Extrakcia osmičky. Môže to bolieť aj týždeň?

pedroma
10. jan 2009

Ahojte žienky,
som už tretí deň po chirurg. vybratí ľavej dolnej osmičky, a mám neskutočné bolesti a líco ako bobor! Zákrok prebehol dla dr. v poriadku, dva dni som si dávala studené obklady, mám aj ATB a AULIN na bolesť. Ale nič nezaberáááá...ani proti opuchu, ani proti bolesti...
Ako to prebiehalo u vás? Môže to trvať aj týždeň? Alebo je zádrhel niekde inde??Čo ešte skúsiť?

Ak je tu už daná téme rozoberaná, tak ma do nej prosím posunte, fakt nemám náladu na hľadanie, ďakujem. 😝

roasha
10. jan 2009

hod si do vyhladavaca"zuby mudrosti",prajem skore uzdravenie/dufajme ze tam neostal kusok korena/

expertka8
10. jan 2009

v prípade bolestí netreba zabúdať na analgetiká v odporúčaných dávkach!
Platí všeobecné pravidlo, že stav sa môže mierne zhoršovať do tretieho dňa po zákroku a telesná teplota (odmeraná teplomerom v podpazuší ) by nemala byť vyššia ako 37,5 C, na mieste je mierny mäkký opuch, ktorý je primeraný zákroku.

...ja osobne som tyzden po extrakcii mala neznesitekne bolesti... 🙄
...nic...len vydrzat....

expertka8
10. jan 2009

...aaaaaaaaaaaa.....vyplaxovala som kazdy den...harmancekom...repikom 😉

....vyjadrenie stomatologa 😉

Na 3-4 deň po takomto zákroku môžu nastať bolesti, teplota- ide o zápal extrakčného lôžka, je to bežná komplikácie. Liečba- lokálne ošetrenie rany, analgetiká, príp. antibiotiká. Tento stav by mal vymiznúť do 2-3 týždňov.

pedroma
autor
10. jan 2009

roasha díky, už som začala...

ešte má niekto skúsenosť? že proste aj taký je priebeh hojenia (to by som chcela počuť asi najradšej🙂 s niekoľkodňovou bolesťou a opuchom ? a čo to ešte môže spôsobovať (okrem možného kúska koreňa brr)?
a čo si nato môžem ešte dať? len ma neposielajte na zubnú pohotovosť (myslím, že aj tak by to tam neporiešili)...sa zverím len môjmu stomatochirurgovi

pedroma
autor
10. jan 2009

exp, vďaka

ja vyplachujem, repíkom, aj práve predchvilou

2/3 týždne prepána, ja mám doma dieťa...aj manžela, kt. treba aspoň navariť

verulka
10. jan 2009

no fuuha, mne teda len bezne vytrhli jednu a teraz ma cakaju dalsie tri 😅 ale mne by ich mali zvladnut len tak v kresle...po tej prvej mi lico mierne napuchlo, no beho m3dni som bola ok..snad to prebehne aj teraz tak...

magimary
10. jan 2009

ja som to zažila tiež-chirurgicky mi odtarňovali obe dolné (ležaté) osmičky a teda aj pri ATB, aj pri analgetikách som mala bolesti vyše týždňa (nič som nemohla jesť, iba tekutiny a potom kašovitá strava) a hlavu som mala ako bobor "obojstranný" 😀 , resp. do tvaru kocky...
no a následky v zmysle nemožnosti úplneho otvorenia úst som mala ešte polroka...ale vraj to je tiež úplne bežné, aj aj tie bolesti "po" boli vraj súčasťou hojenia, možno trošku dramatickejšie...
tiež som si to vyplachovala harmančekom a repíkom 😉
prajem Ti, nech Ti to čím skôr prejde

roasha
10. jan 2009

pedroma,mna este vlastne nebolel ziaden zub/klop,klop/ 😅 .....a osmicky mi vobec nevysli/nepotrebovala som ich/ 😅 😀 ,ale citim s tebou/sestricke ako 8roc.trhali mliecnu stolicku,a ostal je tam kusok korena-bol z toho velmi silny zapal okostnice-bolo to strasne/ 😔

expertka8
10. jan 2009

...este som si spomenula...ze som mala na celom lici modrinu ako keby som dostala nakladacku od mangela za nexutnu veceru 😅 😀
....bolo mi na nevydrzanie....analgetika mi zaberali max. na 3 hodiny a po ix ucinku som myslela...ze sa zblaznim od bolesti....
....ale kedze plati nepisane pravidlo...ze "mamy nemozu byt xore"....musela som fungovat....mangel v praci a male baby v pohotovosti.... 😉

expertka8
10. jan 2009

...pedroma...zvladnes... 😉

pedroma
autor
10. jan 2009

mne už tiež brali jednu, ale tá bola čiastočne prerezená, a keďže nemala už potom kam ísť, tak išla von. Ambulantne. Vtedy to bolo bez komplikácií, bez opuchu, doknca som nemusela ani analgetiká.

