Mám mykózu na prsiach

dreamer4
7. jan 2012

Mamimy, chcela som sa opytat, ci ste niektora pouzivali tento krem pri mykoze....a za aky cas ste pocitovali ulavu. Mne sa to na prsiach vyhodilo po tom, ako moj drobec bral antibiotika......ale mam to uz cca 2 tyzdne a kolo bradavky sa mi uz tvoria male puklinky (az do krvi).
Dakujem

raffaella
7. jan 2012

@dreamer4 Ahoj, no ja som tym velmi trpela a skrz toho takmer prestala kojit. Nastastie mi pomohla laktacna poradkyna cez email.
Ak mas mykozu, vyborny je na to Canesten. Kupis v lekarni bez predpisu. Potierat po kazdom dojceni, nezmyvat pred naslednym dojcenim. prezriet malemu pusinku, ci nema soor (zabku). Ak ma, treba zajtst za pediatrom a vypytat si pre neho mast, aby to neprenasal stale na teba. Vnutrone uzivat napr. Citrovital kvapky podla navodu a probiotika. Ak mykoza neprestava, treba zajst za dermatologickou, nech predpise silnejsiu masticku, pripadne sa poradit v lekarni. Ja kedze som mala mykozu uz vo velmi zlom stave (nesmierne silne bolesti, az som takmer stenu driapala, najma v noci + silne svrbenie), tak mne to doliecila dermatologicka este mastickou na predpis Fucidin. Drzim palce, treba to dat rychlo do poriadku.

raffaella
7. jan 2012

a ak mas tie bradavky aj velmi suche, tak treba trosku premastit, najlepsie Bepanthenom, robi zazraky. Prestriedavaj s Canestenom, aby sa ti rychlejsie zregenerovali. Dobre je nasadit si este protikvasinkovu dietu, t.j. vylucit cukor, biele pecivo, jest racionalne- celozrnne vyrobky, zeleninku, ovocie, proste dat sa dokopy 🙂 drzim palce. Mne to toto vsetko uplne vyliecilo mykozu a uz sa neopakovala.

dreamer4
autor
7. jan 2012

@raffaella Velmi pekne Ti dakujem za odpoved, esta sa chcem opytat, nemam teda zmyvat pred kojenim ten canesten? lebo ked som s tym bola u gynekologicky, ta vravela, ze v zivote o niecom takom (mykoza na prsiach) nepocula a ze canesten nevie ci je vhodny koli dojceniu. A ako zistim tu zabku, lebo pusku ma krasnu ruzovu, ani povlak na jazycku nema...

akika722
7. jan 2012

@dreamer4 canesten MUSIš UMYť pred kojenim 😉
aj ja som to mala..pozri sa drobcovi do pusy či tam nema biele

akika722
7. jan 2012

@raffaella canesten nezmyvať? 😲 prečitaj pribalovy letak alebo sa opytaj dr..každa ti povie že umyť pred kojenim..

dreamer4
autor
7. jan 2012

Inak mne sa dnes stalo, ze som zabudla umyt ☹ a aj som sa vystrasila, ze ci nemozem malej ublizit....

akika722
7. jan 2012

@dreamer4 prečitaj si pribalovy letak..je to v podstate masť na plesne a v detskej puse nema čo robiť 🤐 tebe pomože ale nezabudaj umyvať

raffaella
7. jan 2012

@dreamer4 No, gynekologovia zial toho nevedia takmer nic o dojceni ☹ ak mas priznaky mykozy ako zacervenanie, svrbenie, bolest (najma po dojceni), tak si treba nasadit ten Canesten. Mne poradila laktacna nezmyvat (celkovo umyvat prsia len nevyhnutne, kedze voda vysusuje). Plus si nasadit este aj ten Citrovital napr. a probiotika vnutorne. Zabku zistis tak, ze dietatku ma taky akoby od mliecka povlak v pusinku, najma na lickach zvnutra a nejde to odstranit. (Po mliecku to ide odstranit, ta zabka nejde). Tu ti posielam velmi uzitocny link na poradnu o dojceni, tuto mi vlastne zachranili dojcenie 😉

