Extrakcia osmičky. Môže to bolieť aj týždeň?

pedroma
10. jan 2009

Ahojte žienky,
som už tretí deň po chirurg. vybratí ľavej dolnej osmičky, a mám neskutočné bolesti a líco ako bobor! Zákrok prebehol dla dr. v poriadku, dva dni som si dávala studené obklady, mám aj ATB a AULIN na bolesť. Ale nič nezaberáááá...ani proti opuchu, ani proti bolesti...
Ako to prebiehalo u vás? Môže to trvať aj týždeň? Alebo je zádrhel niekde inde??Čo ešte skúsiť?

Ak je tu už daná téme rozoberaná, tak ma do nej prosím posunte, fakt nemám náladu na hľadanie, ďakujem. 😝

jurinko35
2. feb 2010

milé zienky,nielen Vas,ale aj mna trapy tááá znama 8...vytrhli mi ju v pondelok 25.1 a dnes je 2.2...a boli ma ako das...mal som zapal ked mi ju trhala tak uz na zaciatku som mal "veselo" injekcia nezbera tam kde je zapaj a zub 8 bolel aj na jemny dotyk...predstavte si ked ho chytila do tych kliestí .....a povedala ze ak ho raz uz drzi ,nepusti ho....to bol milé damy cirkus... ☹ potom ma zacal boliet neznesitelne hned vedla dalsi zub...vyvrtala vcera dala hojivu vlozku a predpisala mi antibiot...mam ich dnes druhy den ale novalgin musim si davat takmer kazde 4-6 hod.kedy ako...bol som aj na kontrole..povedala ,ze je vsetko ok...ale ja mam pocit ze je to stale ta ista bolest ako pred trhanim....len to ,ze tam zub nieje...opuch nemam ziaden iba zapal a strasnuuuuuuu bolest...nechapem ..poradte...antibiotika mam brat iba 1x za 24 hod..mne sa to zda maaalo..a novalgin bi som si tiez daval caetejsie keby som sa nebal predavkovania..ucinkuje rychlo,ale kratko sotva pol hodiny...poradtebude to asi len púoriadny zapal...ranu mam peknuu na dotyk neboli...len ma boli pol sanky ...vlastne pol tvare....ako sa zbavit bolesti...dakujem

certica
2. feb 2010

tak idem sem hodit aj nieco pozitivne. tiez mi trhali cca 2,5 mes. dozadu hornu osmicku. bola som pripravena trpiet, ale nic takeho sa nekonalo. nevedela som ani kedy mi ho zubar vytrhol a okrem klasickeho prvotneho krvacania som o zakroku absolutne nevedela, ani najmensia bolest. vyfasovala som akurat sacok s ladom, ten som mala prilozeny pocas cesty autom domov, cize cca 15 min., to je vsetko. ziadna extra starostlivost, len urcite obmedzenia v konzumacii niektorych jedal, ziadne vyplachovanie ani osetrovanie repikom a pod. - naopak podstata je v tom, nechat ranu v suchu, aby sa co najskor vytvorila krvna zrazenina (zatka), ktora zabrani dalsiemu krvacaniu a tym padom urychli hojenie - preto nemacat, nevyplachovat, ak pit, tak radsej so slamkou. mala som zakazane mliecne bielkoviny, ktore zhorsuju/spomaluju priebeh hojenia.
zub som mala riadne vyrasteny, bol tam akurat kaz, ktory som sem tam zacala pocitovat, preto sme sa dohodli na extrakcii. koren bol udajne (podla rtg) rovny, cize nebol predpoklad k nejakym komplikaciam pri trhani. a potom dalsia vec je, ze extrakcia hornych osmiciek, byva narozdiel od spodnych udajne omnoho nenarocnejsia a menej bolestiva a komplikovana, najma z pohladu pacienta.
vela zdaru a hlavne bezbolestne (aspon podla moznosti) 🙂. ide to, da sa to 😉

