Mám potvrdený Raynaudov syndróm. Môže vplývať aj na pokožku tváre alebo je to rosacea?

19. júl 2022

Ahojte,
Už pár rokov mam potvdeny raynadov syndrom. Ked mi je zima mam ruky ladove, fialovo cervene, ak som na slniecku su normalne, ale akonahle vykonavam nejaku fyzicku cinnost, tak su teplé, cervene a opuchnute, az mi to je nekomfortné. No okrem toho som si všimla že presne tak ako vyzeraju moje ruky vypada aj tvar, proste ak mi je zima (aj teraz v interieri) tak nielen ruky ale aj celu tvar mam cervenofialovu, vyzeram tak mŕtvo chapete.... ak ich mam cervene spuchnute, tak aj tvar mam celu červenu. Nikde na internete som sa nedočitala zeby ochorenie vplyvalo aj na pokožku tváre. Myslela som si, že to je rosacea, tak som použivala aj pouzivam taku kozmetiku na rosaceu ale proste nič. Tak sa vás chcem spytat ze co si vy o tom myslite. Dakujem vam za odpovede

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
20. júl 2022

@majamat reumatologička, a mám to potvrdene cca 4 roky, brala som na to aj silné lieky asi 2-3 roky, ktoré mi nič nezmenili, tak sme ich vysadili a trz neberiem nič

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
20. júl 2022

@majamat toto obelenie prstov a končatín mám presne ako opisujete, keď mi prvykrat obelel prst tak som nevedela čo sa deje, až som sa rozplakala, lebo som si ho takmer hodinu necítila vtedy som mala asi 18 rokov. V zime mi vacsinou jeden alebo max. 3 prsty obeleju, na nohach vsetky ak nemam poriadne zateplené topanky

autor
20. júl 2022

@majamat a dost mi prekaza aj to opuchanie a cervenanie rúk v lete. A nepridava to ani na sebavedomi, ked sa proste uplne cudzi clovek zdesene opyta preco mam take cervene ruky, a zase v zime jed vidia tú fialovu na rukach tak si myslia ze umieram

autor
20. júl 2022

@majamat a este mi napadlo, ze v zime sa mi v kĺbikoch na prstoch tvoria take gučky, alebo neviem ako by som to opísala, také hrbolčeky, niekedy aj bolia ked sa toho dotknem, alebo buchnem sa... a ak sa vytvoria z vnutornej strany tak mám problem zohnuť prst. A túto zimu som to mala najhoršie a niekolko tyzdnov, tak som volala reumatologičke, taky termin mi dala že uz pomaly jar bola a dovtedy mi to zmizlo 🤦‍♀️

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petkasaurus
20. júl 2022

@majamat ja pripajam moju fotku, mala som fialove cele ruky a chodidla, zacalo mi to mierne pocas tehotenstva a po porode som totalne modrala v nemocnici a vyslovili podozrenie na tento syndróm, ze este to tam nevideli.. Posielam radsej len fotku malička.. Zázračne to par tyzdnov po porode preslo, ale taktiež mi bolo povedane, ze to moze byt reuma..

majamat
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loliki
20. júl 2022

Chcem sa spýtať, hneď v 18-ich Ti to zistili, alebo to vyšetrovali dlhšie? Tie gučky na prstoch Ti zmizli keď sa oteplilo, alebo nepoznáš dôvod - prečo vznikajú a prečo miznú? Tie gučky sú boľavé? Sú aj na nohách?

autor
23. júl 2022

@loliki v 16tich alebo 17tich mi zistili, a tieto gucky sa mi zacali tvorit cca po 3 rokoch, uz dve zimy som ich mala. No zmizli asi po 3 tyzdnoch, ale nie kvoli tomu zeby sa oteplilo. Oni nebolia, iba ak sa ich dotknem/buchnem alebo ak nieco otvaram. Niekedy ani neviem ze mam gučku, az ked nieco otvaram tak zbadam že aha dalsia... vacsinou tie gucky bolia tak, akokeby ste si pichali spendlikom do prstu asi tak by som opísala bolesť. A bud ich mavam v klbikoch z vnutornej/bočnej strany prstov alebo na bruškach a tam to je asi najhorsie. A na nohach to nemavam vobec.