Tuto sa pise o tej mykoze: http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...
Mykotická infekcia na prsníkoch patrí medzi najčastejšie príčiny bolestivých bradaviek:

môže sa objaviť v prvých dňoch po narodení, ale i náhle oveľa neskôr – prakticky počas celého obdobia dojčenia
bradavky môžu byť viditeľne poškodené , často však bradavky vyzerajú zdanlivo v poriadku, jediný prejav je silná, vystreľujúca, štipľavá bolesť v prsníkoch
častejšie – bradavky štípu, pália, svrbia
bolesť je najväčšia po dojčení, bolí aj pomedzi dojčenie
bradavky sú prehnane citlivé na dotyk a chlad
bradavka môže byť červená, zapálená – často len konček bradavky – farba môže byť až tmavá fialová
dvorec môže byť šupinatý, suchý, lesklý
dvorec môže pôsobiť ako ekzém – je červený, popraskaný
na bradavke je len prasklinka – ragáda, ktorá sa veľmi dlho nehojí napriek správnemu priloženiu bábätka
ragáda vznikla náhle po predchádzajúcom období, kedy boli bradavky v poriadku
často sa infikujú bradavky poškodené zúbkami bábätka – je vhodné ich rovnako preliečiť lokálnymi mastičkami
bábätko môže mať v pusinke soor, ale nemusí a aj naopak – bábo soor môže mať a mamička má bradavky v poriadku

Sprievodným javom infekcie je často i Raynaudov fenomén – vazoneuróza, neuropatická bolesť. Ide o bolestivé stiahnutie končekov bradavky, kedy bradavka na pár sekúnd obelie , mamička cíti pulzujúcu bolesť, následne sa farba bradavke vráti späť . Zjavuje sa väčšinou po dojčení alebo v chlade . Pomôže teplo – prikladať teplý suchý obklad na prsníky – napr. nahriatu bavlnenú plienka. Celkovo treba mať stále pocit tepla, ak mamička premrzne, Raynaudov fenomén sa zjaví častejšie. Vymizne, ak sa upraví prisatie a vylieči pôvodca ochorenia bradaviek – väčšinou spomínaná mykóza.
Liečba mykotickej infekcie:

gencián – mal by zabrať v priebehu týždňa, ak nezaberie, treba účinnejšiu liečbu
v slovenských podmienkach – lokálna antimykotická mastička s účinnou látkou klotrimazol (Canesten, Candibene, Imazol)
extrakt z grapefruitových semienok Citricidal (na potieranie bradviek i vnútorné užívanie)
pokiaľ sa mykóza nezlepšuje viac týždňov, alebo má infekcia ťažký priebeh, je vhodné navštíviť kožného lekára . Kožný lekár predpíše okrem antimykotika (ktorý infekciu lieči) i kortikoid ( potláča zápal, vyhojí prasklinky), ideálne je predpísať kortikoid . Kortikoidy sú zoradené do niekoľkých skupín, na bradavky sa u nás v praxi používa – slaboúčinný prednizolón (v masti Imakort) , osvedčený je silný betametazón z III. skupiny (v masti Lotriderm )
pokiaľ infekcia pretrváva, je vhodné preliečiť mamičku systémovo (podaním lieku s obsahom flukonazolu – napr. Diflukcan, Mycomax) , viď protokol systémovej liečby candidy

