Hydrocefalus. Čo viete o tejto chorobe?

quetinka82
11. júl 2007

Ahojte, chcela by som sa spytat niekoho, kto uz pocul o tomto ochoreni, o co konkretne ide? na nete som nasla zopar stranok, ale mozno mi niekto povie aj nieco, co som este nenasla.
Dakujem.

venika86
30. nov 2010

@milena84 určitě, věř tomu. Děti jsou obrovsští bojovníci a rychle se z toho dostávají. Dneska je to přesně týden, co jsem umírala strachy a podívej, už jsme s Áďou doma, je mu fajn. Tak nám o Vojtovce nic neříkali, tak nevím, jestli je lepší to s ním taky cvičit. Zatím má vývoj naprosto normální. Už se směje, vykládá. Sice ne zas tak moc, ale snaží se každou volnou chvíli. Taky pěkně roste. Už mu musím dávat 62 dupačky.
Držím palečky a hoď nějaké nové foto broučka. Ať se můžu pokochat 😵

milena84
1. dec 2010

jak bude chvilicka tak urcite jsem neco dam. my uz take davame 62 velikost je to neuveritelne jak to roste mi pry meli 3-4 stupen hydricefalu nevim sice co to znamena ale podle me nic hezkeho to nebude. Jinak malej si taky brouka sem tam se zasmeje ale spis jen kdyz usina, hracky zatim nepozoruje ale rikali nam ze bude ve vyvoji trosicku pozadu a zda jestli bude mit ci nebube mit nejake nasledky nam zatim nikdo nerekne. Ta VOJTOVKA je hruza, ale snad nam tp pomuze. Jinak jestli bude Stepanek po me tak ja mela taky na vse cas normalne deti chodu v roce a ja teprva zacinala az 16mesici tak uvidime 😉 ja jsem take rada ze z takove ty velke nezvy jsou za nama

kkattty
2. dec 2010

@venika86 dekuji ,ja mam taky radost myslim ze kdytz ty komurky postupne klesaji ze do porodu uz budou uplne v norme,ted se spise bojim ze mam maly zvetseny ledvinovy panvicky 😕

milena84
4. dec 2010

@venika86 no vidis to vas se smejej vyklada ale Stepanek zatim tohle vubec nedela a tak mam obavy a strach

mircalla
5. dec 2010

@milena84 musis to brat tak, ze malicky bud chuda dlho v nemocnici, absoloval niekolko operacii, takze neni pozadu len kvoli hydrocenfalu, ale tym, ze stagnoval - mal narkozy a tiez sa zotavoval po operaciach, takze je to normalne, nemal sa tu dobu, co bol v nemocnici ako posuvat dopredu...chapes, co myslim. on to dozenie.

milena84
5. dec 2010

@mircalla dekuji marci jsi hodna vzdy me neco takoveho povzbudi jeste jednou mocinky dekuji snazim se aby bylo vse dobre delam vse co mi doktori povedeli tak snad bude fajn

venika86
5. dec 2010

@milena84 přesně jak psala mircalla. Je to tou nemocnicí. Mě taky řekli, že může být malilinko pozadu a to jsme tam byli týden. Takže žádné strachy. Koupila jsem Adámkovi hrací deku a je z ní nadšený. Pořád máchá ručičkama, všude to cinká, on se směje. No paráda. Zkus Štěpánkovi taky něco takového pořídit. Hodně se tím učí.

mircalla
5. dec 2010

@venika86 aj my mame, je to super. aj tuto na konikovi je kopec inzeratov, ja som to kupila tu.

venika86
6. dec 2010

@mircalla My máme deku od Tiny Love. Byla sice dražší, ale je fakt super. Je tam i podložka na kopání, která hraje, vydává různé zvuky a svítí. To využijeme sice později, ale i tak to malýmu někdy pouštím a on na to čučí. Dneska jsme spali v noci poprvé 6 hodin v kuse. Zato od rána je pěkná protivka. Snad už konečně usne, asi je moc vyspanej nebo co 😀

milena84
6. dec 2010

@venika86 hrací deku?? tak to slysim poprve, muzes mi prosim poradit kdebych ji sehnala??

