Gastroezofageálny reflux u dospelých

vejula
23. okt 2011

Ahojte. Videla som tu temu o refluxe, no tykal sa malych detičiek u ktorych je to časte. No chcela by som sa spytať či mate niekto z vas dospelych s tymto problem. Ja som bola aj na gastroskopii (tušim sa tak vola to vyšetrenie s tou hadičkou) a zistili že mi nedoviera kardia ani pylorus a mam zapal žaludka i pažeraka. Kedže ešte kojim lekar mi nechcel dať žiadne lieky a odporučil len piť šťavu zo zemiakov.
Ale nie o tomto som chcela. TEmu som založila hlavne preto, že by som sa chcela dozvedieť čo vam pomaha pri tejto diagnze. Či viete o nejakych prirodnych alternativach ktore by mohli pomôcť. A tiež chcem aby sme sa troška podporili pri dodržiavani stravovacich navykov ktore treba dodržiavať. JA mam totiž problem hlavne ked sa prejem, vtedy sa mi začne všetka potrava vracať do ust. A velmi sa toho chcem zbaviť, ale mam niekedy taku slabu vôlu že si proste nepomožem preženiem to a potom trpim...
Tak ak mate niekto podobny problem prosim napište a podporme sa spoločne.

audreynka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marian186
20. sep 2020

Zdravim.Cital som tu vaše príspevky a aj ja mám Reflux.Diagnoza presne znie Gerd Refluxna ezofagitida.V 12/2019 som podstupil gastroskopiu s tým to výsledkom.Boli mi nasadené lieky Ozion 40 jeden krát za deň po dobu 2mesiacov potom jeden mesiac obden a následne 2krat do týždňa.Asi v máji som už Ozion prestal brat alebo ako má napadlo.Ale ku koncu júna som začal pociťovať priznaky tak som opäť nasadil užíval som 2mesiace a pocit strpnuteho koreňa jazyka som pociťoval denne a to sa snažím stravu dodrziavat vtedy som aj píl Fatru Extra jednu flasu 5tyzdnou v kuse.Tak som šiel na gastro sa informovať čo s tým.Zmenila mi lieky na Emaneru a kázala ďalšie 3 mesiace užívať.No ale teraz to čo zaujíma bolo tu o Tom už aj písané ale vysvetlenie som nenasiel!!!Ja som si urobil ten test ráno na lacno s tou sódou a mne sa do 5minut neodgrglo.To značí že by som mal mať kyseliny malo!No ale keď užívam 2mesiace Ozion tak ten kyselinu znižuje ten test potom mám brať ako?Ešte aj taFatra do toho 5tyzdnou,je možné že teraz mám tej kyseliny pre zmenu malo že som ju tak stiahol dole?Bol som aj u obvodnej lebo nechcem brat tie lieky zbytočne povedal som jej aj o Tom teste zo sódou na to sa mi nevyjadrila a nakazala mesiac užívať Emaneru 2krat denne mesiac potom jednu denne.Odvtedy ubehlo vyše 3 tyzdne čo si Emaneru dávam 2krat denne a a strpnuty koren jazyka mám stále.Od včera som začal piť aj UKKO čaj.Beriem Probiotiká,b komplex,B12,C 500,zinkorot,D 3,kyselinu listovú.

marian186
20. sep 2020

Ak by sa mi vedel niekto k môjmu problému vyjadriť bol by som vďačný nechcem zbytočne jesť lieky.Hlavne má zaujíma či sa niekomu gastros vyjadril k testu zo sodou?Či sa dá tomu testu veriť keď vlastne užívame tablety na znižovanie kyseliny.Dakujem.

audreynka
20. sep 2020

U mňa napr vsetky protizápalové veci ktore sa na mnohých stránkach alebo aj v čajovniach a pod. odporúčajú na reflux majú skôr opačný účinok rovnako ako odporúčané koreniny. Či je to kurkuma fenikel (semena) zázvor.. mne všetky tieto veci zhoršujú reflux, nie zlepšujú. Aj bylinkové čaje mi robia väčšinou problém, musím si ich nechať lúhovať Max pol minúty aj to niekedy cítim po nich pálenie v krku. Ale verim ze môžu byť prospesne pre metabolizmus aj keď neostrania samotný reflux. Len nepreháňať to s nimi a dodržovať tie všeobecné zásady ako trebars týždeň alebo dva pit a potom si dat prestávku, atd. A keď cítite reflux z nich tak ich piť v menšej miere asi.. U mna sa s refluxom spajaju aj respiračné problémy (zničená nosna sliznica opuch v nose chrasty, upchatý nos). Na to mi celkom pomáhala Biotta zemiaková šťava s feniklom ale s dlhodobejšieho hľadiska na samotný reflux asi veľmi nepomohla, skôr teda na tie dutiny.
A mne celkovo veľa zeleniny zhoršuje grganie atd. Ale každému môže pomôcť niečo ine a naopak mu môže uškodiť to čo inému pomôže.proste skúsiť sa naučiť pocuvat svoje telo, ale je to dlhší proces.

ericka2503
20. sep 2020

@marian186 Trochu ma prekvapuje to množstvo vitamínov.Niekedy sú skôr na škodu.Vit.C stačí 250mg,probiotiká ešte pochopím,ale zinok,D3,kys.listova,B.komplex a ešte B12 naviac k tomu....Či aj to nebude spôsobovať zazivaci problem,či tŕpnutie jazyka.

marian186
21. sep 2020

Tie vitamíny.Zinok,B12,D3 som začal užívať ked uz jazyk trpol.A B12 som nasadil preto lebo tie lieky protónové pumpy uberajú B12.To som sa dočítal.Skusim vynechať ten B komplex lebo aj tu na fóre niekto písal že mu to spôsobovalo zahu.

viper3000
22. sep 2020

@marian186 Zdravím marián...Reflux mám už 6 rokov a za ten čas so msa toho vela naučil...pekne poporiadku.... Keď uživvate tabletky na kyselinu je jasne ze potom vám vyjde test negativny...to iste aj PEP test(test kyseliny zo slin)...ak uzivate lieky test na kyselinu v slinach vam vyjde negativny...taktiez pred 24h PH metriou vam vyjdu vysledky negativne... Dalej ohladne FATRY...tu som skusal aj ja ...treba ale davat pozor aby ste ju mal riadne vybublinkovanuuuu...inak vam robia problem tie bublinky (kyslicnik uhlicity) treba prestat pit vsetky mozne vody ktore su perlive (naučit sa pit len neperlive,cista voda caj,(pozor nie kazdy caj je dobry pre reflux-napr MATA ktoru vela ludi odporuca pri paleni zahy nieje dobra ta sposobuje vacsie problemy-treba si vela toho popozerat)...dalejpozor na B komplex...mne Bkomplex robil tiez riadne problemy,plus VITAMIN C ..skuste vyskusat len Lipozomalny a hlavne sa snazte vyvarovat kyseline askorbovej(ta nieje na reflux dobrá)...pomáha aj nepit a nejest 2h pred spaním a spat vo zvysenej polohe(ale nie hlavu ale cele telo od zadku vyssie)

marian186
23. sep 2020

Dik za odpoveď.Aj som si myslel že test zo sódou nemôže zabrať keď beriem tabletky.Aspon som mudrejsi.Ja mám Reflux tiež dlhšiu dobu možno aj viac ako 6 rokov.Ale mal som pokoj a zhoršilo sa to minulý rok október november asi.Tie postupy ohľadom mäta,perlive vody, paradajky a podobné to ovládam.Ale tie vitamíny môžu byť veru problém C500 a ten B komplex užívam dlhšiu dobu a je pravda že naposledy keď ľuďom sibkalo s koronou sa C vit akurát nedal kúpiť ktorý som mal overený tak som kúpil iný a aj to mi môže robiť problém aj B komplex som zmenil značku.Od včera som vysadil všetky vitamíny a budem čakať čo sa bude diať.Este otázka ten rakytnikovy olej tým sa potiera aj jazyk keď mi akoby tŕpne ten koreň alebo ako sa to užíva?V starších príspevkoch som čítal že ste užíval aj nejaké tráviace enzýmy ak si dobre pamätám,pomohlo vám to?