Všeobecné opatrenia pre bradavky:

bradavky musia byť v suchu a na vzduchu
používať jemné savé vložky do podprsenky, na ktoré sa boľavé bradavky nepriliepajú
prsné vložky často vymieňať
bradavky neumývať – časté umývanie pokožke škodí, stačí len pri sprchovaní ráno, večer
všetky mastičky natierať v tenkej vrstve, po každom dojčení, len aby sa koža leskla. Neskôr stačí len 2-3 krát denne. Mastičku nechať na vzduchu do pokožky vsiaknuť. Bradavky pred nasledujúcim dojčením neumývať. Časté umývanie im vôbec nepomáha. Lokálne mastičky sa cez črievka nevstrebávajú a bábätko neohrozujú. Natierať kým sa všetky príznaky infekcie nestratia.
Ďalšie opatrenia:

ak má bábätko v pusinke soor (= múčnivka, = žabka) , treba ho vyliečiť. Bábätko soor zvyčajne vôbec nezaťažuje, no môže byť pôvodca neustáleho infikovania bradaviek. Soor u detí vzniká preto, lebo ich imunitný systém je nezrelý, kvasinky sa ľahko premnožia. Objavuje sa väčšinou po narodení a v preibehu niekoľkých mesiacov sa stratí. Niektorým deťom sa kvasinky premnožia, môžu spôsobiť napr. problémy s trávením alebo plienkovú dermatitídu. Ak je zadoček dlho zaparený napriek dôslednej hygiene, vetraniu … je vhodné ho takisto preliečiť lokálnym antimykotikom. Soor v pusinke vyzerá ako biely povlak najmä na slizniciach , ďasienkach, na podnebí , nedá sa ľahko zotrieť a ak sa aj zotrei, koža pod ním je ostročervená, zapálená a boľavá
Liečba sooru u detí:
roztok sódy bikarbóny ( zmení ph v puse)
gencián
lokálne antimykotikum, ktorým sa pusa vytrie (napr. Nizoral, Candibene sprey …- výber s pediatrom)
je fajn obmedziť cukor v strave mamičky, jesť veľa probiotík, kyslomliečne výrobky so živými kultúrami. Takisto upraviť celú životosprávu. Candida je všade okolo nás i v nás, pokiaľ bude organizmus silný, postupne sa infekcia vylieči

raffaella
7. jan 2012

@akika722 spytaj sa laktacnej poradkyne, ci nezmyvat...Mne radila Katka Glavova, tu vystupje pod nickom annag a myslim, ze vacsej odbornicky nie je. Jej gynekologicka ani nevedela, ze vobec mykoza moze byt na prsiach, tak ako takato doktorka jej ma radit ohladne dojcenia??? Ak by maly mal aj v pusinke soor, tak toto mu to akurat tak prelieci. Ak ma mykozu bradaviek, tak sa ma co najmenej umyvat, nieto pred kazdym dojcenim.

dreamer4
autor
7. jan 2012

@raffaella ĎAKUJEM velmi KRASNE 😀

akika722
7. jan 2012

@raffaella my sme s tym ležali v nemocnici,maly mal v puse dosť bieleho,to sa prenašala na mna..tak isto som to mala na prsniku,tak viem čo to je...kedže naša dr.mala na haku liečila som sama ako som vedela 😖
canesten som kupila,v lekarni upozornovali že umyvať..potom sme zmenili dr.ta tiež že možem ale že to mam umyvať pred kojenim,až napokon /ťahalo sa to 2-3mesiace/ mal maly krv v plienke,zistili silny zapal obličiek-telo mal už premnožene kvasinkami..
tak isto treba skontrolovať pusu podla mna či v nej nema biele..
keby sa moj neliečil nedopadne to dobre..ostali sme v nemocnici na infizkach..

