Hydrocefalus. Čo viete o tejto chorobe?

quetinka82
11. júl 2007

Ahojte, chcela by som sa spytat niekoho, kto uz pocul o tomto ochoreni, o co konkretne ide? na nete som nasla zopar stranok, ale mozno mi niekto povie aj nieco, co som este nenasla.
Dakujem.

cecily
7. sep 2013

@06katka ahoj...ano, má hydrocefalus.robili mu ventrikulostomiu( "vyčistili"kanáliky medzi komorami ), tlak nemá zvýšený v hlavičke,takže asi likvor pomaly ale iste preteká a zatial to ide aj bez shuntu.Asi každý 10. človek má rozšírené komory bez toho, aby o tom vedel, a ani hydrocefalus nemá(ventrikulomegália).som rada že nedali shunt,vtedy bol ešte veľmi maličký a riziko nákazy bolo veľké
@laura1983 Ďakujem. Presne neviem, iba v správach bolo napísané,že veľkosť je nad pat. hodnotami.

06katka
8. sep 2013

@cecily ..prepac ze sa pytam ...ale preco mu potom tie komorky tak rastu a zvacsuje sa hlavicka?ved ked ten likvor odteka tak by hlavicka mala rast pomalsie...asi ani ja nemam dost informacii o tom preto sa pytam....Moja dcerka bola na operacii ked mala nieco cez tyzden...vytrpela si toho dost ale som rada ze jej ten shunt zaviedli ked bola taka malinka ako keby jej to mali robit teraz...aspon si to nepamäta.....My chodime k panu dr.Sutovskemu do MT a boli sme aj v BA pri dr.Hornom ale viac sa mi pacil pristup Shutovskeho.(moj nazor)

dadidadi
16. sep 2013

@06katka Ahojky, aj my chodíme s Dávidkom k doktorovi Šútovskému...Dadik má zavedené 3 shunty

dadidadi
16. sep 2013

@montek presne tak, je lepšie, ked hlavina narastie, ale mozoček má dosť miesta na normálny rast...

06katka
17. sep 2013

@dadidadi ..ahoj..tak to mate asi narocne ze?...a ste s nim spokojni?my teda ano...hlavne tym pristupom....aj ked mala vzdy ked k nemu prideme alebo ho vidi spusti taky rev ze az 🙂 ...pri nijakom inom lekarovi neplace len pri nom

dadidadi
18. sep 2013

@06katka Ja sa sklánam pred celým personálom Martinskej neurochirurgie, nakolko pri počte Dadikových operácií sme, ako sa vraví, vystriedali už všetkých lekárov, od dr. Kolarowského, Opšenáka, šutovského, Benča, aj pani doktorka je zlatá. Nikam inam nechodíme, tak nemám s čím porovnávať, ale taký skvelý odborníci a hlavne s takým prístupom, to aby človek hladal...aj hroznú správu dokážu s vysvetlením podať tak, že ju prijmete...zlú skúsenosť sme mali iba s pánom primárom, ale ten sa nám nevenuje, takže to ma akosi netrápi 😅

06katka
18. sep 2013

@dadidadi ..ja som bola aj v BA a cakala som ovela lepsi pristup od pana doktora....boli sme tam od rana siedmej az do stvrtej poobede kym sme sa vybavili...a dokopy nam nic nepovedal len to co sme uz vedeli.Mas pravdu malo kde sa taky lekari najdu...som stastna ze mame stastie na takych profesionalov.A malinky vam ako napreduje?Musis to mat tazke ze....ja malu stale prizeram aby sa nebuchla ci jej ten shunt dobre funguje a tak...az si niekedy sama vravim ze to asi prehanam. ☹

dadidadi
18. sep 2013

@06katka Opatrnost je pri takýchto detoch na mieste, ale už sme sa s tým naučili fungovat, i ked je pravda, že každá zmena Dadikovho správania nas mierne vylaká, ale už to vieme ako tak rozlišovať a ked si nie sme istý, tak vyskúšame odvádzanie shuntu a to nás ukludní, alebo naopak - upozorní na problém...aj napriek tomu, že Dadik mal 4 roky, jeho telesný a mentálny vývoj je na úrovní 4 mesačného bábätka, je to proste také naše malé miminko s dlhými nohami...od začiatku nás riešili v Martine, aj operačne, takže pri počte našich dní v nemocnici poznám každého lekára, sestričku, aj upratovačku, či už z ARA, JIS-ky, alebo z detského na 8/4 a väčšinou mám len dobré skúsenosti... 😉

