Je pravda, že nemôžem odmietnuť dentálnu hygienu?

jaaaaana45
25. feb 2021

Ahojte, prosím Vás viete mi niekto povedať ako to je?
Moja zubárka mi tvrdí, že nemôžem odmietnuť dentálnu hygienu, lebo vraj ak odmietnem nespraví mi kaz. Je teda dentálna povinná alebo je to na mojom rozhodnutí a zubárka ma musí ošetriť aj bez nej. Ďakujem.

luccija
25. feb 2021

@jaaaaana45 to čo je za hlúposť?hneď by som si zobrala kartu.Samozrejne, že nie je povinná.Zubari nastojcia na hygiene pri zubnom strojčeku, ale toto je niečo iné.Zase ide iba o peniaze

e1i
25. feb 2021

povinna je preventivka, nie hygiena. mne moj dr aj planoval a nakoniec povedal ze mi ju teraz nebude robit, prednost dostanu kazy aby boli opravene

mimer
25. feb 2021

Moj dr "vyzaduje" DH,ale mne to nevadi,ja som rada ze tam.chodim a dava mi zuby do.poriadku,po rokoch strachu zo zubara som.ho prekonala,vdaka ich pristupu 🙂 a podla.mna sa im naozaj aj lepsie robi ked mas DH spravenu a.ano je to aj o.peniazoch,ale ...ak Ti to vadi,zmen lekara

zirafienka
25. feb 2021

@luccija máš pravdu. Je to presne tak. Každý zubný lekár, aspoň môj mi pri preventívke skontroluje chrup a následne ma obj. na dentálnu hygienu. Veď tam sa viacmenej robí odstránenie zubného kameňa, a čistenie dentálnou kefkou, o čom lekár poučí a robíš si to doma. Ale... ale... zobrať si ihneď kartu. A u vás je taká možnosť, že zubár čaká pred dverami na pacienta? U nás sú odborníci a šikovní zubári na 100% obsadení (ak je to pravda, do jeho ambulancie nevidím)a nových pacientov neberú. Ale cena DH sa pohybuje u dentálnych hygieničiek v dosť veľkých cenových rozdieloch. Ale určite, nie je to na škodu. Mne ju robí môj ošetrujúci. Ten mi robí kompletku.

nikpa
25. feb 2021

@jaaaaana45 môcť asi nemôžu ale ak si ju nespravis, odmietnu ta, uz som to viackrát počula. Ale zase prečo ju odmietat, aspon raz za rok to zubom len prospeje. Ja teda aspon na svojich zuboch vidim rozdiel odkedy chodim na dentalnu. No je to tvoja vec, ak nechceš treba hľadať zubára ktory to bude akceptovať.

jaaaaana45
autor
25. feb 2021

Ďakujem pekne 🙂

ajsha123
25. feb 2021

Keď máš urobenu DH, lekár lepšie vie ošetriť kaz. Čiže nie je to povinnosť, ale zubárovi to vyhovuje, ak má pacient urobenu DH. Tam, kde chodíme my k dr., DH poriadne zdražela. Pred pár rokmi som platila 50 a to sa mi zdalo veľa na náš rozpočet... Manžel musel ísť nedávno, pytali 75... Ja sa nečudujem, ak to niekto odmietne za taký peniaz...

mimer
25. feb 2021

@ajsha123 ja platim 40 ...75 uz je extrem a to moj dr a den.hygienicka su na top urovni si dovolim tvrdit 🙂

zirafienka
25. feb 2021

Ženy, všetko je asi vec lekára. Ja si myslím, že DH má z toho veľmi málo. Ona má plat. Mám známu DH. U jedného lekára účtuje 40€ a u druhého 65€. Má v týždni dve pracoviská u dvoch zubárov.. Sumu pravdepodobne určuje lekár. Nechcela som sa jej pýtať detaily, pretože financie a vôbec účtovanie je háklivá vec. Ale tak mi to naznačila. Ak chceš, príď tam, lebo tam účtujem 40€ a s kvalitou to nemá nič spoločné. Kvalita je rovnaká.

xena0
26. feb 2021

Nemyslím si že je dentálna hygiena povinná.... Ale dnes už poisťovne preplácajú dentálnu

mint_blossom
26. feb 2021

@jaaaaana45 Ja si myslim, ze je to len dalsi sposob ako vytiahnut z ludi peniaze. Neviem, preco by malo byt osetrenia zuba podmienene dentalnou hygienou.

lasina
26. feb 2021

Veľa zubárov už má podmienku, že musíš mať urobenú dentálnu hygienu.ja chodievam 2 krát do roka a zuby sa mi zlepšili. Platím 25 eur. Dávam si to preplácať, tak je to ok...ale ja by som si to aj zaplatila...ale rozumiem ľuďom, ktori na to jednoducho nemajú. Zuby sú strašné drahé...no neviem čo robiť...aby ti iný zubár nepýtal ešte viac...inak 40 eur za dentálnu je už pre mňa riadna palka...nehovoriac o 75 eur...ako to už je na hlavu🤦🤦🤦

dadis
26. feb 2021

@mint_blossom a to teda radsej na DH nechodis, aby si nahodou niekto na tebe "nezarobil". Vies, kazdy mame nejaku pracu, ktorou sa zivime. Chapem, ak odmietnes gelove nechty alebo kadernika, lebo nechces vyhadzovat peniaze navyse. Ale hovorit dnes uz o zakladnom hygienickom a zdravotnom standarde, ze na nom ludia zarabaju. Maju to robit zdarma? Ved tolko zaplatis u kadernika, alebo 2x na nechtoch. Plus od poistovne ti vratia nejake peniazky spat. Alebo si hladaj moznost, kde ti spravia hygienu lacnejsie. Poznam ludi z Bratislavy, ktori si davaju robit hygienu pocas navstevy doma na vychode, lebo tam to je aj o polovicu lacnejsie. A poznam aj ludi, co evidentne na hygiene alebo u zubara davno neboli, ale maju vlasy a nechty tip top a k tomu cigaretka v ruke. Na tom nikto nezaraba, samozrejme 🙄

mondolina
26. feb 2021

Dentálna hygiena patrí k základom starostlivosti o chrup a ústnu dutinu. 1-2 x ročne by mala byť samozrejmosťou.

