Kolaps kvôli rúšku

dominikamacakova
20. apr 2020

Ahojte, stalo sa vám už, že ste skoro odpadli, alebo skolabovali keď ste mali na ústach rúško? Mám z dneška hrozný zážitok, skoro som v tescu odpadla, musela som si sadnúť na tú taburetku pri topánkach a volala som priateľovi nech pre mňa príde. Nebola som schopná sa ani postaviť, lebo sa mi točila hlava. Mám miernu astmu a alergiu. Mohlo to byť aj z rúška=nedostatku kyslíka? 🤔

marlent
20. apr 2020

Moja mamina toto...3 dni dozasu tiez ju sbs vytahovala bon na vzduch...
Jasne ze to moze byt z toho u teba este kombo s astmou a je to

marlent
20. apr 2020

A teda ka som v porovnani s mamou mlada 🤣 nemam ziadnu astmu ani ziadnu alergiu chora nebyvam asi pred 100 rokmi naposlwdy...
Ale ked uz som tam dlhsie ze idem na velky nakup tak mi je tiez vseliaki

dominikamacakova
autor
20. apr 2020

@marlent bože, tak to bolo isto z toho... Presne to som v tej chvíli potrebovala, aby ma niekto zobral von

marlent
20. apr 2020

@dominikamacakova urcite...ono na hovno sa v tom dycha k tomu zacina byt teplo...ja mavam take stavy ako keby som vypila deci vina..
A ked to necakas tak este aj stres ze co sa to deje to ti prida este dalsich 100% k tomu...
Teraz ked idem tak viem ze sa to stane...a ked zacinam citit ze zacinam byt "opita" zacnem zhlboka dychat pravidelne ratam si napr.nadych do 5 vydych nadych...nakup balim az vonku aby som odtial vypadla..
Spisok si pisem doma tak ze viem co kde v obchode je a pisem od toho co je najblizsie k dveram aby som nakupovala "po ceste" a nemusela kruzit proste co najviac zredukovat cas vnutri

lenuliatko84
20. apr 2020

Ked ma niekto alergiu mal by ruska nosiť v rizikovom období. Moj muz tak robi a ma pokoj

dominikamacakova
autor
20. apr 2020

@marlent hej presne, ja som sa začala cítiť divne a úplne som spanikárila čo sa bude diať a či náhodou neodpadnem. Začalo ma aj klepať a úplná mimóza, adrenalín... Vedela som, že z toho obchodu sama nevyjdem

hradnapani
20. apr 2020

ano, ja k tomu v tieto teple dni nemam daleko. Desia ma este teplejsie dni, aj v kancelarii mi je v tom priserne, stale musim chodit k oknu sa nadychnut. Presla som uz len na vyslovene jednovrstvove z tenkej bavlny, aj ked to nie je extra ochrana, ale inak sa mi neda.

karush
20. apr 2020

@dominikamacakova prečo si si ho vtedy nestiahla?😅 ja sa veľakrát chytám za hlavu, keď vidím na sashe rúška z hrubej látky a ešte k tomu 2-3vrstvové, tí predajcovia si tieto svoje rúška asi nikdy nevyskúšali...

srandujete
20. apr 2020

@dominikamacakova ja mám rôzne druhy rusok, ale keď mám na sebe doma šité bavlnené dvojvrstvové, nedá sa v tom normálne dýchať 🙁 keby nebolo také krásne, nepoužívam ho vôbec 🙃

srandujete
20. apr 2020

@dominikamacakova pod rúškom všeobecne cítim kyslíkovy deficit, a to mám trénovane pľúca.. nečuduj sa, že Ti je zle, naozaj je to tým rúškom👍

leuchtturm
20. apr 2020

@karush lebo tie ruska sa zacali sit len pred nedavnom, nikto ich predtym nenosil a vsade sa odporucali najmenej dve vrstvy.

