Endoskopické vyšetrenie. Ako prebieha?

dupinka
27. jan 2008

Ahojte!

Sice to nie je tema o detickach a mamickach, ale rada by som vedela, ci s tym mate niektora skusenost, a ako prebieha vysetrenie...

dagina
27. jan 2008

Ahojky, asi spíš toto téma mělo patřit do volné diskuse, ale admin ho kdyžtak přesune 😒 . Já na takovém vyšetření byla, ale asi není endoskopie jako endoskopie, záleží čeho. Já byla na end. konečníku a to opravdu nic není. Úzkou hadičku mě vedli cca 30 cm hluboko, vše je vidět na obrazovce 😅 . Ale jiná, hlubší vyšetření jsou prý dost nepříjemná 😲 . Tebe to čeká???

lianka7
27. jan 2008

Pripajam sa,ja som bola tiez na tom dagina....slubovali ze boliet ma nebude,ale od bolesti som ricala!!!!!Vola sa to kolonoskopia,na gastroskopii som nebola.

libeth
27. jan 2008

no ja som bola na gastroskopii, kvoli Helicobacter pylori, no bolo to neprijemne, zasuva sa hadicka cez usta... a bolo mi to neprijemne, velmi. Ale napr. svagrinej to nic nerobilo. Mna napinalo az az...

dupinka
autor
27. jan 2008

no mne idu kompletne cele creva kuknut,... 😒

alysea
27. jan 2008

dupinka takže tebe budú robiť kolonoskopiu zrejme, keďže chcú vidieť črevá. Ja som bola len na gastrofibroskopii(hadička cez ústa - nič príjemné, ale nebolí). Kolonoskopia je iná káva. Moja starká na nej bola a opis nebol nijak vábny, vraj ju to veľmi bolelo. Držím palce aby si to mala rýchlo za sebou a všetko bolo v poriadku.

xsuzzi
27. jan 2008

Ahojky dupinko 🙂
Já chodim už třetí rok každých půl roku na endoskopické vyšetření tenkého a tlustého střeva-koloskopie a když mi to dělali tady u Nás v nemocnici ve Dvoře,tak to probíhalo tak,že Ti dají oblbovačku do kapačky a začnou zavádět endoskop,který Ti kompletně kamerou projde střevama a při prvním vyšetření mě to nebolelo,akorát v jednom okamžiku,kde jsem to měla asi víc zánětlivý jsem se začla klepat,tak dopíchla do kapačky další uklidňovák a dobrý,nic mě něbolelo.Když jsem šla v té samé nemocnici po druhé,tak opět to samé,akorát,že s jinými medikamenty asi,dělal mi to jiný dr. a to jsem teda brečela bolestí,tak jak říkám,asi mě píchli něco slabšího a to jsem teda byla hotová,děsně to bolelo,no a pak si mě vzal na starost Hradec(gastroenterologické centrum) pač jsme chtěli miminko,což obnášelo už podle mého gynekologa nemocnici na úrovni a hlubší a dokonalejší rozbor🙂 a od doby co dojíždím do HK,tak pohoda,paráda!🙂 mám výbornou gastroenteroložku,která Tě za prvé uklidní,při konzultaci vždy vše s Tebou probere,zeptá se tě na vše a baví se s Tebou i o všem možném a věř mi,že před takovým zákrokem,to vážně pomáhá 🙂 takže základ je opravdu i přístup personálu,což se nedá vůbec srovnávat se zdejší nemocnicí,kde Ti nikdo nic neřekne.No,ale zpět k zákroku,od doby co jsem v Hradci,tak tam to zas probíhá tak,že Ti píchnou trojkombinaci do žíly(pač to vyšetření je oparavdu až celým tenkým střevem,což je dost bolestivé) a ty najednou nic nevíš 😀 probudíš se až za 2 hoďky v pokoji s ostatními co mají po zákroku a jdeš domů 🙂 úúúúplně něco úžasného,když všechno prospíš 😀 fakt super,tady mě nic nebolí,prostě o ničem nevim a pak je Ti dobře,pokud teda nemáš komplikace 🙂
Takže je to opravdu jak kde a jak kdo to dělá!Taky jak říkám dost záleží na přístupu,takže Ti přeju,aby jsi to měla co nejdřív za sebou a bez bolestí!!!!To zvládneš 😵

elana
27. jan 2008

Jestli kompletně střeva, tak to je koloskopie, hrozně moc záleží na tom, jestli se to provádí "zaživa" nebo v analgezii (to je taková lehoučká narkóza, kdy pacient si nepamatuje nic, necítí bolest, ale normálně s doktorama komunikuje). Doporučuju na tom trvat, kamarádka byla bez toho a říkala, že tak strašnou bolest nikdy nezažila, museli to ukončit po pár cm, takže celý vyšetřeení na nic, navíc kdo je hubený, toho to bolí ještě víc...já jsem na tom byla taky, ale dali mi tu kanylku do žíly, "vzbudila" jsem se až na chodbě a všem jsem prý vykládala, jak je to prima a jak jsem se bála zbytečně, taky že jo, můžu říct, že na celý záležitosti je nejhorší večer před-vypít hnusný olejovitý projímadlo a potom trůnit s obřím průjmem na WC🙂 Ale bez analgeze bych do toho nešla!!!

