Krčné mandle a ich odstránenie u dospelých

mukiii007
11. sep 2011

Zdravím Vás! Zaujímalo by ma, či máte niekto skúsenosť s vyberaním mandlí až po 20.-ke napríklad. Mám už dlhšie bolesti kĺbov a lekárka zvažuje, či by nebolo vhodné odstrániť mandle, v ktorých mám zrejme zápal a z toho bolesti kĺbov... Je to veľmi bolestivé? A môžu ma pritom i uspať? Za odpovede ďakujem!

onmaria
28. feb 2020

@adka31 presne ako pises.ja by som tiež išla radšej ešte rodiť 10 krát ako absolvovať výber mandlí.uz som o tu tiež dávno písala.vydrzim veľa,fakt znesiem moc,ale ťa bolesť,aká nastala tri dni po ih odstraneni bola hrozná a mala som chuť si vysklbat vlasy.mna hrozne ale hrozne bolelo aj jedno ucho z toho.fakt nie som citlivka a aj bežne bolesti neriešim liekmi,chcem sa im čo najviac vyhýbať,ale túto mi zabral akurát tak tramal, keď už som fakt nevedela čo so sebou.len k nemu sa nedá len tak dostať a druhá vec,je to len východisko,nie na bežné používanie,nakoľko je to návykové a strašne silné.. pár kvapiek a okrem toho že nič necítiš ti z toho ešte aj šibe 😂

michaela2301
28. feb 2020

@84janulka mne sa zlepšila pleť po výbere celkovo

84janulka
29. feb 2020

@michaela2301 🙂 tak budem dúfať ze aj mne to pomôže. Mam dlhé roky strašnú pleť krásna bola iba pri Roacutane alebo 3mes ATB. Dúfala som ze tehotenstvo a pôrod pomôže no ani to nebolo ono. Ostala posledná nádej tak uvidím o 3t v sobotu idem na výber mandlí. Mam 35r rada by som už bola po puberte 🤣

majkuska
8. apr 2020

Zdravim vas. Ja mam za sebou vyber krcnych mandli. Robili mi to 10.3. Chcem sa opytat tych, ktori to maju za sebou.. Je normalne aby mesiac po zakroku som este nemala normalny hlas? Stale citim ako pretazene hlasivky.... Hlas mam vysoky, obcas zasuslem, obcas mi r tak divne vybehne

zuzkamargit
8. apr 2020

@majkuska ano, ja som zacala normalne artikulovat po 2 mesiacoch

diaalex
9. apr 2020

@majkuska ja som s tým vôbec nemala problém

ladislav86
12. máj 2020

Ahojte. Po odstranenie uz nemaliste problem napriklad angina, bolesti krku, zapali atd? Vazne to pomaha? Dakujem

zuzkamargit
12. máj 2020

@ladislav86 asi je to individualne, ja som mala vyberane 07/2019 a odvtedy uz 3x atb kvôli bolesti v hrdle a vysokému crp. Po poslednom raze som to aj chcela riešiť s orl, ale momentalne su vsade v ambulanciách obmedzenia, cize sa to odklada.

najk
12. máj 2020

@ladislav86 Prvy rok po vybere som bola chora nonstop. Nastupila som do novej prace ako recepcna v hoteli a syn do skolky a kazdy mesiac som mala antibiotika, lebo mi bud on nieco doniesol zo skolky, alebo ja som nieco chytila v hoteli a vzdy hned vysoke horucky. Ale teraz asi rok uz je to celkom ok. Aj ked ochoriem, tak sa dokazem vyliecit bez antibiotik, co bolo predtym nemyslitelne.. Ja som zatial spokojna, som rada, ze ich mam vonku a ukecavam na to aj mojho manzela, aby do toho siel. Aj ked sa mu moc nechce ked videl, ze to nie je ziadna sranda :D

mimikas
12. máj 2020

@zuzkamargit a ako si na tom s mandlami nosnymi? Casto aj tie su infikovane.

