Manželova nespavosť

smejulka323
6. máj 2015

Prosím vás poraďte. Môj muž má problém so spánkom. Nevie zaspať, v noci spí tak 2-3 hodinky. Nikdy predtým s tým problém nemal. Ako ľahol, tak spal až do rána, aj cez deň vedel buvat a teraz vôbec. Neviete niečo poradiť? Skúšal aj voľno predajný liek, volá sa Melatonin a nič, nezaberá

janinah
7. máj 2015

a cez den to dospí?...ak nie,tak navštíte lekára....skúste ešte Benosen z lekárne,je volnopredajný

libka1
7. máj 2015

@smejulka323 no ja ked som mala problem so spanim tak to bolo vzdy len skrz nejaku zivotnu udalost (napr. ked mi zomieral otec 😢 , nebola som pripravena na skusku v skole, atd.). Nema nieco co ho trapi? Mozno staci odstranit to...

betunka39
7. máj 2015

skuste čaje aspon3 -4 krat denne z harmančeka, alebo aj v lekarni sa daju kupiť. Nema nejaky problem v praci, stres? Ja ked mám toho vela tak som potom nervozna a nemožem spať. Ja zase večer zaspim ,ale v noci sa zobudim a nespim aj 2 hod. Aj dnes ,vedela som že m treba istrano skor do prace, už som nespala od 3.-hodiny. Ak nepomožu čaje a lieky, tak skusiť isť k lekarovi.

smejulka323
autor
7. máj 2015

@janinah ani cez deň nevie dospat
@libka1
@betunka39 neviem presne, začalo to cca pred mesiacom, v práci vraj všetko ok, no pred necelými dvomi týždňami sme pochovali nášho synčeka, zomrel ešte v brušku 😢 ale nespavosťou trpí dlhšie
Aj mamu má na lôžku, v dosť zlom zdravotnom stave, ale to sme tiež preberali, že s tým, čo sa deje okolo nej, je už zmiereny

betunka39
7. máj 2015

@smejulka323 no tak tu máš podľamna odpoved na nespavosť. Hoci jemu sa zda, že je so všetkým zmiereny, určite to tak nie je. Ked sa uklada ku spanku, tak mu asi viri v hlave všetko možne. Na to by treba navštevu u psychologa. Hoc on sa asi bude braniť, ale mojej sestre to pomohlo, ked jej zomrel manžel. Najprv odmietala, že to nepotrebuje, ale 5 navštev potom zvladla a bolo to potom oveľa lepšie. A skuste najprv svojho obvodaka aj oni niekedy veida predpisať lieky na ukludnenie. Radšej od lekara, ako preplacať z lekarne všelijake doplnky.,

ivett1
7. máj 2015

@smejulka323 súhlasím s @betunka39 ... aj keď si nahlas povie, že je s tým zmierený, podvedomie neoklame ...
aj ja mám podobné stavy, že nespím v noci, alebo sa budím, keď mám stres a "najlepšie je ", že ho vôbec, ale vôbec vedome nevnímam - cez deň...zato noc, má svoju moc ... ja som kedysi na ukľudnenie a lepší spánok brala valeriánske kvapky
Myslím, že by mal zájsť k svojmu lekárovi ...
PS: rovnako reagoval mm, keď menil prácu resp. rozhodoval sa či má zmeniť alebo nie a v tom čase prekonal jeho otec slabú mozgovú príhodu a hospitalizovali ho v nemocnici ...tiež nemohol asi dva mesiace spávať ... a zavŕšilo sa to chorobou-zápal priedušiek a dutín (v lete), musel brať dokonca atb a 10 dní ležal, bol úplne vyčerpaný ...

bonaqa2013
7. máj 2015

Nespavosť -prvý príznak depresii. Ak nespavosť neprejde do mesiaca, treba navštíviť psychiatra. Predpíše lieky . Upozorňujem, že psychiater NEHRYZIE. Ešte teraz nech zabehne k svojmu obv. lekárovi ten mu predpíše lieky na spanie. aj tie mu dočasne pomôžu.