raffaella
7. jan 2012

@akika722 je mi luto, cim si presla. Ja som nastastie s tym v nemocke nebola, zabrala nam liecba lokalna. Tato laktacna poradkyna vsak postupuje podla odbornika WHO na dojcenie a skutocne si myslim, ze vie viac o tom nez mozno hocijaky slovensky lekar. Ja som sa uz poucila, ze skor ako vezmem slovenskeho doktora za slovo, precitam si radsej mnozstvo aj zahranicneho materialu. Ako mozes citat v poradni: bradavky neumývať – časté umývanie pokožke škodí, stačí len pri sprchovaní ráno, večer
všetky mastičky natierať v tenkej vrstve, po každom dojčení, len aby sa koža leskla. Neskôr stačí len 2-3 krát denne. Mastičku nechať na vzduchu do pokožky vsiaknuť. Bradavky pred nasledujúcim dojčením neumývať. Časté umývanie im vôbec nepomáha. Lokálne mastičky sa cez črievka nevstrebávajú a bábätko neohrozujú. Natierať kým sa všetky príznaky infekcie nestratia.
slovenski lekari neodporucaju zenam ani takmer nic uzivat pri dojceni, pricom samotne WHO vydalo zoznam presnym lieciv, ktore su v dojceni kontraindikovane, a su to len velmi vynimocne pripady. Slov. lekari radsej radia zastavit laktaciu pomaly aj pri Paralene. Len tolko k tomu som chcela, treba sa riadit aj trosku vlastnou intuiciou a nie slepo nasledovat ich rady. Nic v zlom samozrejme 😉

dreamer4
autor
7. jan 2012

@akika722 Boze moj a to kde zijeme, ze lekar nevie diagnostikovat obycajnu kvasinku, az napokon to prepukne do takeho masivneho zapalu??????

akika722
7. jan 2012

@raffaella v pohode,je to davno za nami,maly je v pohode,hlavne že žije a je zdravy..vtedy sme sa obavali najhoršieho..bol velmi malinky a malo to byť liečene čo nebolo..
ine maste som nezmyvala,len ten canesten..to jedno mi odporučali..
no kojiť ja už nekojim len som chcela pridať a možno pomocť so svojou skusenosťou 😉 ale nič v pohode..
ved aj každa dr.je ina a radi niečo ine..
😉
pekny večer

akika722
7. jan 2012

@dreamer4 zaleži od toho aky je dr.ochotny 😉
pri prvom synovi mi tvrdili že je hluchy-NIEJE,POčUJE LEPšIE AKO JA 😉
druhy skoro zomrel pre zanedbanie dr.
a mna ROK posielali od dveri k dveram že simulujem 😉 pritom som mala v sebe zhubny nador..
tak fakt zaleži od dr...
a od vtedy...vyberam si dr.nedam svoje deti hocikomu do ruk a najmä nie dr.ktory sleduje čas kedy mu skonči zmena aby vypadol domov 🙄
našťastie mame vynikajucu detsku dr.

dreamer4
autor
7. jan 2012

@akika722 tak hlavne, ze uz je vsetko v poriadku a syncekovia su zdravi a vy tiez 🙂 zelam vela stastia a zdravia v zivote.

raffaella
7. jan 2012

@akika722 Jasne, ved obe sme to mysleli aj myslim v dobrom 🙂 Dufam len, ze aj nase rady a skusenosti pomozu ostatnym maminkam, lebo dojcenie pre mna spociatku bolo vyslovene utrpenie. Nastastie, s pomocou Katky som to prekonala a par mesiacov som bola aj darkynou MM pre patologickych novorodencov na Kramaroch. Mala sa mi odstavila sama v roku, ale ten zaklad dostala dobry 🙂
Tak uz len pevne zdravicku drobcom aj ich mama 😉

veronika1610
7. jan 2012

@dreamer4 www.mamila.sk - tu nájdeš všetko, že sa nemá zmývať - veď keď ju máš v prsiach, tak bábo ju má aj v puse a tá troška bábu neublíži (som lekár), že bepanthen obsahuje lanolin v ktorom sa kvasinkám veľmi páči a množia sa ako divé, že kultiváciou sa veľakrát nedá dokázať, lebo jednoducho na živnej pôde nenarastie, takže sa diagnostikuje vylučovacou metódou. Inak práve preto, že sa nedá dokázať kultivačne, veľa lekárov to považuje za výmysel, ale ver mi, nie je, prekonala som ju. Ak máš trhlinky, tak bude chyba aj v prisávaní, treba kontaktovať laktačnú poradkyňu, nech ti ukáže správne prisatie. Drž sa a neprestaň kojiť, dá sa to zvládnuť

