Liečba akné v dospelosti

lili777
20. jún 2012

Poradte ako bojovať s touto nepríjemnosťou v dospelosti. Doktorka mi predpísala zynerit, aký efekt od tohto čakať? Navrhla mi liečbu Roacutanom. Vyrieši problém definitívne?

vanish1
20. jún 2012

Ahoj, nezhoršuje sa ti to po určitých jedlách? Ja by som začala stravou, nepiť mlieko a obmedziť (najlepšie úplne vysadiť) múčne výrobky a múčne jedlá, jesť viac zeleniny, prečistiť pečeň. Pečeń prečistiť aspoň trochu čajmi, alebo protokolom dr. Berksona, t. j. kombinácia ALA, pestrec mariánsky a selén v predpísanej dávke kým sa stav nezlepší. Odporúčam z vlastnej skúsenosti. 😉

zuzka38
20. jún 2012

@lili777 podla mna je to velmi velmi individualne a mne osobne zynerit nepomohl.. pomohla mi napr. antikoncepcia.. a potom som neskor zacala pouzivat kozmetiku bioderma a tiez effaclar duo pouzivam dodnes.. kozny mi v zivote nepomohl, stale len zmena predpisovania nejakych liekov a ziaden ucinok.. u mna to ma suvis dedicny, zdedila som to po svojej mame aj otcovi, brat ma plet ako detska prdelka.. u kazdeho ine, moze to mat suvis aj so stravou, aj so stresom, aj s nejakym zdravotnym problemom (zuby atd). drzim palce 😉

minewka
20. jún 2012

@lili777 tak ja osobne som vyskúšala úplne všetky prípravky - od alternatívnych, prírodných, homeo, cez lieky. Nepomohlo nič.

Okrem roacutanu...môj brat, aj kamoška - zabral fantasticky, fakt niečo super! Akné sa mu nevrátilo.

Ibaže má tento liek fakt silné vedľajšie účinky, dokonca musíš podpísať informovaný súhlas, že nesmieš počas liečby týmto liekom otehotnieť, lebo poškodzuje plod.

Veľmi ti vysušuje pokožku, robia sa ti také vysušené červené fľaky po tele, musíš si často kvapkať kvapky zvlhčujúce do očí, úplne sa šúpu pery. Musia ti po liečbe aj pred spraviť pečeňové testy, či si OK.
Počas liečby si náchylná na ochorenie zlatým stafylokokom (alebo streptokokom? už si nepamätám presne) - brat ochorel, bral potom aj na to atb.

Liečba trvala myslím 2 mesiace, a odvtedy má pokoj , už 5 rokov a akné mal fakt hrozné.

Ja si chcem odrodiť všetky deti (nechcem mať dumky, ak by sa mi náhodou narodilo nejak postihnuté dieťa, že je to z toho)- a ak bude problém pretvávať, som rozhodnutá ako poslednú alternatívu vyskúšať tento liek.

lili777
autor
20. jún 2012

@vanish1 nevidím súvis so stravou, síce som skúšala vysadiť čokoládu apod. mlieko zatiaľ nie. Za akú dobu vidno účinok?

malinkaaninka
20. jún 2012

čím si čistíš pleť,aký krém používaš?

vieruna
20. jún 2012

Ahoj
mne zynerit pomohol len kratkodobo, cize som bola nespokojna. Lebo pomerne dlho chodis s cervenou tvarou, lebo sa ti olupuje 😖 . Potom je to chvilu ok a potom zas na zaciatku. Mne problem vyriesilo, ked som chodila do ULK na kozmetiku a tam mi plet cistili a osetrovali biolaserom. Tiez mi tam odporucili Effaclar

lili777
autor
20. jún 2012

@minewka Ja už dve deti mám, ďalšie neplánujeme, teda určite nie teraz, takže by som to skúsila. Čítala som o tom vysušovaní kože, ale snáď sa to dá nejako vydržať, keby to malo mať efekt. Toto dedičné u nás nie je. Len nechápem prečo to mám teraz a nie v puberte, vtedy som mala tvár takmer OK.

lili777
autor
20. jún 2012

@malinkaaninka skúšala som biodermu - nepomáhala, vichy normaderm pomohol len dočasne. Teraz mám niveu a aj krém nivea v takej úzkej tube, nejaký antipickel...neviem čo🙂 je to v podstate taký gél, čo hydratuje ale nemastí

lili777
autor
20. jún 2012

@vieruna používam ho týždeň a zatiaľ sa mi tvár neolupuje, ale zlepšuje. Len nečakám od toho dlhodobý účinok, preto hľadám iné riešenie. Tých sedení s biolaserom si musela absolvovať koľko? Effaclar je nejaký krém, voda? na predpis čo voľne dostupný?