mirusch
27. jan 2008

Dupinka, to sa potom vola kolonoskopia, ak ti budú kukať črevá. Je možné, že túto tému naozaj presunú, tak sa neprekvap.
Mne robili kolonoskopiu pred 2 mesiacmi. Povedia ti presne, čo máš robiť, neboj. Ja som týždeň pred ňou mala diétu, čiže nič, čo má semiačka (paradajky a pod.), žiadne celozrnné výrobky. Deň pred som už nemohla vôbec nič jesť, iba piť - žiadne mlieko, iba čisté tekutiny a bujón. Večer som si pripravila špeciálnu tekutinu, čo mi dali, za hodinu treba vypiť liter toho. Je to hnusné, ale dá sa zvládnuť, len musíš sedieť doma a byť pri vécku, lebo to z teba tečie, neudržíš. Ráno to isté - liter tej tekutiny za hodinu. Nesmie sa nič jesť a ani krémovať konečník, aj keď je podráždený. Fajne ťa to prepláchne. Samotné vyšetrenie bolo pre mňa znesiteľné, pretože mi pichli do žily oblbovák - pýtaj si ho, keby ti nedali, niektorí ľudia sú fakt len oblbnutí, ja som úplne odišla - cvak a spala som a zase cvak o 15 minút, to mi práve hadičku vybrali. Takže som asi jedna z tých šťastných, čo cítili bolesť len na začiatku, keď hadičku zaviedli dnu. Hodinu ma nechali ležať na posteli, nech sa celkom preberiem a šla som domov. Vôbec nič ma potom nebolelo, možno trošku črevo zdnuka, ale to nič nie je. Jedno ti ale odporučím - hovoria, že môžeš hneď jesť čo chceš, ale buď opatrná, pomaly. Ja som do seba naládovala celú pizzu a liter coly, strašnú chuť som na to mala, vôbec mi nebolo potom zle, ale na druhý deň som mala hrozné kŕče v bruchu a hnačku. Čiže pomaly. A bude ti zo 2 dni žblnkať v bruchu, ako sa črevá postupne plnia, to nevadí.
Držím palce!!! Zvládneš, dá sa. Ale pýtaj sa na ten oblbovák.

xsuzzi
27. jan 2008

jo a samozřejmě,na to jsem zapoměla následuje před zákrokem týdenní "dieta" ale teprve až tři dny před tím nesmíš dost věcí a dva dny před tím,jsem mhola už jen brambory a teď už nevim co no a den před tím nesmíš nic,dostaneš roztoky,který celý den musíš pít(dost hnusný teda)naposled jsem i blila,to jsem měla po solích jménem Fortrans a celý den trávíš na wc a vyprazdňujou se Ti střeva 😝 🙂 doporučuju,po každém wc,jít pod sprchu,pač ten konečník už je pak tak rozdrážděný utíráním,že to bolí,taky je dobré mazat si ho Aloe Vera,aby tak neštípal,tak hodně štěstí 🙂

elana
27. jan 2008

Tu analgezii opravdu nedělají všude, je na to třeba se ptát, musí na to být zařízený (kanyla, kapačky, atd.), takže doporučuju spíš nemocnici, než ordinaci ambulantního gastroenterologa (neříkám, že to žádný nedělá, ale kdyžtak se prostě ptát a nemá-li zařízení na oblbovák, tak jít jinam). Některý možná řekne, že "něco" dostaneš, ale to je jen na uklidnění, nějaký Diazepam, to na bolest nepomůže. Fakt se ptát cíleně na kapačku,která pojede celou dobu vyšetření. Pak je to opravdu "cvak" a konec a "cvak" a probuzení, jak píše Mirush.

