Kliešť pod kolenom

denamir
26. jún 2016

Ahojte co mam robit vecer som si nasla kliesta pod kolenom a vybrala. Bojim sa ci nebol nakazeny. Kedy ist na odber alebo co mam robit pytat antibiotika?

saurian
26. jún 2016

@denamir ak mas toho kliesta da sa poslat niekde (ale neviem kde) kde zistia ci bol nakazeny/prenasac tych chorob. ak nemas kliesta - encefalitida by sa prejavila na kozi tak cca do 2 tyzdnov, borelioza je po cca 3 tyzdnoch zistitelna z krvi. mmch - napr boreliozu moze prenasat aj iny hmyz. tiez mozes vygooglit "oblasti nakazy" - cize kde sa vyskytli v ostatnom case nakazene klieste.

denamir
autor
26. jún 2016

@saurian nie nemam uz toho kliesta. Tak dufam ze nebudem mat nic zatial mi nevidno nic po vybrati

mijo53
26. jún 2016

Hneď pýtaj antibiotika /3 tablety na začiatok dávajú / a povedia ti, kedy máš prísť na odber krvi, aby zistili, či bol nakazený. nezanedbaj to, aby to nebola borelióza, potom sa dávajú antibiotika podľa toho, aké hodnoty vyjdu.

terezka1947
26. jún 2016

@denamir iba pozorovat miesto vpichu...nic ine-zatial.....

denamir
autor
26. jún 2016

@terezka1947 okey hned zajtra zavolam doktorke

denamir
autor
26. jún 2016

@mijo53 a nevies ake antibiotika sa davaju a kedy mozem ist na odber?

elenajezova
26. jún 2016

na koži sa prejavi borelioza flakom, nie encefalitída. Tá by sa prejavila niečim podobným chrípke, potom chvíľu by bol pokoj a potom by sa naplno prejavila už encefalitída.

terezka1947
26. jún 2016

@denamir ani lekarka ti nic speci neurobi....v krvi nic ani nezistis=zatial
manzel mal boleriozu,preto pisem,ze miesto vpichu pozorovat,keby sa zacalo nieco diat,ci zacervenanie,ci nejaky hnis,opuchatd,atd....ist

ayfer
26. jún 2016

Len sleduj miesto vpichu ci sa ti tam nespravi cervený flak,vtedy to moze byt borelioza,lieci sa antibiotikami,encefalitída sa ma priznaky ako chripka,boledt hlavy,zvysena teplota,crevne problemy...ale ak tam nic nemas,nerobila by som paniku,hned antibiotika su uplne zbytocne. My byvame pri lese,tento rok som uz mala troch kliestov a moja malá dvoch,vybrali sme ich a vsetko je o.k ☺ tak ako som uz pisala,len sleduj miesto vpichu.

mijo53
26. jún 2016

@denamir na začiatok myslím, že azithromycin. Ak sa v krvi zisti napr. borelióza, tak potom dávajú silnejšie, ktoré sa v 1. štádiu berú 14 dní, v druhom 21 dní a v treťom 28 dní. Ja som mala malú červenú škvrnu vo veľkosti nechtu na malom prste ruky a lekár mávol rukou, že už je to červené, tak o 6 týždňov na odber krvi. Výsledky sa stratili, potom ma začali veľmi bolieť kĺby a všetky kĺbiky po celom tele, skoro som nemohla chodiť, tak som išla na druhý odber, /po pol roku/ čo bolo veľmi neskoro a bola to borelióza a mám pocit, že mám následky do teraz. Brala som 2 dávky po 21 dni, bolo to už druhé štádium. Práve tie vyššie spomínané mi mal Dr., ktorý končil s červeným diplomom dať a nedal a ja som nemala skúsenosti, ani toľko vedomosti ako teraz. Teraz keď ma uštipne kliešť, hneď pýtam tie antibiotika, čo som vyššie spomínala a následne idem na odber. Choď, nezanedbaj to, to je strášne, keď nemôžeš vstať z postele, nohy len šucháš po zemi, na autobus nemôžeš nastúpiť, ale to je pri tom druhom štádiu. Ešte mi dr. povedal, že ak sa fľak zväčši, mám hneď prísť, inak až o 6 týždňov. nezväčšil sa, po niekoľkých dňoch zmizol a predsa to bla borelióza, hodnoty 220 , silne pozitívne je keď sú hodnoty už okolo 24