smejulka323
autor
7. máj 2015

@bonaqa2013 už sedím v čakárni u muzovej obvodacky, muž chodí na tyzdnovky a je problém aby k doktorke zašiel...Snáď nám doktorka pomoze aj keď tu muž nie je

bonaqa2013
7. máj 2015

@smejulka323 Áno, to je dobre. Ešte môžeš lekárovi spomenúť čo sa Vám prihodilo - podĺa mňa to ma spolu súvis. Sú to veľké stresy. Môže mu dať ešte aj niečo na ukľudnenie. Aj to môže pomôcť.

smejulka323
autor
7. máj 2015

@bonaqa2013 takže predpísané lieky, Sanval na spánok a Lexaurin na upokojenie.cez deň... Snáď zaberú

nutrimas
7. máj 2015

@smejulka323 Pokial by manzel nechcel riesit tento problem liekmi, ktore v podstate neriesia pricinu problemu , radi by sme Vam dali do pozornosti niektore z prirodnych prostriedkov na vnutorne upokojenie a zlepsenie kvality spanku:
Makovy olej - posobi ukludnujuco, o.i. ma vysoky obsah vapnika, Fe, Se, Zn, Mg, je dobre ho uzivat 2x denne po 1KL, pokojne pridat do jedla: https://www.modrykonik.sk/shops/vyzivove-doplnk...
Ak poznate bylinku Valerianu, ktr. je sucastou znamych Valerianskych kvapiek na dobry spanok, tak ju obsahuje ak lieciva ajurveska kava Valeriana, ktr. ma taktiez podobne ucinky. Moze sa pit pokojne aj vecer, ako nahrada za kofeinovu kavu, pretoze neobsahuje kofein: https://www.modrykonik.sk/shops/ine/6z0p/valeri...
Dolezite je, aby manzel opät nadobudol vnutorny pokoj. To, co sa Vam prihodlilo, urcite chce cas pre Vas oboch, aby to prebolelo. Doprajte sebe aj Vasmu manzelovi viac oddychu, caste prechadzky, pobyt v prirode, spolocne stretnutia so znamymi, sportovanie. Kvalitna masaz taktiez pomoze odstranit psychicke blokady. Drzime vam palce!

marina24
7. máj 2015

@smejulka323 sanval ??to určite nie,to hned dávajú,ked nemôže človek spať,ale nepomáha a je otrasný a lexaurin?to je lentilka.mne ho tiež dala doktorka,otrasné niečo,naozaj,a po lexaurine som bola taká nervozna,že ...
niet sa čo diviť,že má takýto stav,je hrozné,čo zažíva,nezmieril sa s ničím,je to vo vnútri v nom.je to normálne,čo zažíva.každý by nespal na jeho mieste.ale ešte môže byť rád,že vôbec niečo zaspí,aspon dve hodiny,ja som mala také problémy,že som nespala vôbec aj týžden,absolútne,ani cez den,ani v noci,ani na chvílku som nezažmúrila oko.tiež sa mi všetko začalo pred rokom,nervy,stresy hrozné,vnútorny nepokoj,niečo hrozné,čo sa so mnou dialo,strašne vela toho na mna bolo,na výške plus iné veľmi vážne zdrav.problémy,vzťahové,a tak som nespala...viac ako mesiac sa to vlieklo,bolo to príšerné,vyskúšala som prakticky všetky dostupné lieky,benosen,melatonín,mučenku,allegru,všetko,už si ani nespomeniem.nič mi nezabralo,nakoniec som sa musela aj tak ocitnuť u lekára.lebo sa tak nedalo žiť,hrozil veľký kolaps.ten stav si nikto nevie predstaviť ! bolo ti psíerne..nakoniec mi dala ako prvé sanval,hehe ...to mi vôbec nepomohlo,absolútne,nič ,ako cukrík,a ešte aj zle mi bolo po nom,možno jemu zaberie,ale mne nie,potom mi dala Lexaurin,nič,cukrík,potom mi dala Frontin nič ,cukrík,len ma oblbol,ale nezaspala som,zívalo sa mi,ale nič,a nakoniec mi zabral normálne až Zolpidem,nasťaštie,lebo by som tu už asi teraz nebola...alebo nejaká pomätená....ja som nespávala vôbec,po zolpideme ,ktorý som brala každý den mesiac som spala 3-4 hodiny,potom pomaly 5 -6 ...viac som však nedokázala,a ta strašná unava,škola do toho,stresy,práca,bolo to hrozneé,nikdy to už viac nechcem zažiť,elbo viem,že sa zbláznim..
ked sa relatívne skončili moje veľké problémy,stresy a nervy,ked som sa vnútorne ukludnila,začala som viac chodiť na vzduch,vonku,išla som na dovoelnku kmoru,ked som začala relaxovať,šla som na masáž,ked som nemala nič pred sebou,žiadny stresy,len som bola doma mesiac,tak mi to prešlo....a žiadne lieky som postupne nepotrebovala.len to chce vnútorný pokoj ...ktorý mi vždy chýbal,preskákala som si hrozné veci,potom sa mi to vártilo,akonáhle nastala škola,od septembra a oktobra,trvalo to do januára,cez skuskove som sa zosypala skoro,potom mi to znova prešlo,je to reakcia na nervy a stresy ten nespánok,mozog proste nedokáže vypnuť ..potom mi to znova ustalo cez kludné obdobie....a teraz to začalo znova...:(((((((( ale zatial neberiem lieky,ani nikam s tým nejdem,mam to len tri dni..uvidím,čo bude dalej..ale mám z toho panický strach a hrozu
Vnútorný pokoj je nadovšetko.!!!!!!!!!!!!!