tana85
26. feb 2021

@lasina prosim ta, ktora poistovna preplaca dentalnu u sukromnika?

mondolina
26. feb 2021

@tana85
aj union

mint_blossom
26. feb 2021

@dadis Aj ludia maju v tejto dobe existencne problemy, nie len zubari a dentalne hygienicky. Len som hovorila o tom, ze by to nemala byt podmienka a ludia sa v takychto pripadoch vacsinou hanbia/boja otvorit usta. Snad sa kazdy moze rozhodnut co chce a co nie 🤷🏻‍♀️

pseudomonas87
26. feb 2021

@jaaaaana45 tovja zubárka kecá, odmietnuť môžeš samozrejme, ale osobne by som ti to nedoporucovala, bez zubnej hygieny stavia zubár len vzdusne zámky, najlepšie 2x do roka dentálnu hygienu a doma každý deň medzizubné kefky a niť 😉

ejanjelik
26. feb 2021

Mne bolo poveda e, ze dava biele blomby a v tedy nema dasno krvacat.

sense
26. feb 2021

Povinná nie je ale lekár má tiež právo ta odmietnuť pokiaľ nie si v ohrození zivota

simca06022011
26. feb 2021

@ajsha123 zalezi co robia.. ja mam drahu zubarku, DH bezne mam okolo 25-35EUR, s pieskovanim a kadecim okolo 50-60 - cize to nie je vela.

@jaaaaana45 no podla toho v akom stave mas zuby,a k mas vela kamena a kadecoho, tak sa mu necuduje. Inak nie, nie je povinna DH. Ak ide o peniaze cisto, kedze je to draha vec, neviem aku mas zdravotku, tak do 100EUR na osobu mi napr. union preplaca taketo veci. Cize mne tam vyjde aj dentalka 2x do roka... fakt je ze DH je suepr vec, pri pravidelnej navsteve u mna klesli zubne kazy na nulu. Seriozne vazne okrem trhania 8micky som za 9r neriesila nic so zubami (predtym vymenu plomb, ale tiez nie kazy.. cize aj dlhsie v podstate)

luccija
26. feb 2021

@tana85 aj dovera

lasina
26. feb 2021

@tana85 union

dadis
26. feb 2021

@tana85 ja mam Doveru a mama tiez zubny benefit 4x25 eur na mna aj na deti. Ja ani neviem, ci niektory zubar v dnesnej dobe nie je sukromnik (mozno je, nestretla som sa). Skor ide o to, ci ma zmluvu so zdravotnou poistnovnou. Ak ma, tak sa treba vo svojej poistovni informovat, ako ten benefit na zuby mozes cerpat. V Dovere je to tak, ze vopred (este pred navstevou lekara) o to musis zaziadat a po schvaleni mozes absolovat vykon, ktory u zubara zaplatis, k schvalenej ziadosti pripojis fotku potvrdenia o zaplateni a oni ti 25 eur poslu na ucet. Je to take komplikovanejsie, nez teda automaticke preplacanie ukonov, ale teda aspon je. A ja osobne is myslim, ze zubne lekarstvo je drahe, ak mas komplikácie zo zanedbania starostlivosti o chrup. Myslim si, ze pravidelna zubna hygiena (2x do roka) a zaroven dosledna starostlivost o chrup doma - to je najlepsia prilezitost ako usetrit. A nie ze usetrim cca 100 eur rocne, tak ze nebudem chodit na zubnu hygienu a o par rokov budem musiet dat niekolko tisic na chrup.

tana85
26. feb 2021

@dadis ja nevravim, ze je zbytocna. ale mam vszp a neskoro som sa spamatala, ta nepreplati dospelemu nic, a ked zubar nema zmluvu (co je teda uplna rarita v BA), tak ani len detom nepreplatia...

dadis
26. feb 2021

@tana85 aj vszp to ma https://prihlaska.vszp.sk/penazenka-zdravia/zuby . Dolezite je byt u zubara/hygienika co ma zmluvu s poistovnou

derdia
26. feb 2021

@luccija ahoj povinna nie je a ani sa nema robit caszo tak raz do roka max. A zubarky im len dohadzuju robotu.

derdia
26. feb 2021

To je taka idiotina... Boze zachvilu bude aj ritna hygiena, ked si niekto zmysli a budete tiez vsetci chodit? Ta dentalna hygienicka ti odkryva dasna od zubov...a to vobec nie je dobre.

dadis
26. feb 2021

@derdia ano, ano...preto generacia nasich rodicov mala pomaly v 40tke zuby v poharoch 🙄

luccija
26. feb 2021

@dadis ja nepíšem, že nie je potrebná určite je, ale nepáči sa mi, že podmieňuje zubár ošetrenie kazu dentálnu hygienou.To, akokeby Ti gynekológ povedal, že Ti nespraví výter, lebo nepoužívas správne mydlo s PH