Mám alergiu na nikel a kobalt. Čo dalej v práci?

lenka0005
9. apr 2008

dnes mi potvrdili alergiu na tieto kovy,pracujem s tým denno-denne a neviem čo dalej.Máte s tým niekto skúsenosť-prosím poradte 🙂 😉 🙂

aisha_88
27. aug 2010

@nanika
ahoj...chcem sa opytat..ako to vyzera ked mas vyhadzanu celu tvar? lebo mne teraz kozna oznamila ze som alergicka na nikel....a uz 4 roky bojujem so suchym okolo ust...ide to od kutikov...najprv to je cervene..podrazdene...svrbi to... a ked sa mi to aspon trochu zlepsuje, supe sa to .... uz ma na tych miestach ani neopali....

nanika
28. aug 2010

@aisha_88 taky drobny vysyp cerveny, mam to na licnych kostiach uz len teraz, ale lekarka to nezistila, ci to je naozaj z niklu, ale uz ma to stve, niekedy je to lepsie, niekedy horsie, ale uz to mam dlho a nie a nie sa toho zbavit :( Ked som to mala priamo na tele, co sa dotykalo kovu, tak tie vyrazky vyskakavali az po poskrabkani, ale boli skor biele a koza zhrubla.

sabiatko
28. aug 2010

aj ja mam alergiu na nikel, pomerne silnu. minule som si chcela dat nausnice z bieleho zlata (ho tam primiesavaju), najprv ma svrbeli, tak som si ich vybrala no a za par sekund sa mi tam spravili zapalene svrbiace hrcky. dakedy to aj mokva. aj z hodiniek alebo opasku som mavala strasne svrbiace vyrazky. bizut vobec nemozem. kedysi som to riesila kortikoidovou mastickou od koznej, velmi pomahala, ale teraz to uz nechavam tak, radsej sa snazim niklu vyhnut. nechcem si davat zbytocne hormony.

mirofilmphoenix
23. mar 2011

tiež s om tým prešiel a aj prechádzam s tým šupanim dlani a praskním kože až do krvy....s viečkamy nemam nič ale to je podla mňa že sa malujete vo farbách je veľ niklu a kobaltu...
v podstate to iste robi aj radioaktivita....je to v podstate nový fenomén....
tu máte všetko čo som o tom našiel