nikita7569
3. feb 2010

Jurinko35,
ak Ti môžem poradiť, ja som od bolesti brala Brufen 600 - sú to také sáčky, ktoré sa vysypú do vody a veľmi rýchlo zaberajú. Brufen 600 dokáže dlho účinkovať a môžeš si ho dať aj 4 - 5x za deň...Je jasné, že si ho treba dať len pri poriadnych bolestiach, kým sa Ti dá, tak vydrž...Prajem skoré vyzdravenie...A ešte som sa chcela opýtať, ako sa má Tvoja sánka? Dajú sa Ti už lepšie otvárať ústa? Lebo ak sa toto lepší, je to na dobrej ceste...Aspoň tak to mne povedal môj zubár a je fakt skvelý... 🙂)

jurinko35
3. feb 2010

nikita7569
dakujem,s otvaranim nemam problem ziaden,len mam ten zapal ktory desne boli a dokonca ani opuch ziaden nebol...ale dnes prvy den co je mi lepsie..iba bolest s sklbanie v sanke...vyskusam tu 600ku dakujem

danielase
13. feb 2010

Ahojte,

som prvý deň po ex. dolnej osmicky. Ked som si precitala vsetky Vaše príspevky, ostala mi nezodpovedana len jedna otázka. Ako je to s umývaním zubov v prvých dnoch po zákroku? Neviem otvorit poriadne usta, ale rada by som si zuby umyla. Chirurg do spravy napisal vyplachovat repikom a harmancekom. Ďakujem.

pedroma
autor
13. feb 2010

danielase - ja som hned neumyvala, nebolo dovodu. Bola som prve dni pre bolesti a kvoli trizmusu o hlade. Pila som slamkou. Ach, bola som taka schlang 😎 !

janca704
13. feb 2010

Pridam skusenost, teda rovno dve - tolko 8 mam vonku.
1. - OTRASSS, nic horsie som dovtedy a ani potom nezazila. Trvalo 2hod. a 15.min, kym mi ju moj zubar vybral. Plakala som, na konci uz som odmietala spolupracovat, total vycerpana, ubolena, strasne. Opuchla som neskutocne, neotvorila usta, nejedla - a teda ani neumyvala zuby 😝 , bolesti, teploty- jedna velka hroza. Navyse nasledok mam dodnes, nemam cit asi v 1/3jazyka na tej strane 😠
2. po prvej otrasnej skusenosti, som sa zaprisahala, ze k mojmu zub. na trhanie dalsej nejdem a radsej niekde zaplatim. Tak som pogooglila a nasla sukromne centrum, kde som sa objednala, nechala tam sice 2100,- , ALE: cely zakrok aj s umrtvenim trval ani nie 10minut!, ziadny opuch, ziadna bolest, ziadna teplota, usta som norm. otvorila, jedla sice opatrne, aby som si do tej "diery" nieco nezaviedla stravou, ale inak totalna pohoda, jedna basen, fakt.
Podotykam, ze obe osmicky boli dole, nepokazene, ta prva dokonca viac vyrastena, ako ta druha 😉 No a takto to dopadlo. Ale osm rada, ze je to za mnou. Hoci, ked som sla k mojmu zubarovi (nech mu je zem lahka 😒 ) kedykolvek potom, nedoverovala som mu... 😖

leamax
13. feb 2010

ak mozem, aj ja pridam svoju skusenost.
tiez mi trhali obidve dolne osmicky. nie naraz, asi s rocnym odstupom. museli ist obe von aj ked boli zdrave. jednoducho sa nezmestili. ani sa nedokazali prerezat cez dasno. takze mi najskor dasno zubar rozrezal, vydlabal okolie a pekne mile osmicky vytrhol. strasne som sa bala - hlavne pri tej prvej. nevedela som co ma caka. kazdy bol vo vnutri cca pol hodinu a vychadzal odtial utrapeny, uboleny. a ja, co som v cakarni sedela najviac bleda a ustrachana, som vysla von po 8 minutach akoby nic len som uz bola bez osmicky 😀 druha isla von rovnako rychlo.
v den zakroku som samozrejme nemohla nic jest, len som si davala aspon jogurty aby som prezila do dalsieho rana 😀
nedostala som ziadne lieky proti bolesti, nic. len som ranu vyplachovala repikom a zuby som si umyvala jemnejsie aby som tam nahodou nesprajchla.ale umyla som ich tusim prvykrat az na druhy den po zakroku. jasne, ze ma bolela cela sanka - asi tak tyzden a nieco. ale zuby som si musela umyt. zvysky jedla by tam narobili riadnu sarapatu.a repik pomohol a potom to uz bolo uplne v pohode 😉

