Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Intolerancia na glutén. Poradíte?

aka13
2. jún 2015

Ahojte máte skúsenosť ,test z lekárne nevyšiel uplne pozitívny na celiakiu ,ale príznaky namna sedia obzvlašť neprimerane priberanie čo byva vraj pri neceliakovej intolerancií.Som z toho už zúfalá.

hrjanka
3. jún 2015

Vidis, a ja som zasa neprimerane chudla a to bol jeden z mojich priznakov celiakie. Jediny sposob,ako budes mat istotu, je, ked sa objednas na gastroenterologiu na endoskopiu, tam ti vezmu vzorky z creva a bud ti potvrdia alebo vyvratia celiakiu. Byt tebou, zatial sa nestresujem,tie testy z lekarne nie su jednoznacne a mozes zbytocne priberat aj prave z toho stresovania. A keby ti nahodou celiakiu potvrdili, neboj, da sa s nou zit, ja s nou zijem uz 8 rokov 😉

ditatxu
3. jún 2015

Ahoj a tvoj priznak je ze priberas? Mas aj nejake ine priznaky? Lebo ja som neormalne chudla bola som vyhadzana, zle mi byvalo po kazdom jedle a mala som nie zrovna depku ale nebolo mi dobre.

horana
3. jún 2015

Ano, cast celiatikov moze aj priberat. Test z lekarne nemusi vyjst pozitivne.
Ak sa ti nechce do endoskopickeho vysetrenia, vela ludi to robi tak ze si da, ale naozaj striktnu mesacnu celiaticku dietu. Zatial teda len taku - na skusku. Ked tam celiakia je, je to velmi jasne poznat na tych priznakoch, vacsina sa vyrazne potlaci. Takze si budes (temer) na istom. Ale pozor, spociatku mozu sa ukazat aj abstinencne priznaky, telo napriek tomu ze mu gluten skodi, ma ho ako akysi druh drogy, takze spociatku moze byt cloveku aj zle, byt slaby, malatny...atd., ale to prejde a prijde prilev energie.
Btw: gluten v skutocnosti skodi absolutnej vacsine populacie, aj takej ktori oficialne celiakiu nemaju. Aj takymto ludom vysadenie lepku (napr. pre celiatika v rodine a sucit s nim, aby nemuseli varit dvojmo a pod.) moze len prospiet, vaha sa napravi, vydrz a sustredenie tiez....poskodit si urcite neposkodis...

kiki68
3. jún 2015

ak vyslo nieco poz. tak ist pekne k lekarovi, odoslu na genetiku (tam pojde jedna krv), potom na gastro,tam sa spravi endoskopia a vezme sa vzorka na biopsiu a tiez vezmu krv,kde potrvdia uz celiakiu. A mozes aj priberat. Ja osobne som nie priberala,ja som opuchala. Normalne cele telo opuchnute,cize som si myslela,ze som pribrala a citila som sa velmi zle. Ja som ale aj zvracala furt. Po vysadeni glutenu som sa skor citila uplne naslapana, podla mna to nie je ziadna droga pre telo, skor som mala dojem,ze ako sa telo toho zbavuje,tak je to lepsie. Ale tak vacsina ludi by sa citila lepsie keby prestane kukat do porcelanovej misy velmi detailne. Pokial nemas ale vysledky od lekarov nesmies si nasadit blp dietu,lebo by sa vysledky mohli zdat falosne negativne.
Pre niektorych: gluten je aj v spaldovej muke, takze ju nesmieme. Rovnako ovsenne vlocky mozeme iba blp, aj to nie vsetci ich toleruju. Pozor na vec,ak drzite dietu,ale ti co drzite asi viete 😉

e_z
3. jún 2015

Ahoj, odporúčam zájsť na gastro a bezlepkovú diétu si nenasadzovať predtým. Na gastre ti zoberú krv na protilátky a genetiku. Podľa toho sa rozhoduje, či pôjdeš na biopsiu. Ak si nasadíš bezlepkovú diétu pred biopsiou a testami, tak ti môžu vyjsť falošne pozitívne. Ak celiakiu máš, tak nárok na dotované bezlepkové potraviny získaš len po potvrdení z biopsie. Alergiu na lepok ti zistia na alergológii. Po radu môžeš ísť aj sem k nám do skupiny: https://www.modrykonik.sk/group/1911/detail/ Celiakia môže mať množstvo rôznych príznakov, tak aj ked máte s kamoškou úplne rovnaké príznaky, nakoniec môže mať celiakiu len ona. Príznakov celiakie je tak veľa, niekto ich má nakombinované, niekto len jeden a niekto jeden a úplne nešpecifický, takže ak máš akékoľvek gastro problémy, tak sa tam určite nájdeš. :( Podľa príznakov ti ani lekár diagnózu celiakia neurčí. Ak by sa nič z horeuvedených diagnóz nepotvrdilo, tak bezlepkovú diétu môžeš skúsiť. Mám kamošku, ktorej vyšlo všetko negatívne a napriek tomu je jej bez lepku výrazne lepšie.

maslenka47
3. jún 2015

@aka13 .. ak si myslis, ze priberas z lepku, tak ho jednoducho vysad. Na to nepotrebujes ziaden test ani ziadnu endoskopiu. .staci sa rozhodnut prestat jest lepok. Naozaj, nie je v strave povinny ..

Len aby ten prirastok na vahe nebol sposobeny niecim inym. 😎

yanni
3. jún 2015

JA nemam celiakiu ale intoleranciu na lepok. Zijem v Nemecku a tu to rozlisuju. Cialiatici su na tom uz velmi zle.
Ja som ani nechudla ani nepriberala, mne byvalo len po takmer kazdom jedle zle. Zaludok ma bolel da sa povedat nepretrzite. Miernu intoleranciu zistili z krvicky.
Lepok som z jedalnicka vyhodila najskor uplne, po ca. mesiaci mi ostalo lepsie. Jedine co je vyhoda "len" intolerancie, nemusis az tak davat pozor. Na vela baleniach potravin byva upozornenie "moze obsahovat zvysky lepku". To mne nevadi. Len taky normalny okruzok chleba mi sposobi uz riadne bolesti zaludka.
Momentalne som tehotna v 9. mesiaci. Od ca. 20tt sa neznasanlivost vytratila. To je krasny zivot. Vraj sa to stava casto. Doc ma vsak upozornil, ze ta intolerancia sa po porode, popr. po odkojeni väcsinou vracia. ked sa da telo zase do normalu. No som zvedava. Najradsej by som bola, keby sa nevratila. V De je taky fajny chlieb a tie pracliky mnaaaaaaam. Tie hrozne bezlepkove cestoviny som uz nemohla ani citit. Atd atd.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli