Skúsenosti s odstránením maternice

lucia851
25. jan 2020

Ahojte absolvovali ste niekto odstranenie maternice Hysterektomia ?ako to prebieha?po operacii ste mali neake problemy?

knajula
8. feb 2020

@lucia851 ta hysteroskopia je nieco ako zavedenie kamery a oni co uvidia, budu dalej riesit, pi ten caj kotvicnik, ako to tu jedna gynekologicka radila, ze sama je prekvapena, ked nezaberaju hormony, tak caj ano.len to chce cas

lucia851
autor
8. feb 2020

@knajula ja ziadne hormony neberiem

knajula
8. feb 2020

@lucia851 ani ja som nikdy, len pisala mi ta dr., ze ten caj je lepsi ako hormony...a myomy vznikaju aj z hormon. nerovnovahy

helusikkk
13. feb 2020

@ennyp ahoj, prosim ta kde si bola operovana laparoskopicky, v ktorej nemocnici?
Asi sa jej tiez nevyhnem a rada by som tiez laparoskopicky, len neviem ci to robia vsade ci len niektore nemocnice.

ennyp
13. feb 2020

@helusikkk ahoj. V Košiciach nova nemocnica, Dr. Urdzik. Ja uz ani neviem, ze som bola operovana. Nic ma neboli, vcera som bola vybrat stehy a vyzera to v poriadku.

ennyp
13. feb 2020

@katkka08 ahoj. Iba maternicu. Vajecniky su v poriadku tak ich nechali. Ja mam tiez 45.

helusikkk
14. feb 2020

@ennyp dakujem velmi pekbe za odpoved, ja som TT budem musiet zistit, raci by som to mala lapar.

katkka08
14. feb 2020

@ennyp je to nejak poznať aj na pleti neviem čí to ma suvis

katkka08
14. feb 2020

@katkka08 môžem sa spýtať krvácala pred operáciou

katkka08
14. feb 2020

@ennyp môžem sa spýtať krvácala si pred operáciou

ennyp
14. feb 2020

@katkka08 ked myslis pocas menstruacie tak ano. Mala som kazdych 18 dni a prve dva dni to bolo najhorsie. Bola som dost anemicka, malo zeleza. Obvodna lekarka sa ma pytala ako mozem fungovat s takym zlym krvnym obrazom.

knajula
15. feb 2020

@ennyp to sme boli na tom podobne..tiez zelezo pod hranicou aj bolesti silne som mavala...naposledy by som stenu driapala.

larafabrizzi
19. feb 2020

@lucia851 Len s črievkami, prvé tri týždne, hlavne ráno, kŕče, hoci som dietovala, trvalo kým sa tam všetko poukladala, ako malo...nepomáha na to ani espumisan, ani fenyklovy caj,len horúca sprcha.

lucia851
autor
19. feb 2020

Ja to mavam tiez pred menzesom ale uz mi skoncil a stale to mam.Ja uz som to gyndosovi spominala a,on sa len cudoval ze taka mlada a uz to mam

katkka08
19. feb 2020

@lucia851 čo máš kŕče?

lucia851
autor
19. feb 2020

@katkka08 nie navaly tepla a zimy

lucia851
autor
19. feb 2020

@lucia851 ak myslis tu hysterektomiu ja mavam silne bolesti,silne krvacanie a depresie

