Kojenie a návrat cyklu

mima3210
27. mar 2013

Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť, či mi vie niekto poradiť, ako by som mohla otehotnieť (navrátiť ovuláciu) bez toho, aby som musela prestať kojiť svojho 9 mesačného syna? Už som aj obmedzila počet kojení a nič. Ďakujem

ninive16
27. mar 2013

Myslím, že je individuálne, kedy sa u žien navráti reprodukčná schopnosť. Niesom si istá, či sa to nejako dá, ale opýtala by som sa na to gynekológa. Ja som mala po oboch deťoch ovuláciu 3 mesiace po pôrode. A to som obe dojčila až do 2 rokov.

euka210
27. mar 2013

je to individualne...aj ked pride ovulacia, este nemusi byt cyklus plodny...trva isty cas, kym to naspet nabehne ked kojis. Poznam baby co dojcili na poziadanie bez cumla, spali s babom a pod...jedna doslala po 5m, druha po 8,9m ci po roku... priroda ma v tom svoje zakony 🙂
...ale obdivujem Ta chciet mat babo tak skoro, my teraz cakame, maly chodi, nie je tolko roboty ako s malym, ale aj tak je to niekedy tazke ked mi je cely den blbo.

andelka
27. mar 2013

Asi nijak. Kojení v některých případech funguje jako dokonalá antikoncepce a cyklus se obnoví třeba až několik měsíců po úplném odstavení. Dokud tělo samo nezačne pracovat a nepřijde první ovulace a MS a pravidelné (pokud možno) cykly, tak se otěhotnět nedá během kojení.
Jak často kojíš? A kolikrát večer a v noci?
Mně vždycky první MS přišla 11měsíců po porodu. Při prvním cykly naběhly hned pravidelné a ovulační, ale teď při druhém druhá MS ne a ne přijít (už je to 6týdnů), ovulace taky zatím nebyla...ještě kojím večer a 2-3x v noci. Asi budu muset odstavit přes noc, aby se daly cykly dopořádku. Prvního syna jsem kojila ráno a večer a cykly byly v pohodě a ovulační. Otěhotněla jsem teda měsíc po odstavení, v jeho 14měsících. Ale dřív než v 11m přišla MS by to stejně nešlo.

vejula
27. mar 2013

@mima3210 ja som dostala menštruaciu až 19 mesiacov po pôrode, ale prišlo to, napriek tomu, že som neodstavila ani neznižila počet dojčení, proste to tAK MALO byť. Teraz dojčim oboch.

helcas
27. mar 2013

já kojila všechny tři děti plně 6 měsíců, pak postupně méně a méně se zvyšujícím se počtem příkrmů a první dva jsem kojila cca 11 měsíců... po prvním porodu přišla MS po 9ti měsících, po druhém po 8mi, teď po třetím jsem 6 měsíců a zatím nic...doufám, že ještě dlouho nepřijde 🙂 kamrádka otěhotněla i když MS ještě neměla, já třeba vím, že jsem byla i po nastoupení MS několik dalších měsíců bez ovulace..je to fakt značně individi

evulinkab
27. mar 2013

@mima3210 Já myslim, že se to asi moc uspíšit nedá..možná jen tím snížením kojení a to taky není jistota.Tělo se samo zařídí jak uzná za vhodné.Já kojila plne do 6ti mesicu, pak jsem kojila dál a pořad hodne a MS mi dorazila už 4 mesice po porodu☹

mima3210
autor
27. mar 2013

Malého kojim asi 5x a to raz cez deň, večer a v noci asi 3x. Problém je v tom, že mám veľa mlieka. Keď malý nechce mlieko, ono samo vyteká alebo má tak strašne bolia prsia, že si musím aspoň trošku odstriekať. Viem že by mi na to pomohla mäta alebo šalvia alebo homeopatiká, ale bojím sa, že by som oň úplne prišla a to nechcem, lebo sa práve trápime so zubami a v máji máme byť tretí krát zaočkovaní a to chcem kryť kojením.

ofelieee
27. mar 2013

@mima3210 já jsem měla podobný myšlenky jako ty, ale pořád jsem cítila, že hodnota kojení je pro mě větší, takže jsem neodstavovala... MS nedostávala... a pak najednou, Kubovi byl rok a půl a asi 2 měsíce, jsem ucítila větší touhu po těhotenství než po kojení a tak jsem odstavila, do měsíce přišla MS a byla jediná 🙂 vím, že kdybych to udělala dřív, tak by mě to mrzelo, prostě jsem počkala, až mi ta myšlenka přijde přijatelná...

andelka
28. mar 2013

@mima3210 já bych na odstavení a otěhotnění nespěchala. Nejvíc ovulaci a návrat cyklu blokuje právě kojení večer a v noci. Bylinky se mají pít až když se kojí malinko a chce se skončit a po odstavení. to samé homeopatika. Pokud ještě kojit chceš, tak to asi není nejlepší nápad. Kor pokud se ti kojení hodí při růstu zubů a po očkování, při nemocech a když máš mléka hodně.. Počkala bych do roka, buď MS sama přijde, nebo pak snížíš počet kojení, hlavně v noci, nebo odstavíš úplně...uvidíš jak budeš potřebovat.