Hallux - vybočené palce

kikina0101
21. jún 2016

Ahojte, mám 18 rokov a trápia ma halluxy už od malého detstva. Máme to asi v rodine, lebo ich malo viacero členov, ale napríklad moja mama nie. Mám ich na obidvoch nohách, na tej jednej je to zrejme horšie, aj keď ešte sa mi prsty uplne prekrývajú, začína to, a od okolia som počula, že by som si s tým mala dať niečo robiť. Ide o to, že je viacero metód, a ja fakt netuším do ktorej ísť. Istý čas som nosila aj špeciálne vložky, no bez úspechov. O operáciách som počula všeličo, tam je tiež viac spôsobov, tak by som bola rada vedela, ktorá naozaj pomáha tak, aby sa mi to počas ďalších rokov nevrátilo. Najviac sa obávam toho lámania, do toho naozaj nechcem ísť. Alebo vraj je aj nejaká Dornova metóda, pomáha? Mám navyše napadnuté klenby, a vďaka halluxom široké chodidlá, ktoré mi vôbec nesedia do topánok a tým pádom mám úplne odreté,opuchnuté malíčky (+nechty) a neviem či sa mi náhodou tlakom aj skrúcať dovnútra nezačínajú. Počula som aj, že sa mi asi začína pomaly šľacha skracovať, čo teda dobré nie je. Veľmi vás prosím o vaše skúsenosti s týmto problémom, ako ste ho riešili, čo pomáha + doba liečenia a veci s tým spojené, ďakujem 🙂 priložím aj fotku, rada si vypočujem vyjadrenia na palce 🙂

kikina0101
autor
21. jún 2016

*padnuté

vedorka
21. jún 2016

ja som kdesi citala, ze haluxy suvisia s nespravnym drzanim tela a ochabnutym svalstvom viac ako s nespravnymi uzkymi topankami. a hlavne na to poukazuje aj tvoja spadnuta klenba a ploche nohy.

kamila999
21. jún 2016

Ja som bola v r.2011 na operacii s lavou nohou.vyrovnavali mi aj 2 prsty.bolo to po operacii celkom fajn.jednu nohu mam tymto uzsiu.akurat,ze sa mi to vratilo na povodny stav...

butterfly333
21. jún 2016

@kikina0101 a máš priečne plochonožie či len plochu nohu?Ja som bola minulý rok na operacii tiež mi narovnavali palec na nohe a ja som mala priečne plochonožie čiže mi skratili prsty 4 a zoštobovali mám tam titánove šroby,Som rok po operacii a nemám tu nohu v poriadku ked chodím bolia ma bruška ako by som chodila na kostiach mám skratene šlachy na prstoch a nezohnem ich dobre chodila som aj an rehabko 2x po štýždne no to nepomohlo tam sa človeku poriadne nevenuju ide to tam ako na páse.Mám problém nevzdržím dlho stát na jednom mieste,

myryjam
21. jún 2016

Ahoj, skus sa opytat v skupine o barefoot obuvani, mozno ti poradia:
https://www.modrykonik.sk/group/7141/

kikina0101
autor
21. jún 2016

Ďakujem vám, pozriem sa 🙂 ono ja práveže plochú nohu nemám vôbec, mám vysoký priehlavok, len ten predok mám padnutý, neviem ako sa to presne volá, ale asi to bude tá priečna.. Mám ju nižšie ako prsty, nie v jednej rovine a neviem či to nemá súvis aj s kladivkovymi prstami náhodou. Na to by som mala tiež nosiť špeciálne vložky, zatiaľ ich nemám ale plánujem si zaobstarať. Uf ale teraz si ma dosť vystrašila, ak aj to mi bude robiť šarapaty pri korigovani halluxu, tak neviem či sa aj do niečoho mám púšťať. Ale pre zmenu tú padnutú klenbu po mame mám, s tým že ona má našťastie palce rovné.

miriam11
21. jún 2016

@kikina0101 haluxy su dedicnou zalezitostou, nema to nic spolocne s drzanim tela. Odporucila by som chirurgicku liecbu a to co najskor. Zotavenie po operacii je dost dlhe.

kikina0101
autor
21. jún 2016

S držaním tela som nejak problém nepostrehla, a tá chirurgia, sú možnosti ako titanove platničky a lámanie, teda o tomto viem zatiaľ, len by som.sa nevedela rozhodnúť, ale to by mi asi povedali odborníci.

vedorka
22. jún 2016

http://www.centrumpedikury.sk/clanky/poruchy-ch...

