Hrozná únava z nedostatku železa?

viva13
8. jan 2019

Prosím poraďte niečo na únavu od decembra som stále unavená rano sa neviem prebrať ani po káve na obed chodím so synom spať.druha káva trocha pomôže no na chvíľu.Bola som na preventívne u obvodného v septembri všetko ok az na extrémne nízke železo.Tak ho dopĺňam.Tehotna nie som.Poradte čo s tym.dakujem za pomoc

bobula46
8. jan 2019

@viva13 únava je spôsobená nedostatkom železa. Ja som tiež mala, po čase keď sa zvýšilo tak únava prešla. Treba lieky ale aj v strave železo. Pokiaľ je možnosť robiť domáci sirup z čiernych ríbezlí. Ja som nahnala železo tak, pila som to 1:1 s vodou

ceklis
8. jan 2019

@bobula46 ja mám železo ok :( a tiež som stále unavená. Som z toho už úplne na dne ako nevladzem nič. Tak by som potrebovala nejaký “liek” 🙏🏻🙏🏻🙏🏻 Ktorý by mi pomohol a vládala by som fungovať.

monikafeliz
8. jan 2019

mne pomohol od únavy Imunosan z Energy

simonkaba
8. jan 2019

@viva13 doplnaj zelezo... zo stravy (cervene maso, spenat, crvena repa,cucoriedky, cierne ribezle...) ale odporucam aj doplnky stravy kup si normalne v lekarni zelezo ak ti neprepisala... aj ja som byvala sialene unavena, az tak ze som si musela v robote sadat kazdu chvilu co som nic nevladala... skoncila som v nemocnici s tazkou formou anemie a okrem toho ze mi zelezo museli podavat infuziami som dostala aj transfuziu krvy... (nehovoriac o neprijemnych vysetreniach typu kolono/gastro) :/ netreba to zanedbat, ako vravim skus zo stravy co najviac 🙂 odstavuj repu alebo cucky 🙂

bobula46
8. jan 2019

Únava ako taká môže byť aj týmto počasím, na niekoho to zle vplýva, moja mamina má s tým hrozný problém, celý rok živá ale ako začne toto počasie tak je to s ňou katastrofa.
Sladké nepomáha? Ja keď som unavená a nepomôže káva tak si dám čokoládu. Kocku horkej, hoci ja radšej obyčajnú mliečnu ale tá toľko nepomohla.

katrin69
8. jan 2019

Keď je znížené železo, tak po nejakom čase by sa to malo vrátiť do normálu. Ja trpím únavou stále, a to kvôli tomu, že síce železa mám dosť, ale každý deň mám málo pohybu, a to ma robí unavenou.
Z vlastnej skúsenosti viem, že káva minimum pomôže. To je naštartovanie možno na hodinku a potom zase predošlá únava, ak človek už nie je samozrejme rozbehnutý...
Keď nepomôže ani to, tak ovocie, obsahuje cukor, ktorý nie je škodlivý (doobeda určite nie, poobede sa pri menej pohybu už mení na tuky)... Učme sa od detí, keď nevládzu, žiada sa im sladké, tak aj my unavení by sme mali niečo spraviť, či zmeniť.
Hľadať, čítať a skúšať. Keď už ani tieto naše rady nepomôžu 🙂 a najmä trpezlivosť 😉

cililink1
8. jan 2019

@viva13 Ahoj. Skus vysoke davky C vitaminu. niekedy sa da chodit aj injekcne na C cko, len neviem kde to u vas robia. Ale su dni, ked si dam aj 2-3 x 1000 mg ccka, ked mam taketo stavy. neboj.. nic to neurobi zleho. kludne vyskusaj.

ceklis
8. jan 2019

@katrin69 to naozaj, ze ked nemas pohyb, citis sa vaic unavena? no dokelu :(
ja praveze nevladzem nic, ani sa hybat a stale to zvalujem na tu unavu. Takze ked sa donutim k hocijakému pohybu, budem viac vladat? 🙂 no kiez by si mala pravdu

zlatkapaps
8. jan 2019

myslim, ze by si mala viacej toho zeleza uzivat! ta unavena je sposobena tym. taktiez som bola jeden cas anemicka a bola to katastrofa. nic sa mi nechcelo. teraz dlhodobo uzivam zelezo v tabletkach a je to fajn

mirellka
8. jan 2019

Aké železo berieš v akej forme ak sa smiem spýtať ? možno ti nevyhovuje zrovna ten typ doplnku ktorý berieš skús ho možno vymeniť za niečo iné .... pri užívaní železa je potrebné doplňať aj kyselinu listovú pre lepšiu vstrebateľnosť alebo veĺa potravín s obsahom tejto kyseliny a ..hlavne aspoň pol hodinu pre apo užítí železa žiadne mliečne produkty....U môjho syna výborne zafungoval Čučoriedkový Narosan od Justu už ho berieme celoročne aj ked železo je ok ale kvoli vitamínom a imunite...