akika722
7. jan 2012

@dreamer4
@raffaella vdaka,nepišem to tu pre lutosť,len som chcela nato podotknuť že fakt zaleži od dr. 😉
@dreamer4 tak prajem aby to bolo čim skor v poriadku 😵

raffaella
7. jan 2012

@veronika1610 cize pri kvas. infekcii uplne vylucit Bepanthen, az do uplneho vyliecenia? To som napr. ja ani nevedela a ked sam i ulavilo uz od bolesti a svrbenia, tak som si ho davala na striedacku s Canestenom, lebo som ich mala take suche a ziadalo sa mi ich premastit. Zase som sa teda niecomu priucila 😉

veronika1610
7. jan 2012

@raffaella no, nie som až taký odborník, ja som prsia suché namala, takže som mastila až do vyliečenia, ale laktačná poradí. Inak ešte som zabudla hlavne diétne opatrenia - Candida má rada sladké, čiže žiadne sladkosti, biele pečivo, ryžu, papať Citrovital - to pomáha najviac, mne sa výrazne polepšilo, až keď som naozaj úplne prestala jesť sladké

raffaella
7. jan 2012

@veronika1610 ano, mne tiez odporucili Citrovital a dietku, resp. racionalnu stravu s minimom cukru, tiez som to vyssie radila 😀

saamia
7. jan 2012

mne zabral kokosovy olej, nenosit podprsenku, vela "vetrat" a obmedzit bielu muku a sladke, hoci to je (aspon pre mna) velmi tazke...

evitka82
7. jan 2012

ahojte babky.dobra tema.poucna.teiz som kapala s kojenim som s tym chcela seknut ale dobra kamoska a annag (ta jej stranka)ma zachranili 🙂 ja som inak pouzivala na bradavky ked som mala ragady ten krem (na b sa zacina ma teraz nenapadne nie bepanthen volaco ine.antibioticka mast)a ja som ho nezmyvala.ze taka stipka neuskodi...a velmi mi pomohol.

no a ako tu citam ten Raynaudov fenomen to ma zaujima.vsimla som si park krat ze po dojceni mi ta bradavka takto obelie...to akoze uz mam tu infekciu?ale stava sa mi to aj teraz ked sa mala uz dobre prisava.nie je to casto.fakt par razi sa to stalo.
@raffaella
@akika722

veronika1610
7. jan 2012

@evitka82 volá sa bactroban? raynaudov fenomén je kŕč tepien, ktoré prekrvujú bradavku a veeeľmi to bolí, môže byť aj s mykózou, ale nemusí, nečítala som všetko vyššie, ale spomínal sa asi ako jedna z možností bolesti bradaviek

dreamer4
autor
7. jan 2012

@evitka82 to zbelenie sa stava aj mne, ale mala som skor pocit, ze je to sposobene tym, ze mala sa niekedy silno a dlho prisaje bez bustenia....teda tym podtlakom....???

evitka82
7. jan 2012

@veronika1610 ano presne ten.velmi pomohol 🙂 no tak mna to nikdy velmi nebolelo.len take kus spanovanie citim ale nic hrozne.to len tak kus.ale bradavka obelie.som si myslela ze to jej s vyzuzlenia ako bola prisata

evitka82
7. jan 2012

@dreamer4 ano aj ja som si to myslela...a dakedy sa mi to urobi aj po sprche...

veronika1610
7. jan 2012

@evitka82
@dreamer4
@raffaella
toľko starostí s takou prirodzenou vecou, ako to robili voľakedy ženy v jaskyni, alebo v stredoveku v chatrči? 😀

dreamer4
autor
7. jan 2012