@miriam11 vsetky zeny v nasej rodine maju katastrofalne haluxy odmlada, ja jedina nie, na pravej nohe trosinku zacinal, ale ako cvicim s fyzioterapeutkou, tak sa to hned zastavilo a az skoro odstranilo.
podla mna to suvisi s aj nespravnou chodzou alebo svalmi, az tak presne sa do toho nevyznam. urcite to nie je len genetika a dedicnost.
len v autorkinom pripade uz asi len operacia, ale urcite si pozistovat nejake predchadzanie, mozno cvicenie, aby sa to nevratilo naspat.

miriam11
22. jún 2016

@vedorka v nasej rodine to iste, len ja zatial ten problem nemam. Dufam, ze ani nikdy mat nebudem.

butterfly333
22. jún 2016

@kikina0101 ahoj no takto vyzera moja noha po operacii haluxu aj priečneho plochonožia. V každom prste je šrob.a tak mi nejak tie prsty utekaju do prava. Otras

janeste
22. jún 2016

Skus aj tuto skupinku. https://www.modrykonik.sk/group/4501/
Ty mas celkovo siroku nohu, co sa do "normalnych" topanok so zuzenymi spickami tazko napracu pohodlne. Mam ten isty problem - nohy siroke 9,5cm, vsetky prsty som mala natlacene na seba.
Ja som s barefoot zacala na malom, ale uz vyse roka som aj ja takmer vylucne barefoot a vidim pokroky. Mam tiez haluxy, ktore sa veeeelmi pomalicky narovnavaju. Hlavne sa mi ostatne prsty oddeluju od seba, najma na ukazovakoch to vidiet. Tiez mam problem len s priecnou klenbou a uz sa mi aj zacina pomaly formovat, len to boli. Ja som ju mala neexistujucu a tie svaly konecne zacinaju po rokoch pracovat. Ucim sa aj spravne chodit, lebo bez zmeny techniky chodze si mozes s barefoot aj uskodit. Cvicenie podla mna urcite pomoze, len ja na to teraz nemam moc casu. Klenba su svaly, ktore treba trenovat, len treba na to ist postupne.

kikina0101
autor
22. jún 2016

@vedorka mohla by som vedieť ako cvičíte?
@butterfly333 teda musim povedať že naozaj nejak idú mimo, ako dlho ju už máš operovanú?
@janeste pozerala som si niečo o barefoot, len neviem si nejak vyvodiť o čo vlastne ide, vedela by si mi priblížiť? 🙂 podľa tvojho popisu mame rovnaký problém, a tiež by.som sa rada dostala aspoň k nejakému zlepseniu 🙂 aj čo sa týka zmeny chôdze, netuším čo robím zle

lenka47
22. jún 2016

Ahojte.Na haluxy veľmi dobre zaberá cvičenie a celkovo zmena pohybových stereotypov. Určite nie sa zmieriť s tým ze je to dedične a hotovo a ísť na operáciu. Ak sa nespevnia tie svaly na nohe a naopak nenatiahnu skrátene tak sa aj po operácii často problém vracia a noha uz nikdy nebude to co predtým.Dôležitá je aj obuv ako tu uz bolo spomínané barefoot je výborná ale treba na ňu prechádzať postupne a pomaly. Cvičenie je výborne SM systém odporúčam nájsť si vo svojom okoli certifikovaneho cvicitela a nechať si poradiť vhodne sú pozície najmä na jednej nohe. Potom sú aj rôzne cvicenia na odťahovanie palca a posilnenie pozdĺžnej mediálnej klenby, zaujímavé cvičenie je aj na balančných pomôckach - bosu a propriofoot koncept napr.Skúste nájsť fyzioterapeuta vo vašom okoli určite ochotne poradia. Ako podpora liečby je super aj vhodný Kinezio taping

