom lekárovi, už sú teraz aj súkromní a prediskutuj možnosť liekov. Veľa šťastia.

halienka
28. jan 2008

Miruschka, ďakujem, chvalabohu, už som asi 4 roky na to nemusela ísť, no keby náhodou, tak už aj ja si pýtam niečo od bolesti, lebo to fakt neni sranda zvýjať sa tam štvrť hodiny, keby som to prespala to by bolo super. Ja viem, že aj keď mi pred laparoskopiou dali ten oblbovák tak ja som už po ňom zaspala, ani neviem ako som sa dostala z izby na sálu, to by mi úplne stačilo. 😉 Inak ja som tiež len deň vopred od obeda nič nesmela jesť a večer vypiť to preháňadlo, do rána už len voda zo mňa tiekla. No ono asi záleží od toho akú veľkú časť čreva idú pozerať.

mirusch
28. jan 2008

Ja som musela vypiť toho hnusu 2 litre - jeden večer a druhý ráno. Ráno som to len s veľkou námahou v sebe udržala. Uf. Keď som došla na vyšetrenie, na recepciu, tak som len začala - Kde máte... a ona mi už to vécko ukazovala 😀

halienka
28. jan 2008

Mirush 😀 oni sú už asi na to zvyknutí 😀 Mne pozerali len asi polovicu hrubého čreva, tak to asi stačilo vyčistiť ten večer a samozrejme ráno už tiež nič nejesť. No ja som bola z toho rozhodená ešte aj 3 dni po tom, črievka sa rozdráždili a preháňalo ma aj potom ešte. 😖

mirusch
28. jan 2008

Halienka, asi preto...mne kukali až po tenké. Ale ak na to ešte pôjdem, tak pizza a liter coly po vyšetrení to istí, ten pocit stojí aj za tie kŕče na druhý deň 😀 😀
Ja som ti už bola taká vycvičená z kolonoskopie, že keď som potom šla do nemocky, tak som si klistír večer dala sama 😀 (tu sa chodí na operáciu až tesne pred ňou, nemusí sa deň vopred)

halienka
28. jan 2008

Mirush, ty si číslo 😀 Veru to je možno aj lepšie ísť až v ten deň, hlavne na psychiku asi, človek sa predsa len doma lepšie vyspí. A čo ti zistili vtedy s tými črievkami? Ja som to nečítala celé, tak neviem. Dúfam, že si už v poriadku 😉

dupinka
autor
28. jan 2008

baby, no fakt to musim dva dni pred,... a ked este mam povinnosti mimo mesta... Bude to tuhe. Na ten den pred, ked mam aj prehanadlo a v den zakroku, si asi vypytam PNku, lebo neviem, ci mi uzna zamestanvatel paprierik od dr. na cely den... A inak, men asi budu cele creva, lebo nevedia, co mi je. 😖

halienka
28. jan 2008

Dupinka, asi s tým rátajú, že to kuknú celé, tak asi preto. To ti budem moc držať palce, bo to isto nebude ľahké vydržať to dva dni o hlade, inak to sa aj divím, že to kážu a normálne človeka pustia do roboty, veď to musí byť bez jedla každý slabý. Radšej veru vypýtaj tú PN-ku a ten hroznový cukor neni zlý nápad, lebo keď nebudeš mať príjem potravín, tak aby ti príliš neklesol cukor v krvi, to sa človeku motá hlava potom. Dúfam, že nič vážne nezistia, Dupinka a že budeš čoskoro v poriadku 😉

mirusch
28. jan 2008

Halienka, črevá mám v poriadku, pátrajú ďalej. Ale je dobre vedieť, že sú ok, človek si rád namýšľa, že čo mu je, tak je dobre, že sa to vylúči.
Dupinka, veľa šťastia!

dupinka
autor
28. jan 2008

baby, dakujem za slova povzbudenia. Ja uz fakt neviem, co mi je, tak dufam, ze to prejde samo o sebe, tak ako prislo. Nechcela by som mat problemy, vobec nie s crevami. 😒

dupinka
autor
30. jan 2008

este jedna otazocka: ako bojovat so "svkrkanim" v bruchu? Lebo urcite bduem pri drzani hladovky hladna ako vlk,.. A co ste nejedavali pred vysetrenim resp. coho sa vyvarovat v priebehu poslednych dni pred vysetrenim?

mirusch
30. jan 2008

Dupinka, mne to škvŕkanie prešlo, keďže som pila veľa vody a bujónu. A hroznový cukor.
Ako sme už spomínali, posledný týždeň by si nemala jesť nič so semiačkami ako paradajky, uhorky a pod., nič celozrnné a posledné 3 dni ani mlieko, jogurty, syry, to tiež zanáša črevá. Džúsy môžeš, ale iba čisté, bez kúskov ovocia (napr. pomarančový džús zvykne mať), ja som pila jablkový.

dupinka
autor
14. feb 2008

Taaakze: v cakarni som cakala skoro hodiny, pretoze pan doktor bol sam na oddeleni a nemohol odist na ambulanciu. A nakoniec to ani nebol ten, ktory ma mal vysetrovat..
Tak ma zavolali dnu, zobliekla som sa od pasa nadol a lahla som si na lavy bok v pokrcenymi nohami. Este som nahlas poziadala o oblbovacku. Na to mi povedali, ze to mi podaju, akonahle ma to bude boliet. A zacali. Doktor pri monitore ovladal hadicku, jedna sestricka ju strkala do mna a ta druha sa mi snazila otacat moje creva ako bolo treba. Lenze na prvej zakrute ma chytila taka bolest, ze mi uplne krcovito naplo bruhu, nieco hnusneee. 😖 Tak som hned povedala, ze to boliii. 😢 A sestricka na to, ze mam dychat len nosom, bo dostanem krce. Tak som sa snazila, ale aukala som jak mala a bolo mi na roztrhanie. To trvalo este asi desatkrat, dokonca mi sestricka klakla na bruho a krivila ho jak sa dalo, len aby hadicka lahsie isla. To som uz nevydrzala a skrikla som: "Ved mi, preboha dajte injekciu." V tom momente sa akoby spamatali, pichli mi injekciu a potom si uz nepamatam nic. Len jak som sa na druhej izbe prebrala oblecena, prikryta mojou vetrovkou a manzel pri mne tiskal do seba kakaove venceky. 🙂
No a potom sme pomalicky odkrivkali domov, kde som od unavy zaspala. Este teraz ma vsetko boli, zjedla som len banan a jogurt.

Fakt prijemny valentin... 😒

juni
30. máj 2008

holky, můžete mi prosím některá napsat jak dlouho jste čekali na kolono? Je možné, že se čeká 2 měsíce? Hrůza 😒