bonaqa2013
7. máj 2015

@marina24 ak máš takéto stavy, že sa ti nepríjemné stavy opakujú, mala by si navštíviť psychiatra, nie všeob. lekára. Lieky v takom prípade brať dlhodobo, nie ako náhle sa zlepší stav ich prestať užívať. LExaurin je aj 0,5 mg, aj 3 mg a je to pomerne silný liek. ak Ti takéto lieky nepomáhali, tak si musela byť na tom pomerne dosť zle.

bonaqa2013
7. máj 2015

@smejulka323 rýchlo si to otočila. Na spánok pomôže a Lexaurin poznám dobrý liek. Držím palce.

lenbea
7. máj 2015

možno skusiť makovy olej, medovku - čaj, mne sa po nej vždy chcelo spať, ale ak je to psychicke, možno nepomôže. ak si veriaca, modli sa zanho.

1andrea111
7. máj 2015

@smejulka323 no viem čo je nespavosť, prešla som ňou a všetko zaberalo len do času. Lieky ktoré manžel dostal pomôžu na mesiac - dva, potom už prestávajú zaberať a vzniká na ne závislosť. Ako krátkodobé riešenie (ten mesiac) to môže skúsiť, ale ak sa stav po ich vysadení neupraví, odporúčam navštíviť psychiatra - mne pomohlo tritico - je to antidepresívum (neviem či to predpíše aj obvodný) a nie je tak návykový. Z tých prírodných - skúsiť ako tu už písal - valerianku - mala by byť z prírodných vecí najsilnejšia.

1andrea111
7. máj 2015

@smejulka323 a ešte či za tým nemôže byť aj nejaké fyzické ochorenie napr. vysoký krvný tlak, možno by boli vhodné aj základné vyšetrenia

smejulka323
autor
7. máj 2015

@1andrea111 tu valerianku dostať aj v lekárni? Vyšetrenie nie sú potrebné, nedávno ležal v nemocnici a krvný tlak, aj výsledky z krvi má ukážkové

oli18
7. máj 2015

Na spanie je výborný Stilnox, ale je návykový. Treba začať len 1/4. Navodzuje okamžitý spánok.

