Kolaps po pôrode

didi4
4. máj 2016

Ahojte mamicky, pred tyzdnom som skolabovala v spanku /bola som dva tri tyzdne po porode/, nakolko som sa poriadne nevyspala, mala sa mi budila kazdu hodinu v noci. Stalo sa mi to uz tretikrat, vzdy to bolo v obdobi, ked som mala toho vela a nespala som /prvykrat v maturitnom rocniku a druhykrat po prvom porode/. Vzdy som skolabovala iba v spanku, na chvilu stratila vedomie a trvalo mi, kym som sa rozpamatala na posledne udalosti. Ako priznak bolo silne busenie srdca pocas sna, ktore preslo az do trasenie, ktore sa nedalo zastavit, az som skolabovala. Chcela by som vediet, ci sa to stalo niektorej z vas a ako ste sa na to liecili, pripadne, co vam pomohlo, kedze lekari po vysetreni povedali, ze som uplne v poriadku.

sissy27
4. máj 2016

@didi4 nechcem rýpať, ale ako spiaci človek zistí, že bol v bezvedomí?
ak máš v poriadku srdce a ani ďalšie vyšetrenia nepreukázali žiadne odchýlky, tak treba asi prehodnotiť, čo naozaj doma musíš spraviť, čo až tak netreba a prípadne si zaobstarať pomoc - ak nemôže otec dieťaťa, rodičia, svokrovci, rodina, kamarátky - tak si aj zaplatiť pani na pomoc v domácnosti.

didi4
autor
4. máj 2016

@sissy27 Ked sa mi to stalo druhykrat, nasiel ma manzel lezat v bezvedomi..

gir
4. máj 2016

Aké vyšetrenia ti robil Dr.? Mohlo ísť aj o epi záchvat, určitá forma záchvatu sa prejavuje v spánku. Práve vyčerpanosť to spustila. neboj sa aj zdravý človek môže v živote prekonať záchvat. Musíš sa šetriť. Nemôže niekto pri tebe zostať aspoň na pár mesiacov, pokiaľ bábo podrastie, to len pre prípad, keby sa to zopakovalo a náhodou budeš s bábom, môžeš mu ublížiť.

didi4
autor
4. máj 2016

@gir Ano, to si mysleli lekari, ked sa mi to stalo prvykrat, to som spala v izbe so sestrou a ta ma videla ako sa v spanku trasiem..ibaze som bola potom na vsetky vysetrenia, eeg mozgu a mri a nic sa nenaslo, nepotvrdila sa ziadna epilepsia..chodila som k neurologicke a ta mi povedala, ze ked sa mi do dvoch rokov nezopakuje zachvat, nejedna sa o epilepsiu..

gir
4. máj 2016

Po akom čase sa to zopakovalo? Určite by bolo potrebné zopakovať EEG. Nemusíš mať nález na EEG ani mri, záchvat je len obranná reakcia mozgu. Mal ti dat Dr. na určitý čas lieky, napr, Lamotrigín sa môže aj počas tehotenstva a kojenia. Najnižšiu udržiavaciu dávku. Po čase postupne vysadzovať. Je zvláštne, že aj po opakovanom s tebou nič nerobili. Nenechávaj to tak, môžeš ublížiť sebe alebo bábu. Veľa zdravia. 🙂

miriam11
4. máj 2016

@didi4 nechcem rypat, ale taketo stavy mavaju ludia s epilepsiou. Su rozne priebehy tohto ochorenia, niektore male deticky mavaju taketo stavy, tiez len v spanku, casto sa opakujuce zachvaty, alebo len zriedka a je to epilepsia. Robili ti vsetky vysetrenia na epilepsiu?