zuzkamargit
12. máj 2020

@mimikas neviem, ale planujem zistit. Nieco je proste zle

najk
12. máj 2020

@zuzkamargit nosna mandla v puberte zanika. Je velmi ojedinele, aby sa vyskytovala este v dospelosti. Urcite by Ti na to prisli pri vysetreni ked Ti isli vyberat krcne mandle, ze ju este mas a urcite by to s Tebou riesili

saskia_98
12. máj 2020

@najk ale zas ani nosne mandle netreba podcenit. Moj manzel ma 27 a má ich 🤷🏻

mimikas
13. máj 2020

@najk ja mam 37 a stale ju mam a pravdepodobne bude aj ta musiet ist von. A ked som sa bavila s lelarkou tak vravela, ze vôbec to nie je take ojedinele ako p hovoria ludia. Ze praveze ju dost vela ludi ma.

michaela2301
13. máj 2020

@majkuska ahoj mne sa to upravovalo tiež dosť dlho sle dá sa to doporiadku. Ten hlas myslím teraz

ladislav86
14. máj 2020

@najk dakujem 👍

marca12
15. máj 2020

@ladislav86 kamoska nema sice anginy,ale odkedy ma vybrate madle mava zapaly priedusiek.

mimikas
15. máj 2020

@marca12 myslim ze to je relativne, ja som mavala ATB kazdy mesiac, odkedy mam mandle vonku, je tomu takmer rok nemala som ATB ani raz. Žiadny zapal priedusiek ani nic. Cize je to fakt u každého individualne

zuzka_puska
18. jún 2020

Ahojte, prosím vás k čomu by sa tá bolesť po operácii dala prirovnať? Silná angína? Či horšie? Čaká m auto v utorok a dosť sa bojím 🥺🥺🥺

zuzkamargit
18. jún 2020

@zuzka_puska k silnej angine

mimikas
18. jún 2020

@zuzka_puska k silnej angine.

zuzka_puska
24. jún 2020

Ďakujem žienky 🤗 už mám po. V pondelok mi ich vybrali. Nuž prvé dva dni celkom ok, naozaj ako silná angína. Dnes tretí deň od výberu, bolesť mi vystreluje do uší, zubov, mám pocit že ma bolí celá hlava, tak akoby mi trpla...neviem to inak vysvetliť, ako to boli. Najest sa môžem polhodinku po užití flectoru, aj to zvládnem len jogurt alebo kúsok polievky, len pár lyžičiek, viac sa mi nedá a ani mi nič nechutí..pijem dosť, snažím sa po duskoch.... Flector nejako dlho mi neúčinkuje 😩 hrdlo mám zvnútra tak spuchnute, včera som rozprávala normálne a dnes sa mi nedá vydať ani hlások. Väčšinou ležím, spať sa mi od bolesti nedá, robím len také drobnosti napr poskladať prádlo, zvarit si polievku, atď... Snazim sa ozaj nenamahat. Inak aj vám vychádzala tekutina cez nos? Nechápem to, keď sa napijem väčší dúšok, vyjde mi nosom, som z tohoto stavu zúfalá 😭😭😭😭 viem, že to pominie, len momentálne mám pocity také no 😩

najk
24. jún 2020

@zuzka_puska najhorsie mas za sebou, uz len vydrzat zopar bolestivych dni 🙂 Pozor na Flector, moze sposobit krvacanie a zastavovat to asi nie je ziadna sranda. Mozes skoncit znova v nemocnici. Mne ho zakazali, dovolili len Paralen a Novalgin. Snaz sa nerozpravat. Tekutina cez nos potecie este dlho. Treba sa naucit tie svaly znova ovladat. Casom sa na tom zasmejes :D

zuzkamargit
24. jún 2020

@zuzka_puska ja si nemyslim, ze mas najhorsie za sebou. Ak vyslovene nemusis, nerob NIC! Oddychuj a lez. Ak by zacalo krvacat, treba sa dat do zvislej polohy, studeny obklad na hrdlo a cmulat 1 kocku ladu - viac nie, len 1. Ak by bolo masivne, bez hanby volaj rychlu