Teraz mi ju ale vyberali ešte neprerezanú, podľa RTG mala zlé priečne uloženie a vytláčala mi hore sedmičku. Zákrok trval 45 min., v lokálke, rúšku cez tvár, nič som nevidela, len som počula komentovanie dr.: je to trochu hlbšie ako som predpokladal, musím urobiť trošku väčší rez + vložiť syntet. kosť. 3tichy mám tri a elastický vstrebateľný obväz.

pedroma
autor
10. jan 2009

exp. v rámci vzájomnej tolerancie 😎 nerozosmievaj...teraz nemôžeeem... 🤐 Ale na rozptýlenie od bolesti to pomáha 😵

sisulik
10. jan 2009

pedroma...a mas nejaku zlu chut v ustach? ci pach? lebo ak ano, mala by si sa vratit k lekarovi a on by ti mal vycistit tu priehlbinku (cavity) kedze sa to nelieci tak ako by to malo (este su tam tie bakterie pritomne)...ale to iba v tom pripade, ze mas tu zlu chut ci pach v ustach z toho..

neboj...lekar nic zle neurobil...obcas sa to stava ze sa to zapali...

alionuska
10. jan 2009

Pedroma.Ja neviem od coho to zavisi..lebo mne trhala zubarka uz tri osmicky a dve ma neboleli vobec...to som ani nevedela ze mi trhala zub a ten jeden,dolny...to som si teda uzila.Tri tyzdne som bola K.O.! ☹ Asi tyzden som chodila denne k zubarke a ona mi tam vkladala take knotiky namocene v nejakom roztoku...A teda mna z toho vytrhnuteho zuba bolela polovica tvare...vsetky zuby a korene hore aj dole...chvalabohu je to za mnou! 🙂
Ale ak mas aj opuch,chod radsej nech ti to pozrie,ci tam ozaj nemas kusok korena... drzim palce! 😉

pedroma
autor
10. jan 2009

magi, hej...som si musela požičať synovu najmenšiu plastickú lyžičku, aby som konečne niečo do seba dostala. A najlepšia bola včerajšia hláška malého, či tam nosím bábetko 😝 Asi si vrazím aj do druhej strany, nech to mám pekne rovnomerné...

pedroma
autor
10. jan 2009

sisulik...nie, necitim žiadnu pachuť, ani nebudeeem, klop.klop!!!! Nemám ani teplotu.

alion...akože kam to vkladala, otvorila znovu ranu?

sisulik
10. jan 2009

aha...ok...tak to je fajn...kazdy zubar je iny, ale vacsinou sa odporuca, ze ked sa to po troch dnoch nezacne zlepsovat, je lepsie navstivit svojho zubara...

pedroma
autor
10. jan 2009

jaj, a ešte mám taký problém: neviem si moment. predstaviť ako by som otvorila opäť ústa u zubára. Veď sa neviem ani poriadne najesť, a tam kde mi sestrička držala "nástroj na roztvorenie úst" mám parádny zapálený kútik. Zodrala mi trošku kožu, a ja som na herpesy náchylná.

sisulik
10. jan 2009

aha...tak to je vraj trizmus...mala si zrejme dlhu dobu otvorene usta...hmmm..najlepsie je sa vratit k zubarovi aby ti ukazal ako mas otvarat usta alebo mozno ti predpise ocarovanie soluxom (cervene svetlo)...

gerena
10. jan 2009

pedroma, ked ti neprejde za 2-3 dni opuch a zapal, budes potrebovat antibiotika..ja som sa tak trapila po vytrhnuti cele sviatky....az potom som zacala s ATB a stiahlo sa to.............v rane som mala este nijaky mini kusok korena, super pocit 😉 na zodratu kozu si skus dat kamistad gel, ked nemas nic ine poruke skus si dezinfikovat cistym alkoholom 3-4x denne aby sa neinfikovala rana.......a precvicuj si otvaranie a zatvaranie ust, aby sa ti nezasekla sanka 😉

expertka8
10. jan 2009

...pedroma....mas biolampu???....ak ano...pouzi ju 3x denne.. 😉

petrusk
11. jan 2009

mne ked to robili na stomatochirurgii v trencine, dlatom, tak ma to bolelo priserne potom, kazde 4 hodiny ibuprofen asi prve 4 dni, potom to zacalo povolovat. bolo to fakt hnusne. ked mi to robili minuly rok u sestri tak mi to len odvrtali a to mi stacil prvy den taky prasok proti bolesti a na druhy den vecer ibuprofen, vecer ked som lezala tak to bolievalo, ale nebola to taka bolest ze by som sa po stenach skrabala ako prvykrat. dalo sa to aj bez ibuprofenu vydrzat. a to som este do toho ochorela, tak sa mi to tym menej hojilo, ale dalo sa. som povedala, ze sem na chirurgiu s osmickou ani len nevkrocim. ak si mas kde zohnat prasok nimesil, tak vrelo odporucam, nic k tomu ine si nedavaj, lebo je to dost silne. mne to po zakroku od rana do rana pekne vydrzalo bez bolesti.