karush
20. apr 2020

@leuchtturm ja to niekde chápem, ale videla som aj štúdiu, že počtom vrstiev sa tá úroveň ochrany ani veľmi nezvyšuje, a keby mám niečo vo veľkom predávať, čo má ľudí chrániť, tak by som si to minimálne odskúšala, že to rúško je aj niekoľko hodín nositeľné

janulik2008
20. apr 2020

Ja stale vravim ako sa nadychnem ked toto skonci ... zrazu mi ani ta pupava nebude vadit 😜

23121974
20. apr 2020

Mne je zle a ledva dýcham už po pár minútach,som prieduškárka atď takže pre mňa je to des.Neviem sa celý čas nadýchnuť a akurát mi to zhoršuje zdravotné problémy...

hmarko
21. apr 2020

No ja sijem ruska 2vrstv.a pre taketo zakaznicky mam 2vrs.ale z tenkej bavlny a chvalia si,alebo usijem z 1vrstvove jed je stredna bavlna

ikonica
21. apr 2020

Nezavidim absolutne zenam, ktore su teraz v zaciatkoch tehotenstva... Mne takto pred rokom byvalo strasne zle... A keby som este s ruskom mala chodit 😏😑😣😫🤮

jaskolka
21. apr 2020

Tak v rušku sa jednak zle dýcha, a zároveň vydychovany CO2 vlastne vdychujeme nazad, preto to spôsobuje po čase problémy. Neboli sme zvyknutí na to, vôbec nemáme trenovany organizmus na to. Plus ľudia s okuliarmi vlastne ani po chvíli nič nevidia, lebo aj keby neviem ako si dajú to rusko k nosu a okuliare nad, tak sa rosia.Ja som šla len na postu doma, je to do kopca, kombinacia rusko, okuliare, horúco vonku a tehotenstvo ma skoro položili.

halienka
21. apr 2020

áno, rúškom to je, ja tak isto mám furt pocit nedostatku kyslíku keď ho mám, teraz som si ušila z úplne tenučkej bavlny jednovrstvové ( predtým som šila tiež jednovrstvové ale z hrubšej látky) a len v tom vydržím dlhšie. Ono to naozaj na začiatku bol taký chaos s tými rúškami, ale v podstate som zistila, že je úplne zbytočné mať niekoľkovrstvové, lebo my bežní ľudia nosíme tie rúška nie kvôli vlastnej ochrane, ale kvôli ochrane ostatných. To znamená moje rúško chráni iných nie mňa. A iných rúško chráni zas mňa. Lebo ten vírus sa drží na tej kvapôčke, ktorá z nás pri rozprávaní, kýchnutí atď. vyletí a tá kvapôčka sa zastaví na látke toho rúška zvnútra a je jedno aká tá látka je a či sú tam 1-2-3 vrstvy , jasné že viac vrstiev zachytí trochu viac, ale taký rozdiel to zas nie je, pri človeku, ktorý je takpovediac zdravý, nekýcha a nekašle vkuse, len normálne dýcha a rozpráva, tak z neho tých kvapôčok ide minimum a tým pádom stačí aj jednovrstvové rúško aby som to nepúšťala do éteru. Takže kľudne rúška z tenkej bavlny, ak majú všetci rúško, dodržujú odstup, tak naozaj to riziko je minimálne, hlavne ak sa nepohybujete v nejakom rizikovom prostredí medzi kopou nakazených je zbytočné nosiť hrubé rúška.

dominikamacakova
autor
21. apr 2020

Dnes musím ísť do auparku na poštu a do banky, potom ku gynekologičke, tak som zaimprovizovala a spravila si takéto "jednorazové" rúško z elastického obväzu. Nechcelo sa mi vyťahovať mašinu a dávať tam gumičky, tak takto 😂 Ochrana je asi minimum, ale mám trojmesačné bábo a nemôžem si dovoliť niekde odkvecnúť a dostať otras mozgu 😕 Inak, mám rúško z bavlny-jedna vrstva, ale cez to tiež nemôžem dýchať...Takže aj trochu typ pre tých, čo majú taký istý problém ako ja. Z toho obväzu sa ich dá nastrihať minimálne 30😀