milena84
6. dec 2010

@venika86 a to mi pravidelne od pul druhe do rana do sedmi nespime a ted spinka celej den, nejspis si porad plete den s noci, ale to je to posledni ted hlavne at je v poradku, maminka byla zvykla delat nocni tak si to jen pripomina

mircalla
6. dec 2010

@milena84 aj tu v bazare kukni v sekcii hracky....daj si hracky nad 15 euro (v ceskej verzii nad 400 czk), aby sa ti to lahsie hladalo. nova napriklad v obchode pre deti, ale taky univezalny...nielen s oblecenim. tam, kde maju ak kociky, potreby pre deti atd......ma to aj taku hrazdicku, kde su zavesene rozne hracky, vacsinou vydava rozne zvuky - piska, hra melodiu, ma zrkadielko
tu si posielam link, aby si vedela ako to vypada (musis to cele skopirovat)

http://www.google.sk/images?hl=sk&q=hracia+deka...

venika86
6. dec 2010

@milena84 tady je odkaz na tu, co máme my
http://www.detskyraj.cz/zbozi/9971-tiny-love-pr...
jinak dneska pořád řveme. Ani hrát si nechtěl ☹

mandy29
30. dec 2010

ahojte kočky...dnes mi na morfologii povedala lekárka že malý má hraničné výsledky 10,7 z 11 v ľavej komore na hlavičke...že počkáme a že mám prísť na kontrolu či sa to bude vstrebávať...pravá strana je v poriadku...upokojovala ma že sa nemusím báť, že iný lekár by si to ani nevšimol...myslíte že sa nemusím báť?

venika86
30. dec 2010

@mandy29 ahojky, myslím, že je hloupost, že by si toho jiný doktor nevšiml. Dnes se to hodně sleduje a je toho čím dál víc. Zatím se bát nemusíš. Je opravdu spousta případů, kdy se komory stáhnou. Ale je tu možnost, že budou růst. Na konci těhu měl Adámek komory 25mm pravou i levou. Po porodu 19 a 17mm a po operaci na 14mm. Měly by se neustále zmenšovat, tak snad to tak půjde dál. Je to jinak naprosto zdravy chlapeček. Usměvavý, brouká si.
Zatím se není čeho bát, musíš vydržet do kontroly. Přeji pevné nervy 😉 😉

mandy29
31. dec 2010

@venika86 a čo vlastne s tou operáciou poriešili? má nejaké vývody, či ako to je?nie je to tak že by boli postihnuté obe strany? a viem nejak teraz ešte tomu pomôcť? napríklad že orechy sú na mozog alebo je to hlúposť a neovplyvním tým nič?

venika86
31. dec 2010

@mandy29 šlo hlavně o prevenci. Teď můžou kontrolovat situaci přes fontanelu ultrazvukem, ale za pár měsíců zaroste a oni by přesně nevěděli, jak komory vypadají a zda probíhají nějaké změny. Navíc při operaci zjisitili, že měl Adámek tlak v hlavě a to by mu mohlo způsobit tlak na mozek, případně velké zvětšení hlavičky. Vývody žádné nemá. Naštěstí nemá ani shunt (to je hadička vedoucí z hlavičky do bříška) jen takový ventilek pod kůží.
Bohužel tomu nijak pomoct nemůžete. Jedině pro Váš dobrý pocit. Tělo prcka si s tím musí pomoct samo.

mandy29
14. jan 2011

@venika86 predstav si že o 4 dni na to som bola na poradni a lekár mi robil kontrolné usg a hodnota klesla z 10,7 mm na 6,2 mm. Tak myslím že je to na dobrej ceste.Uvidím koncom januára pri ďalšej poradni.

venika86
15. jan 2011

@mandy29 Jestli ti to spíš blbě nezměřili. Je mi divné, že by za 4 dny kleslo o víc jak 4 mm. Ale hlavně, že je to v pořádku, ne? 🙂

venika86
15. jan 2011

@mandy29 Myslela jsem to první měření, zvýšené.

