Je možné, že kolegyňa na mňa prenesie ovčie kiahne?

psyxooo
7. máj 2009

Kolegynina 6 rocna dcera dostala ovcie kiahne. Po dvoch tyzdnoch sa prejavili priznaky aj kolegyni, teda jej mame, pretoze ta este kiahne neprekonala, dnes bola na stere u lekara a potvrdili jej tie kiahne.
Ja som kiahne este nemala. Aka je pravdepodobnost, ze ich dostanem od kolegyni? Ta uz je od dnes doma na PN.

lentilka11
7. máj 2009

http://209.85.129.132/search?q=cache:j-2Gmk3h4A...

teda jestli jsou kiahne neštovice 😀

kolegyně byla nakažlivá 2-3dny před výsevem vyrážky a tehdy jsi to mohla chytit, inkubační doba je 14-24 dní, takže teď můžeš leda čekat, nebo pokud neuplynulo od "styku s neštovicemi víc než 72 hodin", můžeš se nechat naočkovat (Varilrix v čechách stojí asi 1600 a jsou dvě dávky, takže přes 3000...)

lentilka11
7. máj 2009

tak ten odkaz ještě jednou 😝

http://www.hzp.cz/main/clanek.php?id=1951

sumienka2525
7. máj 2009

psyxooo no ja si myslim ze tam je velka pravdepodobnost ze ich dostanes aj ty. Skus cez google si vyhladat nieco o tom. Viem len ze cim je clovek starsi tym to je horsie.

macca5
7. máj 2009

Pravdepodobnosť tam je,všetko záleží na tvojom obrannom systéme.Môj muž mal kiahne ako vojak,nemal žiadne vysoké horúčky a ani iné problémy.Pekne si to odležal na infekčnom.St. syn bol v kontakte s kiahnami ako škôlkár ,nedostal ich.mal ich v 10r.

ka77ka
7. máj 2009

jedna moja kamoska mala kiahne pred mesiacom-ma 32 r, pekne -krasne si 5 dni odlezala doma s vysokymi teplotami.presne za 2 tyzdne ako ich dostala, vysypali sa aj jej deti, a teraz ma kiahne moja starsia dcerka.cakam, ze do tyzdna ich dostane aj ta druha.
kiahne su infekcne pokial sa uz neurobia chrasticky, a inkubacna doba je myslim 3 tyzdne.takze Psyxooo, je tu dost velka pravdepodobnost, ze ich dostanes aj ty...tak sa drz a ak ich dostanes, prajem ti skore vyzdravenie.

a je fakt pravda, ze cim je clovek starsi, tym to znasa horsie...u dospelych muzov mozu kiahne sposobit aj neplodnost.

lentilka11
7. máj 2009

neplodnost způsobují příušnice, co nevím, jak se řekne slovensky - parotitida, ne kiahne..

martao
8. máj 2009

lentilka,
aj ovčie kiahne sposobia u mužov neplodnosť.

macca5
9. máj 2009

ovčie kiahne môžu spôsobiť neplodnosť,ale môj muž mal asi šťastie.Má dvoch synov.

radka.m.
9. máj 2009

neštovice opravdu u mužů mohou způsobit neplodnost,obzvlášt,když je muži dostanou déle,než ve školním věku,jinak můžou být neštovice i vícekrát za život,já i moje dcera jsme je měli obě dvakrát a takových lidí znám více 🙂

maca793
10. máj 2009

určite ich dostaneš len to chce inkubačnú dobu alebo dostať ich nemusíš

ak ich dostaneš tak to bude oveľa zložitejšie ako u detí

monik76
10. máj 2009

u nás ve školce taky vypukly neštovice, čekáme jestli je chytneme. Já je teda taky ještě neměla, kdysi dávno jsem si nechala zjistit protilátky a ty mám, tak snad ten průběh u mě nebude tak hrozný jako u většiny dospělých, teda pokud je chytnu. Na jednu stranu bych byla ráda, kdyby to děcka měly už za sebou, na druhou stranu si říkám, že nás to asi vyřídí na pěkně dlohou dobu.
radka.m., teda 2x, to je fakt síla, ale po druhé už ten průběh byl lepší ne?

lienocka235
10. máj 2009

nemusite mat obavu... ovcie kiahne sposobuju neplodnost az ked ich muz dostane tak po 13 roku.. /zaciatku spermatogenezy/ ono preto sa odporuca ked ich nedostane do puberty tak zaockovat. nemam moc rada ked sa na vsetko ockuje.. ale toto by som dala u syna urcite.. my sme odbobny pripad.. kedy detske infekcne ochorenie u muza v dospelom veku sposobilo neplodnost.. nastastie sme uz mali dcerku

ak si uz ovcie kiahne mala tak mozes dostat pasovy opar.. zavisi to od tvojej imunity a agresivity kmena kiahni co ma tvoje dieta... zvys prijem vit. C

lentilka11
10. máj 2009

tak jsem prohrabala net a sypu si popel na hlavu..