lenkamatus
26. jún 2016

Moja mala tiez mala nedavno kliesta v krku...vybrali jej ho na pohotovosti a to je vse...ze sledovat chvilu obcas vpichu ak nic nenastane tak netreba nic riesit...
@denamir

maciatkolulu
26. jún 2016

@mijo53 brat len tak atb je najvacsia kravina aku som kedy pocula.... Potom sa ludia cuduju, ze im nezaberaju, kliest neznamena automatiky atb a ani nakazenie, tak naco brat hned atb???? Ziaden kompletny lekar ich ani nepredpise.

@denamir pozoruj vpich a hned ako uvidis nejaku zmenu, tak k lekarovi

denamir
autor
26. jún 2016

@terezka1947 a ako je potom liecba ak by nieco?

denamir
autor
26. jún 2016

@ayfer dakujem okludnila si ma a kde ste mali klieste same ste si ich vybrali bolo to aj cervene alebo nic ?

terezka1947
26. jún 2016

@denamir manzel mal cdervene miesto vpichu a sirilo sa to do prstenca-nepravidelneho...bol u obvodacky,ta dala krem na alergiu,kedze sa to potom dva tyzdne nemenilo,resp.zacalo sa to tak divne stracat....akoby sa to hojilo a zaroven po kupani to mal cervene a velke...isiel za koznou,ta dala atb rovno,vzsl.krvi boli do tyzdna...potom do roka chodil na infekcne na kontrolovne odbery,"borela" klesala...

denamir
autor
26. jún 2016

@lenkamatus a mala nieco cervene?

ayfer
26. jún 2016

@denamir akurat min.tyzden malej vyberala sestricka u nasej dr.zobrala gazu,napenila ju s mydlom a suchala jej to,pekne to vyslo von,mala to trochu cervene,tak jej na to dr.predpisala framikoin masticku,na druhy den tam uz nic nemala len malu botku. Prvy krat ked som mala kliesta som tiez panikarila,ale teraz mavame pravidelne,tak len vyberiem a sledujem ci tam nie je cerveny flak,inak nic.

denamir
autor
26. jún 2016

@ayfer neboli ste ani na odber krvi ani antibiotika nic ano len sledovat miesto vpichu.

monhla
26. jún 2016

@denamir Iba sleduj. Mojej malej dokonca raz zostala hlavička a na pohotovosti to len pozrela. A to mala 2 roky

moni244
26. jún 2016

@denamir to, že si mala kliešta, neznamená, že bol infikovaný a ťa nakazil, netreba hneď robiť paniku a ísť po atb, sleduj si okolie, poprípade si pozri na nete príznaky pri nakazení a ak po inkubačnej dobe sa niečo objaví, potom choď k lekárovi

spoony
26. jún 2016

Nie je pravda že borelióza sa prejaví červeným fľakom v mieste kde bol kliešť prisatí - jej zákernosť je v tom že fľaky sa objavujú a miznú hocikde po tele. Keď syna pre 4-mi rokmi kusol kliešť tak nám povedali že ho o mesiac máme pozorovať, lebo až po takej dobe sa môžu prejaviť príznaky, a presne o mesiac sa mu objavil na zápästí fľak (podobný alergickek kožnej reakcii) hoci kliešťa mal pod pozuchou, ihneď nas doktorka odoslala na kožné, kde bol záver pravdepodobne borelióza čo sa potvrdilo odberom krvy, a tak infekčné a ATB. Ale potom už pekne hodnoty klesali a po polroku boli úplne v norme. Ja som si akurát tento týždeň tiež našla kliešťa, vybrala ho a keďže som išla k doktorovi vrátiť kartu tak som mu to spomenula s otázkou čo robiť a ten mi hneď predpísal ATB na 10 dní - a to také že nesmiem ísť vôbec na slnko, tak ma v tomto počasí ide doma poraziť.