leamax
13. feb 2010

a este som zabudla
doktor mi nakazal aby som zabranila trizmusu tym, ze budem sanku pravidelne otvarat. tak ako sa len da. tak som chodila ako ryba po dome, ale fakt to pomohlo. trizmus ma z daleka obisiel. tak na to nezabudni 😉

tajga
14. feb 2010

umývenie zubov po stomatologickej extrakcii je nutnosť, správna ústna hygiena hned na druhý den, ako je možne že necháte na zuboch a v medzizubných priestoroch kvasiť stravu, hoci len tekutiny prímate. doležité je tiež nenásilne si len raz vypláchnuť ústa aby nedošlo k suchému lôžku a vtedy nastupujú bolesti, bóže holky 🙄

danielase
14. feb 2010

Ďakujem za rady 🙂 Momentálne jem len detskú výživu, zemiakovú kašu a polievky (paradajkovú, zeleninovú...)No proste samé kašičky. Na diétu vrele odporúčam (10 dní = 4 kg dole 🙂 ) V piatok mi robili ex., ale este ani dnes nevládzem otvorit usta tak, aby sa mi tam zmestila zubna kefka, aj ked ju tam vlozim, tak ju ani neotocim. No hruza ☹ a ja som bola zvyknuta si umyvat zuby tak 3x denne. (v robote sa nad tym smiali...)Opuch este mam, ani sama neviem povedat ci silny alebo normálny. Vyplachujem repikom a harmancekom tak 3-4 denne. Ani to neviem ako často by som mala robit.

pedroma
autor
14. feb 2010

tajga, ked Ta len nas chrup trapi 😎 .... To vies, naschval si neumyvame, a este sa tu aj pochvalime .... Nekaz mi moj profil bezkonfliktnej osoby 😠 ....

Trizmus je uplne bezna pooperacna "komplikacia". Jasne, ze prevencia je namieste, ale ked ste v kresle napr. hodinu a viac, krcom zuvacieho svalstva sa tazko vyhnete. Danielase, drz sa!

jaduska
14. feb 2010

ja som podstúpila extrakciu pred 5-timi dňami - na stomatochirurgii. O 9.00 som vošla dnu a 9.30 som bola von - vysmiata. A to mi ťahali aj sedmičku, lebo som to odkladala 10 rokov a tak mi osmička pekne doliezla až ku sedmičke a tlačila na ňu zo spodu. V prvý deň som mala prijímať iba kašovitú stravu - najskôr po 3 hodinách. Večer si zuby umyť, ale ranu nie. Od druhého dňa jesť normálne, večer si umyť mäkkou kefkou aj ranu, po každom jedle vyplachovať Corsodylom 0,1. Keďže dojčím, tak mi predpísali penicilín. Bolesti po zákroku iba mierne - keď prestala účinkovať injekcia, ale v pohode zabral obyčajný panadol. Na druhý deň som si dala panadol len preventívne, ale ani nebolo potrebné. Opuchnuté to mám stále, ale máličko, ústa už otváram normálne. No a stehy asi budem musieť ísť vybrať k môjmu zubárovi - to mi zabudli povedať 😀 😀 😀 😀

danielase
14. feb 2010

Ahojte, dnes už po druhý krát. Podávam správu 🙂 : ústa už otvorím o trochu viac, cvičila som ako ryba. Ďakujem za radu. Takže dnes večer si aj zuby umyjem. Jupí a pojdem spať ako človek. Už nech to máme všetko za sebou. Až keď človeka začne niečo bolieť, tak si uvedomí aké vzácne je, keď nám nič nie je.

certica
14. feb 2010

jaduska, tebe predpisali akoze preventivne atb? 😅 a ten panadol PREVENTIVNE som tiez celkom nepochopila zvlast teda, ked dojcis.
ako tu citam vsetky tie story, asi som mala spekla stastie (klop), ze sa to u mna zaobislo uplne bez bolesti, si az divno pripadam 😀

jaduska
14. feb 2010

certica - mne povedali, že ATB predpisujú po takomto zákroku každému. Penicilín je vhodný aj pre dojčiace ženy a panadol tiež. Ja som si ho dala, lebo ma po vyprchaní injekcie začalo pobolievať a mám takú skúsenosť, že je lepšie zastaviť bolesť hneď na začiatku, ako čakať, že prejde. Na druhý deň ráno som bola ešte taká oťapená, aj hlava sa mi hlásila, tak som si pre istotu dala panadol, aby som mohla fungovať. Ale viac nebolo treba, našťastie.....