ataz
4. máj 2016

ahoj, ja som dostal epileptický záchvat 3týždne po pôrode - spúšťačom bolo vyčerpanie a nedostatok spánku - bolo to ale cez deň ( mala som generalizovaný, teda celkový ), zo záchvatu si nepamätám nič len závrat a potom som sa prebrala až v nemocnici. Beriem lieky, každé 3 alebo 6 mes. chodím na EEG. Momentálne užívam Lamotrigín, len 2x denne a užívala som ho aj celé tretie tehu a kojenie.
tak ako píše aj @gir
ALE to dôležité!!! 1. záchvat som mala pred 8rokmi a to bol môj jediný záchvat - na margo vysvetlenia tvoje neurologičky!
po 3r. som mala zlé eeg, kedy mi menší záchvat spôsobila tá lampa na eeg - bola som pri vedomí
Som fotosensitívna, takže mi robia zle svetlá, prechody z tmy do svetla, blikanie, rôzne vzory ako prúžky, kocky, hlavne v čierno-bielom...môj bratranec má niečo ako ty, ale stáva sa mu to aj k večeru, alebo skoro ráno. Jemu robia len spánkové eeg.
Na tvojom mieste by som určite zmenila neurologičku!!! Nie je to sranda!!!

didi4
autor
4. máj 2016

@gir Posledne obidve kolapsy som mala cca mesiac po porodoch,inak nie..Ako mam chapat ten pojem obranna reakcia mozgu?Ako epi?

didi4
autor
4. máj 2016

@gir pardon,presna doba medzi kolapsami bola 2,3 roka.

didi4
autor
4. máj 2016

@ataz Cize u Teba bol spustacom epi porod?A ako si zvladala nocne vstavanie a nevyspatie?Pomahal Ti niekto,ci pomohli lieky?Mne praveze nic nenasli ani na eeg a mri..Tvojmu bratrancovi sa prejavi epi na eeg iba,ked je v spanku,inak nie?

ataz
4. máj 2016

@didi4 nie pôrod, vyčerpanie, stres v šestonedelí...najstarší mal vtedy 2,5r. a druhý syn ( ktorý sa vtedy narodil ) trpel nočnými desami, ako sme sa neskôr dozvedeli ) on cez deň spal a v noci vydržal vkuse spať cca pol hodinky a budil sa na brutálny nie plač, ale krik...hrozné to bolo ☹ -až nadránom to bolo dobré ☹
manžel musel odísť do zahraničia po 2 dnoch čo som bola doma s pôrod., takže som bola úplne sama...úplne ☹ a bola to ozaj náhoda, že sa to stalo akurát, ked prišiel domov...išli sme kúpiť plienky a to bolo to posledné čo si pamätám...pozerala som po regále a...bolo...manžel povedal, že som nejako intuitívne pustila rúčky na kočíku a dalej to popispovať nebudem...
Malému nočné desy ustáli okolo 1,5r, medzitým sa aj čas spánku predlžoval na 2-3h. dospávala som povinne každý deň, ked sa mi ich podarilo dať spať oboch naraz poobede.
A samozrejme mi velmi pomohli lieky, magnezium a voda - piť je veľmi dôležité...
rozpísala som sa nejak 😀
bratrancovi najviac ukáže v spánku, myslím, že mu ani normálne eeg nerobili, len to spánkové

gir
4. máj 2016

Obranná reakcia mozgu je, že ak je na neho vyvíjaný veľký nápor, jednoducho vypne. Nie každý kolaps s kŕčmi znamená automaticky epilepsiu.

didi4
autor
4. máj 2016

@ataz Ja som tiez teraz v sestonedeli a som na tom podobne.Zvazujem navstevu neurologa,no neviem,ci mam hladat u nas v PO alebo ist rovno do KE.Ak som spravne pochopila,Ty si bola aj po epi zachvate na deti sama a pomohli Ti vtedy lieky?A mozem sa opytat,ci si rodila normalne prirodzene,lebo vraj je tam riziko epi zachvatu?

didi4
autor
4. máj 2016

@gir jasne,chapem,to by mohlo sediet na mna.Este lekarka na pohotovosti sa vyjadrila,ze sa mi to stalo aj preto,ze som chudunka a utlunka,keby som vraj bola silnejsia,tak to lepsie zvladam..

zdenkakarolina
4. máj 2016

Ahoj,no niečo podobne sa stava aj mne,len stou odlišnosťou,že to vôbec necítim,ked tonamna ide a druhá,že sa sama nepreberiem.Všetky vyšetrenia mam ako tak v poriadku.Mam miernu aritmiu srdca,...ale to odpadavanie nespôsobuje,na dalšie vyšetrenia som obiednana.