ayfer
26. jún 2016

@denamir nie to je uplne zbytočné. Takuto cervenu botku tam má,vzadu na krku ho mala,predtym pod pazuchou,toho som jej vybrala ja,tiez tam mala taku dlho taku cervenu botku.Urcite zbytocne ziadne atb.presne ako pise @maciatkolulu ,ked ich budes ozaj potrebovat tak nezaberu.

maciatkolulu
26. jún 2016

@spoony ja neviem, nechape, nerozumiem, proti comu a na zaklade coho ti lekar predpisal atb, to akoze PREVENCIU????? Boze moj.... ATB nie je vitamin a dava sa cielene proti niecomu a to nieco je na to citlive a ked sa davaju len preventivne, tak sa ziskava rezistencia a ked ta chnapne nieco naozaj, tak uz nebudu zaberat, ja som proste asi mimo....A to som uz viackrat zaregistrovala, ze dr davaju atb ako lentilky, ved kasle, ved ma soplik, tak sup atb... Nie kazdy kliest je nakazeny, nerozumiem tej panike. A este aj trpiet, ze nikam nejst, pretoze sa nesmie na slnko... ale vsak ok, kludne aj tri balenia, ale potom sa ludia divia, ze atb nezaberie ked je treba, no bodaj by zaberalo.
Ako nic v zlom, len fakt rozmyslam, proti comu ti predpisal tie atb... Nie som dr, ale mam babku dr a ta davala atb iba v opodstatnenych pripadoch a snazila sa im vyhybat a to plati aj teraz, ono to ma aj logiku.

petkajanka
26. jún 2016

@spoony v tom mas pravdu,preto sa to vola putujuca vyrazka,ale najprv sa objaví na mieste kde bol kliest. Ale zas na druhej strane brat atb. zakazdym ked mame kliesta nie je nutne,ale uplne zbytocne. To si mama aj nejake priznaky ochorenia,alebo ti tie antibiotika predpisal len tak,preventivne ?

denamir
autor
26. jún 2016

@spoony na infekcnom ste lezali?

minnie55
26. jún 2016

@denamir preboha, nebud hystericka. Riziko, ze by ta kliest nakazil, su 2%. Sleduj si miesto, kde bol kliest, sleduj, ci nemas priznaky pidobne chripke. Ak sa ti nieco nebude pozdavat, chod k lekarke. Naco budes do seba pchat antibiotika ??? Vies, kolko ludi si denne vyberie kliesta ? Ak by rozmyslali ako ty, mali by sme preplnene nemocnice 🙂

denamir
autor
26. jún 2016

@minnie55 ty pracujes v nemocnici ja niesom hystericka len sa bojim a este k tomu aj kojim

minnie55
26. jún 2016

@denamir prepac, toto nie je racionalny strach. Vies, kolko kliestov vyberiem kazdy rok svojim detom ? Aj ja mam vzdy strach, ale urcite by som neutekala hned k lekarke a pchala do nich atb...

mijo53
26. jún 2016

@maciatkolulu ja som sama chcela, aby mi dal, lebo mala som červené len ako nech malého prsta, vôbec sa nezväčšila, za par dni zmizlo a bola to silná borelióza, nedal mi na začiatok nič a ešte mi 2x stratili krv a keby mi bol dal na začiatok nemuselo to tak dopadnúť, tak keď som mala druhý krát malý fliačik, tak som hneď pýtala 3 tabl. antibiotík, pri odbere krv nezistili nič , kĺby ma bolia a stále si myslím, že je to od kliešťa, už asi 9 rokov

andrejta
26. jún 2016

@denamir hlavicka tam neostala? Trebalo poriadne vydezinfikovat a natierat framykoinom, tak trikrat denne, par dni. Malo by byt vsetko oka. Moja skusenost