Mám strach z narkózy

chiquitita
13. aug 2012

chystam sa na plasticku operaciu no z rodiny ma odhovaraju ze mam male deti a nemusim sa prebudit z narkozy. Strasne po tejto operacii tuzim ale mam aj strach z uspatia...aky je vas nazor ? myslite ze sa treba obavat ?

chiquitita
autor
9. okt 2012

@linddi neboj zaspis urcite je to sila ..a urcite sa zobudis ja som sa taaak bala a uz je to treti tyzden za mnou... 😉 😉
@moon1979 praveze rezy mi vobec nevadili...len celkovo ...je to neprijemne...

babulka1978
9. okt 2012

Ahojte.....ja sa tiez velmi bojim narkozy...idem si dat vybrat cystu na vajecniku...a strasne by sme este chceli babo, a este sa aj tej narkozy bojim, a toho hojenia po operacii...uz som sa raz z takej operacie spamatavala mesiac.....rana zhnisala a mokvala a hojila sa mesiac.....uz len z toho, ze to musim este raz podstupit mi beha mraz po chrbte.....ta narkoza k tomu....a tuzba po druhom dietatku......momentalne som z toho na lieky, ale bolesti nepustia, tak musim vydrzat, a dufat, ze to dobre dopadne......

moon1979
9. okt 2012

@babulka1978 kúp si na jazvu v lekárni sprej zo zelených rias, velmi pekne sa hojí rana a velmi rýchlo ... a nahrievaj si ju na soluxe, ja som mala 18 stehov po sekcii ale po 600 nedeli už skoro nebolo vidieť že mám jazvu 🙂

iwusca
9. okt 2012

@babulka1978 ja som pred mesiacom abslolvovala operaciu zlcnika, moja prva narkoza vzivote, bala som sa riadne, ale mam nastastie kamosku anesteziologicku tak som bola kludnejsia 🙂 bala som sa ,ale ked uz som bola na sale tak boli aj doktori perfeknit aj sestricky, srandovali, ze kde som si zily nechala, elbo ja ich mam take neviditelne 😀 😀 to je posledne co si pamatam, potom som sa uz zobudila az na izbe 🙂

babulka1978
10. okt 2012

@moon1979 no, toho hojenia sa bojim velmi, lebo to prve hojenie bolo velmi neprijemne........

babulka1978
10. okt 2012

@iwusca no to je vraj normalne, ze ked mas strach, tak sa aj zily "schovaju" 🙂

iwusca
10. okt 2012

@babulka1978 ja ich mam take stale, vzdy ked mi maju brat krv tak si vravim, ze ja by som nemohla by narkoman, ved by som sa ani do zily netrafila 😀 😀 😀

luciferkax
10. okt 2012

Pred akoukoľvek operáciou ťa čaká ARO vyšetrenie, kde zhrnú tvoje diagnozy, choroby, tvoj zdravotný stav a anesteziolog z hodnotí, ako nakroza sa ti hodí 🙂 a akoú zvládneš.. ja som bola trikrát v živote v narkoze a zakaždným som sa našťastie prebudila,a ni zle mi nebolo 🙂 🙂

zuzi0911
10. okt 2012

Ja so m bola pred 2 mesiacmi na dg lpk. neskutocne som sa bala. Hlavne narkozi kedze na svoj vek vysku som dost chuda nevedela som si predstavit ten vypocet narkozy.nakobiec si nepametam nic.ked sim sa zobudila hovorim sestricke ze kedy ma budu robit a ona ze to mam uz za sebou. Keby mam ist znovu nadsena by som nebola ale nebala by som sa.

