Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mali ste niekto vysoký d dimer?

polariso
27. nov 2019

Prosím mal niekto zvýšenú hodnotu d dimeru

alexandra2010
27. nov 2019

Zvysena je normalne v tehotenstve. Inac je lahko zvysena ked je zapal v tele. Vysoko zvysena ked je zrazenina napriklad v nohe alebo v plucach, plus u nadorovych pacientov.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 no mne operovali koleno. Po dvoch týždňoch mi v kolene praskla cieva tak mi to tam zakrvacalo. Vyťahovali mi dva dni krv, ale potom už nechceli do toho pichať, aby sa to neroxkrvacalo. Urobila sami aj veľká modrina na kolene, ktorá teraz skoro po troch týždňoch začo a miznut. Dnes sa mi výsledky krvi upravili, len d dimer sa zvýšil na 4,6. Fibrinogén je v norme. Mam stadypirin na riedenie krvi. Môže to byť tým ze telo ešte rozkladá ten krvný výron v kolene?

tatisna
27. nov 2019

Ja som mala vysoký d dimer ale zrejme to bolo z nevoľnosti a dehydratácie, nechutilo mi piť a aj som zvracala. Odmietla som injekcie a na ďalšej kontrole už bola hodnota ukážková.to sa mi už zmiernila nevolnost..takže dobre som urobila...

polariso
autor
27. nov 2019

@tatisna a aký vysoký si ho mala

tatisna
27. nov 2019

@polariso 1300 a netehotny človek má mať cca 500. Ale neviem aké to sú jednotky

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso tak mas DDimer pravdepodobne pooperacne. Ak by si mala asymetricky bolestivy opuch lytok, nedajboze dusnost, musis ist na ultrazvuk ciev. Asi si mala aj prevenciu trombozy,napr. fraxiparin podkozne.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 ano pichala som si arixtru uz týždeň pred operáciou ktorá bola18. 10. Ja mam trombocytozu... Užívam stadypirin dlhodobo. Nikdy nebol problém z d dimer om, až teraz odkedy mi praskla cieva v kolene. Ja mam uz normálne strach.... Preco mi stúpol keď trimbocyty sú skoro v norme, aj fibrinogén je ok.

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso DDimer je FDP, cize fibrin degradacny produkt, ked je rana, tak sa rozpusta fibrin (co je na hojenie cievnych stien pri krvacani potrebne, normalne), mala si tam tolko fibrinu, ze sa teraz rozpusta a je ich teraz vela. Cize DDimer odburava zrazeninu. Fibrinogen je prekurzor fibrinu, najprv je on a potom fibrin. Uz nemas potrebu mat fibrinogen vysoky ale fibrin este mas a tym padom aj DDimer. Mozes ale pre svoj klud niekedy zajst k tvojej hematologicke (asi kvoli Tromb. chodis).
toto som nasla
https://cs.wikipedia.org/wiki/D-dimer

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 ďakujem. No snou to konzultujem. Ona hovorí ze by mi nemalo nič hroziť, keďže ostatné hodnoty uz klesli. Ze telo bojuje s krvnou zrazeninou. Tej krvi v kolene keď praskla cieva bolo veľa. Odsali ju a do hodiny koleno opat spuchnute. Potom už nechceli ju vyberať, lebo by to opäť na tieklo. Tak som uzivala ascorutin a doktorka mi vysadila všetko na riedenie krvi. Až po tyzdni mi nasadila polku stadipirinu keď mi plt kleslo.... Dnes mi už dala celý stadypirin... Injekcie moc nechce aby mi to zasa nezakrvacalo. Ortopéd tvrdí že nahromadené krv v kolene sa časom vstrebe.... Ze ten hematom je kvôli tomu ze si mala v kolene krv. Takže ak sa cieva z rástla... A krvná zrazenina a je mimo žil... Moze byt tiež d dimer vyšší... Prepac ze takto otravujem

polariso
autor
27. nov 2019

@polariso takéto bolo koleno po prasknut cievy a a tera odpucha a hematom bledne. 3 tyzdne po prasknuti

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso neotravujes, velmi rada. No to neni male. Stadapyrin robi operacie a pooperacne stavy horsie, ale samozrejme lepsia ako jedna plucna embolia. Ten DDimer nema vyznam v kratkom case skontrolovat, mozno az o 3-4 tyzdne ked aj ona to povazuje za spravne. Wobenzym by nepomohol? teraz nemam pred sebou indikacie a kontraindikacie, mozno by si mohla precitat online letak.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 no stadypirin mi vraj urobí menšiu škodu ako injekcie... No kontroluje mi to každý týždeň.. A ta potvora stúpa... Pre 3 týždňami kedy to začalo bol 1,6,po tyzdni 2,6 a teraz tých 4,6....