altaya
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daniela022
7. máj 2015

valeriána je slabá. Melatonin je dobrý,ale to tiež nie hocijaký...min obsah 4-5mg

jeennyv
7. máj 2015

@smejulka323 dopovanie sa nejakymi tabletkami, cajmi atd jeho problem s nespavostou urcite nevyriesi, len ho na chvilu potlaci resp. vyriesi tu fyzicku cast, ale nie psychicku...popisala si smutne udalosti vo vasom zivote, ktore sa odhrali ci odohravu a s najvacsou pravdebodobnostou su problemom prave oni...clovek moze navonok vyzerat, ze sa s niecim zmieril, ale vo vnutri to tak byt nemusi, preto ak nepomaha rozhovor s tebou, mohol by pomoct rozhovor s odbornikom...

nikawero12
7. máj 2015

@smejulka323 podľa mňa by si zbytočne kupovala v lekárni valeriánu, ked má už tvoj manžel predpísané oveľa silnejšie lieky na spanie.

libka1
8. máj 2015

tiez by som radsej isla cestou zbavenia sa psychickeho problemu ako potlacenia toho celeho liekmi. dnes to fici, nevies spat, das si tabletku, boli ta brucho pri menzese, das si tabletku, vsade same lieky a tabletky, dzobeme to ako vtaciky zrno... vzdy som sa cudovala vsetkym ludom co toto robia a som uplne proti (teda okrem situacii ked si to stav naozaj vyzaduje, co podla mna tento pripad pravdepodobne nie je...)
maximalne by som dala nejake vyzivove doplnky co mozu pomoct so spankom a hlavne by som cosi zmenila vo svojom zivote. ak mate moznost, nech sa da vypisat alebo zoberie na par dni dovolenku, pobalte caky paky a chodte niekde kde je vela slnka, ticho, sum mora, dobra strava. ak by mi nepomohol oddych a vyrozpravanie sa odbornikovi co poradi co s tym, potom by som riesila lieky...

1andrea111
8. máj 2015

ono to nie je o tom, nemôžem spať, dám si tabletku. Mnohokrát ľudia, ktorí trpia nespavosťou vyskúšali všetko možné a nič nezabralo. Všetky tie veci - ako hygiena spánku, dôsledné dodržiavanie, veľa pohybu, čerstvý vzduch, zdravá strava, vnútorná rovnováha... atd ( pri nespavosti napr. odborná literatúra odporúča ak človek nemôže zaspať, vstať a ísť niečo robiť, potom sa vrátiť a znovu si ľahnúť - ak to nezaberie, opakovať dovtedy kým človek nezaspí) ďalej všetky prírodné bylinné preparáty atd... a až keď nič nezaberá, človek siahne po liekoch. Nespať jednu, dve, tri noci sa dá, ale čo ďalej? To pochopí len ten kto to zažil. Spomína, že manžel má problémy už dlhšie.

libka1
8. máj 2015

@1andrea111 mesiac, je to vela alebo malo? Nemyslim ze vsetko co si vymenovala skusili. A zazila som to zhruba pred rokom a zvladla nastastie bez liekov. Trvalo to 2-3 mesiace u mna... Mne pomohlo aj ked to vyznie blbo ze otec zomrel a uz sa viac netrapil... 😔

marina24
11. máj 2015

@bonaqa2013 áno,môj stav bol veľmi vážny,prakticky mi nič nepomohlo z tých liekov,aj sa dávky zvyšovali,aj sanval,aj lexaurin,nič.nezaspala som,jedine až hypnogen ako vravím,i to na kratučko som zaspala,na 4 hodinky,viac nie.k psychiatrovi som bola posielaná,ale zatiaľ som odignorovala takého lekára.nechcem tam ísť.a čo by omi on dal ?to čo obvodák predsa,na spanie sú jedny druhy liekov.a bola som na tom hrozne.a to som sa ešte musela učiť cez den na skúšky:(:(:( desivé obdobie.
ale ked sa skúšky skončili po 2-3 mesiacoch,a ja som šla preč za hranice,tak to mi pomohlo,celkom ...i ked odvtedy sa mi to opakuje často,že aj pár nocí vôbec nespím.

marika123987
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jankaryan
17. dec 2021

@smejulka323 čo mu pomohlo nakoniec manželovi???

jankaryan
17. dec 2021

@marina24 ako ste to vyriešili spíte už normálne?