sintra
8. jan 2019

Mala som to iste...samotne zelezo enstaci, potrebujes k nemu aj kyselinu listovu, Cecko a vitaminy skupiny B, inak z neho nebudes mat efekt. A je to na dlhsie, nestaci brat mesiac, ja som zacala citit efekt najskor po 6 tyzdnoch poctiveho uzivania spolu s ostatnymi latkami ktore som ti vymenovala. Zhruba po dvoch mesiacoch som sa citila podstatne lepsie.

katrin69
9. jan 2019

@ceklis Tak to som si všimla len u seba... Som viac unavená a podráždená... Dnes som sa dočítala, že i nedostatok vody spôsobuje únavu... Čo som niekedy rada, keď vypijem 1,5litra vody za deň... :D

makda
11. jan 2019

Pokiaľ máš veľmi nízke železo, mojej malej veľmi rýchlo zabral ferofortis B od finclubu. Stačia ti dve fľaše vypiť, potom prejdi na tablety ferotabs. Sú to prírodné veci a hlavne nebudeš mať problémy s trávením ako je to pri chemických liekoch

viva13
autor
11. jan 2019

@makda včera mi akurat prisiel ferrofortis

tatisna
11. jan 2019

Ja som to tiež mala. Mala som veľmi silné krámy a neriešila som to. Potom počas tehu to bolo ešte vypuklejsie a po pôrode hodnota vhodná na transfúziu, ale ináč som normálne fungovala takže mi nič nedali. Potom som skúšala všelijaké preparaty ale všetko mi robilo zápchu. Teraz beriem Globifer, je to nejaké nové železo čo sa dobre vstrebáva. Zatiaľ mám ok, ale musím povedať že po pôrode som mávala oveľa slabšie krámy a to mi asi pomohlo.

viva13
autor
12. jan 2019

@makda pre mňa je to zelezo ťažké ten ferrofortis ťažba mi nastane po vypiti

heyoka
12. jan 2019

@viva13 V prvom rade treba upraviť stravu, hlavne skús jesť čo najviac cvikly, špenátu a maku (cvikly či už varenej alebo zaváranej,) veľa jabĺčok, šošovicu, špenát, tuniak, jačmenné krúpy a železo nezapíjať kávou (medzi užitím železa a kávy aspoň 1hodinový odstup..lebo káva aj mlieko! eliminuje vstrebávanie železa do krvi), ak ti je železo ťažké ráno na lačný žalúdok, daj si pred požitím kúsok chleba a potom zapi tabletku, tí ktorí majú nízko železo majú väčšinou deficit vitamínu B12, (skús dopĺňať cca 2 mesiace) ďalej sa vyhýbaj sladkostiam, cukor znižuje schopnosť železa aby sa vstrebalo, a jedna žienka mi raz odporúčala Narosan čučoriedkový (cena dosť vysoká ale pomáha rýchlo a na dlhý čas), dá sa objednať na internete. Deficit železa môže byť aj zo psychiky, keď žiješ stále ten istý stereotyp v živote, začni chodiť na prechádzky napriek únave sa premôž každý deň aspoň na chvílku. Ja som trpela na anémiu roky a toto všetko mi pomohlo. Aby som nezabudla, každú jar si skús urobiť žihľavovú kúru na 21 dní(čerstvú žihľavu asi 2 hrste dobre umyť a zaliať 1l vody. piť počas celého dňa to je cca 3 šálky prvú šálku na lačno). Držím palce.🍀

heyoka
12. jan 2019

A popros lekára či ti ferrofortis nemôže vymeniť na Sorbifer durules..je ľahší na vstrebanie.

viva13
autor
12. jan 2019

@heyoka sorbifer mi zápchy robil

viva13
autor
12. jan 2019

@heyoka pr3to hľadám tekutu formu

sintra
12. jan 2019

@viva13 A nemas moznost chodit na infuzne zelezo? Lebo to je asi najefektivnejsia forma doplnenia zeleza vobec, a najrychlejsia. Svojho casu som chodila, ked som mala fakt mizerne hodnoty a po troch infuziach som dosiahla taky efekt, aky by nastal po dvoch mesiacoch klasickeho uzivania. Plus tato forma nezatazuje travenie.

viva13
autor
12. jan 2019

@sintra nemam

sintra
12. jan 2019

@viva13 tvoja vseobecna lekarka ti ich moze predpisat aj aplikovat

makda
15. jan 2019

@viva13 to si jedna z mála, komu to vadí. Možno máš problémy so žalúdkom, ťažko povedať.

1d
15. jan 2019

Ferro-folgamma, to mi jediné zabralo, je to železo s kyselinou listovou a B12, veľmi efektívna kombinácia, plus som brala vitamín C s ovocím (jablko). Nechaj si to predpísať u všeobecnej lekárky, problémy ti rýchlo pominú. Iné tabletky mi nezaberali.