Hradí to pojišťovna, takže žádný doplácení za "nadstandart" (aspoň v ČR teda). Osobně si myslím, že i doktorům se mnohem líp pracuje s pacientem, který se nesvíjí v bolestech, pak stejně houby vidí a vyšetření nestojí za nic, případně ho musí stejně ukončit předčasně.

noangel
27. jan 2008

ja byla teda jen na gastrofibroskopii a to 2x behem tehu takze bez oblbovaku a da se to zvladnout neboli to je to jen neprijemny, 4x se me navalilo kdyz to slo dolu a pak 2x kdyz nahoru

anula
27. jan 2008

Zavisi od nemocnice, ci ambulancie a hlavne lekara, kde Ti to budu robit.
My nasich pacientov pripravujeme 3-4 l prehanadla den vopred, ale na doma sa dava menej. Dietu maju len den vopred - tzv bez rezidua, cize, aby sa vsetko vstrebalo a nalacno su az rano, ale mozu pit. Samotne vysetrenie zavisi od gastroenterologa a jeho sikovnosti, od pripravenosti criev (ci su dobre vycistene) a od ochorenia. Pokial je zapal, crevo je citlivejsie. Neprijemny pocit, u niektorych bolest, je sposobena nafuknutim creva, pocas vysetrenia sa don postupne pumpuje vzduch, aby bolo lepsie vidiet. Tiez zavisi od anatomickych pomerov. Niekto ma crevo pohyblivejsie, ale niekto ho ma dobre fixovane, vtedy je vysetrenie narocnejsie. Kazdopadne sa dava pred sedativum a nieco od bolesti - cize ako vravia baby- oblbovaky. Ale fakt zalezi od lekara.
Pamatam si este medicke casy, na Kramaroch v BA ten "lekar" cele vysetrenie nadaval, same do p, k atd, prdia mi tu do ksichtu a pod. No hroza.
Dolezite je, aby aj pacient komunikoval s lekarom, mi nemozme citit pacientovu bolest a hlavne, terba to povedat zavcasu, lebo dohanat je vzdy tazsie, ako dat nieco skor. Musis sa snazit aj uvolnit (dobra rada, ja viem), cim viac je pacient skrcovany, tym citlivejsie reaguje.

lianka7
27. jan 2008

Anula,zrejme si odbornik..mozem sa spytat..,nie je zivot ohrozujuce robit kolono...ked je zapal chronickeho creva?

xsuzzi
27. jan 2008

lianka:pokud máš zánět střeva-nevim co je chronické střevo???Ale jestli myslíš chronický zánět střeva,tak proto koloskopii dělají a z mnoha jiných samozřejmě důvodů,tudíž není životu nebezpečná 🙂

lianka7
27. jan 2008

Ano preklep,chronicky zapal slepeho creva som myslela🙂a dakujem za odpoved!Mne to robili pocas zapalu a bolesti boli priserne!!!Uz by som viac na to zrejme nesla.

xsuzzi
27. jan 2008

Tak ani chronický zánět slepého střeva neznám 😀
znám chronické záněty tlustého a tenkého střeva 😀
jednu takovou výbronou nemoc mám já 😀
já jsem si taky říkala po prvý po druhý pokaždý,že už nechci,ale musim 🙂

mirusch
27. jan 2008

Suzzi (aj Lianka), jasné, preto to robia, aby zistili, aj keď v letáčiku som mala napísané, že pri zápale čreva je možnosť, že ho prederavia - pokiaľ je ten zápal silný a stena čreva tým narušená. Ale verme, že lekári vedia, čo robia a pokiaľ to ohodnotia ako zápal a riziko, tak si buď dajú extra pozor alebo vyšetrenie prerušia.

Anula, uf, ten lekár, čo spomínaš, tak toho by som nakopala do zadku, fakt, to ako je možné, že ho nikto nežaloval z kolegov? Ja som kolonoskopiu absolvovala v Nemecku, ale myslím si, že nejaké veľké rozdiely nie sú, aj moja rodina v SR to absolvovala, záleží asi od toho kde si to dáš robiť - u koho. Ale ja som mala šťastie na milých ľudí, keďže ma "uspali", tak som bola napojená na monitor - tlak a tep, môžem povedať, že sestrička mala pravdu, keď mi povedala, že to vypitie hnusnej tekutiny je najhoršie z celého zákroku. Pamätám si, ako som bola po prebudení sklamaná, že som nemohla kukať na monitore vnútrajšok mojich čriev 😀 Ale potom mi došlo, že chvalabohu, že som nič necítila. Ozi, aj vám dali také sexi kraťasy s dierou vzadu? 🙂
Suzzi, inak, ja som mala zakázané si čímkoľvek natierať, pretože potom dobre nevidia tou kamerkou.

xsuzzi
27. jan 2008

mirusch:já to Liance psala,že proto se to dělá 😀 😀

elana
27. jan 2008

Já jsem zákaz natírání se nedostala, ani mě to nenapadlo se něčím patlat, ale pravda je, že ten průjem je (hlavně ke konci, kdy už jdou jen šťávy) dost dráždivý. Nejlepší je opravdu chladná sprcha a mně se osvědčily i takové ty vlhčené ubrousky na cesty, balzám je tam v tekutině, takže kamerku neucpe.