buffinko
11. jan 2009

ja mam prec vsetky 4, horne sa hojili uplne bez problemov, ale dolne...des..kazde 4hodky ibalgin, lekar nedoporucil vyplachovat - vraj sa na rane vytvori zrazeninka a ked ju vyplachnes, hojenie sa predlzuje. po 3-och dnoch som bola na kontrole, do rany mi vlozil lokalne antibiotikum. ak ta to velmi boli a ranka po zube je ocividne zapalena, skus zajst opat k zubarovi na vycistenie. mne sa po tom velmi ulavilo a zacalo sa to velmi zlepsovat. hojenie chce svoj cas. drzim palce, kazdy den si blizsie k "vitazstvu" 🙂 🙂 🙂

pedroma
autor
11. jan 2009

sisulik...si spominam, že dr. spominal, že by som možno chodila na solux, nakolko musel hlbie rezat...ale tiež podotkol, že smola, ide víkend 😖

gerena...ja mam ANT, beriem ich už 4.deň (Dalacin C 3x denne)

exp...požičala som si biolomapu od známej, začnem teraz o 10:00, môžem zopakovať už o 4 hodiny (s tym, že max 3x za deň)?

Opuch sa mi po dnešnšj noci zmiernil, aj keď ešte stále je 🙄 , a zatiaľ som si nemusela dať ďalšiu tbl. od bolesti.

denduska
11. jan 2009

pedroma...moja mama je zubarka a poslala ma na zubnu chiru ze ona si netrufa vytrhnut moju osmicku....tak mi ju vytrhli, pif-paf....a potom mi to musela cistit asi 4 tyzdne, lebo mi tam ostal kusok korena, vyrastla mi tam taka granulacvia "dive maso" a jak mi to skrabala ani nechci vediet..a furt dreny a cistenie a dokola 😠 ale dufam ze to nebude tvoj pripad, ak ti to znova nabehne, radsej utekaj znova 😒 dalacin je dobre atb na toto 😉 aj lampa je fajn 🙂

yasmina
11. jan 2009

Mne robili extrakciu osmicky na stomatochirurgii v Kosiciach na rastislavke...bola som v 35 TT na rizikovom s dvojcatkami a v 36 TT som rodila ale myslela som ze uz u toho zubara v kresle porodim...

alionuska
11. jan 2009

Pedroma... 😀 Nie neotvarala mi tu ranu znovu.Ona mi nestihla zarast,lebo asi som tam mala nejaky zapal alebo co a mna to bolelo hned.Ved po vytrhnuti takeho zuba je tam diera jak svet! 😀 😀 A to som v tom case bola tehotna ☹ a tak ziadne tabletky na bolest som si ani davat nemohla...A iba som sa utesovala tym,ze ved vsetko raz musi skoncit...tak som si to pretrpela... 😢 😢

egyptanka
11. jan 2009

pedroma,

drzim palce, aby bolesti ustupili. Ja si musim zaklopat, ze po extrackcii som po tyzdni bola fit, len som to miesto mala trocha citlive. Mne dost pomohli vyplachy repikom, prve dva dni som brala aj nejake silne analgetika, ale ich nazov si uz nepamatam ... kodein, tramal ... fakt neviem. ☹

pedroma
autor
12. jan 2009

baby, vďaka za príspevky, je mi dnes o hooodny kus lepšie, opuch už len troška, a zatiaľ mam v sebe len jednu tbl. od bolesti, kontrolu u dr. mam pozajtra

yasmina...mne zas pre zmenu robila resekciu hornej dvojky v siedmom mesiaci, a tiež som myslela, že na tej chirurgii porodím. A fakt je, že malý sa potom pýtal aj skôr na svet, dovtedy som mala ukážkové tehu. Som mala nenormálny strach, keby mi merali tep, mala by som isto aj cez 200, ako po maratóne 😅

dendus...akurát som dohovorila so svojou znamou, že jej trhala 8-čku prednedavnom jej zubarka. Ambulantne, bez komplikácií. Hold, každá sme iná.

alion...no ja neviem, ja som asi trošku iný prípad...už som v niektorom vyššom príspevku spomenula, že ja som bola u stomatochirurga. Mám v puse pekný rez skalpelom 😠 , aj prácu s dlátom, odvrtavaním (ďalej nejdem opisovať, nech neodradím potencionálne zubnoosmičkové "zákazníčky" 😎 ) a na záver výšivku v podobe troch stehov. Ja si fakt neviem moment. predstaviť ako by mi cez tie stichy chcel niečo vkladat, brrr

sestri
12. jan 2009

pedroma...ak máš aj stehy, asi to bolo komplikované...skús si dať predpísať Nimesil ...je to v prášku a naši pacienti si to veľmi chvália ...ak by ťa to naozaj neprestalo bolieť, choď na kontrolu, možno to treba vyčistiť, to sa stáva...a na kosti je najlepší Dalacin C 300mg...to je antibiotikum, máme s tým perfektné skúsenosti.To dláto mi stále nedá pokoj...prečo s tým stále robia?