Lordóza v krížovej oblasti

svetluska4
28. jan 2013

Mamicky, po porodoch mi ostala lordoza v krizovej oblasti (prehnutie chrbtice smerom do vnutra tela). Nemam ine problemy len to ze mam teraz na chrbte vydutinu 😒
Je tu niekto co nieco podobne ma? ako to riesite? Zacinam drzat dietu a nejake cviky, nakolko nabrate kila v tehu mi to neulahcuju. Viete mi v tomto poradit? Diky

zuzulica
28. jan 2013

@svetluska4 V krížovej oblasti, teda na lumbálnej chrbtici je lordóza úplne normálna a má ju každý zdravý človek. Môžeš ju mať len väčšiu ako je norma. Na to ti pomôžu cviky na posilnenie chrbtového svalstva a brucha, cvičenie na fitlopte. Bola si u ortopéda, napíše ti rehabilitáciu, tam by ťa naučili aj vhodné cviky. Snaž sa čo najviac podsadzovať panvu, keď stojíš, chodíš, aj pri sedení, t.j. spevniť brucho, nevytŕčať ho dopredu a dávať pozor, aby si zadok nevytŕčala dozadu.

svetluska4
autor
28. jan 2013

@zuzulica viem ze lordoza tam je u kazdeho , ale ja ju mam fakt divnu, vyzera to akoby som mala v chrbte jamu. odjakziva mam postavu tak ze zadok mi vytrca ale tato jama sa mi spravila pri tehu. Skusala som aj v stoji to nejak vyrovnavat ale potom sa zase hrbim hore a vyzeram ako nejaka starena. Skusim zbehnut k ortopedovi, len musim dakeho schopneho najst v okoli. U nas viem len o jednom ale je to taky stary komunisticky doktor co vsetko lieci octanovou mastou 🙂 ( to je len nadsadzka) Skusala som daco najst aj na nete ale je tam toho malo 😒 Viem ze lordoza sa prehlbi pocas tehu kvoli zmene taziska, ale nikde som nenasla ze ako dlho trva kym sa to upravi.

domin85
28. jan 2013

Presne ako pise @zuzulica treba vedome podsadzovat panvu a ist na rehabku na cvicenie alebo nech ti aspon vysvetlia ako cvicit. Hlavne posiluj brusne svaly a branicu, nie je na skodu ani cvicenie panvoveho dna (napr mojzisovej cvicenie) a odporucam aspon nakuknut na stranku skolachrbta.sk 😉

zuzulica
28. jan 2013

@svetluska4 Myslím, že máš dosť dlho po pôrode, aby sa to vrátilo späť.To máš pravdu treba nájsť poriadneho ortopéda. Keď budeš hľadať na nete, tak musíš hľadať hyperlordózu lumbálnej chrbtice 😉 Zatiaľ si nájdi správne držanie tela a dýchanie. Ostatné nechaj na odborníkov, ak budeš cvičiť zle, ešte si uškodíš

svetluska4
autor
28. jan 2013

@zuzulica este ma napadlo, kedze mi tu mame len toho jedneho ortopeda, aj ked vo vedlajsom meste su aj 4 ale to mesto uz patri do ineho kraja a pacientov z nasho kraja nechcu zobrat (mam osobnu skusenost ako ma vsetci odpalkovali a nakoniec mi sestricka povedala ze ma tam nikto nevezme leob som z ineho kraja), tak kedze mi tu mame len toho jedneho stareho, ma napadlo ci by som nemohla rovno behnut na rehabilitacne, tam mame aj 3 lekarov tak by to hadam bolo schodnejsie, ci oni potrebuju odporucenku od ortopeda?

zuzulica
29. jan 2013

@svetluska4 Vyskášaj, za pokus nič nedáš, keď tak sa tam opýtaj, či potrebuješ odporučenku, prípadne či stačí od obvodného, prinajhoršom si pôjdeš potom pre papier tomu vášmu. Tak veľa zdaru 😉