Alergia na nikel
Nikel
Nickel
Nikel pri kontakte s Vašou kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.
Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.
Nikel (chem. značka 28Ni) je jedným z najbežnejších kovov v modernom prostredí, ako aj v práci tak i v domácnosti a spôsobuje dermatitídu častejšie ako všetky ostatné kovy. Vystavenie sa kovovému niklu a soliam niklu môže zapríčiniť senzibilizáciu alebo vyvolanie alergickej odpovede u predtým senzibilizovaného jedinca. Vplyv korózie ľudského potu, slín a iných telesných tekutín na nikel a soli niklu má pri alergií dôležitý význam.
Kde sa nikel nachádza?
Nikel je kovom používaným v mnohých zliatinách a chemických zlúčeninách. Nikel je všadeprítomným alergénom, ktorého zdrojom sú bižutéria a kovové súčasti odevov, kovové pracovné nástroje a predmety dennej potreby, stavebné a konštrukčné materiály (cement). Je používaným kovom v automobilovom (antikorózne zliatiny), sklárskom (chemikálie na zrkadlá), chemickom, strojárskom (prísada do olejov a chladiacich kvapalín), elektrotechnickom priemysle (akumulátory, spájkovanie). V medicínskej praxi je súčasťou akupunktúrových a injekčných ihiel, zubných strojčekov a implantátov, zubných protéz, ortopedických pomôcok na osteosyntézu, endoprotéz.
Za potraviny bohaté na nikel sa považujú vnútornosti, haringy, mušle, sója, sójové mlieko, špenát, strukoviny, cesnak, kel, figy, ananás, maliny, slivky, ovocné konzervy, čokoláda, kakao, čaj z automatov, marcipán, mandle, oriešky, slnečnicové jadrá a prášok na pečenie.
Príklady výrobkov:
V práci: kovové zliatiny, zváranie a rezanie, Cu-Ni potrubia, Ni pokovovanie, časti strojov, chemické katalyzátory, batérie, hliníkové elektrické spojivové zlúčeniny, farbivá, insekticídy, dentálne prístroje a nástroje na úpravu chrupu.
V domácnosti: zipsy, kľúče, nožnice, batérie, kovové náradie, ručné náradie, magnety, gombíky a cvoky, chróm a mosadz, šperky, kovový prach, očné tiene, niektoré šperky z bieleho alebo 14 karátového zlata, mince, remienky na hodinky, pigmenty, niektoré bronzové predmety, ozdoby do vlasov, háčkovacie ihlice, okuliare.
Ako sa niklu vyhnúť?
Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú nikel. Hliník, striebro, biele zlato a platina sú dobrými náhradami tohto kovu. Nenoste šperky, ktoré obsahujú nikel. Používajte oblečenie bez zipsov a cvokov. Používajte nožnice, kuchynské náradie, hrebene a iné kovové predmety s plastovou alebo drevenou rúčkou. Nenoste náušnice pri ktorých nemáte istotu, že neobsahujú nikel. Vyberajte si hodinky so zadným krytom s nehrdzavejúcej ocele (stainless steel). Predmety, s ktorými prichádzate často do styku ako sú kľúče a kľučky, by mali byť pokryté niekoľkými vrstvami laku. Nepracujte príliš vo vlhkom prostredí bez ochranného odevu, pretože vlhké prostredie zvyšuje prenikanie niklu do kože.
Pri práci s mincami, kovovým náradím a inými kovovými predmetmi používajte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu, prírodnej alebo syntetickej gumy sú vhodné na prácu s kovovými predmetmi.
Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na nikel a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.
Načo si treba dávať pozor?
Vyhýbajte sa týmto látkam:
• Nikel sulfát (NiSO4) alebo rozpustné soli niklu
• Nikel – Ni
Môžete reagovať aj na iné látky, ktoré sa vyskytujú spolu s niklom:
• Paládium
• Chróm
• Kobalt

Alergia na Kobalt
Chlorid kobaltnatý
Synonymá a iné názvy:
Chlorid kobaltnatý, Cobaltosi chloridum, Cobalt chloride.6H20, Cobalt blue.
Kobalt je súčasťou alebo prímesou mnohých kovov, vrátane drahých kovov. Soli kobaltu sa používajú v mnohých remeslách, priemysle a tiež v domác¬nosti. Alergia môže byť vyvolaná malým, už stopovým množstvom kovu. Samostatne sa vyskytuje ako súčasť farieb a glazúr na sklo a porcelán, ako súčasť tvrdidiel niektorých živíc, v chemických hnojivách, cemente. Pretože kobalt väčšinou sprevádza iné kovy (nikel a chróm ), môžeme sa s alergiou na kobah stretnúť po kontakte s bižutériou, zipsami, pútkami, rámami oku-iiarov.šperkami, príbormi, sponkami, natáčkami na vlasy, mincami, dverový¬mi kľučkami, dáždnikmi, hosinkami, náprstkami, ihlami, nožnicami, a inými kovovými nástrojmi z ušľachtilej ocele (lekárske a stomatologické nástroje) Skupinová precitlivenosť častá s niklom a chrómom.

