Kojenie a reuma

rena107
31. mar 2015

Pred dvomi rokmi som začala mať problémy s kĺbmi. Krvné testy na reumatické faktory mám v poriadku, ale keďže máme v rodine reumu, dr. mi diagnostikovala reumu 1.stupňa. Nasadila liečbu a tá zabrala. Problémy prešli. Lieky som vysadila, lebo sme plánovali tehotenstvo. To prebiehalo trochu s bolesťami, ale dalo sa to vydržať. Po pôrode sa bolesti stratili a cítila som sa perfektne. Ale 3 mesiace po pôrode sa bolesti vrátili. Krvné testy v poriadku. Ruky nemôžem stlačiť, bolesti kĺbov, príznaky reumy. Teraz som však vydržala bez liekov. Do toho mi začali tie ruky tŕpnuť. Dr. tvrdí, že lieky môžem keď kojím. Ale ja nechcem. Len sa bojím, že keď ich nebudem brať a liečiť sa, môj stav sa zhorší. Viete mi poradiť? Ďakujem

pribinak
31. mar 2015

Napis babam do mamily. To su laktacne poradkyne a oni ti tiez poradia. Druha vec je, ze ti sa ti stav nezhorsi, ked nebudes lieky brat a nepredpisu ti fakt nieco take, kde dojcit naozaj nebudes moct

bocianka123
31. mar 2015

@rena107 ja sama som reumatička. "bojovala" som s kojením a bolesťami klbov pri oboch deťoch cca 3 mesiace, ale holt, reuma bola silnejšia a žiaľ zvíťazila... tak som sa rozhodla - mať spokojné dieťa, mobilnú maminu bez bolestí, hoci aj s liekmi... inak pri kojení môžeš užívať medrol / prednison do 10 mg ... aj pri kojení...

rena107
autor
31. mar 2015

@bocianka123 To mi hovorí aj dr. ale moje obavy sú väčšie a tak isto bojujem a presne chcem byť mobilná, pretože som už v stave keď mám problém malú prebaliť :(

molka
31. mar 2015

@rena107 prečo sa bojíš? Ja som tiež kojila dieťa pri kortikoidoch, do mlieka prenikne zanedbateľné množstvo, dieťaťu to nijako neublíži. Dcéra má už 14r. a je úplne zdravá, nijako ju to nepoznačilo.

rena107
autor
31. mar 2015

Z každej strany počúvam aké je nebezpečné pri kojení užívať lieky a tak vôbec neviem čo sa môže a čo nie. Dr. mi hovorila, že má viacej takých pacientiek čo museli užívať lieky. Tak som chcela vedieť skúsenosti mamičiek. Ďakujem, vaše odpovede ma ukľudnili.

bibistec
31. mar 2015

skus mozno dietu, pri reume urcite vylucit vsetko mliecne a surozne alternativy a mohlo by ti pomoct ( extrem ale varj na vselico pomoze vylucit lepok aj vsetky bezlepkove obilniny) drzim palce

sardinka333
31. mar 2015

@rena107 ak ti doktorka povie že lieky užívat možeš tak ju posluchni, snad vie čo hovorí. Na druhej strane na mamilu sa davaj pozor - ta odobri užívanie snad každého lieku na ktorý sa opýtaš....lebo kojenie je pre nich modla. Na liek,ktorý lekarka zakazala kojiť - oni veselo doporučovali. Zvyšky niektorých liekov nie su take zanedbatelné ako mamila uvádza. Ale ak tebe to tvoja dikina odobrila tak smelo. Prajem aby sa ti polepšilo a mohla si sa starať o dieťatko.

bocianka123
1. apr 2015

@rena107 ale prednison sa bežne predpisuje takmer každej reumamke... tam sa nemáš čoho báť. daj na naše rady s @molka ... ja som ho tiež užívala... aj pri tehu aj pri kojení...

rena107
autor
1. apr 2015

@bocianka123 Lenže mňa čaká ešte operácia a dr. mi povedala, že je to komplikácia užívať medrol tak mi chce dať injekciu (diprophos - alebo tak akosik) tak neviem čo teraz :( nechcem prestať kojiť, ale chcem pri deťoch aj fungovať.

bocianka123
1. apr 2015

@rena107 aha, ved diprophos - správne si to napísala - je valstne mega dávka kortikoidov (prednison, medrol a pod.).. ona ti dá tú dávku v jednej... ale nech operácia dobre dopadne. držím palce.

rena107
autor
1. apr 2015

@bocianka123 Ďakujem pekne!

laurika25
9. máj 2017

@rena107 ahoj, chcem sa spytat, ake ai brala lieky ten 1 rok, co zabrali. 🙂