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 Výsledky laboratórnych testov zo dňa 26.11.2019 :
WBC : 20,4..15.9..6.5 10Ex9/l , RBC : 4.65 10Ex12/l , HGB : 128 g/l , HCT : 0.41 , MCV : 88.8 fl , MCH : 27.5 pg , MCHC : 310.0 g/l , PLT : : 655..554..449 10Ex9/l ,
PT(Quick) : 104 % , INR : 0.98 , APTT : 22 sec , APTT kontrola : 25 sec , APTT-index : 0.88 , TT (Tromb. čas) : 19 sec , TT kontrola : 19 sec , Fbg : 3.91 g/l , D-dimér : 1,48..4.48 mg/l
CRP : 22.52 mg/l

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso CRP je dost vysoke, aj ked referencne nepoznam, myslim do 5. To mas hojaci proces so sterilnym zapalom. Ale nech chirurg presetri, ci treba antibiotika. Trombocyty mas dost vysoke povodne, mas to asi autoimunne, idiopaticku trombocytozu. Teraz ich mas nizke lebo si ich spotrebovala. Ten DDimer by nemal byt uz vyssi, ked hovoris ze odpuchne, pomaly bude klesat.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 joj bodaj by to klesali. Normálne na z toho hrcu v krku co sa bojim.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 úprimne myslis ze sa mam báť embolie... Trombózy...

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso ked uz tou nohou hybes a napinas svaly resp postavis sa na to, je minimalne riziko zrazeniny v nohe co by vyletelo do pluc. Ak hematolog sa rozhodol pre Stadap., je ok. Vacsinou sa picha fraxi alebo arixtra 0,4 ml subkutanne. Sleduj lytka, jednostranny opuch a bolest su indikaciou na ultrazvuk ciev. Neboj sa, embolia hrozi skor u dlho leziacich, starsich, dehydrovanych pooperacnych stavov. Si viac ako mesiac po operacii, zacinas pomaly rehabilitaciu a normalne pohyby noh.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 ano snažím sa nohou co najviac hýbať... Ja som sa potešila že mi plt kleslo... Rozmýšľam zze ešte pred operáciou mi vyšla zvýšená kyselina močová, či aj ona nemôže mať vplyv na to crp. Prepac ze sa pýtam do podrobná....ale ma to všetko desí hihi.

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso kys mocova je odpadovy produkt proteinov, vacsinou po konzumacii vela masa, hlavne cerveneho.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 vy ste lekárka keď tak všetko pekne vieteee. Ste moc zlata ze mi na všetko odpovedáte. Tak mi nič iné neostáva len čakať co bude... Snad všetko dobre dopadne a už nič stúpať nebude. Mam predsa aj lieky na riedenie

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso ano som internista... 🙂
Ale teraz som sa docitala novinku aj pre mna, kys. mocova je zvysene casto u ludi co uzivaju Aspirin (Stadapyrin). Mozno hematolog tiez vie k tomu povedat. Ja som take este neriesila u pacientov.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 wau to naozaj... Ja uz stadypirin užívam pár rokov. Ste veľmi šikovná a moc ďakujem.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 tak ddimer je teda zvýšený kvôli tomu ze telo bojuje s tou zrazeninou... Hematom o co som mala a mam v kolene

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso presne tak.telo odbúrava zrazeninu (fibrin) , preto je vysoké.mal by odteraz padať.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 no príšer bude keď nebude... No nič tak asi potom prejdeme opat na injekcie. A, ak sa smiem ešte spýtať v piatok ma čaká ct pľúc... Tam by prípadnú zrazeninu mohli vidieť? A hlavne ct... To je ten tunel?

alexandra2010
27. nov 2019

@polariso načo ct pľúc?? to neni ta dlha rúra ale taký krátky kruh čo sa točí okolo tela a robi snímky.ta ukáže jednoznačne zrazeniny v plucach. napíšte mi potom ako sa máte, aj správu môžte.

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 iem vám napísať správu

polariso
autor
27. nov 2019

@alexandra2010 ozaj a menzes v čase odberu nemavplyv na výsledok...

luciac
5. jan 2021

@alexandra2010 dobry den prajem mozem sa spytatt nieco? ma. vplyv menzes na zvyseny d dimer? alebo prekonanie covidu prosím? dakujem. za odpoved

alexandra2010
6. jan 2021

@luciac Menses nie, aktivny covid ano. Pacienti mavaju vysoky ddimer a nachylnost ku zvysenej zrazanlivosti. Preto dostavaju denne Fraxiparin