1. našla jsem zmínku o poneštovicové orchitidě (zánětu varlat); v roce 1991 bylo referováno v British Journal of General Practice 5 případů (u dvouletého, sedmiletého a čtrnáctiletého chlapce, a u dvou dospělých - 20, 46 let), - sedmiletý a šestačtyřicetiletý měli jednostrannou atrofizující orchitidu, tj. měli následky (nicméně jednostranný zánět nevede ke sterilitě, čtrnáctiletý měl oboustranný zánět a žádné následky..)

závěry: a) varlata může napadnout každý virus 😒 ; u Varicella zoster viru se jedná o velmi velmi vzácné případy (jednotlivé kazuistiky, case reports, řádově desítky ročně.. (naproti tomu virus příušnic u dospělého způsobí orchitidu v jednom případě ze čtyř 😖)
b) jednostranná orchitida nevede ke sterilitě, oboustranná jen v některých případech, nezávisle na věku bohužel (nejde jen o začátek spermatogeneze - zárodečné buňky mohou atrofovat a nikdy se k činnosti neprobudí nebo dojde k obstrukci vývodných kanálků, pak také nejde o sterilitu, jen se ty živé spermie musí dostat ven jinak..)

odkaz: http://www.pubmedcentral.nih.gov/pagerender.fcg...

2. přechodná sterilita může nastat při vysokých horečkách - útlum spermatogeneze a její obnova zhruba do tří měsíců - nespecifický příznak

3. zdá se, že některé osoby mohou opravdu prodělat pravé neštovice dvakrát; jedná se o osoby imunokompromitované, které si při prvním styku s infekcí nedokázaly vytvořit dostatečnou imunitní odpověď;
může jít také o předchozí špatnou diagnózu, protože plané neštovice se většinou diagnostikují podle klinického obrazu a neověřují se specifické protilátky z krve

odkaz: http://chickenpox.emedtv.com/chickenpox/chicken...

lentilka11
10. máj 2009

plané neštovice ne pravé.. 😲

radka.m.
10. máj 2009

monik-ty druhé neštovice byly horší,ty první proběhly docela v poho,zato ty druhé stály za to,právě proto jsme je asi dostaly znovu,že ty první byly dost slabé. ☹

zuzana2706
12. máj 2009

ahojte, neviete mi poradit, syn 2,5 roka ma 3 dni kiahne a vyhodila sa mu aj vo vnutornej strane ocneho viecka, oko mu hnisa, je potrebne davat kvapky?

lentilka11
13. máj 2009

zuzana,
podle mě by měl dítě vidět očař, aby posoudil míru postižení oka; v článku, ze kterého čerpám, píšou, že oční komplikace při neštovicích většinou nebývají vážné a mají tendenci k samouzdravení a dobrou prognózu, co se týče zraku, ale těžší formy vyžadují aplikaci acykloviru - včasná diagnóza je zásadní

http://article.pubs.nrc-cnrc.gc.ca/RPAS/rpv?hm=...

zuzulienka1973
16. nov 2013

@psyxooo Vsetko zavysi od celkovej imunity cloveka.Napr. moje deti boli v kontakte so svagrininymi detmi ktore mali vsetky ovcie kiahne a moje ich nedostali.

romco3
8. feb 2017

prosim vas potrebujem jasnu a jednoznacnu odpoved idealne s linkom na vyjadrenie lekara. Ak som v davnej minulosti mal ovcie kiahne a teraz ich ma moj 3-rocny syn, mozem byt prenasacom na kolegov v robote??? Mam zostat doma alebo mozem ist kludne do roboty a kolegovia a ani ich deti to cezo mna dostat nemozu? Fakt hladam nejaku poriadnu odpoved, nie jedna baba povedala... Nerad by som bol aby na mna kolegovia krivo pozerali, ze som im doniesol kiahne do roboty