viper3000
25. sep 2020

@marian186 ja som toho uzival tolko ze az....ale na skusku mozete vyskusat Lepicol+Enzymy toto mi vyhovovalo ale boli dni kedy aj toto mi vadilo...rakytnik som si daval hlavne nanoc malinky glg(kvazi to pososbilo ako taka mechanicka zabrana) nieco ako Gastrotus/EzoxOne doktorka vravela vzdy po takomto uzivani ze to mam nadherne zahojene na 1* a verim ze to robil ten rakyt.olej.

marian186
25. sep 2020

@viper3000 pozeral som ten olej a je to dosť drahy,ten glg môžem prirovnať k čajovej lyzicke?Asi sa oplatí si kúpiť väčšiu fľašku,lebo ja som pozeral také 30-50ml fľaštičky a to by asi na veľa glgov nebolo😀

marian186
25. sep 2020

@viper3000 tak čajová lyžička pred spaním stačí?

viper3000
26. sep 2020

@marian186 ono ja mam cajove take hlbsie tak staci jedna si myslim ak mas plytsie tak daj dve...

monmj
15. nov 2020

Ahojte, zhruba mesiac-dva odkasliavam a myslela som si ze ten kasel je psychicky a ze to mam zo stresu.
Potom som si precitala ani neviem kde o refluxe a zistila som ze to nemusi byt sprevadzane s palenim zahy a ked som ciatala dalsie priznaky ako aj mam, napr. Pokasliavanie, nadmerne odgrgavanie po jedle, palenie hrdla aj priedusnice, hrca v krku aj bolest na hrudi... tak som sa rozhodla ze skusim caj na reflux, pretoze nemam moc rada tabletky... prednost davam prirode 🙂
Mate niekto skusenosti s UKKO cajom na reflux?
Dakujem 🙂

nikpa
16. nov 2020

@monmj máš všetky príznaky refluxu, kyselinu cítiť nemusíš, ja to mám rovnako ale keď si vo fáze že už máš hrču v krku a bolesť na hrudi, čaj ti asi nepomôže. Skús ale mne v tejto fáze pomohla len prísna diéta, z prírodných masticha alebo potom až lieky od dr

monmj
16. nov 2020

@nikpa
Ahoj, no bolest na hrudi mavam malo ale mavam.. a tak je to aj s tou hrcou v krku
Najviac ma trapi to pokasliavanie, niekedy sa tak rozkaslem ze ma to unavuje a inokedy nic akoby som zrazu bola zo vsetkeho fit 🤷🏻‍♀️
Skusim caj a ak nepomoze tak dam dietku ako mi radis.
Dakujem 🙂

ingaje
30. nov 2020
marielka161
11. jan 2021

Môžem sa pridať? Mám tiež reflux, teda dúfam že už na ústupe. Brala som omeprazol a asketon. Asketon mám na 3 mesiace a už ukoncujem ten tretí. Ale zhruba pred 10 dňami má nenormálne začala bolieť celá krčna aj hrudna chrbtica. Kazdy deň si nahrievam celý chrbát, dávam si náplaste, beriem dorsiflex . Ale zatiaľ nič nepomáha. Tak som si prečítala pribalovi leták z asketonu a je medzi vedľajšími účinkami aj bolesť chrbta. Stalo sa Vám to niekomu? Môže to byť ozaj z tých tabletiek? Nerada by som liečbu prerušila nakoľko mi zostáva ešte ich brať cca 8 dní. A vlastne nemám ani istotu či ma ten chrbát boli z tých liekov. Len som už zúfalá a s bolesťou si neviem dať rady. Prosím ak máte podobnú skúsenosť, dajte mi vedieť.