123456654321
11. nov 2013

Prosím vás mam zvačšene mandle 1 na lavej strane nebol som pri doktorovi zahoji sa to same alebo ak pojdem čo mi bude robiť...?

sakura77
19. mar 2014

jaj,baby,aj mna to caka za par dni..bojim sa desne... ☹

izabelkas
19. mar 2014

Osobne ak by to nebolo nutne by som narkozu nepodstupila len tak z rozmaru. Tak isto by som si vedela predstavit mat lepsie prsia alebo cokolvek, ale ta narkoza ma na tom odradza najviac. Vzdy ked si predstavim ludi co musia podstupovat operacie zo zdravotnych dovodov sa citim ako hlupak, ze si svoje zdravie nevazim a len tak z rozmaru by som do toho sla... Neviem, ja sa pozeram vzdy na prvom mieste na svoje zdravie, lebo to nemusi byt samozrejmost. Som odporca vsetkych zakrokov, ktore nie su nutne. Aj rodit sa chystam bez oblbovakov. 🙂

lenunik29
5. sep 2022

@vianne ahoj no mňa čaká operácia silikóny a bojím sa narkózy lebo som silná fajčiarka ci sa prebudím

slovakboy
5. sep 2022

@chiquitita hĺbka anestézie závisí aj od náročnosti operácie. Pri operácii srdca je oveľa hlbšia ako pri povrchovej plastike. Nedá sa to urobiť v lokálnej anestéze? Mňa vždy operovali buď v lokálke, alebo spinálke. Tiež som sa bál zaspať a chcel som byť pri tom. Keď mi operovali krčok stehennej kosti, tak som bol oťapený nejakým ukľudňovákom nič ma nebolelo vŕtanie mi nevadilo ale veľa som sa ich vypytoval tak mi fukli trochu plynu a zobudil som sa. Pri lokálke mi zas museli pridať do infúzie slabý ukludňovák, pretože mi prišlo zle od žalúdka ešte pri prvom reze. Hrozilo že sa pozvraciam počas operácie. Nebolelo to ale robil som hrdinu a myslel som si že oklamem psychiku. Niečo mi pichli do infúzie a pocit na zvracanie v sekunde prešiel. Určite to nebolo žalúdkom. Potom to už bolelo ale nemal som strach. Bolesť pri lokalke sa dá vydržať. Zubár je horší. Cítiť len také tupé bolesti vo vnútorných štruktúrach povrch je umŕtvený. Občas som sa mykol a nástroje zaštrngali. Ale nič hrozne a ani bolestivé to nebolo. Dokonca som pomohol chirurgičke pri zašívaní a na pokyn som kašľal aby videla či ešte niekde črevá nevyliezajú a je to dobre zašité. Preto vždy odporúčam pri ľahkých operáciách lokálku. Ale chirurgovia to až tak radi nemajú. Musia okrem operácie riešiť aj debaty s pacientom a pri lokálke sa občas pacient hádže tak to nemajú ľahké. Pri operáciách mozgu zas pacienta zobudia počas operácie a rozprávajú s ním a dávajú mu pokyny čo má hovorit a čím hýbať. Neurochirurg si tak zisťuje oblasti obvodov podobne ako Elektrikar. A robí si značky na mozgu papierikmi. Určite sterilnými. Sú to machri veru.

Ty máš strach, pretože s tým nemáš skúsenosť. Nezažila si to ešte. Umelý spánok. Poznáš len prirodzený. Ale ono je to veľmi podobne. Stalo sa ti že si zaspala pri telke? Alebo si dostala mikrospánok pri čítaní knižky? Tak tam je to podobné. Len to príde externe od chémie a je to v pár sekundách. Zobudíš sa rovnako ako ráno. Len trochu bolestivejšie.

Mimochodom ľudia vždy dávajú po operácii dary chirurgovi. No niekedy je anestéziológ ten dôležitejší. Hlavne pri náročných operáciách alebo keď ma pacient rizikovú operáciu. On je zodpovedný za základne funkcie pacienta a sleduje ich. Ak niečo sa kazí on to musí hneď identifikovať z prístrojov a vie urobiť rýchle opatrenia. Chirurg “len” reže. Anestéziológ nie je len uspávač.