Kobalt, Kobalt chlorid
Cobalt Dichloride
Kobalt pri kontakte s Vašou kožou môže spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.
Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.
Kobalt je striebristý kov, vlastnosťami podobnými niklu a železu. Používa sa spolu s inými kovmi v kovových zliatinách.
Kde sa kobalt nachádza?
Kobalt je kožný a respiračný alergén. 75 % svetovej produkcie kobaltu je používaných na výrobu zliatin. Je vedľajším produktom pri ťažbe niklu a medi. Vyskytuje sa tiež v tvrdých zliatinách používaných na rezanie a obrábanie kovov, karbidoch, dentálnych zliatinách, pri opracovávaní diamantov, farbách, magnetoch, adhéznych hmotách a pri elektrogalvanizácií. Kobaltové zliatiny s viac ako 10 % chrómu sú rezistentné voči korózií, po pridaní molybdénu nachádzajú využitie ako chirurgické implantáty a dentálne protézy. Ako kobalt naftenát a oleát je používaný ako vysušovacia zložka v povrchových náteroch a farbách, tlačiarenských atramentoch alebo ako kontaktný katalyzátor v polyesterových živicových systémoch. Prítomnosť kobaltu je uvádzaná v alkalickej hrnčiarskej hline, čínskych rastlinách a potravinách pre zvieratá.
Je tiež zložkou vitamínu B12. Ovocie, mäso, zelenina a cereálie sú ako hlavný zdroj tohto vitamínu zároveň hlavným zdrojom kobaltu. Kobalt reaguje pomaly s potom, čím vzniká divalentný ión, ktorý je silným alergénom.
Príklady výrobkov:
V práci: tehly, cement, tlačiarenský atrament, materiály na výrobu karbidov kovu – na leptanie, brúsenie, zváranie. V hrnčiarenstve – pigmenty na báze kobaltu, glazúry, vo farbách – pigmenty a aditíva, ortopedické a dentálne implantáty, dentálne protézy.
Hlavné priemyselné použitie kobaltu jepriv produkcií zliatin alebo sa používa ako viazač volfrámu v ťažkých kovoch. Kobalt sa používa v magnetoch, zváracích elektródach ako aj v nehrdzavejúcej oceli na zváranie. Vystavenie sa kobaltu môže pochádzať zo skla, lubrikačných olejov a kŕmnych zmesí. Používa sa aj v gumárenskom priemysle pri výrobe pneumatík, ako oxidačný agens v riadení výfukového systému a ako katalyzátor pri výrobe tereftalátových, polyesterových a akrylátových plastov.
V domácnosti: kovové náradie, riad a predmety ako kľúče, magnety, kovové spony a bižutéria, farebné spreje, glazúry, farby, leštidlá, zubné implantáty, náhrady vitamínu B12, v leptavých, mletých kovových karbidoch.
Ďalšie použitie kobaltu je v pigmente farby na vlasy (svetlohnedá), v make-up-och, modrých tetovaniach a môže sa vyskytovať aj v mydlách.
Ako sa vyhnúť kobaltu?
Nepoužívajte produkty, ktoré obsahujú kobalt alebo príbuzné látky. V prípade, že nie ste si istý, konzultujte používanie výrobku s Vašim lekárom alebo lekárnikom alebo sa obráťte na výrobcu.
Pretože sa kobalt vyskytuje spolu s niklom vo výrobkoch z kovu, môže sa objaviť aj alergia na nikel. Na prevenciu reakcie noste šperky z pravého striebra alebo iných cenných kovov. Kovové predmety s ktorými potrebujete prichádzať do styku, ako napríklad kľúče, by mali byť pokryté niekoľkými vrstvami čistého laku na nechty alebo polyuretánového laku. Väčšie predmety by mali byť pokryté plastom, ako napríklad nástroje pre kaderníkov. Rekcia na kovové nástroje používané a ambulanciách alebo u zubára sa zvyčajne neobjaví, pretože vystavenie kobaltu je veľmi krátke. Zriedkavé sú reakcie na zubné prístroje alebo ortopedické implantáty.
Predchádzajte práci s kovovým prachom, leptaním kobaltu, kovovými soľami pri pokovovaní elektód, vlhkým cementom, zásaditou hlinou. Ak je to možné, predchádzajte práci vo vlhkom prostredí alebo s vlhkými rizikovými predmetmi, pretože vlhké prostredie uľahčuje prenikanie kobaltu do kože.
V prípade, že prídete do styku s kobaltom, používajte ochranné rukavice vyrobené z gumy alebo vinylu (PVC).
Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, kaderníkovi, že ste alergický/á na kobalt a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.
Načo si treba dávať pozor?
Vyhýbajte sa týmto látkam:
• Kobalt alebo kobaltový prach a výpary
Podobné látky na ktoré môžete reagovať sú:
• Nikel
• Chróman
Alergia na chróm a chróman
Chróm
Chrome
Chróm pri kontakte s Vašou kožou môžu spôsobiť dermatitídu. Niekedy môže trvať dlhší čas (niekoľko dní), kým sa objavia príznaky. Príznaky môžu byť začervenanie, svrbenie, opuchnutie a tvorba pľuzgierov.
Krátkodobý alebo náhodný kontakt by nemal predstavovať problém.
Chróm a chróman sa prirodzene nachádzajú v prostredí, vrátane pôdy a vody. Bežne sa nachádzajú v produktoch vyrobených z chrómu a nehrdzavejúcej ocele, v cemente a koži.
Kde sa chróm nachádza?
Chróm je jedným z najrozšírenejších kovov. Rozlišuje sa trojmocný (Cr3+) a šesťmocný (Cr2O-7) chróm. Trojmocný chróm sa do kože dostáva ťažko a viaže sa na bielkoviny na povrchu kože, zatiaľ čo šesťmocný sa do kože dostane ľahko, ale ťažšie sa viaže na bielkoviny. Na bunkovej úrovni organizmus vytvára alergie na oba typy chrómu.
Hlavným zdrojom kontaktnej precitlivenosti na chróm je cement. V poslednom období sa registruje pokles jej výskytu, najmä v súvislosti s rozširujúcou sa výrobou cementu obsahujúceho sulfid železnatý, ktorý redukuje hladinu šesťmocného chrómu. Ďalšími potenciálnymi zdrojmi sú farbená koža, antikorózna farba, nehrdzavejúca legovaná oceľ (spolu s niklom a železom), impregnačné látky na drevo, hlavičky zápaliek, chladiace a galvanizačné zmesi, odmasťovadlá, zváranie, tlačiarenstvo, lepidlá, vnútorná vrstva boilerov, magnetofónové pásky, pokovovanie, vytvrdzovače a živice používané v leteckom priemysle, zjasňovače bielizne a čistiace prostriedky.
Chróm v chromočinenej koži možno nahradiť hliníkom, v žiaruvzdorných materiáloch na vymurovanie rotačných pecí vo výrobe cementu výrobkami bezchromitými so spinelom hlinitým.
Príklady výrobkov:
V práci: konštrukčné materiály ako cement, malta, betón, tehly, sadra a sadrokartón, výroba kože, pigmenty vo farbách, rezný olej, inhibítory korózie, oleje, palivá, oleje na vŕtanie, plášte pri práci pri vysokoteplotných peciach, pyrotechnika, tlačiarenský atrament, výroba chrómových zliatin a nehrdzavejúcej ocele, ortopedické a dentálne implantáty, dentálne protézy, výroba drevných konzervantov, zelené farbivá používané v plsti a textile, výpary pri zváraní chrómových zliatin, chirurgické šitie.
V domácnosti: ortopedické a dentálne implantáty, dentálne protézy, kožené výrobky vrátane obuvi, čižiem, rukavíc, pigmenty v atramentoch a farbách, konštrukčné materiály ako cement, malta, betón, tehly, sadra a sadrokartón, zelené farbivá používané v plsti a textile, make-up, potraviny a vitamínové doplnky, opracované drevo, materiály na opravy v domácnosti.
Ako sa vyhnúť chrómu?
Alergická reakcia na chróm sa môže časom zhoršiť a môže byť až chronická. Preto je dôležité predchádzať styku s chrómom a chrómanmi, predchádzať inhalácií výparov a zabrániť, aby sa chróm nedostal na oblečenie.
Nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú chróm. V prípade, že výrobok neobsahuje informácie o zložení, vyhľadajte informácie o zložení na internete alebo kontaktuje výrobcu.
Predchádzajte styku s popolom a namiesto zápaliek používajte radšej zapaľovač.
Nepoužívajte činenú kožu okrem kože, kde sa použila rastlinná trieslovina.
Ak potrebujete prísť do styku s chrómom, používajte ochranné rukavice. Rukavice vyrobené z vinylu, prírodnej alebo syntetickej gumy sú vhodné na prácu s chrómom alebo s niektorými jeho zlúčeninami.
Poskytnite informácie Vášmu lekárovi / lekárnikovi, že ste alergický/á na chróm a žiadajte používanie produktov bez obsahu tejto substancie alebo iných alergénov, ktoré môžu spôsobiť reakciu.
Načo si treba dávať pozor?
Vyhýbajte sa týmto látkam:
• Potassiumdichromate alebo dipotassium dichromate (alebo bichromate)
• Zlúčeniny chrómu
• Chrómové soli
Alergie na kovy