pami27
20. jún 2012

@lili777 Ahoj, ja som bola už viac krát preliečená zyneritom. Naposledy to trvalo 10 mesiacov. Keď som sa pýtala kožnej ako dlho bude liečba trvať, povedala, že to už budem mať furt a že bez toho vydržím tak max. mesiac - dva. Nedalo mi to a po čase som sa pýtala znova a ona, že vie moju kožu liečiť, ale nemôže mi ju vymeniť. Priprav sa na beh na dlhé trate. Naposledy som vysadila zynerit v marci a ešte stále koža vizerá veľmi dobre. Používam umývací gel Normaderm od Vichy - je dobrý. Kúpila som si aj Effaclar krém na lokálne použítie, keď už sa niečo vyhodí, ale mne moc nevyhovuje. Zvonka vysuší a vnútri ostane zápal. Ostaté výrobky Effaclar nemám odskúšané.

malinkaaninka
20. jún 2012

@lili777 musíš poskúšať sama,čo ti sadne.a hlavne skúšať viac ako dvakrát-to znamená že nie vzorky.mne bol super effaclar alebo z oriflame čajovnikova sada.ryor mi pomohol.normaderm uplne minus.a ešte dakto chváli garnier.strava súvisí,popremýšlaj aký máš prísun vlákniny,počistí hrubé črevo a je to znať aj na pleti.a pleť čistiť ráno i večer buď penivým prípravkom alebo pleťovou vodou,hydratačný krém samozrejmosť.a zabudla som pitný režim-aj ten sa samozrejme odráža na pleti.

minewka
20. jún 2012

@lili777 jasné, dá sa to vydržať, je to lne nepríjemné.

Zatiaľ všetko, čo som vyskúšala - malo len dočasný efekt. Asi najlepšie výsledky som dosiahla chodením na chemický peeling - ale to som chodila na špeciálny, lekársky, kde aplikujú silnú kyselinu ( v kozmetických centrách dávajú myslím 12% a 20% a to je slabučké) - u dr to je tuším až 70%...začína sa postupným pôsobením - prvá dávka 15 sekúnd, potom 2 týždne pauza, potom zase - už takmer 30 sekúnd..potom to dr zmýva a neutralizuje... potom opäť 2 týždne pauza, potom zase dlhší čas...robia ho v zimnom období

Teraz som bola asi 10 sedení s laserom - dva druhy - každý v inej vlnovej dĺžke - ale nič moc.
Skúsila som aj dermabráziu - tá má celkom fajn výsledky, čo sa zjemnenia pokožky týka - ale nesmieš mať zápalové ložiská.

Ak sa ti to objavilo teraz - skoč na prehliadku - testy na štítnu žľazu, hormonálny profil, daj si spraviť rtg zubov, či nie je nejaké hnisavé ložisko či cysta, hrdlo, mandle...

Inak - pri štítke sa robia vyrážky väčsinou pod dolnou čeľusťou - akoby medzi krkom a bradou...výražky na tomto mieste bývajú často pri hormonálnych problémoch.

Samozrejmosť je u mňa kozemetika výlučne z lekárne - vichy a pod....nejak extra to nezlepšuje, ale ani nezhoršuje...také klasiky ako nivea, garnier, loreal, atď, atď - má mizivý efekt.
Celkom fajn mi robí umývanie tváre sírovým mydlom - ale to len v prípade, že máš mastnú pleť, lebo vysušuje.

vieruna
20. jún 2012

@lili777 ten biolaser mi davala vzdy po cisteni pleti. Zo zaciatku kazde dva tyzdne a ked uz to bolo ok, tak raz za mesiac. Ako ale ked som s tym prestala, tak to bolo po nejakej dobe. Teda nie tak intenzivne ako pred tym, ale ja som sa uz asi zmierila, ze peknu plet mat nebudem 😠

vanish1
21. jún 2012

@lili777 za akú dobu to je individuálne, ja so začala minulý rok s diétou, v podstate to nie je diéta, lebo sa môžeš aj obžierať, ale len zeleniny a pod 😉 a neviem presne, ale možno mesiac dva... viacero ľudí mi povedalo, že som nejak opeknela 😕 ale to je myslím celkovo tou zdravou stravou, organizmus akoby ožil a keď som začala brať ten protokol dr. Berksona, tak vyrážky sa prestali robiť, ak zjem pečivo, príp. niečo mastné (koláč a pod.) tak sa mi urobia znova, ale ak dodržiavam poctivo protokol, tak nie. Ten protokol treba dodržiavať min. 2 mesiace aj viac. A netreba jesť ani údeniny (klobásy, salámy a pod), ja nejem ani ryžu, sem tam máličko.