prabinka
21. apr 2020

Heh ale ako podľa mňa to je skvelý nápad. Stretávam sa tiež s tým, že sa ľudia sťažujú, že sa im cez to hrozne ťažko dýcha. A to si predstavte, že nie je ešte 30 stupňov

dominikamacakova
autor
21. apr 2020

@karush neviem, mňa vôbec nenapadlo, že je to rúškom. Najprv som si pomyslela, že mám asi nádor na mozgu 😂

mareka49
21. apr 2020

Obchodne centra samo o sebe su ohladne vzduchu katastrofalne.
(Obdiv pre zamestnancom)
Nemam astmu, ani nejake dychacie problemy, ale dlhsi pobyt sa prejavi rychlo.
Je mi zvlastne zle. Ten vydychany stojaty vzduch. Taketo pocity som mavala bez rusky.
S ruskou vo vacsom ochode umieram doslova.
Preletim cez obchod a vonku doslova lapam po dychu. Hovoria ze som.precitlivela, ale proste to znasam.horsie.
Kazdy to ma.asi inak

sunny8
21. apr 2020

Môže byť .. podľa mňa tie ruska u alergikov ani nie sú hygienické .. 🤢 peľ cítiť aj pod rúškom a nakycham si do ruska zápcha sa mi nos a nemôžem dýchať .. tečie z neho a ked ho mam vodnaty a stake utieram logicky ani rúšku na sebe nemám 😧 takže zmysel žiadny

lenka2710
21. apr 2020

@dominikamacakova viem presne o com hovoríš, ja som v 31tt a keď som šla naposledy na poradňu, nemohla som chytiť dych! A to mam v tom ešte aj rodit, Pan Boh pomáhaj! Keď idem s malou von, len hľadám miesto, kde nikto nieje a dám si ho dole! A keď bude leto, budú ľudia padať ako muchy, keď to budú mať na tvári! Bracho v tom je 12 hodín a cíti sa večer ako nafetovany a to si ho ešte dáva aj dole, keď je v lekárni sám ale to je málokedy! Fakt klobúk dole pred tými, čo ich majú celý deň

katkaba1
21. apr 2020

@dominikamacakova Ja mám toto vždy keď si rúško nasadím a som v ňom viac ako 10-15minút. Čakám dvojičky, s dychom už beztak ťažšie, vonku teplo, rúško cez pol tváre...zle, zle, zle🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ a bude horšie v lete🤦‍♀️

althejka
21. apr 2020

ja bavlnene vobec nemozem nist, urobila som si zo servitky , vzdy jedno a doma iba vyhodim, urobim druhe. obrovsky rozdiel.

heln
21. apr 2020

No, ja presne na to čakám, kedy ľudia začnú odpadávať kvôli rúškam. Ešte v marci som šla na vyšetrenie autobusom a bolo dosť teplo, ledva som dýchala. Tiež som zistila, že niekedy keď som v obchode s rúžkom, že prežívam až úzkosť z toho, že nemôžem dýchať. No teším sa, keď sa oteplí na 30 - 40 stupňov, ako sa v tom bude dať vydržať a ešte si predstaviť pri tej teplote pôrod v rúšku..... no, nemám slov.

eliska13
21. apr 2020

@heln áno teplom to bude horšie.Mne sa najlepšie dýcha v tom normálnom z lekárne mám bavlnené a to som si musela nos vyberať, dýchala som ústami zase som mala sucho v krku😊je to nepríjemné
@dominikamacakova určite to bude aj tou astmou a aj psychikou nezlakni sa toho nech sa Ti to nevracia ako uzkostny stav.

hulica
21. apr 2020

ono niektoré tie látky sú hrubé a moc ťažko sa v nich dýcha aj zdravému človeku nie to ešte tehulke. tu by som doporučovala rúška len tenšie možno jednovrstvové

1katyka1
20. jan 2021

Ahojte, ja nosim vonku rusko zasadne pod nosom, iba ked niekto prechadza vyslovene popri mne si ho nasadim, v obchode si ho tiez parkrat nadvihnem a poriadne sa nadycham ked tam nie su ludia. Mam okuliare ale v obchode si ich zvyknem dat do vrecka aby sa nerosili.