06katka
18. sep 2013

@dadidadi ..dovolila som si pozriet tvoje fotky a mas krasne deticky.. a ako som tam aj napisala Tvoj syncek ma nadherne oci a ide z nich nesmierna laska a radost.Verim ze vam bude robit len radost.A ako pises tej opatrnosti nikdy nie je dost.Nas uz Tamarka tiez par krat vylakala a zakazdym sa trosku vylakam ked ma zlu naladu ale tiez sa snazime to nejak rozoznavat....Z MT mam aj ja len dobre skusenosti 🙂

dadidadi
19. sep 2013

@06katka diky moc, Anemari a Dadik sú zlatý, robia len radosť...Dadikove očká sú nádherné a preto to o to viac bolí, keď sa nerozžiaria pri pohlade na Vianoč. stromček, ked v nich nie je to napätie z očakávaného, ked v nich nevidiet nedočkavost...nedostal tú šancu...ale užívame si s ním každý den, pretože ani jeden nie je istý, vždy nás vie niečím prekvapit aj napriek svojim obmedzeným možnostiam...

mamamima
19. sep 2013

@hedunecka ja som to iste prezila pred 7 rokmi, v tom istom stadiu :( velmi dlho som sa nevedela cez to preniest, ale bolo to najlepsie mozne riesenie :(

mamamima
19. sep 2013

aha teraz som zbadala, ze to je r. 2007 prispevok hedunecky 🙂

06katka
19. sep 2013

@dadidadi ...je to smutne ale ja verim ze sa tesi aj ked to na nom nevidno.....je strasne pekny chlapcek 🙂 .......nech vam robi len radost a so sestrickou 😉

dadidadi
20. sep 2013

@06katka Sú to zlatíčka...Anemari situáciu chápe svojím rozumom, ale v podstate si uvedomuje, čo sa deje, prečo má kábliky v hlavine, je to jeho velká sestra...nerobí jej problém prebalit ho, okúpat, obliect....i ked v jej veku by mala mat ine myšlienky...

amonda
11. okt 2013

@maso Ahoj, chcem sa spytat, ako to dopadlo? Prerusila si tehotenstvo, alebo pokracovala?

dadidadi
19. nov 2013

@venika86 Ahojky, dodaj mi optimizmu...ako sa ti držia bojovníci,aké pokroky 😵 , my ideme v piatok do Martina na kontrolu, tak začínam byt akosi nervozna...

venika86
19. nov 2013

@dadidadi Ahojky kočko 🙂 dlouho jsme si nepsaly ... Máme se dobře, Adámek oslavil tři roky a je to velký šikula. Počítá do deseti, krásně mluví, no paráda. Jen to zlobení. Zrovna mi dal do pračky malou knížečku, já to vyprala a teď je od toho celé prádlo ☹ vůbec to z toho nejde dostat. Prostě rozmočený papír. Ale vím, že to jsou malichernosti 😉 a jak vy? Něco nového?