vanish1
21. jún 2012

@minewka ten liek musí byť poriadne s....o, ja by som to asi nebrala. 😔

lili777
autor
21. jún 2012

@vanish1 tak údeniny nemusím, to nie je problém. A čím nahrádzaš pečivo? alebo ho jednoducho vynechávaš? Ja v podstate zjem všetko, len nejaké tie ovsené kaše mi robia dosť problém. Nevadí mi chuť, ale tá konzistencia. Čo asi tak ješ v priebehu dňa?

vanish1
21. jún 2012

@lili777 čo sa týka mlieka, tak niekedy si dám trochu dcérkinho ryžového (kupujem bio v dm), namiesto pečiva jem kukuričné (nie pšeničné) kolieska, také hrubšie (Druid extra jemné), cestoviny bezlepkové, alebo žiadne. Na desiatu väčšinou jablko, hrušku, príp. iné ovocie, snáď by si mohla jogurt ( ja nejem), ale kvalitný, napr. sabi. Na obed nejaké ľahké mäso (nič vyprážané) so zeleninou, príp. len zemiaky so zeleninou, polievky. Večera väčšinou nejaká zel. polievka a zeleninka, varené domáce vajce a pod. Základ je vynechať to mlieko (skús len jogurt, príp. kravské maslo, nie rastlinné), múčne (ak sa nedá úplne, tak aspoň dosť obmedziť - mne stačilo zjesť pár cestovín, aby sa mi robili vyrážky), vynechať všetko vyprážané a údeniny a hlavne sladkosti, hlavne tie čokoládové, kde čokoláda je vlastne maslo zafarbené dohneda... 🤐 ). Piť veľa vody a skúsiť aspoň čaj na pečeň.

tinki
21. jún 2012

@lili777 akurát včera som čítala, že ak má dospelý akné, tak je to buď tráviaci problém, napríklad helikobakter, alebo potravinová intolerancia alebo alergia...
Tak ako ti radí @vanish1, vynechaj niektoré druhy potraviny, ale radšej postupne, najprv mlieko dva týždne, potom bielok 2 týždne, potom lepok...
Po 2 týždňoch už by malo byť niečo vidieť.
Moja dcéra má alergiu na mlieko..

tinki
21. jún 2012

@lili777 Ak budeš mať odskúšané tie potraviny, či už bude zmena alebo nie, bolo by dobré zájsť za gastroenterológom..

minewka
21. jún 2012

@vanish1 hej, to teda je 😖 😖 😖 😖 - ale efekt to má fakt pekný, čo som u kamošiek videla a hlavne trvalý. Keď už ti nič nepomáha...skúsiš aj to...a ak mi raz nezaberie ani tento liek, tak neostáva iné len sa s tým zmieriť . 😒

U mňa nezaberajú ani zmeny stravy - fakt nič. Jediné,čo zaberá je obrusovanie pokožky, aby sa zjemnila, póry sa dajú lepšie čistiť, nedrží sa tam prach, špina, lepšie zaberá lokálna liečba atb...

Sú rôzne stupne akné - ľudia si často akné zamieňajú s nejakými inými vyrážkami, ktoré sú spôsobené napríklad nevhodnou stravou, kozmetikou...

Ale klasické akné, spôsobené upchatím mazových žliaz , nadprodukciou mazových žliaz, atď - tam má strava minimálny vplyv - treba normálne jesť vyváženu stravu, dostatok tekutín, určite to má aký taký efekt - ale nie je to nejakým pravidlom, že to akné vylieči.... 😖