wendy62
22. jún 2016

@kikina0101 ja mam taketo podobne a vraj to je uplne typicky dosledok nosenia malej obuvi. Presne tieto vbocene palce, kladivkove prsty, vysoky nart (ta kost sa na dlzku stlaca v malej obuvi, preto sa tak ohne dohora). Nikdy som nemala pocit, ze by ma topanky tlacili, ale ked mi to ortoped povedal, tak som si topanky premerala a zistila som ze niektore su aj o centimeter kratsie ako moja noha!!! keby som to nevidela na vlastne oci, neuverim. Dostala som predpis na take narovnavatko na palec, co sa nosi kazdu noc (alebo aj cez den ked zrovna nic nerobis - cim viac, tym lepsie) a vymenila som vsetku obuv za vacsiu a sirsiu. Najprv sa mi zdalo ze mam na nohach uplne lode, ale potom som si zvykla a ked som potom skusala stare tenisky tak ma riadne tlacili. Nemozem nosit uzku, spicatu obuv a podpatky. Takto to mam zatial 2 roky a uz sa mi palec kusok narovnal, vydrzim bez bolesti chodit ovela dlhsie. Prsty a nart su vraj poskodene natrvalo, to sa neda zmenit ale vacsinou to nesposobuje problemy. Palec sa moze este ciastocne napravit tak aby nebola potrebna operacia. Po operacii sa uz tiez nemaju nosit podpatky a spicate topanky, lebo by bola cela operacia zbytocna - palec by sa vratil naspat a kazda dalsia operacia je stale vacsi problem, takze kym sa jej da vyhnut, treba to radsej skusit inac. A este ma lekar upozornil ze takto nechtiac mnohi ludia zarabaju na problemy svojim detom, deti nevedia povedat ked ich topanka tlaci, rodic ani netusi ze topanky su uz male a poskodenie sa ukaze az o niekolko rokov.

butterfly333
22. jún 2016

@kikina0101 som rok po operacii 😖

lucylka25
22. jún 2016

@kikina0101 Kupte si v lekarni homeopatikum Calcarea flourica 9CH a vycumlite v ustach 2x za den 2 gulicky. Stoji asi 3.50EUR. Je to velmi dobry liek na tieto tazkosti.

kikina0101
autor
22. jún 2016

Dakujem vam krasne všetkým, som dost prekvapená čo všetko sa dozvedám, ja som si kvôli širokej nohe kupovala topánky aj o 3 čísla väčšie, len potom bol problém že sa mi vyzúvali.. klenbu má takú aj mama, neviem, nepamätám si na detstvo, či som nosila dobre sediace topánky :-/ ale zrejme áno.. inak dnes som si všimla moju chôdzu a nevedome chodím tak, že dostupujem na vankúšiky a prsty tlačím dohora.. najmä keď sa ponáhľam

kikina0101
autor
22. jún 2016

A tie podpatky, no, som mladá baba a raz začas na nejakú príležitosť by som si ich rada dala.. čo sa týka balerin tak aj tie mám, ale často nenosím, aj keď je pravda že sú mi len tak tak, aby sa mi nevyzuvali

kikina0101
autor
22. jún 2016

A zabudla som dodať, na oboch nohach, ale hlavne na tej lavej sa mi stihli pred niekolkymi rokmi spraviť medzi poslednymi prstami kurie oká, ktorých sa nedokážem zbaviť.. vieme prečo

vedorka
22. jún 2016

@kikina0101 to cvicenie s fyzioterapeutkou je individualne site na mieru na tazkosti ake mas.
hlavne si najdi naozaj dobru fyzioterapeutku, najlepsie taku, aby sa zameriavala na tvoj problem a mala s nim skusenosti

borkavan
23. jún 2016

@lucylka25 prosím ťa, ako môžu pomôcť homeopatika tým len, že ich cumelš???