mandy29
15. jan 2011

@venika86 no neviem, tamto vraj bola odborníčka...tak neviem...ale sám lekár môj gynekológ hovoril že to kleslo...tak neviem, uvidíme koncom januára...ale pevne dúfam že to bude ok...

venika86
28. jan 2011

@mandy29 Ahojky, tak jak si vedete? Komůrky v normě?
@milena84 čauky holka, tak jak se vám vede? Dlouho si se neozvala, tak napiš, jak se vám daří a přidej nějaké fotečky. Chtěla bych toho vašeho fešáka okouknout 😉

mandy29
28. jan 2011

@venika86 predpokladám že dobre, na poradnu idem v pondelok....chceli že by som prišla na kontrolu na usg ale povedali mi že mi to už poisťovňa nepreplatí tak že si musím zaplatiť 54 eur...predtým som platila za toto vyšetrenie 40 eur...tak som im povedala že sa mi to pozrie môj gynekolog na poradni...neskutočne zarábajú na tehotných a vystrašených ženách...
Malý kopká odušu, robí kotrmelčeky a tak...takže myslím že bude v poriadku-...

kkattty
29. jan 2011

ahoj holky pred case, jsem sem chodila a resila zvetsene komurky,mela jsem je dokonce 12mm pak 10,5mm a po predcasnem porodu pro hellp syndrom,ktery me ani nenapadl a komurky po porodu 6mm!!

nika3
2. feb 2011

Dobry den ja som tu prvi krat a chcem sa spytat ci ma niekto skusenosti z povinnnym ockovanym lebo maleho ako mi zaockovali hned mu zistili štor komorovy hydrocephalus lebo pan doktorka ho zaockovala skor ako ho mal mame uz 4rocky a zystili mu to ked mal5mesiacov a teraz mame ist merat tlaky a podla toho mu zavedu aj hadicku poradte

venika86
2. feb 2011

@nika3 Zdravím, my máme také hydrocefalus a na očkování jdeme do očkovacího centra, ale nic víc mi k tomu neřekli. Adámkovi nejsou ani 4 měsíce, takže jdeme na hexa vakcínu a prvenar. Chápu to dobře, že kvůli brzkému očkování má hydrocefalus?

nika3
2. feb 2011

no maly bol o4mesiace skor zaockovany ako mal a ktomu mal zapal stredneho ucha pravda nikto o tom nevedel hned na to zacal prutko vracat 2az3mesiace mi zaostaval a mal oci zapadajuceho slnka mi sme teraz boli u ineho lekara vsetko sme mu vyrospravli a povedal ze to mohlo byt aj z ockovania to je vsetko na take dlhe dlhe a dlhe rozpravanie a vy mate od mala hydrocefalus a jeho neockuje obvodna ak mozem vediet kolko ma tvoj maly obvod hlavicky lebo mojemu za ti 3apol rockov vyrastla dost pri narodeny mal 36 a ma56,5 uz ma obvod dospeleho cloveka mal by mat50az51obvod

nika3
2. feb 2011

este by som sa chcela spytat malemu idu merat tlak a podla toho mu zavedu hadicku ako sa to vlastne robei

venika86
2. feb 2011

@nika3 Adámkovi zjistili hydrocefalus už v bříšku ve 20.týdnu. Narodil se s komoramy přes 20mm, teď jsou na 15mm. Právě, že ho obvoďačka nechce naočkovat. Ptala jsem se na to jiné doktorky a prej je to normální, protože by mohl mít na očkování horší reakci a naproti je hned dětská nemocnice. Mám z toho trošku strach, tak uvidíme.
Jinak teď má obvod hlavičky 41cm a při narození měl 35,5cm. Jsme ale v normě, protože kamrádka má o měsíc staršího a ten má obvod 43. Takže jsme tak nastejno. Ani na pohled nemá velkou hlavu. A jakto, že mu nezavedli shunt už dřív??

venika86
2. feb 2011

@nika3 Jéé, tak to nevím. Nám dělali jen magnetickou rezonanci a nemáme shunt (hadičku), ale jen takový port. Je to jen silikonová věcička v hlavičce, takže to vypadá, jakoby měl bouli.