dadidadi
21. nov 2013

@venika86 Úprimne ti tie huncútstva závidím 😀 , my nič moc...v auguste sme boli na pobyte v Piešťanoch,a tam začal dostávať záchvaty a tie máme dodnes...neurologička chce zvýšit dávky liekov, ale máme zlé pečenové testy, tak neviem - ideme tam až na druhý týžden a zajtra ideme na kontrolu na neurochirurgiu do Martina, ale už teraz mám stiahnutý žalúdok, možno tým, že tam vždy prídu zlé správy...ale už by som sa aspoň raz mohla mýliť..no nie??? snívat treba 😕

venika86
21. nov 2013

@dadidadi určitě se budeš mýlit 😉 dej vědět, jak jste dopadli. Adam chodí na neuro už jen jednou za rok pro kontrolu. Má jen horší držení těla, jinak snad dobrý. Občas má výkyvy nálad a je vzteklej. Ale s tím už nic nenadělám a hlavně je to to nejmenší 🙂

jennyska
22. nov 2013

Ahoj @hlavca @venika86 @pumka @kytykenka @laura1983 @montek @karolinka23 @andryskam @lenka23011992 @spajky @kristeena @motovidlo @milena84 @venika86 @dadidadi @amonda @06katka @mamamima @cecily a ostatní maminky 🙂

mohly byste, prosím, vložit svou zkušenost s hydrocefalem do naší knihovničky Modrého koníka, kterou si tady s maminkami tvoříme?
Své případné zkušenosti můžete vložit zde: https://www.modrykonik.cz/hydrocefalus/

Tím, že popíšete průběh nemoci u Vás, jaké byly příznaky, léčba, rekonvalescence apod., pomůžete ostatním maminkám, které si právě prochází tím stejným a hledají na MK radu, tip, podporu.

Děkuji Vám a přeji fajn den 🙂
Janča

spajky
22. nov 2013

@jennyska ahoj ja mozem dat skusenost s razstepom chrbtice ak mozem?

jennyska
22. nov 2013

@spajky Ahoj, klidně svou zkušenost můžeš vložit a nebo napsat rovnou obecný článek, jesli by se Ti dalo 😉 Děkuji Ti a měj se fajn. Janča

antana123
17. dec 2013

Ahoj holky taky se přídávám...
celé těhotenství bylo ok o rozšíření komor sem se dozvěděla v neděli den před jejím narozením..
v pondělí sem ji porodila a ještě ten den ji odvezli na kliniku do hradce
můžete mi prosím říct co nás ted vůbec čeka? Moc děkuju za info

motovidlo
23. dec 2013

@antana123 Ahoj, ako ste na tom? Rozsirenie komor este nemusi nic znamenat,su tu maminy, ktore maju deti s rozsirenymi komorami a tie su uplne v poriadku... Zalezi, ci sa to bude zhorsovat. Drzim palce,aby sa to nezhorsilo, treba verit v to najlepsie 🙂

antana123
24. dec 2013

@motovidlo Ahoj díky za optání 🙂 po lumbálce se to malinko zlepšilo a momentálně to stojí a nerozšiřuje se to uvidíme jak dopadne další UTZ momentálně vyčkávají...snažím se věřit ale sem prostě opatrná bojím se abych se nazačala radovat předčasně ☹ ☹

venika86
2. jan 2014

@antana123 Ahoj 🙂 a jak moc má komory velké? Můj syn je má na obou stranách něco okolo 17mm a je naprosto v pořádku. Sice prodělal dvě operace, ale vyvíjí se jako každý jiný kluk 😉

antana123
2. jan 2014

@venika86 bohužel to nevím to si přečtu asi zítra v propouštěcí zprávě

renca312
4. jan 2014

Ahojte tiež sa pripájam k tejto téme.Mám 14 ročného syna ktorému v decembri 2013 diagnostikovali trojkomorový hydrocefalus.Nenarodil sa s touto chorobou a nemal ani vážny uraz hlavy.uplne zdravé dieťa .Asi pred polrokom som si všimla ako sa mu trasu ruky a kýve hlavou .Zhoršil sa v škole,zabúda.A teraz beháme po lekároch .22.1.2014 nás čaká endoskopická operácia .Tak pevne veríme ,že sa to podarí.

cecily
5. jan 2014

@renca312 ahoj, aj náš mal endoskopickú operáciu, držíme palce, myslíme na vás.

renca312
6. jan 2014

@cecily DAKUJEME a ako to zvládol , je to v poriadku?