kluska
23. jún 2016

jednoznacne zla obuv, ja mam tiez siroku nohu, 10cm siroka, zober papier, postav sa nan a obkresli si nohy oba, potom zmeraj od najvacsieho palca po patu, to je dlzka a v najsirsom mieste sirku zmeraj a s tymi udajmi si kupuj topanky, ale len barefoot. Barefoot obuv je taka, ze kopiruje chodzu naboso, teda ze nie noha sa prisposobuje topanke (normalna obuv), ale topanka nohe. Vyber si vlozku z tvojej terajsej topanky a stup si na nu, ked ti precnieva malicek, tak mas uzke topanky, pomeraj dlzku, ale vonkajsia dlzka je dlhsia ako vnutorna. Barefoot topanky maju byt makke, ohybne a siroke, bez opatku, hladala by som len take. Po byte chodit co najviac bosa, teraz v lete chodit bosa aj vonku ked sa da, naboso alebo v barefoot topanke naslapovat cez\ spicky, nie cez patu. Specialne vlozky nepomozu, treba zmenit obuv hlavne, ked mas take nohy, ani by som nepremyslala o uzuckej topanocke na opatku. Drzim palce.

lucylka25
23. jún 2016

@borkavan ano, užijú sa vnútorne. Dobre funguje aj napr. Hekla láva na ostrohy, nejako sa stiahnu a dajú do poriadku. Jedno balenie je tak na mesiac, dva. Treba cumlat tak 3 týždne 2 guličky 2x za den a uvidite zmeny.

nutrimas
23. jún 2016

@kikina0101 Pri halluxoch je ucinne aj cvicenie SM system + odporucame korektory na halluxy, tieto:
Najdete ich aj v nasej ponuke na eshope, su rozne velkosti, zvlast na pravu a lavu nohu.

mysga
23. jún 2016

Och, asi to mám aj ja, že? A ja že mám len skarede nohy. :/

peterjakubik
24. jún 2016

Uz som sa tu docital o obuvi, dedicnosti, zlom drzani tela,... ja pridam trochu iny nahlad.

Dievcata ktore tu pisete ze mate haluxy,.. zaujimalo by ma ci nemavate bolesti krcnej chrbtice, stuhnuty krk...

Z pohladu reflexologie sa na vnutornu stranu chodidiel, konkretne kosticky vid obrazok, premietaju reflexne body chrbtice. Jednotlive oblasti su viditelne v prilozenom nacrte. Pokial mate bolesti krcnej chrbtice, tak tieto body na chodidle su bolave /overene na vlastnom aj cudzich telach/

Z pohladu etikoterapie ak sa dobre pamatam su bolesti vztahujuce sa ku krcnej chrbtici sposobene velkymi narokmi... na seba, na inych, na okolie a casto pocit ze co vsetko "musime", pritom vsak nechceme a vnutorne odmietame.
Z tohto pohladu teda nie je operacia zarukou ze sa problem vyriesi a nevrati.

martinex
24. jún 2016

@peterjakubik no a vies ze na mna to sedi 100%tne 🙂
len premyslam ake bude teda riesenie? robit len to co chcem a paci sa mi? 😎 😎 😎 haha

butterfly333
24. jún 2016

@peterjakubik na mna to nesedí 😒

kikina0101
autor
3. júl 2016

Ahojte, tak som po odmlke späť 🙂 prestudovala som rady co ste mi napisali a velmi vám dakujem 🙂 nad tymi bandazami som rozmyslala, vraj najlepsi korektor co sa z ponúk tyka, niekto skúsenosti? 🙂 a ten obrázok je dosť zaujímavý, ja musím povedať že občas pocitujem také stuhnute ramená a ťažký krk, ale prpisujem to najmä poloham v spánku, ja si osobne myslim že hlavu mam castokrat v nejakej zlej polohe, no ale to zistim až rano vždy... 🙂 ale ako.kedy, niekedy fajn, niekedy som ubolená