Objeví se vám vyrážka, když se obléknete do nových modních džínsů se spoustou cvočků? Nebo když si vezmete hodinky, náramek, řetízek či naušnice? Potom patříte mezi stále vzrůstající počet lidí s alergií na kovy. Nejčastějšími spouštěči jsou nikl, chróm a kobalt. Ale objevila se i alergiena zlato a stříbro.
Jak se alergie projevuje?
Jako kontaktní ekzém. Kůže zčervená, svědí a tvoří se na ní červené pupínky ažpuchýřky, které mohou přerůst v mohutný otok a mokvání. Pokud se alergie podcení nelze vyloučit celkové postižení kůže.
Kde se alergeny vyskytují?
Nikl je součástí nejen nerezové oceli, ale i zlatých a stříbrných slitin. Mohou ho však obsahovat i některé potraviny. Také se uvolňuje z nádobí na vaření. Najdeme ho:
• v náušnicích, řetízcích, náramcích, sponách na vlasy
• v kovových páscích hodinek, brýlových obroučkách
• v zipech, kovových knoflících a cvočcích, sponách u pásků
• v klenotech ze stříbra, bílého zlata a alpaky
• v nůžkách, příboru, deštníku,ve spirále varných konvic, v klíčích
• u dveřní kliky, v nábytkovém kování, vodovodních kohoutcích
• v mincích
• ale i u hrášku, špenátu, luštěnin, výrobcích ze sóji a ovsa, ořechů, pórku, sušeného ovoce, margarínu, sledě, ústřice, rajčatového protlaku, u některých multivitaminů, v kakau, kávě a některých zeleninových šťávách
• !pozor na kovy v prótézách (jak zubních, tak i třeba ortopedických)
Kobalt a chróm se nacházejí v kovových slitinách, většinou alergie na oba kovy spolu úzce souvisí.
Jak zjistím, že mám alergii na kovy?
Důležitý je klinický obraz nemoci. Jednoznačně ji však prokáží epikutánními testy (na tělo se umístí náplasti s alergizující látkou a hodnotí se míra alergické reakce na těle).