certica
14. feb 2010

nic v zlov, v pohode. ja viem, ze pre dojciace zeny su vhodne atb penicilinoveho radu, aj paralenl je (relativne) ok, mna len zarazilo a prekvapilo, ze preventivne...
ja inak tiez stale kojim a som rada, ze sa to zaobislo bez zbytocnych medikamentov (ak nepocitam lok. anestezu).

jaduska
14. feb 2010

no ja som tiež rada, že to nebolí, moja osmička bola dolná, ležela v dasne a dokonca pod kosťou, tak mi tam čosi aj vŕtali....

nikita7569
20. feb 2010

Takže, ja som už dlhšiu dobu po extrakcii tej blbej osmiičky - presne včera boli 4 týždne! A stále to nie je úplne v poriadku. Stále mi kázal môj zubár vyplachovať Corsodylom 0.2 %. Samozrejme, že ten Corsodyl, spolu s repíkom a harmančekom v kombinácii, dokážu urobiť s farbou zubov priam zázraky...
Takže som si ich skoro po mesiaci chcela dať vyčistiť a môj zubár mi povedal, že rana ešte nie je dobre zahojená a je treba vo vyplachovaní pokračovať aj naďalej....

Dosť som si počas tých 4 - týždňoch užila a to si myslím, že s prahom bolesti to u mňa nie je až také zlé!!! Našťastie nebolo treba užívať antibiotiká, to bolo najdôležitejšie...Pravidelné vkladanie drene naozaj pomohlo...
Priam závidím Vám všetkým, ktorí ani neviete, že Vám osmičky trhali... ste ozaj "šťastní to ľudia"... všetkým ostatným prajem veľa odvahy a pevné nervy...

nikita7569
20. feb 2010

Aha, a skoro som zabudla...Ani ja som si zuby neumývala, a poviem Vám skoro týždeň!!! Vôbec sa za to nehanbím, bola som rada, keď som sa mohla aspoň najesť - s veľkou biedou! Aj mne kázal zubár umývať hneď, ale to si tak môže dovoliť niekto, kto na druhý deň ani nevie, že mu rezali zub...resp. trhali???
A pokiaľ ide o "suché lôžko" - zbytočne budete dodržiavať všetky opatrenia, len veľmi ťažko sa mu dá vyhnúť - česť výnimkám!!!
A aby som sa vrátila k tomu umývaniu zubov, teraz si ich umývam už aj za predpokladu, že by som sa mohla pozabudnúť a stále si tam dobre štuchnúť tou kefkou....myslím, že ešte aj po mesiaci by som videla všetkých svätých!!!

k.a.t.k.a.
20. feb 2010

ahojte ja sa chystam 15.marca na extrakciu osmičkyv 😒 co si mozem dat od bolesti ked dojcim? a ako casto? pri prvej extrakcii som mala neznesitelne bolesti tyzden, tak neviem ako to vydrzim teraz kej dojcim 😝

certi ty si bola u Cypricha v Evidente? ja k nemu tiez idem, on mi trhal aj pred dvoma rokmi, ale tobola spodna, teraz bude horna a vyrastena tak som zvedava 😝

jajka78
7. mar 2010

ahojte, bola som odporucena do Ba Ruzinov nemocnica alebo Heydukova, statne, u nas nemali na chirurgii odvahu, mam styri osmicky na extrakciu - to by som este hadam dajako zvladla, i ked ako som citala, ma cakaju riadne bolesti. Ale nasli mi tam i nevyrastenu 5 vlavo dole. Moj dr na zakladke mi vytrhol mliecnu a trvaca sa tam dajako zasekla a sestka jej brani tak je nalezato a siaha mi az do sanky koren. z toho mam nenormalny strach :(((
rada by som pocula nazory na hore vyssie uvedene nemocnice a odporucenia na sukromne i s cenou (mozem byt do IP). Nechcem mat v ustach masaker, preto hladam naozaj skuseneho stom.chirurga. Urcite budem ale potrebovat hopitalizaciu. Dakujem krasne za rady. V stredu idem do Ba tak by som obehala.