xsuzzi
27. jan 2008

jinak mě nic neříkali,to mi poradila jedna paní v nemocnici,pač to tuze pálio po sprše 😨

mirusch
27. jan 2008

Suzzi, ja viem, tak som to aj myslela 😀 Ty to máš teda naozaj pestré, uf, tak často. mne stačilo raz, aj keď to bolo vcelku v pohode a nič nezistili.
No, tak mne to zakázali sa natierať, tiež som to riešila vlhkými obrúskami, ale najlepšia je čistá voda, lebo to páli. Ale som sa čudovala, lebo po vyšetrení akoby čarovným prútikom, zrazu som s tým problémi nemala, rýchlo sa to vyliečilo.

lianka7
27. jan 2008

Ja som bola na mojho lekara nahnevana,pretoze jemu podla mojich priznakov ani nenapadlo, ze moze ist o slepak...rovno pomyslal na Crohnovu chorobu a kolono mi robil s tym, ze ani len netusil, ze mam silny zapal...zistili mi to az pri laparke na gynekologii.

xsuzzi
27. jan 2008

mirusch:jj po vyšetření to hned zmizelo,to je tím,jak jsi celý den na tom wc a dráždíš to utíráním a taky to celodenní vyprazdňování tomu nepřidá 😀
holky buďte rádi,že jste byli jen jednou 😨

lianka7
27. jan 2008

Suzi,ja som veelmi rada, ze to bolo 1 a posledny krat...mna prehanadlo az tak nepotrapilo,bola som asi len 2 krat na WC a v pohode,len co sa dialo den potom bolo najhorsi zazitok zatial co mam... ☹

forensica
27. jan 2008

Muzu se pridat, ja na kolonoskopii byla jednou asi pred 10 lety. Zadna legrace a bolelo to dost. Cosi mi pichli od bolesti,ale pamatuju si jak jsem svirala sestricce ruku ze ji musela mit uplne odkrvenou. Nejhorsi teda byla zatacka v zestupnem tracniku, pak uz to slo fajn. Jo, za mesic na to jdu znova, uz jsem rikala doktorovi ze se teda desim te bolesti a tak budu doufam ze mi daji neco silneho, ci slabsi anestezii. Co jsem cetla,tak ta pisou diazepam coz by me mohlo uspat, zalezi na davce. Ach jo, vubec se mi na to nechce.

mirusch
27. jan 2008

Suzzi, tak ti prajem len to najlepšie, nech sa ti to vyrieši, ak sa dá.
Lianka, to vieš, niekedy ani lekári nie sú vševedúci.... Ale ber to tak, že hlavne, že sa ti to poriešilo, že našli príčinu a si ok. Ak niekedy budeš musieť znova ísť na kolonoskopiu, tak budeš múdrejšia a budeš si pýtať oblbovák, nech o ničom nevieš. Inak, mne ani na laparke nezistili príčinu mojich bolestí, bojujem s ňou už 4. mesiac.

lianka7
27. jan 2008

Coze???A co ta vlastne boli?

mirusch
27. jan 2008

Forensica, fakt sa pýtaj na tú anestéziu, je to parádička, trvá to len pár minút a o ničom nevieš. Takže ja mám napr. vďaka tomu na kolonoskopiu celkom ok spomienky.
Lianka, nebudem to tu rozoberať, ale vyzerá to nakoniec na zacviknutý nerv (mám cysty na nervových zakončeniach), keďže nič iné nenašli a to som vyšetrení absolvovala naozaj dosť, vrátane operácií. Len som to spomenula v tej súvislosti, že buď vďačná, že ti našli príčinu bolestí, lebo nie vždy to je také ľahké...

lianka7
27. jan 2008

Ja som sa tiez dlho natrapila,kym zistili o co ide...chodila som na pohotovst,na infuzie ako na klavir,nechali ma tam 1 2 dni a poslali ma prec...no opakovalo sa to stale,citila som sa ako hypochonder,laparka uz bola vykupenim,tam sa da zistit spuusta veci,preto sa cudujem,ze ked mas bolesti,tam ti na nic neprisli.

xsuzzi
27. jan 2008

mirusch děkuju 😵 😵 😵
já to mám,ale doživotní ty koloskopie 😒 ale když se musí,tak se musí 🙂
držim Vám všem prstíčky,aby jste nemusely víckrát a když už,tak bez bolestí 🙂
já teď žehlim věcičky pro mimiska,tak odbíhám a nestíhám reagovat 😀