Jak se alergie léčí?
Prokázanou alergii nelze vyléčit. Pokud jste přecitlivělí na některý z kovů, musíte se mu doživotně vyhýbat. Jedině odstranění vyvolávající příčiny vás alergie zbaví. Pokud se však objevila vyrážka, kožní lékař či lékárník poradí a pomohou s lokální léčbou.
Já vám přidám jeden tip, jak zvládnout cvočky na džínsách - potřete je lakem na nehty, drží to dlouho, i když po čase je nutná obměna.
Trpíte alergií na kovy? Máte vyzkoušenou nějakou mast či jiný trik, jak se ji zbavit? Poraďte, kde koupit džíny bez cvočků či kvalitní šperky!

mirofilmphoenix
23. mar 2011
veronm
4. júl 2011

Mne tiez kozny zistil alergiu na nikel. Zacalo to tym,ze pod snubnym prstenom sa mi robil cerveny flak, ktory svrbel a bol taky supinanaty. Ze to budem tym, ze ten prsten je asi zo 14 karotoveho zlata, ktore obsahuje nikel. Super a teraz si ako mam vybrat obrucky, ked aj v bielom zlate je nikel a tiez aj v 18 karatovom zltom zlate. Veite mi niektora poradit? Moc Vam budem vdacnaaa.

jani_kol
5. dec 2011

Ahoj, mne sa objavla alergia na kovy pred niekolkymi rokmi. Pred casom som objavila stranku www.bezniklu.sk kde ponukaju cely sortiment vyrobkov, ktore neobsahuju nikel a dalsie kovy na ktore vznikaju alergie. Tazke uz nemusim nahanat plastove opasky ci hodinky

ivka1994
10. jan 2012

AHOJ! ja a moja mama máme ten istý problém. Moja mamka ho vyriešila tak, že používala chirurgické rukavice (dajú sa kúpiť v každej lekárni za pár centov) a nemusela prácu opustiť. S rukavicami išla robota super, trochu boli problémy na začiatku, ale nakoniec sme to vôbec nepociťovali. Dúfam, že ťa to poteší.