pepenki
11. jan 2021

@marielka161 mňa z neho bolel tiež asi chrbát,navyše mi to vôbec nepomohlo s refluxom.Hovorim asi,lebo tiež nemám istotu,ale po vysadení bolesti zmizli

monmj
11. jan 2021

@marielka161
@pepenki
Ahojte, nakoniec mi prakticky lekar predpisal emaneru s tym, ze ked zaberie tak budeme vediet ze je to reflux...ano zabrala hned ale strasne ma z nej boleli svaly na nohach... ale uz tak neznesitelne... uz som nevedela ako lezat sedet nic...
tak som ich vysadila a isla do lekarne kde mi lekarnicka dala volne dostupny helicid 20
Ten berem uz 4-5 dni a som ok
Zatial ma nic nepali
Bola som u obvodneho a povedala som mu ze som emaneru vysadila a ze mam helicid ktory zabral a tiez ze som si robila test zo stolice na helikobaktera (pretoze manzelovi ho nasli v zaludku ked bol u gastrologa)
No a vysiel mi pozitivny... tak ma poslal ku gastrologovi tiez ale nemam uz vobec problem s tou zahou... zatial 🙂 dokonca ma uz ani zaludok neboli vyzera to akoby som bola uz uplne OK ale pojdem este k tomu gastrologovi nech to mam na poriadku.. hadica do krku😣 to zvladnem

janettetenaj
5. feb 2021

Áno.
@katharinka1 fatru pijem aj ja pomáha a aj zemiakova stava skúšala som lieky na kyselinu ale bolo my ešte horšie problém z odgrugnutim.tak som už viac neexperimentovala

adriana134134
21. feb 2021

Ahojte ja by som sa chcela opýtať mam diagnostikovanu z gastrofibroskopia refluxna ezofsgitidu typ A(mam v pažerák nejaké pruhovite začervenanie 5mm)..... Je mozne aby mi to vymizlo a pažerák sa mi úplne vyzdravil? Co je na to dobre? Mam len Nolpazu ale mam pocit ze sa mi po nej ešte viac grga je to možné? Ďakujem.

monmj
27. feb 2021

@adriana134134 ahoj, nolpaza je IPP ktora znizuje tvorbu kyseliny v zaludku, pri jej nadmernej tvorbe sa dostava von a drazdi paterak, tiez by si nemala lezat na pravom boku ale to ti doktor asi vysvetlil...
Ja som sa docitala o roznych bylinnych cajoch ktore upravia povrch pazeraka alebo aj banan napr med tiez... zazvor je super aj ked je stiplavy posobi blahodarne na zaludok aj pazerak

adriana134134
28. feb 2021

@monmj ďakujem veľmi pekne, práveže mne doktor nepovedal moc toho.... A aké bylinky? A je možné aby sa to úplne vytratilo a upravilo?

monmj
1. mar 2021

@adriana134134
Neviem, je to u kazdeho individualne
Mala som na dva mesiace IPP ale nakoniec iba helicid 20 ten je aj volne predajny
Potom aom ho vysadila a mam si ho dat iba ak treba ale zatial mi nebolo treba
Treba jest vacsinou zasaditu stravu alebo bo vacsom percente zasaditu
Vyhybat sa treba alkoholu aspon na nejaky cas hlavne vino nie
Kava, ja som ju nahradila cerealnym napojom Caro od nestle taky placebo efekt nieje od veci😅
Kazdy den zjest hrst mandli nesolenych a bez supky
Daju sa zohnat v metre
Tiez vynechat sladke
Caj som pila Uko caj
Najdes na nete 🙂 vela stastia

sofi_f
4. mar 2021

@lenka1209 a potravinové testy ? Ja si tiež plánujem dať spraviť tie rozšírené

kovacicova88
20. apr 2021

@ladia stale nic nepomohlo? Ja teraz berem tabletky a tusim este horsie

adriana134134
20. apr 2021

@monmj prepáč ja som si nevsimla správu.... Helicid mam doma zatiaľ už neberiem, je to o niečo lepšie ale. Niekedy ešte cítim zahu.... Aka je to zasadiť strava? Čaj ukko aj ja pijem a čaro nemôžem mam celiakiu ale už som si zvykla nepiť kávu 🙂

monmj
30. apr 2021

@adriana134134 zasaditu stravu si najdes cely zoznam na nete... ale vacsinou k nej patri zelenina... mandle, uhorka, brokolica, kel, spenat, klicky a pod.

arabela55
27. máj 2021

@katharinka1 AHoj,
a mala si aj problém aj s prehltaním pri refluxe? lebo ja mám:_(