Globálna afázia

oliinka
19. dec 2014

Ahojte potrebovala by som vediet o tejto dg. viac,skusenosti,rady,všetko.Svokra prekonala mozgovu prihodu a teda hlavne ct mozgu ukázalo globalnu afaziu,s pohybom nieje žiaden problém ani nebol,ale teda srečou,s porozumenim,žiadna komunikácia,nerozumie nám a ani mi jej ☹ zostávam s nou doma a neviem aku cestu si nájst aby sme si rozumeli,je chvilami na urovni dospelej ženy a o pár sekun na urovni 4-ročného dietata.budem si vybavovat opatrovnícky,nakolko nám bolo povedané nieje to na mesiac,ani dva a vobec či to aj takto nezostane....poradte prosím a inak neviete ako vybavit ten opatrovnícky?a či mám nárok?dakujem

alicka850
19. dec 2014

Globalna afazia znamena,ze mozgovou prihodou boli posrihnute recove centra. Motoricka afazia znamena ,ze clovek rozumie hovorej reci,ale nevie formulovat slova. Senzoricka afazia znamena,ze pacient nerozumie,co mu hovoris,ale vyjadrovaciaschopnost ako taka je zachovana. Globalna afazia znamena,ze tieto dve poruchy sa kombinuju,cize pacient nerozumie hovorenej reci,ani nevie hovorit. Vacsinou sa na tych oddeleniach neurologie vyskytuju aj logopedi,ktori s tymi ludmi pracuju,ak sa da. Na prognozu je nejlepsie sa opytat osetrujuceho lekara,ten ma kompletne informacie o zdr.stave

womankc
19. dec 2014

@oliinka Ahoj, moja mamina prekonala mozgovú príhodu ako 47 ročná, mala výraznú poruchu pravej strany a rečovú afáziu skôr motorickú, teda rozumela , ale nemohla rozprávať. Tam je dôležité nájsť dobrého logopéda a skutočne veľmi aktívne precvičovať , mali sme doma aj také kartičky s obrázkami. Mamina sa časom naučila hovoriť pár slov, vety jej moc nešli , len pár a jednoduché, alebo spojenia slov , viac to nešlo. Ale naučili sme sa časom dorozumievať sa, teda najviac ja. Už som potom vedela z jedného slova na čo myslí. No začiatky boli krušné. Ja som ale vtedy mala sotva 16 rokov , takže som mala čo robiť s celkovou situáciou...... Hlavne sa netreba poddávať tomu stavu, stále si treba hovoriť , že dnes to bude lepšie , pôjde to ..........Ak má ale takúto skombinovanú poruchu, tam to treba prebrať s lekárom, ako zvoliť terapie , aby mali zmysel. Určite ale hľadajte skúseného logopéda. A samozrejme rehabilitácie sú dôležité. Skúste sa možno aj niekde v Kováčovej informovať , aj tam by Vám vedeli isto poradiť .

oliinka
autor
19. dec 2014

@womankc dakujem,no nemám žiadne materialy ako cvičit,ale bolo povedané ako to robiz,najhoršie je to,ked niečo chce a mi nevieme čo,nerozumieme jej a ani ona nám.a naproklad kováčová tak sa to platí tie kupele či ako to je?a neviete ao sa vybavuje opatrovatelský a či by mi to vobec dali,

womankc
19. dec 2014

@oliinka opatrovné v tomto prípade ti isto dajú , treba ísť na obvodný úrad tuším na sociálne oddelenie a tam si zažiadať., čo sa týka cvičenia , tak to sa treba priamo s rehabilitačnými sestrami poradiť , mohla by ste byť prítomná na pár cvičeniach, aby ste sa to naučila približne . A hlavne čo len budú financie stačiť aj súkromne jej doma zabezpečiť cvičenie, pokiaľ by ste to nezvládla sama . Dá sa na to zvyknúť , ten kolobeh si musíte proste nacvičiť a to nejde zo dňa na deň, ale cvičenie musí byť každodenné, keď len chvíľu, ale musí . Moja mama bola rehabilitačná sestra, tak ona chudiatko sa aj sama odcvičila , inak v tej dobe nám moc pomocní neboli a to bola z fachu a celý život pracovala ako vedúca balneoterapie, chvíľku to šlo, potom sa na ňu vykašľali . j e to proste boj dosiahnuť , čo treba či v zdravotníctve , či na úradoch . Treba sa obrniť a ísť tvrdo za svojím. Čo sa týka tej reči , tak to bolo aj u nás , zo začiatku nervy mal každý, mame to myslelo vedela ,č o chce povedať a nemohla a intenzívne si vyžadovala, aby som ja na to prišla 😝 😀 . Ale časom sme sa skutočne naučili komunikovať , že fakt stačilo, že povedala jedno slovo a ja som presne vedela , že čo potrebuje , alebo chce povedať . zo začiatku som to riešila systémom otázok pokus omyl. alebo keď to nešlo spýtala som sa , či to vie ukázať a potom som hádala , čo s tou vecou chce ..... No niekedy sme zúrili, niekedy plakali, niekedy sa rehotali. Neviem ako dlho ste v tomto stave, ale tak minimálne tak 3 mesiace až pol roka to bude kým nabehnete na normálny spôsob fungovania . Vaša maminka navyše má aj ten problém , že ani nevie dať tie myšlienky do kopy, takže o to to má chúďa horšie. veľa krát sa stane , že aj prípady stratené sa dostanú z toho výrazne, alebo skoro do normálu. Mám aj také príklady v okolí, že im ani šancu nedávali a ani by ste nepovedali, že niečo také prekonali .
Ja som s touto diagnózou mala aj Ocina chorého / cca 4 roky po maminke / a on sa dokázal dostať z toho lepšie . Ale teda paralýza na polovičky bola aj uňho , on sa ale naučil rozprávať a aj sa mu podarilo naučiť sa čítať i keď pomaly , mamine sa to už nepodarilo. stále len treba veriť , pracovať na tom, nejaké úspech , zlepšenia sa určite dostavia .

womankc
19. dec 2014

@oliinka tu si to skúste pozrieť a potom treba ísť na príslušný úrad vo vašom meste
http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna...
nárok na to máte určite

čo sa týka kováčovej pri doporučení lekárom by sa tam malo byť hradené poisťovňou, len teda neviem či celé, alebo by ste si museli dačo doplácať , to by Vám vedela povedať obvodná lekárka vaša