franzziska
6. jún 2012

ahojte poradite mi? mavam vyrazky na rukach..mala som ich v detstve a cas od casu sa mi vzdy vratia..ted ich mam asi od decembra...mastim si to vselijak ale vzdy sa to cca po tyzdni vrati..mam to na prstoch..je to vodnaty maly pluzgierik, je ich vela, strieda sa svrbenie a velmi ostre palenie...kozna mi povedala ze je to len bezny ekzem..ale jej mast mi vobec nepomohla a mam to stale..neviete ako zistim ci to nie je na kov??? takto sama..lebo viete aki su doktori ze sami od seba vas nevysetria na hocico co chcete....dakujem moc

zabka88
6. jún 2012

@franzziska mala by si sa dať otestovať na alergologii na čo si alergická, testy sa robia aj na kovy..
ale tie pluzgieriky mi pripomínajú skôr celiakiu, nemáš problémy aj so zažívaním? nepreháňa ťa?

franzziska
6. jún 2012

@zabka88 ano mam problemy aj na zachode 😕

zabka88
6. jún 2012

@franzziska tak skús povedať dokimu nech ti urobí rozbor z krvi či nemáš celiakiu, toto sú typické príznaky tie svrbiace pluzgieriky a prehánanie.. ak ju vylúči tak budeš pátrať ďalej..

kovacovalydia
23. jún 2012

Ahojte,
ja som bola do svojich 19r.úplne pokojné žieňa, kým som sa zrazu nevysypala červenými pupencami. Šla som ku kožnej a tá mi zistila alergiu 4stupňa-veľmi silnú na kovy-najmä na nikel.Odvtedy sa môj život rapídne zmenil...pľuzgiere, červené vyrážky, páliaca pokožka najmä po sprche alebo kúpeli. Teraz mám už 31r. dve deti-vďaka bohu, že to nemajú geneticky pomne, ale neprišla som okrem mora ešte na nič čo by tejto zákernej alergii dalo stopku!!! Toľké peniaze čo som ja za tie roky nechala kvôli tejto alergii v lekárňach za maste rôzneho tipu od zarábaných až po tie "značkovejšie"-už som mohla mať aj vilku..xixixi. Mám pár rád na túto chorobu...na svrbenie je dobré solárium, na pľuzgieriky od gombíkov a opaskov je dobrá masť Belogent-ale je len na predpis, nie voľno predajná...a ak ste na tom až tak zle ako niekedy ja-treba ku lekárke a dať si vnútrožilne pichnúť hydrokortizon-ten Vám pomôže ukľudniť pokožku od pálenia a svrbenia ale aj klasická modrá indulona je fajn ukludňovák po sprche ak pokožka páli..Takže...prajem každej,ktorá to pozná pevné nervy a ak máte nejaká dobrú radu aj premňa, napíšte mi na kovacovalydia.tn@gmail.com.vďaka.

9157247187
26. máj 2015

Na tejto stránke som našla zopár antialergénnych vecí, tuším že tam boli aj rukavice, skús popozerať.

http://a-max.sk/kategoria/pracovne-oblecenie-pr...

editka123
26. okt 2017

🙂 ahojte baby
zistilo sa ze mam alergiu na kobalt...viem mi prosim niekto pomoct? jar, spendliky, arasidove maslo,banan,...juj tolko rokov dozadu..☹ to ma asi uz nikto necita

neznamaxxx
24. nov 2017

Ja mam cele ruky červené ako spálené šíri sa to ďalej malými pupkom na rukách svrbí to aj medzi prstami, a dokonca už mám aj okolo očí vyhádzane ráno pod očami Opuch teraz večer zas červená podráždene pokožka na tvári. Už som zúfalá chodom liečiteľke a na akupunkturu dosť som čítala vraj pomohlo ľuďom zhoršuje sa to ale sama si to asi roznasam. Teraz asi ano do prace nebudeme môcť ísť. Hrozne snáď to dám..... 😵