certica
7. mar 2010

katka, hej u neho. a mozes napr. cipok paralen 500

lucia79
7. mar 2010

tiež sa pridávam
nenidávno mi trhali osmičku... mala som to riadne zapálené, ani som sa nemohla najesť,čo som nedokázala otvoriť ústa... začala som užívať atb a ráno som išla na zákrok, som nemohla spať celú noc od strachu, ale nič hrozné sa nedialo, čakala som horšie, nakoľko nebola celá vonku, bola ležatá, ale žiadna bolesť, po 2 hodinách od zákroku to začalo dosť bolieť, užila som ibalgin a prežila deň, na druhý deň už žiadna bolesť...
podľa rtg snímku ma to čaká ešte 2 x, našťastie 1 osmičku nemám vôbec...

kafulienka
7. mar 2010

ahojte,

tak ja to mam za sebou 2x, oba pripady, kedy este nebolela a nebola ani jedna prerezana...
kedze korene tlacili priecne do susediacich korenov, tak som ich radsej dala "prec"...
Inak ja som tu druhu osmicku (dolnu) tiez mala operacne vyberanu v case, ked som kojila (mala mala necele 4 mesiace). Nebrala som ani pred ani po (okrem anestet. znecitlivenia) ziadne tabletky proti bolesti. Ani som neodstrekavala mliecko, normalne kojila, ako som bola zvyknuta. Ani nie po tyzdni vybrali stehy a bolo...

Prvy krat som napuchla a zmodrela a teraz druhy krat len napuchla.....

Pre mna to vobec nebolo "strasne", ved som sa aj sama na to operacne vybratie "prihlasila"....

🙂

dadulka19
8. mar 2010

no mne sa doki pokúšal vytiahnuť osmičku cca 2 týždne dozadu.Nepodarilo sa.Rastie mi tak,že tlačí do zubu pred ňou od spodu.Trčí z nej len kúsok,tak si musel najprv ďasno okolo zubu uvolniť(desný pocit),aby ju mohol dobre uchopiť do kliešťov.No drží riadne.Aj keď mi ju teda nakoniec nevytiahol,bolelo ma to ešte dobrých 5 dní,ani som sa najesť nemohla ☹

bentleey
8. mar 2010

ahojte...pridavam sa...dnes mi trhali dolnu osmicku...neprerezanu...hodina prace s vrtackou, dlatkom a kliestami... nic prijemne ale da sa to prezit...rada by som podotkla, ze je veeeelky rozdiel medzi vytrhnutim osmicky kliestami a vytrhnutim neprerezanej osmicky...ktoru treba vykliesnit z kosti a ranu zasit niekolkymi stehmi...aby sa tu niektore dievcata nehrali na "velke zeny" a pritom im osmicku odstranovali ako obycajny zub s lokalnou anestezou 😠 😠
... a vysledok?? tri stehy...nadtrhnuty kutik..najhorsie prichadza po vyprchani anestezy...ľadujem cely den..ale s ibalginom sa to da prezit..usta otvorim tiez minimalne a boli ma aj prehltanie slin...duuufam, ze to bude uz len lepsie
drzim palce vsetkym, ktore to este len caka...a verte, ze to nie je take zle ako si to predstavujete... vsetky, ktore sme to absolvovali sme to prezili 😀 😀 😀

jajka78
9. mar 2010

nikto nemate skusenost s Ruzinovskou nemocnicou pripadne na Heydukovej?

dadulaa
9. mar 2010

bentleey, presne viem, čo si si prežila, pred 5 rokmi som si tým tiež prešla..veru nič príjemné 😝 ja som ju mala ešte aj naležato v tej kosti a pokazenú...asi týždeň som bola opuchnutá, mám 3 stehy. To ti ju vyberal tvoj zubár, či si niekde bola? mňa vtedy poslali na stomatochirurgiu do Martina...no prežila som to 😀

jajka78
11. mar 2010

tak som objednana do Ruzinova. celkova narkoza, 5 zubov von, nenormalne ale fakt nenormalne sa bojim.
napadaju mi vseljake myslienky, je mi zle od zaludka.stale na to myslim ☹ ☹ 😖 😖 😝