Fakt som za tých dlhých 14 rokov, čo akné mám, vyskúšala úplne všetko dostupné, čo ponúka klasická a alternatívne medicína ☹ ☹ ☹ trvalo nepomohlo nič - okrem toho spomínaného Roacutanu a neskúšala som ešte rôzne črevné sprchy 😀

maranat
21. jún 2012

baby, ja som vysadila v marci antik. a odvtedy hruza, vyzeram ako 14 rocna, cele celo brada, vsade same akne 😒 😒

vanish1
21. jún 2012

@minewka samozrejme, že je to individuálne, ale zdravý živ. štýl je podľa mňa základ všetkého a keď toto dodržiavam, potom môžem hľadať aj iné spôsoby. Čo sa týka toho prečistenia čreva, ja by som to vyskúšala, lebo aj zlý stav hrubého čreva má nato svoj vplyv. Ale nie drastickou sprchou, skôr nejakými klystýrmi. 😎

barborinda
21. jún 2012

Cauko, ja som bola liečená Roacutanom🙂, ak sa chceš nečio opýtať, tak kľudne napíš do IP.🙂)

lenka_b
21. jún 2012

Mne sa tiez dost vyhadzalo akne asi pred mesiacom. Ja mam prijemne skusenosti s Vichy Normaderm. Velmi mi to pomohlo a uz som opat v pohode 🙂 Staci len to tekute mydlo na tvar.. Mne to dost pomohlo

zigzag
21. jún 2012

@lili777 ako tu uz niektore babenky pisali, neviem k ci chodievs ku koznej, alebo iba k obvodnej, moj mamka robi na koznom, a maju tam aj take pripady silneho akne a da sa to krasne liecit,lenze nesmies otehotniet, Ja som mala akne tiez, stale som sa niekde vyhodila, aj na chrbate a dekolte sem tam, v tehu mi to uplne zmyzlo a teraz po porode to nie zle, takze neriesim, kazdy liek ma vedlajsie ucinky, a ked budes brat tieto silne, tak budes chodit na odbery krvy a budu testovat, ci neposkodzuje pecen... mne sa akne zlepsilo, ked som zmenila zivotny styl, jedla som zdravo a sportovala som kazdy den hodinu aktivne 😉 ale teraz s babom sa to neda 😒

lili777
autor
21. jún 2012

@zigzag no počas oboch tehotenstiev som mala krásnu pleť a po pôrode opäť vyrážky ☹ bola som u kožnej, tá mi ten liek navrhla. ešte asi skúsim tú zmenu stravy nejakým spôsobom a uvidím. Aj nejaké kilo by šlo dole, aj pleť by sa možno upravila. Aj keď sa priznám, doteraz som moc neverila na vplyv stravy, tak možno zmením názor.

zigzag
21. jún 2012

@lili777 no, tak ked neplanujete dalsie, tak skus, Ja mam oskusane, na sebe, ze ked som sa vypotila poriadne na korculiach a jedla menej cukru tak sa mi plet do mesiaca zlepsila o 100%, ale to som bola slobodna a bezdetna, odkedy mam maleho na nic nemam cas, akurat teraz mi zaspal od 10tej spi,, ako zazrak, sa nudim, uz mam vsetko porobebe a on spi,,, snad sa mi podari vratit k pohybu po case, chaba mi, ja mam tiez par kilo navyse,,,,pocas tehu som mala od vyrazok pokoj, teraz sa mi sem tam nieco vyhodi tiez, ale teraz je slniecko, tak lepsie, opali ma pekne tak je lepsie, vysusi kozu....

No ja keby ze neplanujeme dalsie, tak snad by som sa na to dla, ale zase tie vedlajsie ucinky, neviem ci za to stoja, lebo on to su neake silne atb, no tak teraz vyber si.... ja nie som neaky liekovy typ cloveka,,,, ani paralen neberiem,ked hlava boli, caka ze prejde 🙄

ja som sa o tom uz bavila s mamkou, ze keby nahodou som to chcela pereliecit, ale asi momentalne skor nie, neberiem hak, tak keby nahodou sa postastilo, tak nechcem mat pochabnosti cele tehu, a potom aj celu matersku, ze ci nahodou som nieco nepobabrala koli vyrazkam...

lili777
autor
21. jún 2012

@zigzag Keby som plánovala bábo, tak do toho vôbec nejdem. To nechaj tak a kašli nato. Však potom budeš mať príležitosť. Ja tiež lieky nie..a to aj pri deťoch som totál neschopná dávať im niečo tak ako sa má 🙄

meusicka
21. jún 2012

@lili777 vyskusala by som na tvojom mieste biolampu, nema vedlajsie ucinky a my odkedy ju doma mame, nevieme si vynachvalit. ja nemam az taku aknoznu plet, ale ked uz vyzeram fakt " 😝 " tak si nasvietim a pomaha. kebyze som mala pri detoch viac casu a robila to pravidelne tak sa ich asi zbavim nadobro.