kocka23
29. júl 2020

Ahojte , tak ja som po odstránení maternice 20.7.2020, bola som v Gynpor Sliač. Musím povedať ,že som ani chvíľku nezaváhala, kam a kde...No ale pekne po poriadku..Pred 7 rokmi, som mala problém s krčkom v maternici, tak som absolvovala konizáciu. Teraz na bežnej preventívke,/ a to chodím každého polroka poctivo/ mi zistili, že sú opäť zmeny na krčku, a je potrebná konizácia. Avšak mne už urobili takú vyššiu konizáciu predtým, takže to bohužiaľ už nebolo možné. Ja som sa rozhodla, že si dám odstrániť maternicu,ale ešte predtým sa poradím s lekármi, jednoznačne boli za, avšak prekvapení,ale ja nemám čo riešiť. Mám 48 rokov, aj dieťa a nechcem,aby sa to zvrtlo na niečo horšie. Takže po všetkých konzultáciách a vyšetreniach som bola operovaná . Keďže už nemám, resp . iba kúsok krčku,hrozila mi operácia cez brucho,riadnym rezom. Toho som sa strašne bála. Avšak pred samotnou operáciou, ma zavolal ešte raz pán primár, a povedal, že sa pokúsi laparoskopicky a vybrať cez pošvu. Strašne zlatý človek. Po prebudení , bolo prvé čo som pozerala ako vlastne som bola operovaná. Laparoskopicky sa to podarilo, vaječníky mi nechali. No nie je to nič strašné, žiadne veľká bolesť, akurát ma bolelo tam dole,kde sa rezal aj ten zvyšný krčok. Po operácii ste na jiske asi 4hodiny sledovaná, potom Vás prevezú na izbu. Na druhý deň , bolo najhoršie vyberanie tých vývodov a drenu a tamponády. Prežila som, som šťastná, nebojte sa, strach má veľké oči, dá sa všetko prežiť. Každý deň infúzie, injekcia fraxiparin a od bolesti. Na 4 deň som išla domov, a na 7 deň vyberať stehy. Nemám vôbec žiadne bolesti, návaly, proste ani neviem, že som bola operovaná. Ale treba sa šetriť, som na PN. Personál neskutočne ochotný, setričky milé, nie ako v iných zariadeniach... A doktori? To je ako z iného sveta, odborníci, všetko podrobne vysvetlia, tak, aby sme tomu rozumeli. Vedia povzbudiť, usmiať sa. Takže všetkým veľké ĎAKUJEM. A vy žienky, ak Vám niečo hrozí, neváhajte. Zdravie máme len jedno.

iveta6868
3. aug 2020

Tiež ma to čaka , ale cez brucho.mam vysoko maternicu, neda sa zo spodu.Mam neustale špoineie, čo ma vyčerpava.Ako Vam robili tamponadu pred operáciou? Znama mi povedala, že to bol pre ňu ten najhorši zažitok.

kocka23
4. aug 2020

@iveta6868 tamponadu to dávajú po operácii, aby zabránili krvácaniu, to vyberanie na druhý deň je rýchle,ale nepríjemné, nič strašné. Najhoršie bol výber drenu z brucha, ale to tiež urobia za pár sekúnd. Nebojte zvládnete to.ja už ani neviem, že som bola. Kedy mate naplánovanú operaciu? Idete na Sliač?

zoe45
27. aug 2020

Mne odstranili maternicu a jeden vajecnik pred dvoma rokmi, kedze som mala 6 myomov. Velmi som sa bala, lebo vsetky info co som nasla na nete boli hrozive.
Operovali ma rezom cez brucho( myomy boli velke),nemala som skoro ziadne bolesti.
Druhy, zdravy vajecnik mi lekar nechal, takze nemam teraz problemy s prechodom ( mam 45).Citim sa velmi dobre,mam vela energie, aktivne cvicim a behavam. Operaciu vobec nelutujem,sexualny zivot je hadam lepsi ako predtym, operacia nemala ziadny vplyv na to.🙂

iveta6868
28. aug 2020

Na operaciu idem do BJ koncom septembra 28.9.O tu tamponadu som sa pytala lekara, takže sa to zavadza pred operaciou aje to veľmi neprijemne, sam to potvrdil. Na konci operacie ju vyberaju.Myslim, že v niektorych nemocniciach to nerobia, či robili každej? Mam slizničnu kontaktnu alergiu a skoro všetky gyn. lieky a mydla, tak mam strach, aby som tam nedostala nejaku alergiu počas operácie. mam zakazane použivať aj tampony. Po Clotrimazole som skončila na hydrocortizone.

knajula
29. aug 2020

@iveta6868 toto si nepamatam, bolaa som v narkoze..iba dren na druhy den vytiahli a to je par sekund

evicka69
2. máj 2021

@zoe45 Ahoj Zoe, ak toto prečítaš, budem rada, ak odpovieš. Ja idem na hystektomiu v druhej polovici maja. Píšeš, že si cvičíš. Ako to je s cvičením po operácii? Kedy si zaraďovala aké cviky? Ja milujem tabatu, po akom čase to bude možné? Dlho to trvá celá rekonvalescencia? P.S. Tvoja odpoveď ma povzbudila. Ďakujem vopred za odpoveď.