mimikas
24. jún 2020

@zuzka_puska haha ano, mas vacsie hrdlo, takze si na to musis kusok zvyknut. No bolesti trvaju cca 10-14 dni a najhorsie su okolo 5-7 dna. Takze naozaj to teraz boli. Ako baby pisali, nic nerob, oddychuj, nenamahaj sa, nic nedvihaj, a nesprchuj sa v teplej vode. Na flector bacha, moze sposobovat krvacanie. Ja som brala Aulin a sice neucinkuje tak dobre ako Flector, dalo sa to prezit. A ta boleat, no naozaj cloveka bolo cela hlava, akoby ta boleli zuby. A nezlakni sa ked ti zacne smrdiwt z ust vyrazne. Je to proces hojenia. Dolezite je pit po duskoch. Drzim palce.

1104
24. jún 2020

@zuzka_puska kde ti to robili, ako dlho si bola v nemocnici? Ako to prebiehalo? Tiez by som mala ist na vyber len sa bojim , stale to odkladam.

zuzka_puska
24. jún 2020

@1104 v nemocnici, v pondelok som prišla, v pondelok poobede bol hneď zákrok. V utorok ráno som šla domov. Narkóza super, určite chod odporúčam.... Operáciu si pamätať nebudeš, keď sa zobudíš budú už mandle preč 🤗🤗🤗

zuzka_puska
24. jún 2020

@mimikas
@zuzkamargit
@najk
Ďakujem vám žienky 😊😊😊😊 no v pondelok ma robili, čiže ten 5 údajne najbolestivejsi deň príde okolo piatku 🤷😭 keď si dám flector, bolesť úplne zmizne, môžem piť,jesť kašovite jedla..... Je zázračný ale bojím sa toho krvácania 😭😭 Čím ho ale nahradiť, mám Paralen, Ibalgin a nalgesin.... Paralen sa mi zdá byť slabý, či nie?? Bojím sa hlavne toho krvácania, ale to ozaj az po takej dlhšej dobe sa môže spustiť? Snažím sa rozprávať malo, ale dnes som musela doma aj skriknut, veď ten môj muž je horší ako malé decko, potom som sa bála či mi hrdlo nekrvaca...😩😩 Dúfam, že tento proces teda stál za to a že žiadne hnisavé angíny spojené a horúčkami už nikdy viac nebudem musieť riešiť 😁😁😁😁 a tá tekutina cez nos, to sa musím ja naučiť piť? Či to keď zmizne opuch a záhoja sa aj povlaky, sa to samo upraví? Či ako dlho to trvalo u vás? Si neviem predstaviť vrátiť sa do práce, a jesť obed s kolegyňami, keď mi takto vyteká všetko cez nos, samej zo seba je mi nechutne 🤷 nie to ešte jesť pred niekým cudzim. Hehe

najk
25. jún 2020

@zuzka_puska Krvacanie moze nastat az po niekolkych dnoch. Ked sa zacnu odlupovat tie biele vlakna, ktore su teraz na povrchu rany. Takze stale pozor na krvacanie, az kym sa to uplne nezahoji. Ja som mala dlho problem naucit sa pit v spolocnosti :D Bola to sranda. Manzel ma asi po 2-3 tyzdnoch zobral na firemnu akciu a naozaj som sa musela sustredit na to, aby som pila ako normalny clovek :D A nedokazala som moc dobre prehltat suchsie jedla. Mali tam vyborne vegetarianske burgre a ja som bojovala s kazdym sustom, aby som si ho nejako natlacila do krku :D Ale to uz je potom sranda, hlavne je vydrzat este par dni tu bolest..

zuzka_puska
26. jún 2020

Žienky prosím vás, ešte mám otázočku jednu....som 5 deň po zákroku... Na pravej strane som si všimla okrem bieleho povlaku aj takú červenú krvnú zrazeninu.... Je to ok, myslíte? Či nie? Nechcem stresovať, len to vyzerá tak čudne, nechutne, bojím sa aby sa mi krvácanie nespustil. Ďakujem