ataz
4. máj 2016

@didi4 ja chodím na Sekčove k mudr. Štofčíkovej, ale tá už neberie pacientov, lebo má veľa...
no, predpokladám, že mi pomohli lieky a takisto ako som písala, vždy ked sa dalo a spali deti, tak aj ja a pitný režim ( lebo aj dehydratácia je spúšťač) ...druhého syna som rodila normálne a teraz pri treťom neurol. konzílium rozhodlo o sekcii, práve kvoli možnosti epi, ale viem, že je to veľmi malé riziko, že sa to nestáva, aby vznikol pri pôrode záchvat.
Možno, že je to ako píše -gir- a možno nie. Určite by som s tým ešte niekam šla a ak by aj druh lekár potvrdil to čo prvý, tak...no neviem, žeby sa človek len tak "vypol"???

gir
5. máj 2016

Príčinou môže byť úraz hlavy, zápal mozgu, mozgová príhoda, nádor na mozgu, ale aj nízka hladina cukru v krvi, nedostatok horčíku, niektorých vitamínov, nedostatok spánku, stres, nadmiera alkoholu (symptomatická epilepsia), môže sa jednať o vrodenú dispozíciu (idiopatická epilepsia), ale viac ako polovica príčin je zatiaľ neobjasnených (kryptogénna epilepsia). Vhodné doplnky stravy môžu pomocť znížiť dávky užívaných liekov, odstrániť príčiny tzv. pseudoepileptických záchvatov (epileptické záchvaty bez ochorenia epilepsiou), a to doplnením chýbajúcich minerálov, vitamínov a ostatných látok, znížiť citlivosť organizmu na stres a úzkosť, celkovo skľudniť nervový systém.
Základom terapie je zmes EPILEPSIA, tinktúra ŠIŠÁK, LIPKAVEC/SVÍZEL a DOBROMYSEĽ a tablety FYROSAN HOrČÍK. V prípade potreby mineralizácia organizmu- doporučujeme PITNU RAŠELINU.
Vyvarujte sa alkoholu, dodržujte pravidelný režim, vyvarujte se korenených jedál, dráždivých látok, a to aj niektorých bylín (yzop, fenykel, šalvia, rozmarýn).

greeny
5. máj 2016

nemohlo sa jednat o spankovu obrnu?

rainyafternoon
5. máj 2016

@greeny Spankova obrna (alebo spankova paralyza) ma ine priznaky ako popisuje zakladatelka, respektive nepopisuje priznaky charakteristicke pre spankovu paralyzu, kedy naopak si pri vedomi az velmi :D

rainyafternoon
5. máj 2016

@greeny napriek tomu, ze v danej chvili by si najradsej nebola 🙄 🤐 😀

ivuska027
5. máj 2016

@didi4 ak mas vsetky vysetrenia v poriadku, je to aj podla mna obranna reakcia mozgu. Ja mavam take ataky, ze neviem rozpravat, velmi ma boli hlava, nerozumiem hovorenemu slovu, neviem citat a pod. Tiez to sprevadza busenie srdca. Presvietena som, čím sa da, kde sa da, aj s kontrastými latkami. Chytila si ma pod palec znama neurologicka. Po roku vysetreni skonstatovala, ze velke psychicke vypatie mi to spusta. Ak je v mojich silach eliminovat stres, tak to by bolo ako prevencia na tie stavy fajn.

miriam11
5. máj 2016

@ivuska027 Tvoje ataky vyzeraju na migrenu s aurou. Skus si o tom precitat.

ivuska027
5. máj 2016

@miriam11 ja tie bolesti nemám také silné, sú v pohode zvladnutelne. Väčšinou ten stav najhorší odznie do 15-20 min, celkovo som v pohode tak do 2-3 hodín.

miriam11
5. máj 2016

@ivuska027 nemusi ta tak velmi silno boliet hlava, ale 100% mas ataky migreny. Inak ja nechapem, ze to tvoja neurologicka nespoznala.