zoe45
2. máj 2021

@evicka69 Ahoj Evicka, prave som sa vratila z 10 km behu 🙂,beham 2krat do tyzdna 10km a citim sa vyborne.Operaciu som mala pred tromi rokmi.
Operaciu vobec nelutujem, prave naopak, som rada , ze som ju absolvovala, mam ovela viac energie, nestracam zelezo kazdy mesiac menstruaciou, nemam ziadne vytoky ani unik mocu.
Pises, ze cvicis, takze sa budes zotavovat rychlejsie po operacii, tomu urcite verim.
Po operacii som 6 tyzdnov bola velmi opatrna, oddychovala som, nic nedvihat, fakt som posluchala.
Potom som zacala kratkymi prechadzkami, ale hlavne nic nedvihat, vnutro brusnej dutiny sa hoji a priestor,kde bola maternica sa trochu meni. Je dolezite,aby sa to vo vnutri vsetko vyhojilo. Neponahlaj sa.
Pokracovala som rychlou chodzou a neskor jemny beh.(asi 4-5 mesiacov po operacii)
Je to ale individualne, tvoje telo ti da vediet ci je uz pripravene na cvicnie.🙂 Ak neskor zacnes robit nejake cviky a pichne ta v bruchu, prestan a zmen cvik.
Drz sa a neboj, citala som take hrozne veci, velmi som sa bala operacie a nebola to pravda.
Sex je dokonca lepsi ako pred operaciou.
Ahoj

evicka69
4. máj 2021

@zoe45 Jeeej Zoe, Ďakujem za odpoveď! Asi bude namáhavé budovať kondičku od znova. Hanbím sa to povedať, ale ja som poriadne začala cvičiť až minulý rok v lete a to som už dosť stará (51). Ale veľmi ma to baví a neviem, prečo som nezačala skôr. A aj s tým sexom si ma potešila, lebo môj muž má stále chuť a ja odmietam občas, lebo mám sem tam aj bolesti a celkove zlý pocit. Bodaj by to tak bolo aj u mňa. Ale nastavujem sa na to psychicky, to je tiež veľmi dôležité. Ešte raz ďakujem za odpoveď a pozdravujem. Náhodou Modrý koník sa mi v tomto páči, často tu hľadáme práve psychickú podporu, nikto lekárov nechce preda nahradiť!

iveta6868
30. máj 2021

Tak žienky, ja to už mam za sebou, Zvladla som to, ale bolo to naročne. Držim Vam všetkym prsty.

evicka69
30. máj 2021

Divečatá, ja, čo som sa extémne toho bála, mám tiež po. Operovali ma 18.5. tohto roku. Odmietala som operáciu, lebo môj gynekológ mi ukázal maketu ženských pohlavných orgánov a iba mi oznámil -" vyberú vám maternicu, vzhľadom na vek doporučujem vziať aj vaječníky. Upadnete po operácii do prechodu, ale pokúsime sa to substituovať hormonálnou liečbou." Absolútne neempatický prístup. Keby som išla do nemocnice v našom meste, tak to tak aj spravia. Problém bol, že tak dlho som to odkladala (cca 8 rokov, lebo som nechcela mať prechod v 40tke) že maternica už siahala po pupok a bola som ako v 4. mesiaci tehotenstva. Hľadala som nemocnicu, kde to urobia laparoskopicky. Bola som v Gynpor Sliač. Primár bol veľmi milý, ale povedal, že vzhľadom k tomu, že som mala už cisárske, bojí sa komplikácií vo forme zrastov a oni robia len jednoduchšie prípady. Ale zavolal svojmu známemu - primárovi v inej nemocnici, ten bol absolútne perfektný. Povedal, že mi nechá vaječníky aj krčok a pokúsi sa to urobiť laparoskopicky. A ono to vyšlo! Maternica mala 850 gramov (bežne máva 80 g), ale vedia to rozdrviť a vybrať cez jednu dierku. Celkovo mám 4 maličké dierky, ktoré sa krásne hoja. Nakoniec neboli ani žiadne komplikácie, všetko prebehlo hladko, ešte v ten deň som chodila. Žiadny katéter, o tri domov. Všetko sa hojí, mám konečne ploché brucho a je mi oveľa oveľa lepšie. Hľadajte empatických lekárov, určite niekde sú aj vo vašom okolí.

iveta6868
30. máj 2021

Ja som bola operovana rezom cez brucho, mala som maternicu a vaječniky prirastene k hrubemu črevu a cely Doglasom priestor vyplnený endometriozou.tkaže mne trvala operácia 3 hodiny.Som šťastna, lebo vysledky z histologie su v poriadku. bez malignity.
.

evicka69
31. máj 2021

@iveta6868 Oh, to musela byt riadne narocna operacia a sikovni lekari. A ty si hrdinka! Tak zelam prijemnu rekonvalescenciu a dobry pocit z toho, ze si v poriadku a zdrava🙂